M m Burgerlijk huwelijk in Hoornder kerkje Texelfonds TEXELSE 5 COURANT Dorsmachine uit de startblokken Dubbeldekker voor Texeltours Hoornder kerkje op kunststof olifant Molens Vuurtoren moet nog veiliger Jeugdspelers clubkampioen Wat ik zeggen wou Geslaagd DINSDAG 27 JULI 2010 Suzanne Lap en Jeroen Smit trouwden in het Hoornder kerkje voor de burgerlijke stand. (Foto Joop Rommets) Voor het eerst sinds het in de vijftiende eeuw (tussen 1425 en 1450) werd gebouwd, is het Hoornder kerkje vrijdag gebruikt voor een burgerlijk huwelijk. Bruid en bruidegom waren oud- Texelaars Suzanne Lap en Jeroen Smit, woonachtig in Zuid-Schar- woude. Er werden in de loop van de geschiedenis heel wat huwelijken gesloten in het kerkje, waar aan vankelijk het katholieke en na de reformatie het hervormde christe lijke geloof werd beleden. Maar van een burgerlijk huwelijk was het nooit gekomen, ook niet nadat de gemeente alternatieve trouwloca ties - buiten het gemeentehuis - begon toe te staan. De kerkenraad van de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn was er altijd wat huiverig voor om niet-kerkelijke huwelijken toe te staan, bang voor een stormloop op 'hun' pittoreske en fotogenieke kerk. Onlangs gaven de kerkbestuurders echter aan wel een proefperiode aan te willen gaan, om eens te kijken of het bevalt. Deze periode duurt tot 1 januari 2012. Het paar dat vrijdag in de echt werd verbonden, wilde eigenlijk in het nieuwe raadhuis trouwen, maar omdat dit wegens vertraging in de afbouw nog niet beschikbaar was, viel hun oog op de Hoornder kerk. De bruid groeide op in Den Hoorn en was er jarenlang een trouw kerkganger. Trouwambtenaar was Wout Stam, die al bijna 47 jaar trouwambtenaar is en in zjin toespraakje vertelde dat hij op 22 januari 1982 ook de ouders van de bruid, Jan Lap en Nettie Slot, had getrouwd. Stam werd geassisteerd door bode John Koenen. De trouwplechtigheid werd muzikaal opgeluisterd door Dyo Wassink. Hij bespeelde de Texelse vleugel, die naar de kerk was overgebracht in verband met de reeks zomerconcerten van The International Holland Music Sessi ons, die donderdagavond van start gaat. sf V J In het Dierenpark in Emmen staat een kunststof olifant, beschilderd met een Texels tafe reel. Het beeld, van 1,75 meter hoog, wordt in september geveild ten bate van de bedreig de Aziatische olifant. De 'Texelse' olifant maakt deel uit van een serie van 75 grote en klei ne olifanten, beschilderd door kun stenaars en bekende Nederlan ders. Ook opkomende talenten hebben de mogelijkheid gekregen een olifant te beschilderen. Naast de 75 manshoge olifanten is in Emmen een 'miniparade' te zien van 75 olifantjes van 'slechts' 75 cm hoog, beschilderd door leerlin gen uit de omgeving. De Texelse olifant is beschilderd door George Jurriaans uit Heerhugowaard, die vaker Texel als onderwerp kiest. De openluchttentoonstelling valt samen met de Elephant Parade in Londen, waar sinds mei meer dan 250 kunstolifanten het straatbeeld sieren. Volgens directeur De Lange van Dierenpark Emmen past de expositie uitstekend in het jubile umjaar, omdat in Emmen de groot ste olifantenkudde van Europa leeft. De olifanten zijn ruim drie maanden te zien in Emmen. Ze worden op 9 september door veilinghuis Chris tie's geveild in hotel Eden in Emmen. Met de vorige edities in Rotterdam (2007), Antwerpen (2008) en Amsterdam (2009) is in totaal al meer dan anderhalf mil joen euro