Spannende strijd om egaalste draad TEXELSE 5 COURANT Reactie Belle Lady Texel blikvanger op KWPN Pavo Cup Radio Route bezoekt Texel Toerist wint schapenscheren Vrouwe Francina van Wad gehaald Eschweiler niet in finale EK Helsinki jWlQd 9NV03, Wat vindt u? Geslaagd MLOS 'd tJN\7*H|| r, 7 MNlttWM j,lafiSo\ein\ UBiniW" Omdat goed en begrijpend lezen voor sommige mensen moeilijk blijkt te zijn, reageer ik bij deze op een aan mij gericht stukje in de krant. Ik schrijf uit liefde en ontzag voor de natuur en om de schoon heid ervan te laten zien. En de schoonheid die we nog hebben, verdwijnt in rap tempo door men selijk handelen. Weg is weg. Willen we dat? En waarom denkt u dat bepaalde planten of dieren door de overheid als beschermd zijn aan gewezen? Ik denk dus wel degelijk verder en zie beide kanten van menselijk ingrijpen in de natuur. Er zijn voor delen (voor de mens), maar ook nadelen voor de rest van de natuur. Ik belicht daarom vooral de andere kant en probeer daarbij om men sen die niet zoveel kennis van de natuur hebben iets uit te leggen. Ik schrijf dus niet eenzijdig, maar anderszijdig. Dat vinden sommige mensen niet leuk of zelfs lastig, want het kan nadelig voor hen zijn. 100 jaar geleden werd ook Jac. P. Thijsse door sommigen verguisd, nu is er een straat naar vernoemd. Het kan dus verkeren. Om de vragen van P. Hin te beant woorden: Ik weet heel goed dat sloten kunnen verlanden als ze (een aantal jaren) niet gemaaid worden en wat het gevolg kan zijn. Echter de kans op overstromen is heel klein, want alleen al de drie slootjes aan Akenbuurt (waar het hier over gaat) kunnen minimaal 180 m3 ofwel 180.000 liter water herbergen zonder bemalen. Wat met het gemaaide gras uit de berm wordt gedaan, weet ik ook. Overi gens is het beter om ook de ber men later (in het najaar) of helemaal niet te maaien, want er staan veel waardplanten in. Willen we meer vlinders en vogels, dan zullen er eerst meer rupsen moeten zijn. Poep, of hoe het anders genoemd wordt, is voor ons niet eetbaar afval na verteren van voedsel. Het is niet schadelijk of smerig voor het milieu. Integendeel. Het is juist nut tig, want het wordt op volkomen natuurlijke manier, ofwel biolo gisch, via kauwtjes, slakken, wor men, schimmels en bacteriën teruggebracht naar opnieuw bruik bare bouwstenen. Dat is de kring loop van de natuur. Eigenlijk absurd dus hoe hysterisch sommigen doen over poep in de berm. Poep op de stoep is hetzelfde, maar hoort gewoon niet. Frans van der Reyken, Den Burg. Onder toeziend oog van Pieternel Geurtz zijn vorige week door vier meisjes evenzoveel paaltjes in de Wezentuin voorzien van fleurige beschilderingen. De vierjarige elitemerrie Belle Lady Texel, gefokt door en eigendom van Willem van der Linde, werd vrijdag met veel succes getoond op de Pavo Cup in Bunschoten onder de dressuuramazone Lotje Schoots. Met veel plezier en in een goede zelfhouding, met opvallend goed achterbeengebruik reed Schoots de merrie naar de meeste punten toe (84). Daarmee staat ze op landelijk op een tweede plaats. Jury noch publiek kon om deze blikvanger heen. De merrie ontving onder meer een 9 voor draf en is door naar de halve finale, die op 17 en 18 augustus plaatsvindt in Ermelo. Eva van der Linde traint de merrie in de tussentijd rustig door. Lotje Schoots heeft veel ervaring met het rijden van de Pavo Cup, reden om haar de merrie te laten presenteren. De Pavo Cup, waarin ieder jaar jonge dressuurpaarden tegen elkaar uitkomen, is een hulpmiddel om paarden te selecteren voor het wereldkampioenschap voor jonge dressuurpaarden in Verden. Veel Pavo Cup-finalisten presteren op latere leeftijd op hoog niveau in de sport. De Emmalaan in Den Burg was gistermorgen ongeveer een uur afge sloten in verband met een gaslek dat tijdens graafwerkzaamheden bij de OSG was ontstaan. (Foto Jeroen van Hattum) DINSDAG 20 JULI 2010 De redactie van deze krant kreeg maandagmorgen vroeg bezoek van Marc-Robin Visscher, radioverslag gever bij de NOS. Hij bezocht het eiland voor de eerste aflevering van de zomer serie Radio Route, waarin hij langzaam naar het zui den afzakt en onderweg verslag doet van interessante nieuwtjes. Op Texel sprak hij ook met de actiegroep Behoud het Park, die zich inzet voor de Wezentuin in Den Burg, en Marc van Rijssel- berghe, die vertelt over de zilte aardappel. De uitzendingen zijn terug te luiste ren via www.nos.nl, waar Visscher ook een kort verslag van zijn reis doet. De eigenaresse houdt een wollen babytruitje omhoog. 