Farm lebericnten 3 TEXELSE 3 COURANT Praatgraag duo geeft vrolijke noot aan museum De Texelse gemeenschap is uniek door grote betrokken heid en saamhorigheid. Onmisbaar voor het eiland en de gemeenschapszin zijn Texelaars die de handen graag uit de mouwen steken. De werkzaamheden zijn omvangrijk, de sectoren divers. Het zijn bekende gezichten of harde werkers op de achtergrond. Ze delen één ding: ze zijn het cement van de Texelse samenleving. Cement Het Sop maakt 3D-afbeelding zeebodem Jochie tegen bus Bibliotheek krijgt 'Boerenbouwkunst' Caféraam vernield Wouter Jan van der Slikke Boet v Lieve Pap, Lieve Pa en Opa, (o)pa Boet C\(ooit meersamen fatjes drop eten •jjpoit meersamen een borreltje drinfan faooit meersamen over voetbal-praten (Dag, Cieve opa v.d. SCikf&l 'We zullen u ontzettendgaan missen Monique en jfratid faevin Lisanne "Edwin en 'fatty Lennon %gbin (Patricia en Jasper faoen Ivo en 'l'riscifla Mi fa en Suzanne Boet van der Slikke Wouter-Jan van der Slikke Boet Boet van der Slikke VRIJDAG 30 JULI 2010 H£SS3- Hank Witte en Gerard Vélu willen samen nog zeker tien jaar dit werk doen. 'Hartelijk welkom. Ik breng jullie naar de rondleider toe. Wat leuk dat jullie er zijn', zegt Gerard Vélu (62), gastheer in het Cul tuurhistorisch Museum, tegen bezoekers. Met Hank Witte (65) vormt hij het duo dat elke dins dagochtend vrijwilligerswerk doet in het museum. Waar Vélu de gasten welkom heet en desgewenst voorziet van een drankje of souvenir, verzorgt Witte rondleidingen in het museum. Veer tig jaar werkte hij als vertegen woordiger bij de Aankoopcentrale en heeft zo veel kennis opgedaan over de agrarische sector. Hij is bij de groep van 45 vrijwilligers geko men, omdat hij het leuk vindt ken nis over te dragen. 'Mensen raken steeds verder verwijderd van de agrarische sector. Ze denken dat het alleen gaat over vergif, spuiten en hormonen. Hier gaat een wereld voor ze open en leer ik ze op een andere manier naar de sector te kijken.' Al snel start Witte een verhaal over oude en nieuwe koeienstallen, de manier waarop koeien zichzelf afkoelen, wat de beste manier is om bij te voeren en waarom koeien zomers vaak binnen staan. 'Aan alles wat in het museum staat heb ik herinneringen, dat maakt het leuk erover te vertellen. Veel over de sector weet ik vanuit mijn werk. Ik kan nog koeien met de hand melken en ik ben één van degene die de sector heeft zien verande ren. Toen ik begon met werken waren er 350 koeienboeren op Texel, nu zijn er maar 48 en staan er robots te melken.' Zijn partner heeft minder met de sector, maar net zoveel met het museum. Hij vindt het uniek hoe de historie bewaard is gebleven. Vélu woont sinds twee jaar met zijn vrouw op het eiland en heeft het vrijwilligerswerk bewust aangeno men om zijn sociale netwerk uit te breiden. 'Iemand van de klaverjas- club zei dat ze hier vrijwilligers zochten. Het klikte en ik krijg er veel voor terug. Het bestuur doet veel om de club vrijwilligers te kie telen en te behouden, zo is er twee keer per jaar een bijeenkomst. Daarnaast hoor ik tips voor leuke adresjes om te eten en doe ik veel kennis op van wat er leeft en gaan de is op het eiland. Mijn vrouw en ik komen nu overal bekenden tegen. Het werk doe ik, omdat we graag iets willen terug geven voor al het moois dat we hier krijgen. Het eiland voelt als een warme deken, ik hoefde na de verhuizing geen moment te wennen.' Vélu haalt veel uit het contact met mensen, dit was zijn voorwaarde om te komen helpen. 'Praten zit me in de genen. Ik vind het leuk te entertainen en mensen gastvrij te onthalen. Je proeft of mensen in zijn voor een geintje. Ik probeer dat bij iedereen af te tasten. Ik heet mensen welkom en wijs ze op onze producten, van souvenirtje tot schoon toilet.' van de samenleving Voor beiden is het belangrijk dat hun werk goed ontvangen wordt door gasten. De reacties zijn posi tief, bezoekers zijn enthousiast en kinderen roepen dat ze graag terug komen. Vélu: 'De sfeer is goed, het gaat gemoedelijk. Mensen zijn vaak opgejaagd als ze hier komen, maar onze rustige en gemoedelijke sfeer slaat snel over. Dat komt, denk ik, omdat hier alleen vrijwilli gers zijn.' De gemoedelijke sfeer komt ook doordat Witte en Vélu elke week samenwerken als vaste partners. 'Je moet vrijwilligerswerk leuk vin den, dat is een voorwaarde. Wij zijn op een leeftijd dat we alleen nog maar leuke dingen doen. Je moet hier niet met een kippenvelgevoel heengaan, dan kun je beter stop pen', zegt Witte. Vélu: 'Dit werk valt of staat met samenwerking. Wij werken in koppels van twee, gastheer en rondleider. Dat moet klikken. Ik ben heel tevreden met Hank, het praten zit ook hem in het bloed. En hij is een druk bezet man, ook dat vind ik leuk.' Waar Vélu op doelt zijn andere din gen die Witte vrijwillig doet. Hij vlagt al bijna veertig jaar voor de autocross, fluit en vlagt bij het voetbal, was dertig jaar bestuurder bij Texel '94 en meteen na het interview snelt hij weg om maaltij den te bezorgen voor Tafeltje Dek- je. 