Triatlontopper Frank Heidoorn eregast op Texel Verkeer kan tijdens triatlon beter omrijden Texflfonds 'Op een bijzondere manier genieten van het eiland' Texelse triatleten strijden om trofee Sport Recordaantal deelnemers op 26ste Tesseltoernooi TEXELSE 7 COURANT Wassenaar wint Alan Rijksbeker Blom naar club in Azerbeidzjan Krimstrandloop Supersportdag in Oosterend Samen werken aan de Texelse samenleving bruna Maakt geld gelukkig? VRIJDAG 16 JULI 2010 Frank Heldoorn ging tijdens zijn af scheidswedstrijd met zijn drie kinderen over de finish. (Eigen foto) Frank Heldoorn, zesvoudig Nederlands kampioen lange afstand triatlon, is zaterdag 17 juli eregast van de Texelse kwart triatlon. De organisatie heeft hem bereid gevonden om als 'prominent' op te treden. Hij geeft het startsignaal voor de 'kwart' afstand en gaat daarna zelf te water als begeleider van zijn 11-jarige zoontje Niek. 'We hopen veel plezier te hebben en op een heel bijzondere manier te genieten van het eiland.' Toen hij na een lange sportcarrière in 2007 een afscheidswedstrijd kreeg aangeboden in zijn woon plaats Huizen, volbracht Heldoorn die symbolisch met zijn drie kinde ren. 'De 1.500 meter heb ik gezwommen met Niek (toen pas 7 jaar), de 40 km gefietst met doch ter Silke (5 jaar, op eigen race fietsje) en de 10 km gelopen met Hidde (hij had het het gemakke lijkst in de wandelwagen)', vertelt hij. Zelf stond hij al op 7-jarige leef tijd aan de start van zijn eerste 10 km wedstrijd. Zijn kleuterjuf zei tegen zijn moeder: 'Als die later niet iets met sport gaat doen, weet ik het niet meer.' Die voorspelling kwam uit. Hel doorn stortte zich op de triatlon, toen nog een nieuwe, uit Amerika keer de nationale langeafstandsti- tel. Sinds zijn afscheid houdt Heldoorn zich bezig met het geven van trai ningsbegeleiding. Via internet geeft hij adviezen ('E-coaching') aan tri atleten, lopers en fietsers van aller- overgewaaide sport. In 1987 en '88 behaalde hij de nationale junioren- titel en brak daarna door op topni veau. Naast zijn overwinningen op het NK (viermaal Almere, tweemaal Stein) behaalde hij driemaal een top tien plaats bij de beroemde Iron Man op Hawaii' en won hij tweemaal de zware triatlon van Lanzarote. In juni 2004 kwam Hel doorn ernstig ten val en lag hij twee dagen in coma. Zijn come back was glorieus, met nog twee lei niveaus. Ook verzorgt hij clinics voor verenigingen en bedrijven. Afgelopen jaar gaf hij op de Texelse atletiekbaan een openbare training voor deelnemers aan de Texel Hal ve Marathon. De lopers leerden dat zij vaak te hard trainen en te weinig doseren. 'Training is méér dan alleen rechtuit lopen. Inzicht in lichaamsprocessen, voeding en kleding zijn ook van belang', schrijft hij op zijn website. Heldoorn is op Texel te gast op uitnodiging van hoofdsponsor Rob Teisman van Hotel Molenbos, zelf een fanatiek triatleet. Zijn eigen prestatie is voor Heldoorn ditmaal ondergeschikt. Zoontje Niek is eigenlijk nog te jong (de minimum leeftijd is 14 jaar), maar onder begeleiding van zijn vader mag hij op Texel toch meedoen. De moti vatie en aanleg heeft hij, getuige een keurige tweede plaats op het NK triatlon bij de 8- en 9-jarigen, twee jaar geleden. Ook zwom hij al 800 meter in een snelle 11 minuut 54 seconden. 'Ik heb onlangs in Huizen op dezelfde wijze Niek begeleid bij de 1/8 triatlon. Het woord 'talent' is bij ons thuis trou wens verboden. Wel heeft Niek een goede zwem-, fiets- en looptech niek en beschikt hij over de juiste faciliteiten, zoals een fiets op maat en goed schoeisel. Dat maakt dat ie later zijn vader ver zal overstij gen, want die 'opleiding' kreeg ik vroeger niet', aldus Heldoorn, die in 2014 opnieuw aan een hele triat lon wil meedoen, liefst op het NK. 