Zilte aardappelen met de hand gerooid Kleine knollen, maar grote tevredenheid Geldorp verder als adviseur bij STIFT Giulia TEXELSE 3 COURANT Ringsteken Familieberichten Catharina Anna Maria Hoogenbosch Tiny Tiny Leber-Hoogenbosch Frederique Antoinette Kortenhoeven-André Martijn Verbeeke Margreta Kok J. Zijm DINSDAG 20 JULI 2010 Flinke knollen, maar ook kriel zo klein dat de opbrengst van één plant in een kersenbakje past. Uiteenlopende resultaten bij de oogst van de eerste aardappels die verbouwd zijn op zilte grond. Daarmee was het doel bereikt van de proef die duidelijkheid moet geven welk ras het beste onder zilte omstandigheden gedijt. Een eerst stap, want het vergt nog jaren voordat het ide ale ras is gekweekt. Een even bijzonder als nostalgisch beeld vrijdag aan de Mokweg, waar mannen met hun blote handen de grond omwoelen, op zoek naar aardappels. Waar zie je zoiets nog in deze tijd waar machines het handwerk hebben overgenomen. Het betreft dan ook niet zomaar een experiment waarover grond- pachter Marc van Rijsselberghe van Texelse Milieuvriendelijke Pro ducten (TMNP) de coördinatie heeft. Betrokken bij het project zijn onder meer wetenschapper en projectbeheerder dr. Arjen de Vos van de Vrije Universiteit Amster dam en aardappelteeltbedrijf Bie- mond en Fobek uit St. Annaparo- chie. Doel is te komen tot aardappelrassen die goed zijn te verbouwen op zilte landbouw grond. Aanleiding is de verwach ting dat verzilting van zoete land bouwgrond een steeds groter probleem wordt. Kennelijk een populair thema, want ook de lan delijke pers kwam ervoor naar Texel. Dat de Mokweg de primeur beleeft komt door de bijzondere omstan digheden in dit gebied. Ingenieur en aardappelveredelaar Peter Keijzer van Fobek hoorde erover toen hij een lezing van Van Rijssel berghe aanhoorde over diens experimenten op het eiland met zoutresistente en zoutminnende groenten, zoals zeekool, strandbiet en zeeaster. Op zoek naar een geschikt proefperceel, stak Keijzer zijn licht op bij de Texelaar. Het resulteerde in een akker bij De Pet ten, met zowel zoet, brak als zout water in de buurt. De ideale omge ving om rassen die onder laborato riumomstandigheden waren getest, nu op de koude grond te beproe ven. Daarvoor werd het perceel ingericht met een ingenieus irriga tiestelsel dat het proefperceel pleksgewijs met zout, brak en zoet water nat hield. Zo vloeide er bij voorbeeld elk uur een kwartier lang zout water over een deel van de akker. Dit onder meer om te voor komen dat een flinke bui met (zoet) water de proef zou beïnvloeden. 'Met zoveel zout water, wordt de invloed van zoet tot een minimum beperkt', aldus De Vos, die aan geeft dat aardappels van nature allerlei trucs hebben om op zoek naar zoet water, zout te omzeilen. Het project verliep niet altijd goed, soms barstte wel eens een slang of deed zich een andere storing voor. Zo'n calamiteit, in combinatie met een dikke bui, zorgde er bijvoor beeld voor dat het lof van de bui tenste regel was verschrompeld. De Vos: 'Dat staat er gelukkig als buffer en telt niet mee voor de proef.' Voor de proef werden gang bare rassen gebruikt, zoals Spunta, Draga, Desirée en Hansa. Vrijdag was het tijdstip van oogst aangebroken. Elke stam werd apart gerooid en in een aparte kist bewaard, zodat de knollen konden beoordeeld en gewogen. De Vos stopte zelfs het lof in zakjes, om te duidt erop dat ze vraag naar zilt- minnende aardappelen verwach ten. Keijzer: 'De groeiseizoenen worden droger en de aanvoer van zoet water droogt langzaam op. Daarnaast is het zo dat het zoute water van onderaf doordringt naar boven. In Friesland zit het zout nu op anderhalf meter diepte. Door verhoging van de zeespiegel komt het verder naar boven. Ook is het zo dat zoutresistente rassen door gaans beter tegen de droogte kun nen, wat een bijkomend voordeel is. Als je zulke ontwikkelingen ziet aankomen, moet je daar tijdig op anticiperen. En aangezien we weten hoe lang de ontwikkeling van een nieuw ras duurt....' Keijzer ziet ook mogelijkheden voor vergroting van het afzetgebied. 