I m ïdll Te weinig aandacht voor natuur in plan Kleine windmolen geplaatst op haven Bouwdorp prikkelt fantasie kinderen TEXELSE 5 COURANT %s Eerste vrouwelijke bluscommandant Te weinig discriminatie Drankrijder Aanvragen subsidie wordt eenvoudiger Inzage in register kinderopvang Openbare orde De Koog is 'goed beheersbaar' t VRIJDAG 23 JULI 2010 Texel kan er op rekenen dat het bestemmingsplan voor het bui tengebied wordt afgekeurd als de natuurbelangen daarin niet meer aandacht krijgen. Die conclusie kan worden getrokken uit het feit dat de Raad van State een streep heeft gehaald door het bestem mingsplan voor het buitengebied van Terschelling dat op dezelfde leest is geschoeid als het Texelse plan. Dit heeft te maken met de Natuurbe schermingswet die voorschrijft dat bij plannen die betrekking hebben op Natura 2000-gebieden een zoge heten passende beoordeling wordt gemaakt om te bepalen wat de gevolgen zijn voor flora en fauna. In het geval van een bestemmingsplan kan dat betekenen dat een activiteit of bestemming wordt verboden of dat aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan op grond van een ecologisch onderzoek. Die beoorde lingsplicht moet de gemeente dus in het bestemmingsplan zelf vastleg gen. Terschelling had dit nagelaten. De Waddenvereniging kwam daarte gen in het geweer en werd door de Raad van State in het gelijk gesteld. 'Wij hadden het gemeentebestuur van Terschelling al in een vroeg sta dium gewezen op de plicht om met de nieuwe wetgeving rekening te houden, maar dat werd van tafel geveegd', aldus Auke Wouda, jurist van de Waddenvereniging. 'Terschel ling zal het plan dus moeten aanpas sen. Als ze daarvoor een onder zoeksbureau inhuren, kan dat binnen een paar maanden gebeurd zijn.' Als het bestemmingsplan volgens de wettelijke eisen is gerepareerd, geeft het duidelijkheid over de nega tieve gevolgen van de planologische mogelijkheden voor de natuur. Als bijvoorbeeld in het plan staat dat strandpaviljoens het hele jaar mogen blijven staan, moet direct duidelijk zijn wat daarvan de gevolgen zijn voor bijvoorbeeld foeragerende vogels. Hetzelfde geldt voor een fietspad dat Terschelling mogelijk wil maken in een nu nog stil gebied en voor nieuwe recreatieterreinen. Het gemeentebestuur van Terschelling is verbolgen over de afwijzing. 'De zeer strikte toepassing van de regels uit de Natuurbeschermingswet bete kent voor de gemeente dat het haast ondoenlijk wordt om op een verant woorde manier bestemmingsplan nen vast te stellen. Terschelling en de rest van het Waddengebied lijden onder de explosieve groei van regel geving. Die regels zijn vaak strijdig met elkaar en worden nogal eens te ondoordacht ingevoerd. Dit heeft grote gevolgen voor een samenhan gende benadering van het ruimtelijke beleid voor Terschelling.' Verder meent het Terschellinger college dat de uitspraak van de Raad van State slecht is voor het draagvlak voor natuurbescherming bij de politiek en de bevolking en wijst er op dat het bestemmingsplan zeer zorgvuldig is voorbereid en dat de provincie (Friesland) heeft aangegeven dat het wel degelijk voldoet aan de voor waarden van de Natuurbescher mingswet. Wethouder Edo Kooiman zegt dat hij de consequenties van de uitspraak van de Raad van State voor het Texelse plan Buitengebied nog niet kan overzien. 