Water genoeg om te verdrinken, maar te weinig om te leren zwemmen Zwembad Molenkoog 40 jaar geleden geopend TEXELSE 9 COURANT HEUL. he, .ZWEMBAD Alternatieven VOOR HET mmv Archiefstuk 'bouwen u helpt toch ook mee VRIJDAG 23 JULI 2010 V.' Li 37:-7 Zwemmen in een omheind stuk achter de dijk, in het (warme) koelwater van de electriceitscentrale. Een combinatie van twee eerdere ideeën, voor dokter Van Dommelen nog technisch onhaalbaar, maar in de jaren 1970 en '80 bijzonder populair. Toen eenmaal een begin was gemaakt met de uitvoering van het plan Molenkoog, werd er voortvarend aangepakt. In slechts enkele maanden tijd was het zo lang gewenste zwembad een feit. Met de komst van een zwembad op het terrein van Slufterduin konden op het eiland ook de eerste zwemlessen worden gegeven. zwembad in Geleen en recreatielei der De Vries liet zich inspireren door het nieuwe overdekte zwem bad in Zaltbommel. Want dat ook het Texelse zwembad overdekt zou moeten zijn, dat leed geen twijfel. De bouw daarvan, inclusief open luchtbassin, instructiebassin, springplank, peuterbadje en recre- atieweide, werd in 1963 begroot op ƒ500.000,-. Daarbij werd de wens uitgesproken dat de gemeen te de grond in erfpacht wilde afstaan en garant wilde staan voor de te verstrekken lening. Het pro bleem was echter dat Gedepu teerde Staten geen toestemming wilde geven voor een dergelijke garantstelling. Of, zoals De Vries betoogde: 'In Haarlem zit iemand aan de conjunctuurkraan. Van tijd tot tijd draaien ze 'm een beetje open. De druppels die er uit vallen zijn een sporthal hier, een gymzaal daar, maar nog steeds geen Texels zwembad'. Nu was het niet zo dat Texel volko men verstoken was van zwemon derwijs. In 1960 kwam de familie Handgraaf van bungalowpark Sluf terduin met het plan een zwembad aan te leggen ten behoeve van de gasten, maar ook voor het geven van zwemonderwijs aan Texelaars. Velen maakten hiervan gebruik en in 1966 konden daar de eerste Texelse zwemdiploma's worden uitgereikt. Tachtig kandidaten slaagden onder toeziend oog van J. van der Grient uit Alkmaar, offi cial van de KNZB, voor de Zwem- proef A. 'Zelfs waren er enkelen, die met succes een gooi deden naar het diploma geoefend zwem mer', schrijft de Texelse Courant. Desondanks werd dit particulier initiatief niet gezien als een perma nente oplossing en werd met afgunst gekeken naar Norderney, een eiland vele malen kleiner dan Texel, dat al jaren over een 'fraai overdekt zwembad' beschikte. De algemene gedachte was dat Texel met 10.000 inwoners recht had op een eigen zwembad. Toch was het aan particulier initia tief te danken dat het zwembad plan kon worden uitgevoerd. Opvallend genoeg was het beat- club Sarasani die als een van de eerste reageerde op de oproep van het initiatiefcomité dat inzag dat het zwembad er alleen zou kunnen komen met inzet en hulp van de bevolking. De gedachte was dat als het plan breed gedragen en ondersteund werd, de financiën van gemeente, provincie en rijk wel goed zouden komen. Met een spe ciale avond, waarop de muziek werd verzorgd door The Incrouds uit Den Haag, gaf Sarasani als het ware de aftrap voor een stortvloed aan inzamelingen en acties. Kinde ren haalden oud papier op, de raadsleden doneerden hun presen tiegelden en Henny Kok organi seerde een voetbalwedstrijd tus sen radio- en televisieartiesten enerzijds en hotel- en caféhouders anderzijds. In navolging daarvan werd in Oudeschild een voetbal wedstrijd gehouden tussen kotter- vissers en Oudeschilders en de Plattelandsvrouwen verhoogde de prijs van een kopje koffie tijdens de bijeenkomsten van 0,25 naar 0,50. Elk kopje koffie leverde zo een kwartje voor het zwembad op. Wat volgt, is een langdurige geschiedenis van financieringste korten. Noch een burgerzinlening, noch het uitschrijven van obligaties heeft het gewenste effect. Jaren lang lukt het niet de benodigde gelden bijeen te brengen. De uit voering van het plan wordt overge dragen aan de Stichting Sociaal Toerisme (de latere RST), maar als Gedeputeerde Staten het de gemeente niet toestaat jaarlijks bij te dragen in de exploitatie komt het plan weer op achterstand. Uit eindelijk, najaren touwtrekken, lukt het - met moeite - het geld bijeen te brengen. De ƒ150.000 van de Recreatiestichting stond vast, de gemeente krijgt toestemming om ƒ153.000 bij te dragen, de bevol king brengt ƒ25.000 bij elkaar en uiteindelijk doneerde het Rijk ƒ400.000. (*8) Beatclub Sarasani was een