'Er zijn veel gebieden in de wereld waar wegens te zoute omstandig heden geen aardappels kunnen worden geteeld, zoals in Noord- Afrika, het Midden-Oosten en Chi na. We kunnen met een goed ras ons afzetgebied vergroten. En in gebieden waar veel moet worden beregend, hoeft dat minder te gebeuren. Dat scheelt in de kos ten.' Als het experiment slaagt, kan het telen, testen en selecteren van nieuwe aardappelrassen op het eiland grote vormen aannemen. Van Rijsselberghe spreekt al over de 'Tested on Texel-aanpak.' Terug naar de actualiteit: de zan dige akker aan de Mokweg. Daar heersen bij de oogst gemengde gevoelens. Dirk Lap van hoeve Het Einde van de wereld, voormalig eigenaar van de grond, en enthou siast tuinier, is niet onder de indruk van de knolgrootte. 'Het is net kriel. Aan de grond kan het niet lig gen, vroeger heb ik hier maïs, aard appelen en zelfs bollen geteeld. Altijd beste opbrengsten. Maar met het oog op de toekomst is het wel goed dat zo'n proef wordt gehou den.' Veredelaar Keijzer moedigt zijn medewerkers aan om door te werken. 'De baas zijn centen zijn niet van blik.' kijken hoe dat zich onder de uit eenlopende omstandigheden had ontwikkeld. Verschillen waren ook met het blo te oog waarneembaar. De regel met de hoogste opbrenst was zon der twijfel die waar zoet water langs werd geleid. Veel kleiner waren de knollen die met brak of zout water waren besproeid. Het wegen zal moeten uitwijzen in hoe verre er verschillen zijn tussen de rassen. Maar ook zonder die nauw keurigheid was de proef voor Keijzer voor een groot deel geslaagd. 'Het gaat er om de ver schillen aan te tonen. Zoals je ziet, zijn die er. Nu is het een kwestie van kijken welke soort zich het beste heeft gehouden. Die geneti sche lijnen kunnen we gebruiken als uitgangsmateriaal voor zoutre sistente of -minnende rassen. In het laboratorium hebben we daar al ervaring mee opgedaan, maar het wordt pas realistisch als je van de koude grond oogst.' Van zaadje tot het op de markt brengen van zo'n nieuw ras duurt een jaar of dertien. Veredelen is een tijdrovend, maar ook arbeidsintensief en kostbaar proces. Dat een professionele aardappelveredelaar, die eerder succesvolle rassen zoals Aminca, Timate, Ajuba en Bastignon intro duceerde, in zo'n project stapt, Joke Geldorp gaat aan de slag als adviseur bij toeristisch inves teringsfonds STIFTexel en niet als bestuurder. Dat is voortgeko men uit gesprekken tussen het investeringsfonds en de gemeen te. Geldorp was eerder dit jaar door het bestuur van STIFTexel als bestuurder binnengehaald, waarna Texel 2010 in opstand kwam. Frac tievoorzitter Gerbrand Poster was fel tegen en vond dat de oud-bur gemeester in haar rol als bestuur der van STIFTexel de huidige gemeentebestuurders voor de voe ten zou lopen. Om verder gezeur te voorkomen, heeft STIFTexel besloten Geldorp als adviseur aan te stellen. In die rol kan zij volgens voorzitter Hans Schipper gevraagd en ongevraagd advies geven aan de stichting. Ze kan aanwezig zijn bij bestuursver gaderingen, maar heeft alleen geen stemrecht als er besluiten worden genomen. De Texelse competitie ringsteken gaat donderdag in Den Hoorn van start. Er worden dit seizoen vier wedstrijden gereden door in totaal dertien aanspanningen. Na Den Hoorn worden wedstrijden gere den in De Koog (1 augustus), De Cocksdorp (8 augustus) en Den Burg (18 augustus). Het adviseurschap past binnen de statuten. Burgemeester en wet houders zeggen tevreden te zijn met die keuze. Het college, dat conform de statuten wel moet instemmen met voordrachten van bestuursleden, heeft zijn goedkeu ring verleend aan de benoeming van Hans van