'Maar als het nodig is een onderzoek naar de diverse natuurwaarden in te stellen, zullen we dat moeten doen en de vertraging die dat oplevert zo beperkt mogelijk houden. De Waddenver eniging heeft zich tot dusver niet bezig gehouden met het in de maak zijnde Texelse plan, maar volgens Wouda zal dat zeker gebeuren zodra het in procedure wordt gebracht. De haven van Oudeschild beschikt sinds dinsdag over een kleine windmolen. De gemeente, eige naar van de turbine, heeft het apparaat geplaatst op het par keerterrein vlakbij het havenkan toor. Het gaat om een zogeheten DonQi waarvan elders op Texel bij particu lieren en IBS ook al een paar exem plaren staan. De molen bestaat uit een twee meter hoge tunnelbuis (circa 100 kilo zwaar) met daarin de bladen. De tunnelbuis staat op een paal van 11,5 meter hoog die met een gewicht van 4,5 ton aan stelcon- platen in de grond is verankerd. De buis kan draaien, zodat altijd de wind wordt opgezocht. De kleine windmolen is de eerste van 25 exemplaren die de gemeente ver spreid over het eiland wil realiseren. Dat gebeurt met een subsidie (€90.000,-) die de gemeente in 2009 uit het Waddenfonds kreeg. Voordat het zover komt, wil de gemeente eerst testen of het lukt om met de kleine windmolen op de haven een opbrengst van 1500 kilowattuur per jaar te behalen. Dat is circa 40 pro cent van het gemiddeld elektrici teitsverbruik van een gezin. Mocht dat niet lukken, dan wordt naar een andere type kleine molen gekeken. Voor de overige 24 molens er kun nen komen, moeten ook eerst ruim telijke procedures worden gevoerd. Dat gebeurt met een projectbesluit (voorheen vrijstellingsprocedure). De gemeente wil proberen of het lukt om plaatsing op alle beoogde loca ties in één projectbesluit tegelijk mogelijk te maken, hetgeen nieuw is. Voor de kleine windmolen op de haven hoefde de gemeente geen procedures te doorlopen, omdat het bestemmingsplan daar al molens toestaat. De gemeente wil de overi ge kleine molens plaatsen langs wegen, rotondes en bij enkele gemeentelijke gebouwen op bedrij venterreinen. De opgewekte energie in Oudeschild wordt teruggeleverd aan het elektriciteitsnet waarvoor de gemeente een vergoeding krijgt. Vol gens Roel Struick, actief voor de gemeente op het gebied van duur zaamheid, leeft het idee om de ener gie op termijn zelf te gebruiken. Er wordt onder meer aan gedacht om de oplaadpunten, die voor elektri sche auto's op Texel worden gereali seerd, te voeden met energie van kleine windmolens. De molen werd dinsdag officieel in gebruik genomen door wethouder Eric Hercules (duur zaamheid) en wethouder Frans Vis- man. De laatste liet weten dat de kleine windmolen hem in eerste instantie niet eens was opgevallen toen hij de haven betrad. Bedoeling is dat bij de molen nog een display komt waarop te zien is hoeveel ener gie wordt gegenereerd. Het kan een tafel zijn, maar het beschilderde stuk hout kan ook een Wii spelcomputer of een tele visie voorstellen. Aan fantasie geen gebrek bij de kinderen die van de week meededen aan het bouwdorp achter zwembad Molenkoog in Den Burg. Het beschilderde stuk hout is van Gijs Rijkers, Marit Klok en Samuel Witte. De hut die zij gebouwd heb ben, stelt een wigwam voor. Dat past mooi bij het thema 'Cowboys en Indianen' en de schuin tegen elkaar staande palen, waartussen de hutten worden gebouwd, hebben met een beetje fantasie ook veel weg van wigwams. Een groepje met Sharif El Tambouli, Rian Rijkers, Patrick Klok en Jan Maarten Hoogenbosch gooit het over de boeg van de cowboys en heeft een Lucky Luke-hut gebouwd. Het bouwwerk is eveneens voorzien van ter plekke getimmerd en beschil derd meubilair en met trots wordt een zelfgemaakte prullenbak getoond. Veel last van de warmte hebben de kinderen niet. Sharif: 'Daar let je niet op als je aan het bouwen bent.' De warmte leidt volgens Justin Segerink, één van de hoofdbegelei ders, over het algemeen niet tot problemen. In het midden van het bouwterrein staan extra jerrycans met water en er worden dagelijks drie pauzes gehouden. Het bouwdorp, georganiseerd door Pharos, telde afgelopen week 131 deelnemers. Vorige week deden er 144 mee. Een groep van 24 begelei ders hielp de kinderen met het bou wen van de hutten en bij het knutse len. 