Op zoek naar de boerderij waar opa woonde Schilderijenroof treft polder Eendracht Sport 8 TEXELSE 8 COURANT Omstandigheden ideaal voor loop Renners fanatiek ondanks warmte De week van... Patrick de Graaf Winstpunten voor Koorn en Bisschop Winstpunten voor Waddenruiters Weblog Menners succesvol in Warmenhuizen Geslaagd Geslaagd Geslaagd pDic*er en 7^ lopen op de clijk.... Roeien in cte ^ei VO cj-e Is ovjefaL ,5c.haps*r lopen Op de dijk.... bo'len, ofo-o-n en gr«s hondje Vb! hu(2fer\ lopen op de dijk.... S&odeo-cUk wat ben je mooi t)lj oicxt ik er ivoon .lope" °P <*e dijk jg moet: wel kunnen kijken &wlsr5 lij^t -zo <je(p(A,r ..lose" »Pitj ir i i I Schilderij van Mimi Eelman. Schilderij van Klaarje Trap-Reuvers. (Foto's Vincent Stork) VRIJDAG 23 JULI 2010 Schilderij van Carry van Lingen. Onbekenden zijn aan de haal gegaan met vier van de twaalf schilderijen die bewoners van polder De Eendracht hadden gemaakt ter gelegenheid van het 175-jarig jubileum van pol der Eierland. Met de serie schilderijen gaf De Eendracht gehoor aan de oproep van het poldercomité om hun straat te versieren. Toen Eier land werd ingepolderd, was De Eendracht nog zee. Dat leek ons een leuk thema', vertelt Mimi Eelman, die samen met andere bewoners uit De Eendracht aan het schilderen sloeg. 'We maak ten landschappen, dijken en de zee. Een stuk of twaalf schilde rijen. Leuk om te doen en goed voor de saamhorigheid in de polder.' Omdat de straat in De Eendracht geen geschikte expo- sitieplek werd bevonden, werden de panelen tentoongesteld op de Waddendijk, nabij kunstwerk De Schicht. 'Na het feest hebben we ze niet gelijk weggehaald, omdat het ons leuk leek om ze te laten staan. Kunnen de toeristen er ook nog van genieten.' Toen Klaartje Trap-Reuvers, één van de makers van de schilde rijen, de serie maandag aan een vriendin wilde laten zien, ontdekte ze dat vier panelen waren verdwe nen. Eelman: 'Heel erg jammer. We hebben er onze hele ziel en zalig heid in gelegd. Dit voelt alsof een deel van onszelf is verdwenen.' Wie achter de 'kunstroof' zit is een raadsel. Eelman heeft wel gehoord dat in hetzelfde week end in de omgeving meer din gen zijn verdwenen, onder andere twee nagemaakte schaapjes uit de tuin van de familie Boon aan de Vuurtorenweg. De bewoners van De Eendracht hopen dat de daders tot bezinning komen en de panelen, onder meer een gedicht, weer terugplaatsen. Op de foto's de gestolen schilderijen. Schilderij van Af ra Trap. Onder ideale omstandigheden is woensdagavond de derde van zeven strandlopen bij paal 28 gehouden. Het was laag water en dus konden er snelle tijden gerealiseerd worden. Dat bewees Anno Huizenga uit Assen, die de 8 kilometer afraffelde in 30.06 minu ten en daarmee ruim anderhalve minuut sneller was dan de nummer twee, Texelaar Milco Kats. Snelste vrouw op deze afstand was Lau- rien Bakker, die finishte in 44.43. Rob ter Burg was de snelste op de halve afstand. Hij kwam over de eindstreep in 15.11, een tijd waar hij zelf niet zo tevreden mee was. Jelle Tamminga uit Den Burg volgde hem op 24 seconden. Bij de jeugd, die 1200 meter liep, wist Philip Zein uit het Duitse Ratingen wederom Jelle van der Duim uit Den Hoorn te verslaan. Jasmijn Baptist hield de Texelse eer hoog en werd in 5.16 eerste bij de meis jes. De strandloop trok maar liefst 122 deelnemers. De volgende door Atletiekvereniging Texel georgani seerde loop is zondag de derde Bos en Duin Zomercross (inschrij ven vanaf 10.00 uur in het gelijk namige appartementenhotel). Van avond kan er ook gelopen worden bij ZDH in Den Hoorn (inschrijven vanaf 19.00 uur). Uitslagen: 1200 meter: 1.Philip Zein (Ratingen, Duitsland), 4.31; 2.Jelle van der Duim, 4.36; 3.Mart Huizenga (Assen), 4.38; 5.Sil van Heerwaarden, 4.42; 6.Ward Bakker, 5.10; 7.Jasmijn Baptist, 5.16; 15.Linsey Nagtegaal, 5.53; 16.Jarne Kompier, 5.54; 22.Marijke van der Duim, 6.48; 24.Rosa- Lynn Nagtegaal, 7.04; 25.Linda Bakker, 7.10; 28.Sandy Nagtegaal, 7.43; 31 .Berber van der Duim, 8.25. 