Agrarische historie boeiend vastgelegd in goed gedocumenteerd boek V Auteur pleit voor behoud stolpen TEXELSE S COURANT hl J lAfAfAlAfAlASAlAfAl DINSDAG 20 JULI 2010 DOOESN. A.B Opmetmgstekemng van de boerderij De Nes door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De Westermannhoeve in De Westen ligt fraai in geaccidenteerd terrein zonder rommelige toestanden in de directe omgeving. Wilma Eelman uit Den Burg geeft in haar boek Boerenbouw- kunst op Texel niet alleen een bouwkundige beschrijving van de agrarische gebouwen die in de loop der eeuwen het land schap domineerden, maar beschrijft vooral de tijdsom standigheden die bepalend waren voor omvang, type en materiaalgebruik. De ondertitel 450jaar boerderijbouw in relatie tot de agrarische geschiedenis en wooncultuur dekt dan ook precies de lading. Het is een agrarisch geschiedenisboek over Texel. Gedreven door nieuwsgierigheid was de nu 56-jarige schrijfster jaren bezig met het verzamelen van gegevens en beeldmateriaal. Haar belangstelling voor agrari sche historie is mogelijk het gevolg van de verhalen over 'vroeger' van haar moeder Marietje Grisnich, geboren op Johanneshoeve in de Prins Hendrikpolder. Het leven van de mensen die met vee en oogst in één gebouw dicht bij de natuur leefden, sprak tot haar verbeel ding. Niet toevallig woont ze zelf in een boerderij, Rozenburg bij Den Burg, en praat ze veel met vorige bewoners, zoals de zusjes Marrie, Greetje en Corrie Kuip en Kees en Nel (Hoekie) van Heerwaarden. In 2002 raakte ze betrokken bij activiteiten in het kader van Het Jaar van de Boerderij van de Noord-Hollandse boerderijenstich ting. Ze nam de inventarisatie van alle Texelse stolpboerderijen voor haar rekening, wat betekende dat ze het hele eiland uitkamde en exact beeld van gebouw, inventa ris en levende have. Hetzelfde geldt voor de taxaties die halver wege de zestiende eeuw werden uitgevoerd voor de 'tiende pen ning', een soort onroerendzaakbe- lasting. Opmerkelijk was de hoge waarde die aan enkele kapitale stolpboerderijen werd toegekend: twee tot vijf keer zo hoog als aan het huis van de schout. Veel infor matie leverden ook de landmeter- De 'plee' stond in het kleinste kamertje van de boerderij of in een aangebouwd 'hossie'. De foto werd jaren geleden gemaakt in de boerderij Nieuwlanderweg 93 die wegens gebrek aan onderhoud inmiddels in een puinhoop is veranderd. foto's maakte. Tot haar eigen ver bazing werd daarbij duidelijk dat het eiland niet minder dan 388 stolpen telt, de schapenboeten meegerekend. 'Uiteindelijk waren het er zelfs 389, want ik had de Jelleboog in de Kantoorstraat in Den Burg over het hoofd gezien. Dat was een record, maar sinds vorig jaar staan er in Enkhuizen nog meer. Niet omdat er daar stol pen zijn bijgekomen, maar omdat die gemeente door fusie groter is geworden.' Het bleef niet bij inventariseren. Eelman bracht dagen door in het Noord-Hollands archief in Haar lem, het Rijksarchief in Den Haag, het prentenkabinet in Amsterdam en andere bronnen van historisch materiaal. Ze diepte daarbij talloze feiten en feitjes op die betrekking hebben op het boerenleven op Texel en op de algemene historie waarvan dat boerenleven de weer slag ondervond. Over de aller vroegste geschiedenis heeft arche ologisch onderzoek het nodige aan het licht gebracht. Twee eeuwen voor de jaartelling moeten er meer dan 65 boerenbedrijfjes zijn geweest op het toenmalige Texel met een bewoonbare oppervlakte van niet veel meer dan 50 vierkante kilometer. Ze stonden op natuurlij ke hoogtes of op zelf opgeworpen terpen. Boedelbeschrijvingen uit de 17de, 18de en 19de eeuw geven een Hendrik Lesage schilderde rond 1932 de oude boerderij van de gebroeders Koorn nabij het Alloo. Nu staat daar Uit en Thuis kaarten, waaruit onder meer bleek dat de eerste stolpen op Texel dateren van rond 1600. Op een kaart van het Burger Nieuwland uit 1594 zijn drie langhuisstolpen te zien. Typerend voor de stolp is niet alleen het piramidevormige dak, maar vooral de vierkantconstructie waarop dit dak rust. Daarom is ook een schapenboet een stolp. Bin nen het vierkant bevindt zich de hooiberg, daar omheen de rijing (deel), dorsvloer, stal en woning. Het voor het Noord-Hollandse landschap zo karakteristieke stolp- model is voorgekomen uit boerde rijen van heel andere constructie, het langhuis, en kent diverse vari anten zoals het model met aange bouwd woonhuis dat op Texel