Stichting Present op de bres voor Texelaars in de knel Tirsa Project h wand certificaat storische krijgt 'excellent' Venneman hoopt dat pronkstuk eens te bezichtigen is Cement Welke muizen vangt uw kat? TEXELSE 77 COURANT van de samenleving Brakestein VRIJDAG 16 JULI 2010 Betrokkenheid en saamho righeid maken Texel bijzon der. Onmisbare factor voor een eiland met zóveel warm te en gemeenschapszin zijn Texelaars die de handen uit de mouwen steken. Hun werkzaamheden zijn omvang rijk, de sectoren waarin ze actief zijn divers. Vaak bekende gezichten, maar ook harde werkers op de achtergrond. Eén ding hebben ze gemeen: ze zijn het cement van de Texelse samenleving. Christine Groen en Herman Dubbeldam hopen op een sneeuwbaleffect van positiviteit. 'Door de korting op de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning en de bezuinigingen van de gemeente, zullen meer mensen in de knel komen. Dat moeten we samen oppakken', meent Christine Groen. Het is één van de aanleidingen waarom ze zich met anderen hard maakt voor Stichting Present op Texel. De eerste actie is inmiddels een feit. Voor haar onderzoek naar een historische Texelse tussenwand met fraaie kamerdeuren is Tirsa Venneman met lof afgestudeerd aan de opleiding Bouwrestaura- tie in Amsterdam. Haar werkstuk kreeg de school- verklaring 'excellent'. De 23-jari- ge Texelse studente onderzocht en reconstrueerde het kamer schot dat een eeuw geleden in een statig herenhuis aan de Weverstraat stond. 'Helaas ont braken de tijd en het geld om alles daadwerkelijk af te maken', aldus Tirsa. Zij hoopt daarom nu op financiële steun van de gemeente Texel. Het project was vorige week te zien op een tijdelijke tentoonstel- Om inzicht te krijgen in de ver spreiding van de verschillende muizensoorten, roept de Zoog diervereniging kattenbezitters op goed op te letten met welke muizen hun kat thuiskomt. Muizen en spitsmuizen zijn snel, moeilijk waar te nemen en daar door lastig in kaart te brengen. Een Er wordt hard gewerkt om Stich ting Present Texel van de grond te krijgen. Het is nodig stelt Groen. Wie meent dat op Texel geen schrijnende gevallen zijn van een zaamheid of verwaarlozing, is bij haar aan het verkeerde adres. Als medewerker van Stichting Woontij komt ze vaak in contact met men sen die om allerlei redenen het tij delijk niet redden hun leven op orde te houden. Huizen en tuinen ling van haar school, het Hout- en Meubileringscollege. Alle geslaag de studenten toonden er trots hun resultaten. Ruim een jaar geleden was Tirsa op het idee voor haar onderzoek gekomen. In het archief van Ecomare (Stichting Texels Museum) bleken al jarenlang de restanten van de tussenwand te liggen, ook wel bekend als 'het witte schot'. In de vorige eeuw goed moment om ze te kunnen bestuderen is als ze gepakt zijn door de huiskat, die trots de buit komt brengen. Veel eigenaren zit ten daar niet op te wachten en de betreffende muizen of spitsmuizen natuurlijk al helemaal niet. Maar voor de wetenschap zijn deze prooien heel nuttig. Er worden regelmatig bosmuizen, huisspits- verslonzen en het gaat van kwaad tot erger. Wie een beperkt sociaal netwerk heeft, komt daar volgens Groen niet zomaar uit. 'Sommige mensen hebben echt geen idee wat er speelt. Ook op Texel zijn schrijnende situaties, waarin mensen, bijvoorbeeld door psychische redenen, het hoofd even niet boven water kunnen hou den. Natuurlijk zijn er dan de buurt- conciërges van Woontij die goed werk leveren, maar soms hebben mensen een extra zetje nodig.' Groen neemt daarin namens Woon tij en met een paar anderen, het voortouw. Het idee met collega's iets te doen voor de stichting is niet van haar zelf, maar van voor malig collega Antoinette Gertrouw. Het plan bleef liggen toen zij een baan in Alkmaar kreeg, tot Groen het oppakte en er kans in zag de stichting te introduceren op Texel. 