van de eerste die actie voerde ten bate van het nieuwe zwembad. Eenmaal de schaar in het laken verliep de uitvoering van het plan voorspoedig en nauwelijks een half jaar na het verkrijgen van de Rijks bijdrage kon burgemeester Spren- ger op 24 juli 1970 het zwembad aan de Slingerweg openen. In oktober van dat jaar maakte de RST bekend dat het bad de naam Molenkoog zou krijgen, naar een stuk land in de onmiddellijke nabij heid. In de veertig jaar die volgden, was de financiering van het zwem bad vaker een heikel punt. Maar jaarlijks maken meer dan 25.000 bezoekers gebruik van het bad, dat allang niet meer alleen voor Texelaars bedoeld is. De gemeente draagt jaarlijks €256.000 bij, waar van bijna de helft aan personeels kosten. 1Onderzoek onder leerlingen In het lager onderwijs leerde in 1959 dat van de 137 leerlingen er 114 niet konden zwemmen. 2. De Jachtmars: tussen de Hallerweg en de Marsweg, sectie D247 (1832), thans D2857, toentertijd eigendom van H.R. Daalder uit De Koog (bron: Veldnamen van Texel) 3. Als andere instructeurs worden genoemd de heren Schaap en De Boer. 4. De kosten werden geraamd op 2500 (€21.128,86 in 2008; cijfers omgerekend door het Instituut voor Sociale Geschiede nis). Als de aanleg ondergebracht zou worden in de Werkverschaffing, zou het rijk de arbeidslonen vergoeden. TESO zegde ƒ1000 toe. 5. Getal uit 1963, in 1966 werd gesproken over 750 leerlingen. 6. Omgerekend naar de huidige tijd is ƒ40.000 in 1961 gelijk aan €103.120,79 in 2008. 7. Voor de grond, eigendom van mevrouw Maas-Hin uit Den Burg, werd ƒ15.260,- betaald (€35.199,47). 8. ƒ400.000 in 1970 is €701.221,39 in 2008 Voorafgaande en parallel aan de plannen voor Moienkoog doken met enige regelmaat alternatieven op. Zo kwam de heer Van der Struys van Gemeentewerken in 1952 met een plan voor een bad met zonneweide en bosschages, dokter Van Dommelen wilde een bad dat verwarmd zou worden door het koelwater van de TEM, de VW stelde voor de kleiput bij het Lagewegje bij Den Hoorn tot zwembad te bestemmen en een niet bij name genoemde Oude schilder dacht het plan te realise ren 'in de grote kuil bij de RK-kerk' (het huidige Boeienlandje). Toen de financiering van een centraal en overdekt zwembad onmogelijk bleek, kwam in de raad nog het voorstel naar voren om in alle dor pen een (veel kleiner en goedko per) instructiebad aan te leggen. Zelden zal de aanleg van een openbare nutsinstelling, zoals zwembad Molenkoog, zo veel gemoederen in beweging heb ben gebracht en zoveel actie hebben opgeroepen. Zelden ook zal er zo'n lange en inge wikkelde geschiedenis aan vooraf zijn gegaan. Molenkoog viert deze week het 40-jarig bestaan, maar de voorgeschie denis is zeker zo lang. Waarom een zwembad, we hebben toch water genoeg? Dat was de steeds terugkerende vraag in de geschiedenis van het zwembad. Het antwoord was simpel: er is op Texel water genoeg om te verdrin ken, maar veel te weinig om te leren zwemmen. Het is tegenwoordig haast ondenk baar, maar in 1960 wees onder zoek uit dat twee van de drie dienstplichtige soldaten niet kon den zwemmen. Op Texel was de situatie al niet anders: drie van de vier Texelaars zouden jammerlijk verdrinken als ze in het water vie len en er geen hulp kwam. (*1) Wat onderricht betreft, was zwemmen overigens geen uitzondering. In 1963 schreef de Texelse Courant dat de overgrote meerderheid van de Texelse schooljeugd onvol doende of helemaal geen onder wijs kreeg in lichamelijk opvoeding. 'Nog te vaak beperkt de belang stelling voor de sport zich tot het invullen van het totoformulier.' Maar hoewel nut en noodzaak van een zwembad dus al lang werd gevoeld, zou het tot 1970 duren voor het gemeentelijk zwembad Molenkoog kon worden geopend, ledereen was het erover eens dat het er zou moeten komen, maar het duurde lang voordat er een duidelijk plan was. En toen moest de financiering nog rond komen. In een voorgeschiedenis van meer dan veertig jaar stuitte de bouw van een zwembad op vele haken en ogen. Gedegen zwemonderwijs, voor de veiligheid en ter verbetering van de algehele conditie, was al lang onderwerp van discussie. In 1892 opende bij de Jachtmars bij De Hal (*2) een zwemschool, met niemand minder dan Jac. P. Thijsse als een van de drie instructeurs. (*3) Hier ging het echter alleen om een zwemschool, waar onderricht werd gegeven en 'gelegenheid tot baden', en niet om een 'zwemin richting', met badhokjes, duikplan- Den Burg kwam pas echt ter spra