sterk vertegenwoordigd is. De aanwezi ge wagendeur kan ingebouwd, maar ook uitgebouwd zijn. Typisch Texels is de witte boog die op de wagendeur werd geschilderd. Op Texel zijn ook stolpen waarbij het vierkant niet in het midden staat. Eén der gevels is er direct tegen aan gebouwd (net als bij een scha penboet) waardoor een heel ander model is ontstaan, zoals De Kap- berg aan de Rozendijk. Een sterke afwijking van de piramidevorm ontstond ook als een dubbel vier kant werd toegepast, zoals bij de Worsteltent, Hermanshoeve en De Waddel. En dan zijn er de grootte- verschillen: van de onaanzienlijke boerenplaatsjes op de arme mien- tgronden tot forse gebouwen zoals Aurora bij De Koog. In de jonge polders van Texel ver rezen op initiatief van veelal ver mogende mensen van buiten totaal andere boerderijen van een type dat in de streek van herkomst gebruikelijk was, zoals Utopia, Hunsingo, Katwijk, Capni en Gerar- dus Majella. De boerderijen wer den gebouwd in een tijd zonder kranen, heftrucs en hoogwerkers. Hoe men de vaak toch zware con structies van de grond kreeg met toepassing van hijsmast en kaap stander, wordt in het boek begrij pelijk uit de doeken gedaan. Vaak werd hout gebruikt dat afkomstig was van gestrande schepen. Mas ten, ra's en andere scheepshout zijn in veel gebouwen nog duidelijk herkenbaar. De gevels werden aanvankelijk opgetrokken uit zach te, poreuze steen. De muren wer den gewit om ze waterdicht te maken. Bij de later toegepaste donkere Belgische klinkers was dat niet nodig. Eelman heeft bij haar naspeurin gen veel aandacht gegeven aan details van bouw en inrichting. De 'makelaar' (de soms fraai uitge zaagde plank op de topgevel) was ooit een essentieel onderdeel van de constructie, maar is er nu alleen voor de sier. De schoorsteen van de boerderij werd ook gebruikt om vlees te roken. Ter hoogte van de zolder bevond zich het spekluik, dat van binnen was betimmerd met zink om de kans op brand te verkleinen. Ook de 'plee' (toilet) passeert in woord en beeld de revue, evenals de kelders die soms veel ouder zijn dan de boerderij en zelfs het beroemde AGA-fornuis dat in de naoorlogse jaren het warme centrum was van de woon keuken. Als gevolg van de schaalvergroting in de landbouw werden de stolpen plotseling totaal ongeschikt voor de bedrijfsvoering zodat er andere, grotere gebouwen bij werden gezet die op hun beurt al weer gauw moesten worden aangepast en uit gebreid. Wilma Eelman heeft daar alle begrip voor, maar wijst erop dat het evengoed mogelijk is de oorspronkelijke hoofdgebouwen voor het Texelse landschap te bewaren. Haar boek komt uit op een moment dat de publieke belangstelling voor cultureel erf goed duidelijk groeit en kan dus in goede aarde vallen. De afgelopen jaren zijn veel stolpen opgeknapt en zijn er zelfs stolpen in totale nieuwbouw verrezen, zoals Eliza beth aan de Westerweg, Ouder- Amstel bij Oudeschild en De Mars bij Den Burg. Tegelijkertijd verkeren diverse stolpen in deerlijk verval. Stimulerend overheidsbeleid kan daar verandering in brengen, al zal het toch vooral van de eigenaren zelf moeten komen. Eelman doet alvast een oproep tot de architecten om alert te zijn. 'Bij nieuwbouw en herstel moet wor den gelet op de juiste verhoudin gen, bijvoorbeeld tussen de hoogte van de gevels en de omvang van het totale gebouw. Liever geen dakkapellen en andere storende uitsteeksels en vooral oppassen voor karakterloze franje. Houd het sober.' Wilma Eelman heeft met haar boek, dat 463 pagina's telt en €53,95 kost, een goed gedocumenteerd werk afgeleverd, dat ook voor niet- ingewijden boeiend is. De aantrek kelijkheid is mede te danken aan de vele, schitterend afgedrukte illu straties in de vorm van kaarten, bouwtekeningen, oude en nieuwe foto's en vooral de prachtig gere produceerde tekeningen en schil derijen van kunstenaars als Blok van der Velden en Reinier Bakels. Een aanrader dus. Harry de Graaf De gerestaureerde boerderij De Kamp aan de Hoornderweg. Wilma Eelman in de tuin van haar eigen boerderij Rozenburg. De Kapberg aan de Rozendijk is een stolp van afwijkend model. Aanvankelijk was het alleen een schuur; later werd er een woning in gemaakt. Het enige Makkumer tegeltableau dat bekend is van Texel dateert uit 1900. Voor zover Wilma Eelman weet zijn de andere tegeltableaus in Texelse boerderijen allemaal afkomstig uit Harlingen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8