'Er zullen altijd mensen zijn die zeggen dat iemand er zelf een bende van maakt. Maar geef iemand het voordeel van de twijfel en help een dag. Je weet nooit waardoor een mens in de proble men komt. Het is misschien idea listisch, maar het lijkt me fijn dat een sceptisch iemand zo met een ander in aanraking komt en denkt ik heb me vergist. Je mag je best verantwoordelijk voelen voor een ander.' Het idee van Stichting Present is globaal dat een groepje mensen een dag(deel) besteed om een ander te helpen. Woontij heeft als maatschappelijk ondernemer op Texel de voorzet gegeven door een aantal medewerkers een dag te laten helpen bij een alleenstaande vrouw met kinderen, die het door gered uit een verbouwing, maar wel beschadigd en in delen gezaagd. De wand is afkomstig uit het pand Weverstraat 17, een voor malige burgemeesterswoning die in de eerste helft van de vorige eeuw werd bewoond door Sijbrand C. Eelman (beter bekend als 'de Spikerkoning'). Kort na de oorlog werd het woonhuis omgevormd tot de winkel van Bakkers Ijzerhandel, waar nu een vliegerzaak is. In de woning ernaast, van dokter Schalkwijk op nummer 15, stond het bekende veelkleurige kamer schot dat na restauratie terecht kwam in hotel De Lindeboom. De tussenwand bestaat uit een rij kelijk versierd binnenkozijn met twee openslaande boogvormige deuren. Tirsa spitste haar onder zoek toe op deze deuren. 'Alleen het onderste paneel van de rech- terdeur was bewaard gebleven. Ik wilde uitzoeken hoe beide deuren er precies hadden uitgezien. Qua uiterlijk en formaat. De afmetingen heb ik gereconstrueerd aan de hand van de kozijnmaten en archieffoto's. Ook heb ik de restde- len van de deuren laten onderzoe ken door de stichting RING en door het Nederlands Centrum voor Dendrochronologie op ouderdom en herkomst van het hout. Een heel uitzoekwerk, dat moest gebeuren naast mijn gewone lessen en een stage', vertelt de Texelse. Haar leermeester Vincent van Haaren beschikt over een eigen atelier, waar ze de restanten kon uitstal len. Via een speciaal computerpro gramma maakte Tirsa de puzzel compleet. muizen en rosse woelmuizen gevangen. Daarnaast wagen enke le katten zich aan grotere prooien als ratten en zijn er zelfs katten die met vleermuizen thuis komen. Dit kan gegevens opleveren voor de Zoogdieratlas. Om met zekerheid te kunnen vast stellen welke soort de kat gevan gen heeft, kunnen de kattenbezit ters een digitale foto van de prooi opsturen via www.zoogdieratlas.nl. Meerdere foto's - uit verschillende omstandigheden niet lukte haar huis en tuin op orde te houden. Het huis is inmiddels leeg- en opge ruimd, de tuin is bijgewerkt en vol gende maand krijgt het huis nieuw behang en wordt er geverfd. 'De bedoeling is dat er een sneeuw baleffect van positieve invloed komt', legt Herman Dubbeldam, coördinator van de stichting in Den Helder uit. 'Belangrijk is dat er een isolement wordt doorbroken en er blijvende contacten worden gelegd. Nu ook bood een buurman spon taan aan de tuin van de buurvrouw op te knappen. Dat is een heel Een belangrijke rol was weggelegd voor oude foto's die ze vanaf Texel had gekregen. In mei 2009 had ze in de Texelse Courant hiertoe een oproep gedaan. 'Ik kreeg twee reacties, allebei waardevol. De ene was van Guur du Porto, zij heeft me een foto uit een familiealbum in bruikleen gegeven. Die foto was op ware grootte afgedrukt bij de expo sitie. De andere reactie was van een mevrouw die de foto's intus sen naar Nieuw Zeeland had gestuurd. Daar vandaan heb ik kopietjes gekregen, heel leuk.' Al met al was het een diepgravend onderzoek, waar ze met veel ambi tie aan heeft gewerkt en dat haar constant in beslag nam. Vooral het maken van de computertekening was een intensief en tijdrovend karwei. Uiteindelijk kon ze op de expositie twee houten panelen en proefjes van het sierlijke snijwerk tonen. 'Geen complete deur, helaas.' Na vier dagen werd de tentoonstelling afgebroken en alle stukken staan inmiddels weer in het atelier. Aan de hand van haar onderzoek zouden de antieke deu ren alsnog kunnen worden nage bouwd. Of dat er van komt, is nog onduidelijk. Tirsa wil het graag afmaken, maar geld vormt het pro bleem. Onlangs heeft ze een offerte (subsidieverzoek) bij de gemeente ingediend. 'Ik wacht nu op het ant woord. Als de gemeente ja zegt, dan kan ik er zo mee aan de slag in het atelier in Amsterdam.' Weet ze er al een bestemming voor? 