Bezwaar tegen schuur ongegrond Voedselbank ziet voorraad afnemen TEXELSE 5 COURANT Mimi Eelman weg bij gemeente Schip met pech op Texelstroom Toch nog zesde huisje voor Swanink? Wiersma wil schadevergoeding Wat ik zeggen wou Stukjes van Frans êlÉSfciËi Inhaalslag Molenkoog Bushaltes beter toegankelijk Subsidie voor liederenboek Subsidie voor Midzomerschans Nu ook trouwen in Hoornder kerkje Texel bij Regelhulp VRIJDAG 16 JULI 2010 Aannemingsbedrijf Bruin Weijers krijgt gemeentelijke medewerking voor de bouw van een nieuwe schuur bij de bestaande bedrijfsbebouwing op het perceel Postweg 19a. Het bezwaar dat tegen het plan was ingediend, is ongegrond verklaard. Dat bezwaar kwam van de buren die vinden dat hun woning door de nieuwbouw in waarde zal dalen. Het bedrijf is op deze plek strijdig met het bestemmingsplan, maar het functioneert daar al jaren, ook onder de vorige eigenaar. Een extra schuur betekent vergroting van de strijdigheid, zodat vrijstelling nodig is. B en w werken daaraan mee omdat andere oplossingen (zoals verplaatsing naar het bedrijventer rein van De Cocksdorp) geen haal bare kaart bleken. Omdat de aan vraag al op 30 juni 2008 was ingediend, kon nog worden gewerkt met een artikel 19-procedure. Een dag later zou dat niet meer hebben gekund, want toen ging een wets wijziging in waardoor voor een bestemmingsverandering een nieuw klein bestemmingsplan ('projectbesluit') nodig is, wat kost baar en omslachtig is. Als de pro cedure naar de zin van het college en de aanvrager afloopt wordt daarmee tevens het bestaande bedrijf gelegaliseerd. Het laatste woord is aan de provin cie die door het afgeven van een verklaring van geen bezwaar het afgeven van de bouwvergunning mogelijk maakt. De Francine Kroesen heeft dins dag een zeiljacht geholpen dat op de Texelstroom motorproble men had gekregen. De reddingboot uit Oudeschild was niet zomaar bij de Josephine C die alarm had geslagen. De redders troffen op de opgegeven positie weliswaar een schip aan, maar dat bleek een andere naam te hebben. Op het moment dat de redding boot omkeerde, werd zo driftig gezwaaid vanaf dat schip dat de redders toch maar even gingen kijken. Er bleek niets loos te zijn, er was alleen maar enthousiast gedag gezwaaid. Ondertussen liet de bemanning van de Josephine C via kanaal 16 op de marifoon weten dat zij een eindje verderop lagen en dat de Francine Kroesen ze al voorbij was gevaren. Nadat de twee elkaar gevonden hadden, werd een sleep- verbinding tot stand gebracht en trok de Francine Kroesen de Josep hine C de haven van Oudeschild binnen. Met assistentie van een rubberboot van de Waddenhaven werd het zeiljacht naar een steiger gemanoeuvreerd. Verschillen van inzicht hebben geleid tot het definitieve vertrek van Mimi Eelman bij de gemeen te. Dat meldt het college van b en w in een persbericht. Daarin wordt waardering uitgesproken voor de inzet van Eelman, die sinds eind 2008 op non-actief stond. Sinds maart 2005 werkte Eelman bij de gemeente als teamleider Vergunningen, hoofd van de afde ling Ruimte Ontwikkeling, Vergun ningen, Toezicht en hoofd van de afdeling Ontwikkeling projecten, grondzaken, sociaal-maatschap pelijke en economische ontwikke ling. Ze stelde het Bouwberaad in, met als doel dat vergunningen door meerdere disciplines tegelijk getoetst worden en sneller werden verleend. Ook was zij vanaf het begin nauw betrokken bij het pro ject 'Ruimte voor ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst', waar via een breed participatiepro ces samen met de Texelse bevol king over de toekomst van het eiland is gesproken. Eind 2008 werd bekend dat ze haar functie niet meer vervulde. Verschillen van inzicht tussen haar en het manage mentteam hebben er volgens de betrokkenen toe geleid dat Eelman besloot te vertrekken bij de gemeente. Eelman: 'Als je verschil lend denkt over de te varen koers en je komt met elkaar niet meer op één lijn, dan is het beter om afscheid te nemen. Voor mij is het tijd om een nieuwe stap te zetten en daar ga ik mij in alle rust over beraden.' Haar toekomst en die van haar gezin ligt op Texel. Ze zegt zich te blijven inzetten voor de Texelse samenleving. De gemeente betreurt haar vertrek, maar ziet in dat de verschillen van inzicht te groot zijn. Waardering voor haar werk bleek in 2007, toen het managementteam haar nomi neerde voor de titel 'Jonge ambte naar van het jaar', waarmee zij tot de landelijke finale doordrong. Gemeentesecretaris Cock van Wijngaarden: 'Wij hebben mevrouw Eelman altijd gewaardeerd om haar grote inzet voor de gemeente. We wensen haar veel succes met de