'De titel is niet het streven, wel het maximale eruit halen na acht jaar zonder wedstrijdsport.' Kent hij de Texelse triatlon al? 'Mijn broertje Eddie deed er ooit aan mee en ik heb toen nog terug moe ten scheuren naar tent omdat ie zijn schoenen vergeten was. Mis schien had dat te maken met de lege tray bier die ik in zijn tentje aantrof.Verder komt ie vaak terug op wedstrijdkalenders van atleten die ik begeleid en iedereen is altijd erg positief over het evenement.' Heldoorn verwacht samen met zijn zoontje veel plezier te hebben. 'Er wordt wat afgekletst onderweg. Met zwemmen in buitenwater en op de fiets komt hij - klein voor zijn leeftijd - nog veel kracht tekort, met lopen mag ik al behoorlijk aan de bak om 'm bij te benen.En wat verwacht Niek? 'Genieten van het mooie landschap en van leuke en - zoals altijd - verbaasde reacties van publiek!' En op de vraag wat hij later wil hij bereiken? 'Iron Man Hawaii winnen.' Zijn vader lacht: 'Ja, papa heeft 'm goed gebrain- washt.' Frans Hopman Texelse deelnemers maken tij dens de triatlon van zaterdag kans op een speciale wisseltro fee. Bedoeld als aanmoediging, vooral voor jonge sporters. Na afloop van de vorige editie werd de prijs in het leven geroepen door oud-Texels kampioen, Rob Teisman van hoofdsponsor hotel Molenbos. Thomas Boom was in 2009 de eerste winnaar. Toen hij op zijn 51ste als eerste Texelaar finishte, daagde Teisman de jonge garde uit om eens een 'hele' kwarttriatlon te proberen. In 2008 waren er slechts drie Texelse individuele deelnemers. De oproep om meer Texelaars aan de start te krijgen, had vorig jaar succes en de animo is nu zelfs nog groter. Dit maal doen er 17 aan de 'kwart' afstand mee en 12 aan de 'acht ste'. Bij de trio's komen 12 estafet teteams van eigen bodem. Thomas Boom verdedigt zijn titel als Texels kampioen bij de heren. Hij krijgt onder andere concurrentie van de jongeren Ruben van Vliet en Joost van Heerwaarden. Milco Kats, afgelopen week overtuigend win naar van de strandloop bij Paal 28, is een gevaarlijk outsider, evenals hardloper Sjoerd Groeskamp. De Texels dames komen alleen uit op de korte afstand. Natascha van der Vis moet o.a. afrekenen met de talentvolle zusjes Karlijn en Jasmijn van der Burg. Ook veterane Erna Kuip, al eens Texels kampioen in Winnaar Thomas Boom kreeg de wisseltrofee van 2009 overhandigd tijdens een kerstdiner bij initiatiefnemer Rob Teisman. het verre verleden, waagt het er weer op. Texelse deelnemers: Heren, kwart: Thomas Boom (27), Pieter Dogger (37), Milco Kats (72), Duco van der Kuijl (78), Sjoerd Groeskamp (89), Wouter Dogger (98), Ruben van Vliet (101), Bram Kuip (104), Cees-Jan de Jager (115), Simon Dros (143), Richard Koopman (90), Koen van der Meer (91), Otto Goenga (109), Willem van Tatenhove (122), Rob van Beurden (9), Rob Teisman (142). Dames, achtste: Jasmijn van der Burg (323), Marleen Tromp (312), Karlijn van der Burg (324), Marleen de Vries (341), Louise van der Sluis (332), Natascha van der Vis (338), Erna Kuip (321), Judy Witte (304), Jacqueline Aarts (ligfiets, buiten mededin ging). Heren, achtste: Jelle Tamminga (343), Gerko Aberson (316), Harry Kingma (339). Trio's: herkenbaar aan startnummers 200 tot 224. Met een score van 72 slagen bruto heeft Thomas Wassenaar zondag op de golfbaan de Alan Rijksbeker gewonnen. De Alan Rijksbeker, genoemd naar de architect van de Texelse golf baan, is de prijs voor het clubkam pioenschap voor jeugdleden. De jeugdcommissie had een leuke wedstrijd in elkaar gezet en met een recordaantal inschrijvingen van 21 golfers werd het een fantasti sche dag. Er werd gespeeld in vier verschillende klassen. Uitslagen: Strokeplay 18 