'Maaltijden rijden voor oude mensen is mooi werk. Ik hoop dat als ik oud wordt een ander het doet, dat vind ik de volgorde van hoe het hoort, ledereen moet een korte of langere tijd iets voor een ander doen, daarmee hou je de samenleving op gang. Je moet iets voor een ander over hebben.' Imme Bakker Sportvis- en tenderschip Het Sop van Rutger Oosterhuis werd onlangs met hulp van smederij Michiel van Dorssen voorzien van een multibeam. Met dit grote, sonarachtige apparaat, kunnen gede tailleerde afbeeldingen in 3D worden gemaakt van de zeebodem. De multibeam wordt veel gebruikt door bijvoorbeeld baggermaatschappijen. Momenteel brengt Oosterhuis in drie weken de zeebodem in beeld ter hoogte van de versterking van de kustlijn bij Kaaphoofd Den Helder. (Foto Bert Koning) Op verzoek van het Texelfonds heeft de bibliotheek in Den Burg de beschikking gekregen over een exemplaar van Boeren- bouwkunst van Wilma Eelman. Het fraaie en goed gedocumen teerde boek, een uitgave van de stichting Historisch Boerderijon- derzoek, kwam tot stand dankzij een bijdrage uit het Texelfonds. Hiervoor werden gelden benut die het fonds kreeg van TESO. In ver band met het 100-jarig bestaan zegde de veerdienst een bijdrage toe van €50.000,- gedurende vijf jaar. Een doel dat met deze gift wordt ondersteund, moet voldoen aan de eisen dat het zich op Texel bevindt, zich kenmerkt door cul tuurhistorisch karakter, tastbaar, blijvend en voor een breed publiek toegankelijk is. Verder mag het ondersteunde project niet of slechts beperkt commercieel geëx ploiteerd worden. Het Texelfonds vraagt bij elke aan vraag om een tegenprestatie. In het geval van de stichting Histo risch Boerderijonderzoek heeft het bestuur gevraagd een exemplaar van het boek beschikbaar te stel len aan de bibliotheek. Het boek wordt niet uitgeleend. Daarvoor wil de bibliotheek een tweede exemplaar aanschaffen. De ambulance is woensdag in de namiddag gealarmeerd nadat een jongetje op de Badweg in De Koog met zijn fiets tegen een autobus was geknald. Het jochie reed met hoge snelheid vanaf het duin naar beneden, raak te de controle kwijt, kon niet meer remmen en botste tegen de bus. Deze stond stil om overstekende mensen te laten passeren. De aard en omvang van het letsel zijn niet bekend. Tot voor kort mocht er op dat stuk van de Badweg niet wor den gefietst, maar volgens de chauffeur van de bus is dat verbod inmiddels opgeheven. Een 36-jarige man uit Haren en een 40-jarige man uit Hooge- zand hebben in de nacht van maandag op dinsdag een ruit van een café aan de Dorpsstraat in De Koog ingeslagen. Ze waren even daarvoor een ander café uitgezet. Twee dorpswachten zagen het gebeuren, waarschuwden de poli tie en zetten de achtervolging in per fiets. In de Boodtlaan dachten de boosdoeners aan hun belagers te ontkomen door zich te verstop pen in een paar bosjes. Toen zij de politieauto's zagen, besloot één van de mannen toch te voorschijn te komen, waarna ook de ander kon worden aangehouden. Na zeven weken vechten, staakte je lichaam de strijd. Jij wilde bij ons blijven en nu zijn wij je kwijt. Na fijne jaren die wij met hem mochten beleven hebben wij met veel ver driet afscheid moeten nemen van mijn geliefde man en onze lieve vader, schoonvader en opa 22 augustus 1927 t 27 juli 2010 Bartha van der Slikke-Bugel Ina en Muus Monique en Frank, Kevin, Lisanne Edwin en Kitty, Lennon Wout en Marjorie Robin Patricia en Jasper, Koen Petra en Peter Ivo en Priscilla Mike en Suzanne Noordwester 6 1791 HD Den Burg Boet is overgebracht naar de landschapkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op zaterdag 31 juli van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op maandag 2 augustus om 13.30 uur in het uitvaartcentrum. Aansluitend zullen wij Boet begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de Algemene begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Wat was u dapper. Wij kunnen het nog niet geloven, want het is zo snel gegaan. U wilde zelf zo graag blijven, maar U verloor de strijd. Bedankt voor Uw liefde en zorg. U was een geweldige vader voor ons. We houden van U. Ina en Muus Wat zullen wij u missen... Dank u wel voor alles. Wout en Marjorie Robin Patricia en Jasper, Koen Met veel verdriet hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve Wij zullen u missen. Petra en Peter Ivo en Priscilla Mike en Suzanne Wij kunnen het nog niet geloven de wil was er nog, de kracht niet meer Rust zacht Pietje Sturkenboom-van der Slikke Lia en Jacques Martin en Thea en de kleinkinderen Met droefheid hebben wij afscheid moeten nemen van onze lieve broer en oom Amstelveen N. Penha-van der Slikke Beverwijk P. Sturkenboom-van der Slikke neven en nichten Toch nog onverwachts is overleden onze buurman Wij wensen buurvrouw, kinderen en verdere familie veel sterkte toe. De buren Noordwester en Beatrixlaan Wij willen iedereen bedanken voor alle lieve kaarten en belangstelling die wij hebben ontvangen na het overlijden van mijn moeder, schoonmoeder, onze oma en ouwe oma RIANNE TOYA VAN DER WERF-DE MEIJERE let Wouter en Marijke van der Werf Klein- en achterkleinkinderen Texel, juli 2010

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3