ke tijdens de jaarvergadering van de Culturele Raad in 1957, die werd bezocht door de heer E. Kupers jr., voorzitter van de 'Lan delijke contactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en sport'. Tijdens deze vergadering werd gesproken over de mogelijkheden van een sportcomplex in Den Burg, dat niet alleen een ijsbaan annex speelweide en een viertal tennisba nen omvatte, maar ook een tweetal voetbalvelden, een verhard hand- balveld, een sporthal met kantine en... een overdekt zwembad. Wel werden staande de vergadering de nodige twijfels omtrent het reali teitsgehalte van deze plannen geuit, juist omdat de overheid een investeringsbeperking had afge kondigd voor gemeenten. Er moest tenslotte bezuinigd worden. Maar in 1961 plaatste de gemeenteraad ƒ40.000 voor de aanleg van een instructiebad op de begroting voor het nieuwe jaar. (*6) Het overdekte zwembad van het Duitse eiland Norderney werd door veel Texelaars met afgunst bezien. Waarom kon het daar wel en op het (veel grotere) Texel niet? Toch raakte het plan niet naar de achtergrond. De ijsbaan werd al in 1957 geopend en met de bouw van het Cultureel Centrum (de late re Burgemeester de Koninghal), dat ook als sporthal dienst kon doen, werd in 1963 een begin gemaakt. In 1964 besloot de gemeenteraad tot aankoop van een ruime hectare grond aan de Haffelderweg met het oogmerk dat te zijner tijd te gebruiken voor de aanleg van een zwembad. (*7) Tij dens het jaarlijkse uitstapje bezocht de gemeenteraad in 1957 het ken en wat dies meer zij. De kosten voor de school en het zwemonder- richt werden gedragen door de burgerij. Hoe het de zwemschool in De Mars is vergaan, is niet duide lijk. Waarschijnlijk is het dat het initiatief verwaterde toen Thijsse van het eiland vertrok. De door hem aangevraagde subsidie werd in 1892 in ieder geval van de hand gewezen. Een tweede poging tot de bouw van een zwembad werd onderno men in 1926, toen er plannen ont stonden voor de aanleg van een Het zwembad kwam er niet, maar wel werden op de dijk bij de Schans badhokjes ingericht en werd er gedurende het seizoen toezicht gehouden door een badmeester. Het aantal leden liep in 1936 op tot meer dan 400 en er werden hon derden 'losse' baders geteld (die dus geen lid van de zwemvereni ging waren). Het 'zwembad' was gedurende de zomermaanden geopend en sloot in 1936 pas op 21 september. Nadeel was dat het alleen met hoog water gebruikt kon worden. Het idee om binnendijks een zwembad te bouwen en dat Hoewel het terrein nog niet helemaal was afgebouwd, werd zwembad Molenkoog op 24 juli 1970 in gebruik genomen. Bij wijze van openingshandeling werden vlaggen gehesen door burgemeester Sprenger en de heren Bakker en Van den Heerik van de Recreatiestichting. Zwempret achter de dijk. In de zomer een bron van vermaak voor de jeugd, voor de ouders een bron van zorg. In 1959 konden 114 van de 137 ondervraagde kinderen niet zwemmen. zwem- en badinrichting 'beoosten de haven van Oudeschild'. Het zou echter tien jaar duren voor dit leid de tot het plan voor de aanleg van een zwembad bij de Schans. Dit idee viel duidelijk in goede aarde en bleef tientallen jaren hangen. Er werd al onderricht gegeven in het rustige water van de haven van Oudeschild en bij Ceres, maar een echte badinrichting bij de Schans zou aan veel zorgen een einde kun nen maken. door het opkomend zeewater te laten voeden, zou een aanzienlijke investering vergen, wat in de crisis tijd niet verantwoord werd geacht. Wel werd nog geopperd om de aanleg onder te brengen in de werkverschaffing, in welk geval het waarschijnlijk met de door TESO aangeboden subsidie gerealiseerd zou kunnen worden. (*4) Al die tijd was nog geen sprake van de aanleg van een zwembad bij Den Burg. De dijk bij Oudeschild leek ook een logischer keuze, omdat daar in ieder geval voldoen de water voorhanden was. En hoe wel het groeiend toerisme bij De Koog wel voor faciliteiten zorgde, werden deze niet gezien als pas send voor zwemonderwijs. Boven dien werd de afstand naar De Koog te groot gevonden voor de onge veer 1100 leerlingen (*5) die van het zwemonderwijs gebruik zou den maken. Vermaakte de school jeugd zich in de jaren voor de oor log vooral bij Ceres, in de jaren '60 verplaatste de zwempret zich naar de Hornt, het strandje bij Dijk manshuizen. Daar waren geen kui len of zandbanken, geen branding en het was 'fijn dicht in de buurt'.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9