Raadhuis combinatie van stijlen, elementen en sferen Sobermaar niet somber, met warme en verkoelende tinten TEXELSE 10 COURANT VRIJDAG 23 JULI 2010 Mare Verlaan en Marius Ballieux van architectenbureau Alberts Van Huut in het trappenhuis. De balie van het Klant Contact Centrum. De centrale hal met onder meer de balie van het Klanten Contact Centrum. In de directe omgeving wordt momenteel gewerkt aan de inrich ting van het buitenterrein, dat in september zal worden opgeleverd. Glasmozaïek, verwerkt in de tafel van de gemeenteraad. De gang, veel smaller dan in het oude raadhuis, is niet recht, maar loopt in een bocht. een vegetatiedak met planten waar van de bloei wisselt met de seizoe nen, gebruik van natuurlijke kleuren en grote bakken met (hang)planten in het trappenhuis en de hal. En in de centrale hal, in de raadzaal en in andere vertrekken dan toch de zand kleurige natuurstenen vloer uit Egyp te. Wie goed kijkt, herkent op som mige plekken fossielen van schelpen, een stukje uit de oudheid. Het nieuwe raadhuis heeft, verdeeld over drie verdiepingen, een vloeroppervlakte van 4.300 vierkante meter. Het oude raadhuis meet 3.800 meter, met als aantekening dat de gemeente nu nog 200 vier kante meter in het oude gebouw van Rijkswaterstaat in gebruik heeft. Dus straks 300 vierkante meter extra. Dat lijkt niet veel, maar vol gens de architect is het nieuwe raadhuis een stuk efficiënter ingericht, bijvoorbeeld doordat de gangen een stuk smaller zijn. Doelmatig, zakelijk en functio neel zijn hier de trefwoorden. Er zijn 65 werk- en vergaderruimten, er wordt uitgegaan van 167 werkplek ken. Burgemeester Giskes heeft vanuit haar werkkamer op de eerste verdieping uitzicht op de raadszaal, evenals wethouder Eric Hercules in de kamer tegenover haar. Ook de andere drie wethouders hebben elk een eigen kamer. In het huidige raad huis delen Frans Visman en Hennie Huisman hun kamer. Bijzonder is verder dat de gemeente voor het houden van grote bijeenkomsten niet meer hoeft uit te wijken. De cen trale hal beneden vormt door het openen van een tussenscherm één geheel met de grote ontmoetings ruimte op de begane grond. Momen teel wordt gewerkt aan de inrichting van het raadhuis, dat 30 augustus in gebruik wordt genomen. De ruimte voor de archiefbewaarplaats (op de begane grond) wordt momenteel op de juiste temperatuur en vochtigheid gebracht. Zodra dat klaar is, kunnen de stukken worden verhuisd. Het ziet er naar uit dat de kosten binnen de €11,9 miljoen blijven, die de raad beschikbaar heeft gesteld. Tekst en foto's Gerard Timmerman De raadszaal, met voor de hoge ramen de zetels van het college van b en w. Fossielen in de natuurstenen vloer uit Egypte. Het nieuwe raadhuis dat vorige week is opgeleverd, laat zich niet in één woord omschrijven. Het is een combinatie van stijlen, invloe den, elementen en sferen. Geïn spireerd door Rudolph Steiner, Gaudi, de Amsterdamse School en een stukje eigen identiteit. Waarin architectenbureau Alberts Van Huut nadrukkelijk de wen sen van de opdrachtgever heeft verwerkt. allerlei kleuren zijn verwerkt. Geen ratjetoe, er zit samenhang in de vor men en de kleuren. Beneden over heerst groen, naar boven toe ver loopt het via verschillende tinten naar blauw. Kleuren spelen in op het gevoel. Zo moet de blauwe vloerbedekking in de kantoren aan de 'warme' kant van het gebouw een verkoelend effect geven. Maar het bruin aan de 'koude' zijde wekt een gevoel van lend in de zomer en verwarmend in de winter is de zogeheten beton- kernactivering. Hierbij stroomt door leidingen in wanden en vloeren water van constante temperatuur, dat via warmte koude opslag (wko) uit de diepte wordt opgepompt. Schapenwol wordt ook gebruikt als geluidsisolatie. Zo is het, met het oog op privacy van 'klanten', ver werkt in de schotjes tussen de ver- De kamer van de burgemeester biedt uitzicht op de raadzaal. warmte op. Illusie alleen is niet genoeg, daarom is 300 kubieke meter isolatiemateriaal van scha penwol (geleverd door TexelWool) in 2100 vierkante meter muuropper vlakte verwerkt om warmte en koelte in het gebouw te houden. Verkoe- Eén ding is duidelijk: de ont werpers hebben er alles aan gedaan om de mensen die er werken, besturen of die er moeten zijn voor diensten of andere zaken, zich zo prettig mogelijk voelen. Met vor men, kleuren en materialen die eilandgevoel, rust, licht, de band met het water en de sfeer van warmte en gebor genheid moeten oproepen. Behaaglijk, maar ook duurzaam. Sober, maar niet somber. Wennen is het zeker, de organische stijl waarin het gebouw is opgetrok ken. Waarin bijna geen ruimte het zelfde is, ramen en kozijnen scheef aflopen, gangen kronkelen en waarin Het vegetatiedak legt een verbinding met de natuur. schillende loketten van de publieks- balie. Gaatjes van uiteenlopende grootte in het plafond zorgen voor demping van het geluid. Meester werkje op zich is de balie het Klant Contact Centrum. Opgetrokken uit onder meer bamboe, gemaakt door meubelmakerij Casper de Graaf. Van zijn hand zijn ook de tafels in de raadszaal en de pantry's (keuken blokjes). Zelfs de binnenkant van de kastjes is betimmerd. Architect Mare Verlaan durft wel te bekennen dat hij eerst wat moeite had om dit Texelse bedrijf de opdracht te geven. 'We twijfelden niet aan de vakbekwaam heid, maar wel of zo'n klein bedrijf zo'n grote klus op tijd klaar zou krij gen. Maar ze hebben het perfect gedaan, ik heb zelden zulke goede baliebouwers meegemaakt.' Terug kerend element, in de receptie, de publieksbalie en in de banken in de raadszaal, zijn de kleurige glasmoza- ieken. Veel is gedaan om de sfeer van buiten binnen te krijgen. Veel ramen (250 vierkante meter glas),

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10