'Het is dan wel een oud ambacht, maar wol- spinnen is absoluut niet oubol lig!' De KNRM heeft vrijdagmiddag de tjalk Vrouwe Francina veilig de haven van Oudeschild bin nengeloodst, nadat het scheep je op een roerige Waddenzee in de problemen was geraakt. De Vrouwe Francina vertrok vrij dagmiddag vanuit Den Oever in de richting van Texel, maar raakte al snel in de problemen door de forse zuidwestenwind en de ebstroom. De veertien meter lange, smalle tjalk kreeg ernstige problemen met Sverre Eschweiler heeft zich in Helsinki net niet weten te plaat sen voor de finale van het EK jeugdzwemmen. Op de 50 meter rugslag kwam hij slechts 0,02 seconde tekort. Aan de wedstrijden namen zwem- de zeegang en riep de hulp van de Kustwacht in. Door de gebrekkige VHF-communicatie werd gedacht dat het schip zich in de buurt van Den Helder bevond, reden om de Joke Dijkstra te laten uitvaren. Deze trof het schip na een zoek tocht hevig slingeren aan op de Texelstroom. Een bemanningslid van de KNRM werd overgezet om hulp te bieden, waarna de Vrouwe Francina naar veilige haven werd gevaren. (Foto Bert Koning) mers uit 44 landen deel. De tempe raturen waren hoog en liepen regel matig op tot boven de 30 graden. Eschweiler kwam uit op de 100, 200 en 50 meter rugslag. Op de 50 m eindigde hij in een tijd van 27.35 minuten op de 26ste plaats. Op de 100 meter werd hij 29ste in een tijd van 58.47, op de 200 meter 3de in 2.09.02. Het avondprogramma van de Hoornder Donderdag stond afge lopen week in het teken van de Texels kampioenschappen scha penscheren en -melken. Beide wedstrijden trokken zeven deel nemers. Bij het melken ging de titel naar Carlo Veeger, die de meeste melk uit zijn schaap molk. Juryleden Henk Tjepkema en Frans Bakker wezen Renske van den Tempel aan als de winnaar van de tweede prijs. Jan-Willem Bakker werd derde. Bij het scheren moesten de Texel se favorieten hun meerdere erken nen in Peter Impink, een fanatieke hobbyscheerder van de overkant, die volgens juryleden Dirk Roeper en Piet Bakker van De Waddel zijn schaap het vaardigst van zijn vacht ontdeed. Veelvoudig kam pioen Sjirk Brans legde beslag op de tweede prijs, Erikjans Eve- leens eindigde op de derde plaats. De schapen waren beschikbaar gesteld door schapenboerderij De Waddel. De verrichtingen van de deelnemers werden becom mentarieerd door Renske van den Tempel, die bovendien uitleg gaf over het fokken van het Texelse schaap en de producten die het dier levert. Ze spon in totaal meer dan tweehonderd meter, maar uit eindelijk eindigde Tine Nooy op de dertiende plaats. Op het NK wolspinnen in Aalten nam de eigenaresse van Nooytge- dacht, haar winkel in de Waal- derstraat, het op tegen nege nenveertig andere deelnemers. Haar draad was weliswaar lang, maar niet egaal en dun genoeg. De uiteindelijke winnares leverde een klein, maar erg secuur stukje spinwerk. 'Het kan wel even duren voordat die een trui af heeft', zegt Nooy lichtelijk spottend. Haar verlies kan de spinster echter nauwelijks deren, ze vond het vooral leuk om eens mee te doen. 'Ik beleefde er veel plezier aan om in gezelschap te zijn van alle maal mensen die ook iets met wolspinnen hebben. En ik heb de meest prachtige spinnewielen gezien. Er waren voornamelijk vrouwen, maar toch waren er ook wel mannen. Die vinden dan met name de technische kant van de wielen interessant.' Tijdens de wedstrijd moesten de kandidaten twee keer drie kwar tier aan de bak. Er werd een dikke en een dunne draad van de deel nemers verwacht, de minimale lengte was vijfentwintig meter. De Texelse overschreed deze afstand meer dan ruim. Haar dunne draad was achtentachtig meter en haar dikkere spinsel honderd dertig. De details bleken echter belang rijker dan de lengte en daar moest Nooy op inleveren. In haar winkel verkoopt Nooy ook zakjes onbewerkte schapenwol en basisattributen om zelf aan de slag te gaan. 'Het is natuurlijk een erg oud ambacht, maar door mensen enthousiast te maken voor spinnen, houdt je het wel in stand', aldus de eigenaresse. 'Zelf heb ik ook veel nieuwe idee- en opgedaan tijdens het NK'. En ze demonstreert een spintolletje met een haakje, waardoor het werk een stuk sneller gaat. Zelf werkt ze al jaren met een spinne wiel, hoewel dit pas haar tweede is. 'Ze worden natuurlijk niet meer geproduceerd en het is niet mak kelijk om een goed wiel te vinden. Op marktplaats worden er veel aangeboden, maar er zit vaak niets geschikts tussen. Deze is eigenlijk ook aan vervanging toe', zegt ze terwijl ze een blijk op haar trouwe spinnewiel werpt. 'Als hij een kilometerstand had gehad, zou hij de hele wereld al rond zijn geweest.' Vooralsnog heeft ze nu weinig tijd om te spinnen. Ze heeft ook nog een winkel te runnen. 'Het is echt een hobby voor mij en dat zal het ook blijven. Ik beleef er veel ple zier aan om in mijn vrije tijd er af en toe wat aan te doen.' En in Nooytgedacht zijn wel spullen van Nooys hand te vinden. Op het NK wolspinnen in Aalten nam Tine Nooy het op tegen nege nenveertig andere deelnemers. Dankzij sponsoring van tientallen Texelse bedrijven heeft het Maarten huis de beschikking over een nieuw busje. Onder gejuich werd het busje afgelopen week het terrein opgereden, waarna direct een proef rit werd gemaakt. Foto Gerrit Verhoeven) Marco Zoetelief (25) is aan de Hogeschool Utrecht geslaagd voor de opleiding Communicatiesyste men. Hij is momenteel werkzaam als Client Manager bij het online marketing bedrijf M4N in Amster dam.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5