r 'Goede stand landbouwgewassen geeft landschap mooi gezicht' BODY Brein Festival 2010 Van wellness tot vechtsport 'We hebben hier ook de meeste zon uren' TEXELSE 11 COURANT Regelmatig werden positieve reacties gehoord van bezoekers van de overkant over de stand van de land bouwgewassen op het eiland. Hierbij werd de opmer king gemaakt dat de cultuurgewassen er beter bij staan dan op meerdere andere plekken in Nederland. Jan Koolhof maakt een rondgang langs de Texelse akkers. Bloembollen Granen. Aardappelen Suikerbieten Snijmais Ganzen. Zomerbaantjes 1fldfrvii VRIJDAG 30 JULI 2010 Gerard Kuip van Op Ruimte toont net gerooide narcissen van het soort Carlton. De opbrengst is goed. Fietsers passeren een perceel gerst in De Westen. In 2010 kwam de groei van de gewassen na een vrij lange winter periode en koud voorjaar later op gang dan in voorgaande jaren. Na het zaaien en poten in de koude grond ontstond een achterstand in de ontwikkeling van de gewassen van zeker tien dagen. De regen buien zorgden dat de gewassen redelijk bleven groeien en zich kon den ontwikkelen. De oogst van de bloembollen is in volle gang. Narcissenkwekers zijn over het algemeen positief gestemd over opbrengsten en de prijzen voor de te verkopen bollen. Anders dan in voorgaande jaren is er weer vraag naar dit bioembolgewas. Minder goed gesteld is het met de opbrengsten van tulpen. Vrij alge meen komen er geluiden dat de opbrengsten tegenvallen en dat er weinig vraag is naar dit gewas. Bij de andere soorten die op Texel worden geteeld komen wisselende berichten over opbrengsten en prijzen, van iets beter tot gelijk aan voorgaande jaren. De eerste snede gras was op meerdere grasland percelen veel lager dan in voor gaande jaren. Als oorzaak kan het koude voorjaar worden aange merkt. Ditzelfde was de laatste weken te horen over de opbrengs ten van de natuur graslandperce len. Soms werd de helft aan balen van dezelfde oppervlakte geoogst in vergelijk met voorgaande jaren. Hoewel het nog moeilijk is te zeg gen, lijkt het gedorste graszaad iets hogere kilogramopbrengsten te geven. Gelukkig groeide de tweede snede gras vlot, wat onder goede weersomstandigheden geoogst kon worden. Hiermee kon de wintervoorraad ruwvoer aange vuld worden. Praktisch alle graansoorten rog ge, gerst, haver, winter- en zomer- tarwe) hadden een goede stand. Of de kilogramopbrengsten mee vallen wordt betwijfeld. Toen er warme dagen kwamen, zijn de gewassen snel gaan afrijpen. Het stro rijpt op het veld te wit af. Door stagnatie van de vulling van de korrel, wordt geen optimale kor relopbrengst geoogst. Bij percelen met een goudgele kleur van het stro vallen de opbrengsten aan korrel veelal mee. De laatste weken is te horen en te lezen in de media dat de aardap pelopbrengsten tegen zullen val len. Op meerdere percelen zullen de knollen te klein blijven. Dit beeld is ook te vinden op Texel. Maar toch zijn er grote verschillen tussen de rassen pootaardappelen. Hier bij steken de aardappelen die in het voorjaar goed zijn voorgekiemd positief af. Deze aardappelen heb ben een voorsprong in ontwikke ling en hebben deze behouden tij dens de groei. Hoewel voorkiemen extra werk vraagt, wordt dit ruim schoots goedgemaakt door hogere opbrengsten. En dan zeker in 2010. Door een latere pootdatum zijn de aardappelen meer in het loof gaan groeien. Op meerdere percelen staan dergelijke aardappelen. Gevolg is dat deze partijen later in ontwikkeling zijn en veel meer vocht vragen voor de knolop brengst. Wanneer er geen regen komt, blijven de knollen te klein en valt de opbrengst tegen. Voor Texel is het beter om schra lere pootaardappelgewassen te telen. Dergelijke gewassen zetten eerder knollen en vragen aanmer kelijk minder vocht voor de opbrengst. Ook de vele onkruiden in de percelen nemen vocht en licht weg wat voor de aardappelen opbrengstderving tot gevolg heeft. Voorts werd kaligebrek in een per ceel aardappelen gevonden. Zoals bij iedere plantenteler bekend, is kali van groot belang voor de waterhuishouding van een plant. Bij een tekort zullen de planten sneller verdrogen en daardoor kilo gram opbrengsten laten liggen. Op een enkel perceel na kwamen er na de zaai van het bietenzaad voldoende planten op. Door de kou verliep de ontwikkeling traag maar toch, rond de langste dag sloten de bladeren de rijen. Lande lijk wordt verwacht dat geen topop- brengsten aan suiker zullen wor den geoogst. De groeiomstandigheden zijn daar