Heerwaarden (van de Rabobank) als nieuw bestuurs lid. Burgemeester en wethouders zeggen het te waarderen dat Gel dorp en Van Heerwaarden zich voor het eiland en het investeren in de toeristische kwaliteit daarvan willen inzetten. Het bestuur van STIFTexel wilde Geldorp er graag bij hebben in ver band met haar bestuurlijke kwali teiten en haar kennis van het eiland en het toerisme. Daarnaast is ze op persoonlijke titel nog steeds voor zitter van de ILG Gebiedscommis- sie, wat volgens STIFTexel ook goed uitkomt. Dat ze het huidige gemeentebestuur voor de voeten zou lopen, is volgens Schipper niet aan de orde. Geldorp heeft zelf meermalen aan geven geen functies te willen bekleden, waarbij haar wegen die van haar opvolgster kruisen. Daar naast opereert het toeristisch investeringsfonds los van de gemeente. Het bestuur hoeft voor keuzes over de besteding van gel den aan toeristische projecten niet te overleggen met de gemeente, maar alleen achteraf verslag uit te brengen. Met grote bewondering en dankbaarheid nemen wij met verdriet afscheid van onze lieve moeder, oma en overgrootmoeder Weduwe van Henricus Jan Leber Texel, 15 oktober 1922 Den Helder, t 16 juli 2010 Carla en Johan Patricia en Hans, Sten, Mats Arnold Jenny en Frits Sander Elles en Richard, Lyanne, Marit, Benthe Eva Gerda en Otto Erwin en Lyanne Maaike Danny Marjon, in herinnering Waalderstraat 94 1791 EC Den Burg Mama is thuis. Er is gelegenheid tot condoleren op dinsdag 20 juli van 19.00 tot 20.30 uur aan huis. De afscheidsdienst zal worden gehouden op woensdag 21 juli om 13.30 uur in de parochiekerk van de Johannes de Doper, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij Mama naar haar laatste rustplaats begeleiden op de R.K. begraafplaats aan de Molenlaan te De Cocksdorp. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het "Eierlandsche Huis", Klimpstraat 33, De Cocksdorp, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen Met droefheid hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve zus, schoonzus en tante Zuidhaffel C.J. Hoogenbosch A.M. Hoogenbosch-Hin Den Burg M.A.J. Bruin-Hoogenbosch 't Horntje G.H. Hoogenbosch-Karsman Hooghalen G.M. Hin-Hooqenbosch A.C. Hin Zuidhaffel S.P. Hoogenbosch neven en nichten Texel 16 juli 2010 17 juli is onze lieve vrouw, moeder en oma overleden in Lakeside U.S.A. Jan Kortenhoeven kinderen en kleinkinderen J. Kortenhoeven 3632 Ah.Ho Pine Dr. Lakeside AZ. 859296824 U.S.A Wij zijn vandaag getrouwd! Distelvlinder 3, 1791 TN Den Burg Met verdriet hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons oud-personeelslid en oud collega De heer Zijm is vanaf 1977 tot zijn vut in 1982 bij ons werkzaam geweest als auto-opsteller/ kaartcontroleur. Wij wensen zijn kinderen, klein- en achterklein kinderen en verdere familie veel sterkte toe bij de verwerking van dit verlies. Directie en medewerkers Teso-bootdienst Voor alle cadeau's, de vele kaarten en bloemen, gekregen voor ons 50 jarig huwelijk willen wij iedereen heel, heel hartelijk bedanken. Het was geweldig! Arie en Martje Dijker, Klif 5 Ik wil iedereen bedan ken die aan mij heeft ge dacht, in wat voor vorm dan ook, tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en thuis. Heel veel dank Ruud Beers Mamma trots Pappa bly Buikje weg I k erby I Heel bly zy n wy met de geboorte van onze dochter en zusje Ze is geboren op 16 j uli om I6.U0 uur en weegt 2820 gram. Jan enfhirza Winnubst Romina Commandeurssingel 24 I7R2 AT Oudeschild Jan: 06-25564055 Thirza:06-I0398723 Rooiwerkzaamheden tijdens de oogst van op zilte grond geteelde aardappelen op het proefperceel aan de Mokweg. (Foto Gerard Timmerman) Verschijnt van 2 juli t/m 27 augustus wekelijks U kunt uw (wijzigingen voor) advertenties uiterlijk 1 week voor de verschijningsdatum opgeven. Tel. 0222- 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3