'Het liefst in een publieke ruimte, waar iedereen het kan bezichtigen. Die ruimte moet in elk geval voldoende hoogte hebben, want het schot meet drie bij drie meter. Mocht 'Brakestein' in de toekomst worden opengesteld, zou dat het allermooist zijn. Dat is tenslotte de plek waar het vandaan komt.' Tekst: Frans Hopman/HopText hoeken, met duidelijk zichtbaar kop, buik, rug en staart - maken determinatie makkelijker. Aan de hand van de foto kan de soort wor den vastgesteld en de exacte loca tie worden aangegeven in de Zoog dieratlas. Zoogdieratlas.nl is een initiatief van de Zoogdiervereniging, die in Noord-Holland samenwerkt met Landschap Noord-Holland, PWN en het provinciebestuur. andere ingang dan een klacht neer leggen. In Den Helder hadden we een project, waarbij iemand kwam helpen die eerder klachten over de situatie had neergelegd bij de poli tie, de gemeente en de woning bouw. Nadat hij het verhaal van de bewoner had gehoord, kwam hij terug op zijn verhaal, heeft alle klachten ingetrokken en is zelf gaan helpen.' Groen zet zich in voor de oprich ting, maar steekt ook zelf de han den uit de mouwen bij een project op het eiland en met ander vrijwil ligerswerk. 'Vrijwilligerswerk vind ik heel gewoon. Ik ben bestuurslid van het Texelfonds. Ik heb tijd zat iets erbij te doen, ook met een full time baan. Het is heel simpel iets extra's te doen. Daar hoef je niets voor terug te krijgen, behalve dat het een goed gevoel geeft. De maatschappij wordt individueler, er is best veel eenzaamheid. Daar maak ik me zorgen over, ook op Texel. Gelukkig zijn er genoeg mensen die iets voor een ander willen doen, zonder daarvoor iets terug te willen hebben.' Imme Bakker Volgens Johan Reydon, die de restauratie van het kamerschot in De Lindeboom begin 1987 vol tooide, zijn beide schotten zeer waarschijnlijk afkomstig uit het buitenhuis Brakestein aan het Skillepaadje en dateren ze uit de tweede helft van de achttiende eeuw. Halverwege de negentien de eeuw, toen Brakestein in ver val was geraakt, moeten ze zijn overgebracht naar Den Burg. De kostbare betimmeringen en beschilderde behangsels zijn door Simon Keijser (onder ande re. wethouder, dijkgraaf en droog- legger/eigenaar van polder De Eendracht) verwijderd en overge bracht naar Weverstraat 15 en 17. Het witte schot is - in tegen stelling tot het andere kamer schot, in 1787 vervaardigd door de Alkmaarse kunstenaar Andries Warmoes - vermoedelijk van Duitse makelij. Onder de witte verflaag heeft zich oorspronkelijk een andere schildering bevon den. De kunstenaar is niet bekend. Bij het demonteren van de schotten zijn graankorrels teruggevonden, die verwijzen naar het feit dat Brakestein in de negentiende eeuw dienst deed als graanopslag. Zowel het gerestaureerde kamerschot in De Lindeboom als het 'witte schot' zijn eigendom van de gemeente en zijn van monumentale waar de. De Stichting Present telt zo'n veertig afdelingen in Nederland. De stich ting slaat een brug tussen mensen die iets te bieden hebben en men sen die iets nodig hebben. Centraal staan groepen vrienden, collega's, buren of individuen die hulp willen geven. Vervolgens wordt gekeken wie ze kunnen helpen. Het kan eenmalig zijn of meerder keren, net wat de vrijwilligers willen. Het kan van alles zijn, van barbecueën en een wandeling maken met mensen in een verzorgingshuis tot het opknap pen van een huis van iemand die dat zelf niet redt. Aanvragen voor hulp komen uitsluitend binnen via maatschappelijke organisaties. Deze organisatie begeleidt het gezin of de persoon al en blijft dit ook na het project doen. Voor meer informatie over de stichting kan contact opge nomen worden met Herman Dubbeldam op tel. 06-58914814 of via herman.dubbeldam@stichtingpresent-denhelder.nl of met Christine Groen op tel. 06-45231491 of via c.groen@woontij.nl. Deze oude foto van het kamerscherm uit een familiealbum van Guur du Porto- Dros werd voor de expositie uitvergroot tot poster. De modieuze jonge vrouw die erbij staat is Annie Eelman, die later trouwde met de Duitse professor Winkler. 'Ze was mijn tante Annie, een zus van m'n moeder', vertelt Guur du Porto desgevraagd. Moeder en tante waren dochters van Sijbrand C. Eelman, de bewoner van Weverstraat 17 en tevens opa van Guur. Zij herinnert zich nog hoe ze er als kind wel eens logeerde en zich vergaapte aan het prachtige grote herenhuis met z'n brede gangen, marmeren tegels en heus balkon. Het kamerschot met de prachtige deuren stond tussen de voor- en achterkamer. Tirsa Venneman bij de expositie van haar afstudeerproject.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11