holes: 1.Thomas Wassenaar, 67 netto, 2. Kevin van Zuilekom, 70; S.Anna bel Groothuis, 71Stableford 9 holes: 1 .Onno Klockenbrink, 22 punten; 2,Jari van Maanen, 18; 3.Pippi van Gelderen, 14. Stableford 9 holes vanaf de Rabbit Tee: 1 .Hugo Groothuis, 21 punten; 2.Daniël Wassenaar, 20; 3,Marnix Groothuis, 11Stableford 9 holes kleine par 3 baan: LSieme Boomstra, 14 punten; 2.Dori an Wassenaar, 7; 3.Joppe Barnard, 7. Een recordaantal deelnemers op het Tesseltoernooi dat Deuce vanaf zondag op het tenniscom- plex aan de Emmalaan houdt. Er hebben zich 338 tennissers inge schreven. Op zeven banen wor den een week lang wedstrijden gespeeld. De 26ste editie kent niet alleen een groot aantal deelnemers, ook het niveau van de spelers is ongekend hoog. Zo telt de hoogste categorie heren enkel 3, de klasse die net onder de landelijke eredivisie speelt, dit jaar 23 spelers. Ter ver gelijking: vorig jaar stonden er in Den Burg van dit niveau vier ten nissers op de baan. In de vergelijk bare categorie bij de dames binden acht deelnemers de strijd aan. 'Het beloven prachtige partijen te wor den', vertelt Yvonne Brand van de organiserende toernooicommissie, die al maanden met de voorberei ding bezig is. Niet alleen de wed strijden in de hoogste categorie, ook van de andere partijen heeft ze hoge verwachtingen. Er wordt getennist in de categorieën drie tot en met acht, heren, dubbel en gemengd. Deelnemers komen uit het hele land, onder meer uit Gro ningen, Brabant en Lelystad. Ook de jeugd is vertegenwoordigd, onder wie een aantal Texelaars, zoals de 14-jarige Sanne Brand, die binnenkort in Hoorn op een seniorentoernooi uitkomt. Vanaf zondag wordt een week lang dagelijks gespeeld, van 9.00 uur tot 21.30 uur 's avonds, in de late uurtjes zelfs bij kunstlicht. Aanslui tend is er een feestavond. Deelne mers van de overkant kamperen op het terrein van Texel'94. De opening is zondag om 13.30 uur door de nieuwe voorzitter Jan Burgman. De finalepartijen worden zondag 24 juli gespeeld. Alice Blom uit Oudeschild speelt komend seizoen voor Iqtisadci University in Azerbeidzjan. Ze verlaat Fenerbahce in Turkije waar ze het afgelopen seizoen voor uitkwam. De volleybalster kreeg begin juni van haar manager te horen dat de club in Bakoe, de hoofdstad van Azerbeidzjan, interesse in haar had. De Texelse reageerde in eer ste instantie niet heel enthousiast, totdat ze zich meer verdiepte in de club en de competitie. Daarnaast bleef Iqtisadci aandringen op haar komst. 'Azerbeidzjan klinkt in eerste instantie minder aantrekkelijk dan bijvoorbeeld Italië of Turkije, maar het zag er allemaal goed uit. Ze hebben een volleybalcompetitie in opkomst zoals Turkije drie a vier jaar geleden. Het leek me een hele ervaring een keer naar Azerbei dzjan te gaan, vandaar dat ik de uitdaging aanga.' Iqtisadci speelt op het hoogste niveau in het Kaukasische land dat grenst aan Georgië. De club doet ook mee aan Europese wedstrijden om de Challenge Cup. Blom, die ooit begon bij Tevoko, speelde eer der in Duitsland, Italië en bij diverse Nederlandse club in de eredivisie volleybal. Ze speelt ook voor de nationale ploeg. Op het surfstrandje van Dijk manshuizen klinkt zaterdag 17 juli om 13.00 uur het startschot voor de 26e Texelse kwarttriat lon. Deelnemers gaan massaal te water voor het zwemmen in de Waddenzee. De wisselpunten van het fietsen en hardlopen en de finishlijn zijn ook op deze locatie. Toeschouwers kunnen het sportspektakel vanaf de dijk prima volgen. De buitenkant van de dijk tussen Oudeschild en De Kaap is van 13.00 tot 16.00 uur afgesloten voor recreatieve fietsers. Verkeer langs de dijk tussen Oudeschild en Oos terend wordt geadviseerd om te rijden via de