's Morgens werd overwegend gebouwd, de middagen waren inge ruimd voor spelletjes. Gisteren mochten de ouders komen kijken. Volgens Segerink hielp de Texelse bouwwereld goed mee door de afgelopen maanden pallets achter de hand te houden. Aannemer Mar co Witte verspreidde tasjes onder de deelnemers met daarin promotiema teriaal van de bouwwereld en hield een wedstrijd voor de mooiste hut. De kinderen vonden het allemaal prima. 'Wij doen al voor het vierde jaar mee', vertellen Kyara Wetsteen en Kirsten Betsema, 'en het is super leuk.' Bij brand wacht Mariska Witte voortaan niet meer op orders, want vanaf nu volgt één ploeg brandweermannen uitsluitend haar aanwijzingen op. Witte is offi cieel brandwacht eerste klas af en promoveerde samen met Maarten Brugge tot bevelvoerder. De vijf entwintigjarige vuurvechter is daarmee de eerste vrouwelijke ploegbaas in de geschiedenis van de Texelse brandweer. Witte poseert onwennig bij een brandweerwagen. Ze zit eigenlijk helemaal niet op aandacht van de krant te wachten, maar heeft zich toch laten overhalen tot een kort interview. 'Eigenlijk ben ik februari al gaan werken als bevelvoerder, maar nu zijn Maarten en ik echt geslaagd voor onze opleiding.' Witte maakt deel uit van zestien brandweermen sen uit de regio Noord-Holland Noord die speciaal door het korps gevraagd waren om een versnelde opleiding van tien maanden tot onderbrand meester te gaan volgen. Vijf daarvan komen van Texel. 'Er heerst een groot tekort aan ploegleiders, daarom was het ook belangrijk dat we een versnelde cursus deden. Normaal duurt deze studie drie jaar.' Uiteinde lijk hebben slechts drie van de zes tien deelnemers een diploma ontvan gen, de studie bleek best pittig. 'Het was ook drie jaar materiaal in tien maanden gepropt. We kregen eerst veel theorie en om de zes weken een toets. Later in de opleiding was het meer praktijk.' De niet-geslaagden moeten hun examen repressie/brand herkansen, daarna kunnen zij ook hun studie afronden. De overige vijf tien deelnemers rukken net als Witte al geruime tijd uit als bevelvoerder zonder officiële titel. Allen mogen dit blijven doen, maar voor de herkan- sers is nu een back-up vereist. Een bevelvoeder geeft leiding aan een team brandweermannen. Hij of zij bepaalt hoe de brand aangepakt moet worden en stuurt de manschap pen aan. 'In mijn ploeg zit nog één andere vrouw, maar die is nu met zwangerschapsverlof', lacht Witte. 'Ik ben niet anders gewend dan samen te werken met mannen, in totaal zijn er maar vier vrouwen in het hele brandweerkorps.' Renee Kooger De gemeente stopt met het maan delijkse spreekuur waarop klachten wegens discriminatie kunnen wor den ingediend en besproken. Tot dusver is vijf keer zo'n spreekuur gehouden maar nooit kwam er iemand opdagen. Texel is wel ver plicht mee te betalen aan de instandhouding van het onafhan kelijke regionale bureau Artikel 1, waar men terecht kan met klachten over discriminatie. Dit geld (€0,372 per inwoner) krijgt Texel terug van het Rijk, want het is onderdeel van de Algemene Uitkering. Een 24-jarige automobilist uit De Cocksdorp moest zijn rijbewijs inleveren, nadat hij donderdag rond 1.45 uur op de Ruigendijk nabij De Koog was betrapt op rijden onder invloed. De man blies 420 ug/l, ruim viereneenhalf maal de toege stane hoeveelheid van 90 ug/l. Het rijbewijs van beginnende bestuur ders wordt ingenomen bij 350 ug/l. Josje van den Berk en Denise Schijf van de voedselbank nemen pro ducten in ontvangst tijdens de inzameling die woensdag bij Super de Boer in Den Burg werd gehouden. (Foto Jeroen van Hattum) Kinderen bouwden de afgelopen twee weken wigwammen en cow boyhutten bij het bouwdorp van Pharos achter zwembad Molenkoog in Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) Mariska Witte, de eerste vrouwelijke bluscommandant. (Foto Renee Kooger) WBiiilillll—IIIIIIIIIMIIIIIIIII'» Naast