Jeugd heeft de toekomst op 26ste Landbouwdag TEXELSE 12 COURANT VRIJDAG 30 JULI 2010 Leden van de Oude Trekker en Motoren Vereniging lieten trots hun bezit zien. Een demonstratie tuunwallen zetten, een nieuw onderdeel op de Landbouwdag. De landbouw heeft het moeilijk. Zolang een kipfilet goedkoper is dan een blik kattenvoer, is er iets goed mis in de wereld en zal het niet gemakkelijk zijn het hoofd binnen de sector boven water te houden. Tegelijkertijd is er een grote behoefte aan jonge boe ren, die ondanks de problemen aan het werk gaan. 'De jeugd heeft de toekomst.' Woorden van die strekking sprak organisator Willem Goënga (terug van weggeweest) gisteren bij de opening van de Landbouwdag. Om vervolgens ruim baan te geven aan zijn kleinzoon Ids Witte (van hoeve De Voorzorg), die met zijn zitmaaier en een wagentje jonge dieren dwars door een groot spandoek reed waarop 'Landbouwdag 2010' stond. Het was het startsein voor alweer de 26ste editie van de Landbouwdag, wederom een groots evenement dat duizenden mensen trok en waarop van alles te zien en te beleven was. Onder leiding van Goënga en zijn assistent Joop Vlaming was geko zen voor nóg meer onderdelen. Nieuw waren onder meer races met zitmaaiers voor de jeugd, georganiseerd door de Oude Trek ker en Motoren Vereniging, die tij dens het eigen pinksterevenement al met dit nieuwtje kwam, in de hoop de vergrijzing in eigen gele deren tegen te gaan. Een wat min der agrarische uitstraling maar ongetwijfeld interessant voor vele toeschouwers had het Concours d'Elégance, waarbij vijf Texelse garages de nieuwste auto's pre senteerden. Aardig was de vondst om de wagens te laten begeleiden door een aanspanning met paar den en een ruiter en de stijl van de kleding van de ruiter aan te laten sluiten op de desbetreffende auto. Naast de auto's werden onder meer ook carvers gepresenteerd, een onlangs op Texel geïntrodu ceerde kruising tussen een auto en een motor. Nieuw op de Land bouwdag, maar wel zeer authen tiek, was de demonstratie van kraanmachinist Henk Witte en een collega, die lieten zien hoe tegen woordig tuunwallen worden gezet. Ook bij de kalverenkeuringen speelde de jeugd een belangrijke rol. De dieren werden aan de jury voorgeleid door kinderen, in de meeste gevallen het kroost van de veehouder zelf, die in de afgelopen weken uren hadden geoefend om zelfs de onwilligste kalveren netjes een paar rondjes te laten lopen. Desondanks viel het niet mee en moesten de dieren soms met man en macht in beweging worden gebracht. Het onderdeel - ver spreid over vier rubrieken - werd voor het eerst sinds jaren weer georganiseerd en bleek duidelijk in een behoefte te voorzien. Iedere keer stonden er drommen volwas senen en kinderen om de ring om het door explicateur Edwin Boog aard becommentarieerde evene ment te bekijken. Wat meer voor de kenners waren de rammenkeuringen, uit de doe ken gedaan door Henk Tjepkema, waaraan als gevolg van de versoe pelde veterinaire regels vrijwel alle topfokkers meededen. Des te opvallend was het dat bij de oud ste rammen de prijzen niet naar Koos Tjepkema, Cees Kikkert of Piet Kooiman gingen, maar dat zowel de kampioen als de reserve kampioen werd geleverd door Jaap Eelman. Wie weet hangen er wel grote verrassingen in de lucht voor de schapenfokdag, die op maan dag 6 september in Den Burg wordt gehouden. De fjordenkeuring was helaas een stuk kleiner dan voorgaande jaren. Dat was een gevolg van het afzeg gen van fokker Martin Kikkert, die doorgaans het gros van de dieren levert. Ook iets minder groot dan anders was het aandeel van de paarden tijdens het concours. Des ondanks kwamen ook de liefheb bers van de hippische sport ruim aan hun trekken. Veel waardering was er voor de demonstraties van de Stal Mekkes, die knappe staal tjes met tuigpaarden liet zien. Maar misschien wel net zo leuk was de show van vier meiden van pony club De Kleppertjes, die zich ver kleed hadden als Teletubbies. Hoeveel toeschouwers de Land bouwdag precies trok, was op het moment van schrijven nog niet bekend, maar het zullen er onge twijfeld weer duizenden zijn geweest. Het evenement blijft populair en dat is niet zo vreemd. Hoewel er geen sprake is van gro te, spectaculaire onderdelen, is er zoveel te zien en te beleven dat je je geen moment hoeft te vervelen. Of je nu peuter bent en het liefst een konijn knuffelt of dat je je als senior laat biologeren door de nos talgie van de oude trekkers en landbouwwerktuigen. Komt bij dat de sfeer steeds zeer relaxt is en er nog steeds een vriendelijk tarief wordt geheven bij de ingang en kinderen tot twaalf jaar zelfs gratis toegang hebben. Het lijkt erop dat de Landbouwdag, ook na zesen twintig keer, nog jaren mee kan. Joop Rommets Leden van de PR-commissie van de landbouw legden bezoekers uit welke gewassen op Texel worden geteeld. Met een emmertje water en een borstel prepareerde veehouder Hans Kikkert zijn kalveren voor de keuring. Honing proeven bij de imker was in trek bij jong en oud. Kinderen konden op een kunstkoe zelf proberen te melken. De fjordenkeuringen telden door de afzegging van fokker Martin Kikkert veel minder inzendingen. De kampioenskeuringen bij de rammen trokken ook bekijks van jonge deskundigen. Leden van ponyclub De Kleppertjes hadden zich als Teletubbies verkleed. De jeugdige Ids Witte en enkele leeftijdsgenoten openden het evenement door met een zitmaaier en een wagentje jonge dieren een groot spandoek stuk te rijden. Er waren wat minder paarden op de Landbouwdag. Toch kwamen de liefhebbers volop aan hun trekken.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12