voor niet optimaal geweest. Als Texel een niet te lange droogtepe riode krijgt tot de oogst van de bieten, dan is de verwachting dat de opbrengsten aan suiker op Texel mee zullen vallen. Dit gezien de ontwikkeling van het bietenge was. Jammer is dat niet iedere suikerbietenteler erin geslaagd is om een goede onkruidbestrijding te kunnen uitvoeren. Naast dat het een slordig gezicht is, nemen de onkruiden vocht en licht weg, wat negatief is voor de suikeropbrengst. Om suikerbieten te kunnen blijven telen op hetzelfde perceel waar ze nu staan is het raadzaam om de wilde zaadbieten uit de bieten te halen. Wanneer dit niet gaat plaats vinden, zorgen de achtergebleven bietenzaden bij een volgende teelt voor nieuwe planten waar geen biet aan komt. Ook in 2010 worden er weer bieten geteeld op percelen waar de zuurgraad van de grond te hoog is. Gevolg is dat er ingeleverd wordt op een optimale suikerop brengst. Grondonderzoek op afwij kende plekken in het perceel kan zorgen dat er geen verrassingen komen bij een volgende teelt. Op meerdere snijmaïspercelen is structuurschade te zien. Dit blijkt uit afwisselende ontwikkeling van maïsplanten. Grote planten naast kleine. Planten met een groene kleur, maar ook planten die een paarsverkleuring geven. Wanneer de moeite wordt genomen om naar het wortelstelsel te kijken, valt het steeds op dat de planten met een afwijking in ontwikkeling, een slecht wortelstelsel hebben. Hieruit blijkt nog weer eens duidelijk dat bij het zaaien niet naar de kalender moet worden gekeken, maar naar de conditie van het zaaibed. Zaai en in een grond met een slechte te natte bodemstructuur geeft groei- afwijkingen. Voorts is het soms slecht gesteld met de onkruidbe strijding in snijmaïs. Veel te vaak wordt schade gespoten in het gewas dat zich niet herstelt en veel opbrengst kost. Jammer omdat er, gezien de praktijkervaringen, ande re en betere mogelijkheden zijn. Snijmaïs is een gewas met vrij hoge uitgaven om te telen. Om de kostprijs in de hand te houden moeten optimale opbrengsten aan droge stof worden geoogst. De grauwe ganzen raken uit de rui en gaan weer vliegen. Hierbij zoe ken veelal grote koppels ganzen graag landbouwgewassen op die aantrekkelijk zijn om van te vreten. Schade aan de cultuurgewassen is mondjesmaat te voorkomen door de vogels te verjagen met onder steunend afschot. De grondgebrui ker moet wel in het bezit zijn van een machtiging voor het verjagen met ondersteunend afschot. Deze is te verkrijgen bij FBE Nrd-Holland en een Faunaschade vergoeding is aan te vragen bij het Faunafonds in Dordrecht. De terrasjes lopen vol, net als het strand en de restaurants. De zomer is voor veel mensen een tijd om te genieten en tot rust te komen. Maar wie houdt de boel draaiende als men collectief het werk neerlegt? Ontspanning vraagt om inspanning en daar om maken veel organisaties gebruik van vakantiekrachten. De Texelse Courant spreekt wekelijks met zo'n zomerwer- ker, vandaag met Mandy Zandee. Als meisje van zeven maakte Man dy Zandee haar eerste zeilmeters op een Optimist bij haar geboorte plaats Oudeschild. Later bezocht ze verschillende zeilscholen in Friesland en nu geeft ze zelf les, in de zomervakanties. De 19-jarige zeilster is op één na het enige meisje bij zeilschool De Eilander, maar dat maakt haar niets uit. 'Werken hier doe ik echt voor mijn plezier. Ik ben opgegroeid met wind, water en strand, ik vind het heerlijk om te zeilen en mensen dat te leren.' Bovendien zijn haar man nelijke collega's beslist niet de lelijkste. De zeilster is niet alleen een van de weinig meisjes, maar ook een van de weinige Texelaars bij De Eilan der. 'De meesten komen uit Leiden, Amsterdam. Alleen Peter is ook Texels', vertelt Mandy terwijl we naar haar boot lopen. De Oude- schildse geeft les in catamaranzei len. Jong en oud kan bij haar terecht. 'Er komen voornamelijk beginners bij ons, maar de leeftij den lopen erg uiteen. In principe moet je zestien zijn om te leren zeilen. Maar we varen ook wel eens een tochtje, zodat mensen kunnen ervaren hoe dat nou is op een boot. Daar zitten ook vaak jongere kinderen bij.' In totaal moet er 150 kilo op een catamaran. 'Dat gewicht is nodig om de boot weer overeind te krijgen als je omslaat', legt Mandy uit. Ze streeft er altijd naar de mensen zo snel mogelijk zelfstandig te leren varen. 'De meeste mensen nemen een soort weekcursus. Als het even kan, laat ik ze aan het einde van de week zelf het water op gaan.' 