Laagwaalderweg en Oosterenderweg. De organisatie heeft op alle kruispunten verkeers regelaars ingezet en wil de veilig heid van de deelnemers zoveel mogelijk garanderen. Het overige verkeer wordt daarom dringend verzocht de aanwijzingen strikt op te volgen. Parkeren kan onderaan Dijkmanshuizen. Aan het evenement doen liefst 275 sporters mee, 50 meer dan vorig jaar. Al ruim tevoren was de inschrij ving via internet 'uitverkocht'. Aan de kwarttriatlon nemen 150 indivi duele triatleten en 25 estafette teams (trio's) deel. Evenals in 2009, toen het 25-jarig jubileum werd gevierd, is er een 1/8 triatlon. Het aantal deelnemers is verdubbeld naar 50. De invoering van de korte afstand is bedoeld om meer spor ters te interesseren voor de kwart triatlon. De 1/8 afstand start tien minuten later, om 13.10 uur. De eerste binnenkomer wordt rond 14.10 uur verwacht; de winnaar op de 'kwart' afstand rond 14.55 uur. Het fietstraject wordt, in vergelij king met vorig jaar, andersom ver reden. De winnaar van 2009 bij de heren, Henk Elbertsen uit Anna Paulowna (tijd 1.53.50), is niet van de partij. Wel present is oud-winnaar Frans van Heteren uit Aalsmeer, die al vier keer zegevierde. Bij de dames komt de winnares van 2009, Carla van Rooijen uit Aalsmeer (tijd 2.12.20) haar titel verdedigen. Voor deelnemers en vrijwilligers staat na afloop weer een pastamaaltijd klaar. Harde regen en een stevige westenwind maakten van de Krimstrandloop dinsdag een ware strijd tegen de elementen. Er verschenen dan ook maar weinig mensen aan de start. In totaal waren er 22 deelnemers, waarvan 7 kinderen. De 9-jarige Mark Huizenga uit Assen was ver reweg de snelste. In 4.54 minuten was hij Sil van Heerwaarden uit Den Burg 25 seconden voor. Snel ste meisje was Imke Hottentot uit De Cocksdorp (5.50). Jurian Voets uit Breda kwam bij de 4 km als eerste over de meet (16.25), eerste dame op deze afstand was Marijke Stark (20.44). Anno Huizenga uit Assen zette een heel snelle tijd neer over de 8 km, zeker gezien de omstandigheden. Hij liep een nage noeg vlakke race, kwam door in 14.35 en finishte in 29.15. Gert Jan Tuller uit Diepenheim kwam pre cies vijf minuten later als tweede binnen. Ingrid van der Bussche uit Tremelo (B) was eerste dame in 42.29. Uitslagen: 1200 meter: LMark Huizenga (Assen), 4.54; 2.Sil van Heerwaarden, 5.19; 3,Har- men Hottentot, 5.42. 4 km: 1.Jurian Voets (Breda), 16.25; 2.Tim Slagboom (Zeeven- bergen), 18.07; 3.Marijke Stark, 20.44. 8 km: 1 .Anno Huizenga (Assen), 29.15; 2.Gert Jan Tuller (Diepernheim), 34.15; 3.Erik Dulfer (Schiedam), 34.45. Oosterender kinderen uit de groepen 3 tot en met 8 kunnen zich nog tot uiterlijk 19 juli aan melden voor de supersportdag op 28 augustus. Het idee voor een supersportdag werd door Sandra Bremer ingezon den voor de prijsvraag Gaanwe- doen.tv van de provincie Noord- Holland en verdiende daarmee €3.000,- voor de uitvoering ervan. De dag begint met sport en spel bij verschillende Oosterender vereni gingen, waarna een gezamenlijke lunch wordt gehouden. Daarna volgen een voetbalshow en een straatvoetbalclinic door bekende freestylers als Randy Koetsier. Jongeren die aan deze dag mee willen doen, dienen zich van tevo ren aan te melden. Dat kan via e- mailadres aetexel@gmail.com of met een briefje in de kopijbus voor Strender Nieuws bij Spar Koot in de winkel. Vergeet bij de aanmel ding niet naam, schoolgroep en telefoonnummer te vermelden. H a r t v o o r Texel Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Een tijdlang koesteren wij ons bezit. Voor alle zekerheid. Maar er komt een moment waarop we er graag een goede bestemming voor wensen. www.texelfonds.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7