opgehaald. Meer infor matie is te vinden op www.elep- hantparade.com. (Foto Eckard Boot) ■p Het hoogseizoen is van start. Volop drukte, vakantieplezier en veel activiteiten. Op deze pagina een aantal impressies. Zoals hier op het strand bij paal 33. (Foto's Gerard Timmerman) Op camping Kogerstrand wordt volop gekampeerd. De oogst van graszaad maakt dat de dorsmachines her en der weer het land zijn opgegaan. Zoals hier langs de Oosterenderweg, waar André Witte van hoeve Julia gras zaad van Werner Dros oogst. Ver derop reed een soortgelijke com bine van Fulps Duinker in het land. De loonwerker van Nieuwschild verwacht een redelijke oogst. 'Doordat we vóór de langste dag regen hebben gehad, zijn de gewassen dit jaar niet verdroogd.' (Foto Gerard Timmerman) Braderie in De Koog. Volop drukte in de Waalderstraat in Den Burg. Folklore met de kinderdansgroep in Den Burg. en biedt plaats aan 75 personen. Volgens ondernemers Jos en Mar cel Slikker is de bus inzetbaar voor Het wagenpark van Texeltours is se dubbeldeksbus. De wagen (uit alle gelegenheden, onlangs uitgebreid met een Engel- 1980) deed dienst als schoolbus (Foto Bert Koning) Siieett MAKKUM Mooi hè, die windmolens op het eiland. Jan Brouwer, Den Burg. De Stichting Texels Museum zal in de trap van de Eierlandse vuurtoren aanvullende veilig heidsvoorzieningen aanbren gen. Deze moeten zodanig worden uit gevoerd dat minimale afbreuk wordt gedaan aan de monumen tale, uit 1863 daterende gietijzeren constructie. Al direct bij de open stelling van de toren werden maat regelen getroffen om te voorkomen dat mensen van de trap vallen. Bij een latere controle door het gemeentelijke bouwtoezicht bleek dat het nog beter kan omdat het toch nog mogelijk was dat kinde ren tussen de spijlen doorkruipen. De aanvullende voorzieningen zul len in goed overleg tussen stich ting en gemeente binnen drie maanden worden aangebracht. De gemeente heeft volgens artikel 13 van de Woningwet de bevoegd heid om dergelijke veiligheidsmaat regelen op te leggen. William Witte (22) uit Den Burg is aan het ROC Friese Poort in Drachten geslaagd voor de opleiding Podium- en Eve nemententech niek. Hij behaalde zijn diploma op hoogste niveau, 4. Witte begint binnenkort een vervolgstudie Voer tuigtechniek. Jeugdspelers Mike van der Haas en Thomas Wassenaar hebben dit weekend op de golfbaan het clubkampioenschap fourplay gewonnen. Bij deze spelvorm spelen twee spelers samen met één bal. Was senaar en Van der Haas behaalden 83 slagen bruto. Na de jeugd- en strokeplaykampioenschappen is dit het derde kampioenschap dat Wassenaar op zijn naam wist te schrijven. Kevin van Zuilekom en Bart Medema eindigden met 87 slagen op de tweede plaats, Jaap Hoogenraad en Jan Blancke wer den derde (88). Bij de dames werden Carla Kager en Thea Bakker kampioen met 98 slagen bruto. Janneke Kampstra en Joke Geldorp, de winnaars van vorig jaar, kwamen met 92 slagen binnen. Irene Schuijl en Gerda Bloem werden met 100 slagen ver dienstelijk derde. Na verrekening van handicap ging de winst naar de koppels Wilfred en Cyrille Mooy en Irene Schuijl en Gerda Bloem. De Waddenhaven in Oudeschild. Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Maakt geld gelukkig? Een tijdlang koesteren wij ons bezit. Voor alle zekerheid. Maar er komt een moment waarop we er graag een goede bestemming voor wensen. www.texelfonds.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5