4 kilometer: 1 .Rob ter Burg (Juliana- dorp), 15.11; 2.Jelle Tamminga, 15.35; 3.Jeroen Smits, 16.38; 5.Joren Bakker, 17.24; 8.David van Logchem, 17.42; 10.Jacco Krugers, 18.24; 11.Koen Hoog- endijk, 18.32; 13.Richard Sijtsma, 18.39; 20.Daniel Groszpietsch, 19.20; 27.Cees Witte, 20.01; 28.Paul Hoogendijk, 20.04; 30.Anna van der Duim, 21.03; 34.Steven Bakker, 21.24; 36.Fred van Viegen, 21.27; 45.Jan Dogger, 23.26; 46.Sabina Beijert, 24.02. 8 kilometer: 1 .Anno Huizenga (Assen), 30.06; 2.Milco Kats, 31.39; 3.Coen Schoonheden, 31.52; 4.Robert Bakker, 32.10; 5.Martin Baptist, 32.40; 8.Jan Zijm, 10.Pierre Bonnet, 33.50; H.Sjoerd Groes- kamp, 33.57; 15.Gerbrand Foppes, 37.01; 18.Piet Bakelaar, 37.59; 26.Cees Timmer, 40.39; 33.Laurien Bakker, 44.43; 35.Marij ke Stark, 46.14. De temperaturen liepen flink op, tijdens de wielerrit die dinsdag avond op de baan in Den Burg werd gehouden en die mee telde voor de zomercompetitie van Wielervereniging Texel. De warmte weerhield de renners er echter niet van er flink tegenaan te gaan. In de A-poule lieten met name Thomas Boom en gastrenner René van der Woude zich in de beginfase meerdere malen voor aan het veld zien. Pas toen ook Jordy Vinke zich met de strijd ging bemoeien, ontstonden de eerste verschillen. Vinke en Boom leken al vroeg gezamenlijk het peloton te ontvluchten, maar staakten hun poging en lieten zich inhalen door een achtervolgende groep met Niels Bakker, Denise Betsema Marit Koorn behaalde afgelopen weekend met haar pony Lisa maar liefst twee winstpunten (198) en een tweede plaats in de klasse B op het concours hip- pique in Schoorl. De wedstrijd telde 820 starts bij de paarden en 520 bij de pony's. Koorn wist ook een mooie tweede proef te rijden en behaalde ook daarmee een winstpunt (190). Ook de Waddenruiters die naar Schoorl waren gekomen, presteerden goed. Robin Bisschop behaalde met Zula Xequoia drie winstpunten (197 en 181) in de L2 en schreef de zesde en tiende plaats op haar naam. Priscilla Noorlander kwam met Unique uit in de Z2. Haar eerste proef was kwalitatief niet goed genoeg voor winst, maar in de tweede proef werd Noorlander vijfde en behaalde ze een winst punt (206). Maren Kuyper werd met Tristan tiende en twaalfde in de Z1, maar haalde net te weinig punten voor een winstpunt. en Jesse Hoven. Vinke en Boom ging later nogmaals op de peda len, waarna ze definitief wegreden. Beiden slaagden erin de rest van het peloton, dat weer was samen gekomen, op een ronde te zetten. De jury liet de koplopers een ronde langer rijden dan het afsprintende peloton, wat niet werd begrepen door Boom. Vinke maakte hiervan handig gebruik en won met voor sprong op de balende Boom. De sprint om de derde plaats werd gewonnen door Van der Woude, voor Betsema, die dus tevens de snelste dame was. Nadat hij vorige week nog nipt werd geklopt in de eindsprint, slaagde Jelmer Bot er dit keer in de wedstrijd in de B-poule op zijn naam te schrijven. In een span nend gevecht wist hij gastrenner Tony Schaefer en klassementslei der Remco Koopman nog net voor te blijven. In de jeugdcategorie zorgde Sjors Jimmink voor een daverende ver rassing door Joey Mets in de eind sprint naar de tweede plaats te verwijzen. Mets ondervond nog last van een nekblessure, die hij zondag had opgelopen tijdens de autocross, waarin hij tot twee keer toe met zijn auto over de kop ging. Ruiter Gerard Roeper behaalde zondag in Den Helder een dikke winstpunt in de klasse M1. Roeper verscheen aan de start met Vision en reed in de eerste proef 194 pun ten bij elkaar. Desondanks bleef hij buiten de prijzen. Marieke Popma, die Zavayah van Irene Plaatsman op L1-niveau brengt en gedurende die tijd uitkomt voor de Waddenrui ters, verdiende een winstpunt in de eerste proef (184) en eindigde op een tweede plaats. Sacha Drijver behaalde met Tolinde op hetzelf de niveau twee winstpunten (180, 190) en een tweede plaats in de tweede proef. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Herman Bakker van Galerie Klif ART, betrokken bij twee tentoonstellingen en een boek rond Blok van der Velden, een week lang een weblog bij. Over het ophangsysteem in Tusse de Banke, prijsopdrijvende gevol gen, verschillende manieren van signeren, zwemmen bij Ceres en de woeste periode van de kun stenaar. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) Donderdag hebben Pieter de Vries en ik Tusse de Banke gereed gemaakt voor de tentoonstelling van de 88 Texelse tekeningen van Blok van der Velden, waaronder 55 uit de gemeentelijke collectie. Dat lijkt eenvoudiger dan gezegd. De tus- senverdieping is voor het ophangen van tekeningen zeer geschikt. Het plafond zit hier namelijk op kamer hoogte. De bovenzaal heeft echter een ruim vier meter hoog plafond en is daardoor zeer geschikt voor grote doeken, zoals die van Pieter de Vries in de voorgaande tentoon stelling. Het perlon-ophangsysteem heeft een lengte van twee meter. Als je in de bovenzaal dan een tekening op wil hangen, dan kan niemand die bekijken. Ook kun je er op oog hoogte onvoldoende tekeningen kwijt. Dit hebben we opgelost door donderdag ter plekke twee houten stellingen te bouwen, waarin vier rekken voor de tekeningen zitten. Tegen zes uur waren de meeste gasten vertrokken en hebben we Tusse de Banke afgesloten. Saskia wilde voordat ze van het eiland ver trok de werken van haar vader die ik in de galerie in Den Hoorn heb graag nog zien. Daar heb ik onmid dellijk ja tegen gezegd. Van de olie verven, aquarellen en pastels kwa men er veie haar bekend voor. Een waar feest der herkenning. Ik kreeg een compliment voor de collectie. Ook vroeg werk uit zijn klassieke periode hangt er en overgangswer ken naar zijn latere impressionisti sche werk. Her deed haar goed de diverse Italiaanse pastels te zien. Blok wilde zich in Italië bekwamen in het maken van pasteltekeningen en daarmee als kunstenaar opnieuw doorbreken. (Zaterdag) Blok was een professioneel schilder. Hij moest veel werk maken en verkopen om in het levensonder houd van zijn vrouw en kind te kun nen voorzien. Hij heeft ruim 30 jaar op Texel gewerkt. Ik ga er vanuit dat hij in die jaren zeker 3.000 werken gemaakt heeft, d.w.z. tekeningen aquarellen en schilderijen samen. Dit is maar een kleine selectie van zijn totale oeuvre. Bij de opening van de tentoonstelling in Tusse de Banke. Herman Bakker (rechts) schudt voorzitter Jacques Dijt van de Historische Vereniging de hand. Tussen hen in Saskia Blok van der Velden en Pieter de Vries. Boven in Tusse de Banke zijn teke ningen van Blok te koop. Die zijn eigenlijk vrij duur. Blok zei wel: Als ik voor mijn werk de prijs kon krijgen die het waard is, dan zou ik tevre den zijn. Dat geldt vandaag de dag nog steeds. Omdat het werk van Blok landelijk in waardering stijgt, is ook de vraag van galerieën die zijn werk willen verkopen toegenomen. Helaas heeft dat prijsopdrijvende gevolgen voor de inkoopprijzen van zijn werk, en daardoor ook voor de verkoopprijzen. Dat neemt niet weg dat de prijzen van het werk van Blok op Texel gunstig afsteken bij die van het vaste land. Simonisz en Buunk heeft recent een schilderij van Zuidhaffel (met een bloemen tuin) verkocht. Hiervoor vroegen ze €7.700. Een soortgelijk werk is bij Klif ART voor €3.975 te koop. Voor de sloot met scheve bomen en narcissen die wij verkopen, geldt hetzelfde. Signeerde Blok dan op verschil lende manieren, en waarom? Ja, zeker vijf verschillende manieren zijn van hem bekend. Deze staan in het nieuwe boek beschreven. Waarom hij dat deed, is niet bekend en we kunnen het hem ook niet meer vragen. Wel is bekend dat zijn voorvaderen hun naam ook als Block schreven, zodat het gebruik daarvan als een van de vijf niet zo vreemd is. Afgelopen vrijdag bleek er nog een zesde manier te zijn. Er