het havenkantoor in Oudeschild staat sinds dinsdag een kleine windmolen. Hij bestaat uit een twee meter hoge tunnelbuis op een 11,5 meter lange paal die met een voet van 4,5 ton in de grond is verankerd. Wethouders Eric Hercules en Frans Visman namen de kleine windmolenofficieel in gebruik. (Foto Jeroen van Hattum) Texel was van de week vertegenwoordigd op de Vierdaagse van Nij megen. Anouschka Maas en haar vader hadden vlaggetjes van het eiland en een lammetje aan de rugtassen hangen om Texel even bij het publiek onder de aandacht te brengen. (Foto Paul Lapian) De nieuwe subsidieverordening die ingaand 2011 wordt ingevoerd, krijgt een praktisch karakter en wordt daardoor makkelijker han teerbaar voor zowel de gemeente als voor de aanvragers. De gemeente bedenkt de nieuwe rege ling niet zelf, maar maakt gebruik van een model dat is gemaakt door de Vereniging van Nederlandse Gemeente (VNG) wat veel werk bespaart. Nadat de verordening door de gemeenteraad is vastge steld, zullen b en w de criteria bepalen die bij de behandeling van aanvragen zullen worden gehan teerd. Om te weten welke kinderop vang, buitenschoolse opvang, gastouderbureaus en gastou ders voldoen aan de nieuwe kwaliteitseisen van de Wet Kinderopvang kan ieder het Register Kinderopvang raad plegen via www.landelijkregis- terkinderopvang.nl. Het register helpt de belasting dienst misbruik te voorkomen. Sinds begin dit jaar ontvangen ouders alleen nog een vergoeding voor kinderopvang als gastouder of gastouderbureau in het regis ter is vermeld. Alle bestaande kindercentra en centra voor bui tenschoolse opvang zijn automa tisch in het register opgenomen. Gastouderbureaus die in 2009 zijn geregistreerd in gemeentelij ke registers zijn automatisch opgenomen in een voorlopig register. Definitieve inschrijving volgt na goedkeuring door de GGD. Hetzelfde geldt voor nieu we kindercentra en gastouderbu reaus. Om voor 1 januari 2011 in het landelijke register opgenomen te kunnen worden, moeten gast ouders zich uiterlijk 1 september bij de gemeente aanmelden. De openbare orde in De Koog is tot nog toe 'goed beheers baar'. De sfeer is goed, er zijn geen grote problemen en het aantal geweldsdelicten is nog steeds laag. Dat concludeer den vertegenwoordigers van de gemeente, politie, horeca, vervoersbedrijven, het dorp en andere betrokkenen tijdens het maandag gehouden zomer- overleg. Wel is sprake van 'diverse vor men van overlastgevend gedrag'. De politie treedt daarom 'repres siever' (strenger) op dan in voor gaande jaren, wordt gemeld. Zo worden geregeld proces-verba len uitgeschreven voor wildplas- sen (€90,-), ongeoorloofd gebruik van winkelwagentjes (€60,) en het gebruik van alcohol en glas op straat (€60,-). Daarnaast zijn maatregelen geno men om overlast tegen te gaan van mensen die 's nachts in de Koger woonwijken op een taxi wachten. De Dorpsstraat wordt na sluitingstijd van de cafés en discotheken minder snel 'leeg geveegd', om de vraag naar taxi's meer te spreiden. Ook komt er meer toezicht op en rond de taxi standplaats en bij vertrek van de borrelbus. Verder krijgen taxi chauffeurs een telefoonnummer van de dorpswacht om bij cala miteiten snel hulp te krijgen en proberen chauffeurs de woon straten zo veel mogelijk te mijden en hun vaste klanten aan te spre ken op hun gedrag. Texelaars wordt verzocht 's nachts geen taxi te bestellen op plekken waar omwonenden er last van kunnen hebben en geen hinder te veroor zaken als ze toch moeten wach ten. De horeca beleefde een moeiza me start van het seizoen, maar de afgelopen week was het aan tal bezoekers gelijk aan dat van vorig jaar. Opvallend is het vol gens de vertegenwoordigers dat er meer 'oudere jongeren' (twinti gers) en groepen lijken te zijn.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5