volgende stappen in haar carrière.' Eelmans taken werden gedurende de periode dat ze op non-actief stond overgenomen door Don Boot, die haar functie nu officieel overneemt. Het is niet helemaal uitgesloten dat Ries Swanink alsnog toe stemming krijgt om een zesde recreatieve opstal (zomerhuisje) te bouwen op zijn terrein aan de Muyweg in Zuid-Eierland. Het hangt af van de gemeenteraad. Op formele gronden heeft Swanink geen schijn van kans. Zijn in 2004 ingediende bouwaanvraag werd achtereenvolgens door de gemeen te, de Alkmaarse bestuursrechter en de Raad van State afgewezen. Swanink had een beroep gedaan op de zogeheten 25-procentsrege- ling. Die maakt het mogelijk om een kleinschalig recreatiepark met 25 procent uit te breiden, onder voorwaarde dat het park als geheel meer kwaliteit krijgt. Die regeling komt echter niet voor in het bestemmingsplan Midden- en Zuid-Eierland. De vergunning werd daarom tot in hoogste instantie geweigerd. Het college kan daar om moeilijk anders dan afwijzend reageren op een nieuw verzoek van Swanink. Het besluit tot wei gering staat als kennisgeving op de agenda van de aanstaande ver gadering van de raadscommissie Grondgebied. In een eerdere fase van de lange procedure heeft Swanink twee keer bij de raadscommissie ingespro ken. Daarbij beriep hij zich op het vertrouwensbeginsel. Bij hem was de stellige indruk gewekt dat aan zijn plannen zou worden meege werkt. De commissie reageerde voor hem positief, wat voor Swanink aanleiding was om te vra gen om een projectbesluit, dus een aangepaste bestemming die een zesde huisje toelaat. Het college heeft daarop afwijzend gereageerd: het verzoek voldoet niet aan de criteria voor uitbreiding van het aantal recreatieve opstallen. Het door Swanink gevraagde project besluit is een bevoegdheid van de gemeenteraad. Het college legt daarom het afwijzende advies voor aan de raadscommissie Grondge bied en vervolgens aan de raad. Jelle Wiersma vindt dat zijn woning aan de Pontweg 98 aan zienlijk minder waard is gewor den door de bouw van het PHH- gebouw naast zijn erf. Met name de weg die vanaf de Gasthuisstraat achter de woning is aangelegd voor de ontsluiting van het hulpverleningscentrum, ervaart hij als een aanslag op het woonge not. Wiersma vraagt daarom planscha devergoeding van de gemeente, wat volgens de Wet op de Ruimte lijke Ordening mogelijk is als een belanghebbende onevenredig nadeel ondervindt van ontwikkelin gen die door een gewijzigd of nieuw bestemmingsplan worden mogelijk gemaakt. B en w hebben het verzoek in behandeling geno men en vragen het gespecialiseer de Bureau Van Montfoort om advies inzake een eventuele uitke ring. Met deze advisering is omstreeks €2.000,- gemoeid. De Stichting Broodnodig op Texel houdt woensdag 21 juli een grote voedselinzameling bij Super de Boer in Den Burg om de voorraad houdbare voedings middelen aan te vullen. De voorraad van de voedselbank is nagenoeg op, doordat er al een tijdje minder voedsel dan voorheen uit de distributiecentra aan de overkant wordt geleverd. Normali ter krijgt de voedselbank wekelijks voedsel van een distributiecentrum uit Amsterdam dat de producten uit een distributiecentrum in Rot terdam krijgt, maar die bron is aan het opdrogen door een reorganisa tie in Rotterdam. Volgens coördinator Josje van den Berk van Broodnodig begint het nijpend te worden voor de Texelse voedselbank. 'We zijn door de buf fers heen. Ik heb nog een paar pakken rijst. Ze proberen in Amster dam soms al wat extra's mee te geven, zoals van de week nog een grote kaas, maar ze moeten meer dere voedselbanken voorzien. Twee mensen zijn daar de hele dag met andere bedrijven en organisa ties aan het bellen om maar aan voldoende voedsel te kunnen komen.' Broodnodig doet woensdag een beroep op winkelend publiek bij Super de Boer om wat extra's te kopen. Mensen wordt ookgevraagd te kijken of zij nog producten in de voorraadkast hebben die niet wor den gebruikt. Volgens Van den Berk is er behoefte aan houdbare producten als broodbeleg, pasta, rijst, macaroni, soep, vlees en groenten in blik, pannenkoekmeel, koffie, thee en boter. De inzameling duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Op het moment maken twaalf gezinnen gebruik van de voedsel bank. Broodnodig streeft ernaar pakketten samen te stellen waar mee mensen minstens twee keer per week een warme maaltijd kun nen klaarmaken. Elke week wacht ik nieuwsgierig op de krant. Vaak kijk ik eerst of er weer een stukje van Frans van der Reijken in staat. Ik hou van zijn schrijfstijl en zijn kritische blik op de wereld. Vaak ben ik het met