werd ons een klein zeegezicht getoond, gesigneerd: v.d. Velde. Ontegenzeggelijk een echte Blok. Bij de mogelijke herdruk, wie weet in 2015, zullen we dit opnemen. (Zondag) Op zondag gaan veel Texelaars een rondje over het eiland. Een bezoek aan Galerie Klif ART in Den Hoorn als daar een tentoonstelling van Blok is, past daar prima in. Ik had dan ook voor de zondag de nodige aanloop verwacht. En dat kwam uit, mede doordat het in het begin van de middag geen echt strandweer was. (Dinsdag) Menig oudere Texelaar is toch op zoek naar de tekening uit zijn jeugd. Soms is die er, soms ook niet. Wat daarbij ook naar voren komt, is dat Texel ongeveer vijftig jaar geleden veel groter was dan nu. Vijftig jaar geleden hadden de meeste Texe laars een fiets of bromfiets en een klein aantal al een auto. Als kind uit Den Burg ging je dan niet zomaar naar Oosterend of De Koog, tenzij je daar familie had. Als schoolkind ging je met de buurtkinderen over de holle weggetjes naar Ceres te zwemmen. Dat was veilig, want de zeebodem liep er heel langzaam af. Later ging je naar Westerslag of op de dijk bij Dijkmanshuizen met een eenvoudige vislijn vissen. Dat gold ook voor de inwoners van de ande re dorpen, die weliswaar andere patronen hadden. Je kennis over je omgeving was daardoor toen niet zo groot. Nu is dat met de auto veel makkelijker. Op het zondags rondje kun je zonder problemen een mooie slag over Texel maken en zien hoe mooi ons eiland is. Er was ook een echtpaar uit Den Helder speciaal naar de tentoon stelling gekomen. Zij kenden Blok nog vanuit de laatste jaren dat hij op Texel woonde, d.w.z. van ca. 1970 tot 1975. In die tijd gaf Blok wekelijks tekenles in Den Helder aan mensen van de Noorderkunst kring. Deze mevrouw haalde en bracht Blok naar de boot, zodat hij optimaal kon lesgeven aan zijn leerlingen. Zij vond het fijn zijn werk opnieuw te zien. Nadat Blok naar Italië verhuisd was, schreef ze nog met hem. Ze vertelde dat zijn kleu ren in Italië wat schreeuwender wer den, doordat het licht daar zo hel is dat je het daar niet ziet, maar wel in een minder helle omgeving. (Woensdag) Ook vandaag waren er weer diverse bezoekers met de vraag naar de boerderij waar opa woon de. Of dat nu Hermanshoeve of Bargen was maakt niet uit, er werd gekeken en gezocht naar bekende plekken. Een bezoeker vertelde dat de boet aan de Laanweg bij de aan leg van de Pontweg verplaatst was, en een andere boet bij Van der Vlis in opslag was gegaan. Deze laatste boet is echter nooit herbouwd. Een andere bezoeker vertelde dat hij Blok van der Velden goed gekend heeft, en daar hij hem als natuurfor- ser in wat hij zijn 'woeste' periode noemde van advies mocht dienen over de uitwerking van onder ande re de bermen in zijn schilderijen. Patrick de Graaf is de volgende blogger in de serie De week van... Als mede-eigenaar van kampeer terrein Woutershok in de Dennen beleeft hij drukke weken. Hans Jimmink, Willem Goënga en Mandy Dekker deden zondag in Warmenhuizen mee aan een men wedstrijd. De marathon telde zeven hindernissen van hoog kaliber. Jimmink behaalde met zijn twee span paarden een derde plaats. Goënga viel in dezelfde categorie buiten de prijzen. Dekker, die voor het eerst aan een marathon van deze grootte meedeed, kan terug zien op een geslaagd debuut. Zij behaalde een tweede plaats bij het enkelspan pony's. Malou Zui- dema is aan de Amster damse Hoge school voor de Kunsten geslaagd voor de opleiding docent beel dende kunst en vorming. Ze werkt inmiddels als projectmedewerker educatie bij Stichting Amsterdam Photo. Amanda den Brok is aan het Nimeto in Utrecht geslaagd voor de opleiding Vormgever Reclame, Pre sentatie en Communicatie. Haar uitstroom richting is Reclame Publiciteits- vormgeving. Lieneke van Dijk-Roeper uit Oosterend heeft de studie Verzorgend IG afgerond. Ze is werkzaam in Verpleeghuis Texel.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8