'De Wadden zijn altijd mooi, ik kom hier graag. Dat ik Texel verkies boven zeilscholen in andere delen van het land heeft ook te maken met de wind. Op een eiland waait het bijna altijd. Vorig jaar hadden we in totaal twee windstille dagen! Het komt wel regelmatig voor dat de wind te hard staat. Dan mogen bezoekers hun les gewoon een andere keer inhalen.' Helaas geldt dat niet voor alles. Mandy wilde erg graag meedoen aan de Ronde om Texel, samen met een vriend van zeilvereniging Histos, maar die werd wegens teveel wind afgelast. 'We hebben hier trouwens ook de meeste zonuren', lacht Mandy, die al duidelijk veel van die zon heeft genoten. Mandy woont al een tijdje niet meer op het eiland. Soms gaat ze in de weekenden om het water op te gaan, maar meestal is ze in haar studentenstad Utrecht te vinden. De zeilster is derdejaarsstudent bouwkunde en heeft als ambitie later architect te worden. 'Ik hou wel erg van zeilen, maar het is alleen een hobby, nooit meer dan dat.' Ze heeft zich nooit aangetrok ken gevoeld tot een carrière als zeilster. Mandy is wel erg actief bij de Utrechtse studentenzeilvereni ging Histos. Zo kan ze haar hart toch nog ophalen. Renee Kooger Maisveld. advertorial Om zeker te zijn van deelname aan een workshop of activiteit is het raadzaam vooraf te reserveren via: www.bodyenbreintexel.nl, telefoon06-36326937 of e-mail carolien@teamsiebinga.com. Pootjebaden op een stoel in zee is misschien wel de meest ludieke activiteit op het BODY Brein fes tival 2010. Het sport- en gezond heidsspektakel wordt van 6 tot en met 8 augustus op Texel gehouden. Het evenement omvat alleen véél meer: kitesurfen, Tai-Chi, hersen- wandeltocht voor 50-plussers en gezinnen, raften, vechtsport KI, Tango, hardlopen voor beginners en gevorderden, kajakken en lezingen. Er zijn meer dan vijftig activiteiten om te bekijken én, lie ver nog, aan deel te nemen. plezier aan beleven, welke oefeningen moet je doen om blessures te voorko men? Voor gevorderden ligt de nadruk op het verbeteren van tijden, de onder delen van je trainingsprogramma en het lopen van wedstrijden. Een sport waar de juiste balans van lichaam en geest altijd een vereiste is, is golf. Op vrijdagavond kunnen maximaal vijftig deelnemers een instructieclinic volgen, gevolgd door een toernooi op de wonderschone par-3 baan van Golfbaan De Texelse. 'Het is nog nooit zo makkelijk geweest mee te doen en te leren over nieuwe sporten, van ontspanningstechnieken of een inspirerende lezing!' Vervolgt Menno Siebinga enthousiast. In totaal kunnen circa drieduizend mensen aan het festival meedoen. Podia op het strand, dans- en sportde- monstraties, massaal pootjebaden en een heel relaxte sfeer. Dat is het BODY Brein Festival, een evenement van formaat. Niet alleen in grootte en variëteit, maar ook inhoudelijk. Naast beweging, muziek en vermaak is er ruimschoots tijd voor ontspanning, meditatie en verdieping. Organisator Menno Sie binga legt uit: 'Het festival is dit jaar weer groter en gevarieerder maar net zo wervelend, ludiek én inhoudelijk sterk. Een festival met mogelijkhe den dus. Wij vragen geen toegang en deelname aan de activiteiten kan vanaf 61,-. Heel toegankelijk dus! De rode draad gedurende de drie dagen is de koppeling tussen lichaam en geest. Een sterk lichaam en gezonde geest is een krachtige combinatie!' De activiteiten worden begeleidt door internationale toppers zoals drievoudig wereldkampioen vecht sport KI, Sem Schilt en tweevoudig winnaar van de New York Marathon German Silva. Het festival begint vrijdag 6 augus tus om 19.00 uur op Vakantiepark De Krim. Diezelfde avond is er van 20.00 tot 23.00 uur de BODY Brein Inspiratieavond met drie lezin gen van Marcel Hof, Nelli Cooman en Henk Kraaijenhof. De lezingen worden afgesloten met een panel discussie waarin naast de sprekers, ook Sem Schilt, Menno Siebinga en German Silva plaatsnemen. De och tenden van het festival staan in het teken van ontspanning en wellness. Yoga, Tai-Chi en meditatie zijn terug kerende activiteiten. Nieuw binnen dit thema zijn dit jaar de workshop ademhalingstechnieken, loopmedita tie en Thaise massage. Hardlopen kan altijd en overal en beleeft, misschien wel om die reden, de laatste jaren een opmars. Tijdens het festival geeft specialist German Silva voor zowel beginners als gevor derden een workshop. Hoe te begin nen als je nooit gelopen hebt en er

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11