hem eens. Soms ook niet, maar ik begrijp zijn ver ontwaardiging en zorgen, welke ik met hem kan delen. De doorgaans nogal emotionele reacties op zijn teksten vind ik vaak van mindere kwaliteit. Daarin wordt vooral met modder gegooid en zijn weinig fei telijkheden, onderbouwde tegenar gumenten of samenhangende ver banden te bespeuren. Desalniettemin geniet ik ook erg van deze matige reacties, waarin gesparteld en geploeterd wordt met woorden. Het geheel vormt een kostelijk contrast. Dank voor dit vermaak en de moed om te durven schrijven. Ik zou zeggen: laat beiden van u horen. Wouter Weerman, 't Horntje. Grote drukte in zwembad Molenkoog, waar vorige week de grens van 20.000 bezoekers ruimschoots werd gepasseerd. De traditionele mijl paal sneller werd gehaald dan verwacht. Daarom werd Skye Bezoet de Bie als 21.000ste bezoeker verrast op een taart. Hans Jimmink heeft in Leek de eerste prijs gewonnen in de samenge stelde menwedstrijd. Hij kwam uit in de rubriek tweespan paarden klasse 1 en 2. 353 Toeristen kunnen vanaf nu ook achter de kar van de familie Kikkert aan rijden, in plaats van erin te zitten. Hoewel het een rustige buitenrit is, moeten ruiters wel een beetje rijervaring hebben. (Foto Renee Kooger) De Francine Kroesen en een boot van de Waddenhaven in Oudeschild voeren dinsdag de door motorpech getroffen Josephine C naar een steiger. (Foto Bert Koning) De garnalenkotter TX 24 Heliomare van Albert Blom uit Oudeschild heeft van de week een liefst 40 centimeter grote kreeft gevangen nabij de veerhaven op 't Horntje. Blom, visserman sinds 1962, deed een dergelijke vangst niet eerder op de Waddenzee. De kreeft overleefde het garnalennet overigens niet. (Foto Bert Koning) Zwembad Molenkoog is bezig aan een inhaalslag. Het bezoekersaan tal loopt wel iets achter bij vorig jaar, waarschijnlijk doordat het zwembad in het begin van het sei zoen tijdelijk dicht moest vanwege technische problemen. Inmiddels weten zowel Texelaars als toeristen de weg naar het verkoelende water goed te vinden. Tatenhove BV uit Oudeschild begint in september met het aanpassen van 24 bushaltes over heel Texel De perrons wor den verhoogd waardoor het instappen in de bus makkelijker wordt en krijgen vanaf de straat een flauw hellend talud. Met het werk is €144.740,- gemoeid. Met dat bedrag had Tatenhove ingeschreven bij de aanbesteding en was daarmee de laagste. De andere inschrijvers waren Westerlaken uit Den Burg en De Vries Van de Wiel uit Schagen die met offertes kwamen van res pectievelijk €131.131,- en €146.800,-. De kosten van de ope ratie komen voor 95 procent voor rekening van de provincie. De rest (€12.947,-) betaalt de gemeente zelf uit de pot voor het onderhoud van wegen. De Historische Vereniging Texel krijgt van de gemeente maximaal €2.275,- subsidie voor de uitgave van een boekje met vijftig oud- Texelse liederen. De bundel, De liefde baart veel wonderen, is samengesteld door wijlen Willem J. Kikkert. De stichting Jenny krijgt van de gemeente een subsidie van maxi maal €1.942,- als bijdrage in de kosten van het evenement Midzo merschans 2010. Definitieve vast stelling van de bijdrage geschiedt op basis van een nog te ontvangen evaluatieverslag. Texel krijgt er een alternatieve trouwlocatie bij: het kerkje van Den Hoorn. B en w hebben van harte ingestemd met het desbe treffende verzoek van de ker kenraad van de NH Gemeente Waal, Koog, Den Hoorn. De aan wijzing geldt als proef tot 1 januari 2012. Meer dan tien jaar geleden pleitten de politieke partijen al voor uitbrei ding van de bestaande trouwloca ties met het monumentale kerkje, maar toen ging het niet door omdat de kerkenraad er niets voor voelde. Dat is nu dus anders. B en w zijn blij met deze 'verrijking' van het keuzeaanbod en verwachten dat zowel Texelse als overkantse bruidsparen er gebruik van zullen maken. Tenminste één Texels stel staat al klaar om in het karakteris tieke gebouw in de echt te worden verbonden. Aanvankelijk wilde dit paar op 23 juli trouwen in het nieuwe raadhuis, maar omdat dit wegens vertraging in de afbouw nog niet beschikbaar was, viel het oog op de Hoornder kerk. De gemeente Texel heeft zich aangesloten bij het landelijk webloket Regelhulp.nl. Via Regelhulp vinden mensen met een beperking, chronisch zieken en ouderen een overzicht van zorg, hulp en financiële ondersteuning. Daarmee fungeert de site als route planner binnen de voorzieningen van verschillende organisaties. Bovendien kunnen mensen via de site voorzieningen aanvragen of een afspraak maken voor een gesprek.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5