IJzeren Kaap wordt gerestaureerd Boerenbedrijf onder het zeeoppervlak TEXELSE 5 COURANT Waddengoud voor kokkelvissers TX6 Woontij werkt samen met Beers Mogelijk meer vliegbewegingen Medewerking grotere woning Fotowedstrijd voor raadhuis De kokkelvissers Willem Anton en Albert Schagen, Jacco Hout uit Yerseke en Jan Olree uit Bruinisse, samen zelfstandig vissend op de TX6 Providence, hebben het Waddengoud certifi caat ontvangen. Deze klein schalige duurzame vissers wer ken in harmonie met de natuur van het Waddengebied. Het Waddengoud keurmerk bete kent dat de vissers voldoen aan de eisen van duurzaamheid en streek gebondenheid. Zo houden ze bij hun visserij rekening met de natuur en letten ze erop geen vogels of zeehonden te verstoren. De kok kels worden gevangen met een handbeugel, waardoor de bodem intact blijft. Er wordt alleen gevist op banken met veel kokkels en de juiste bodemgesteldheid. Hierdoor blijven er genoeg kokkelbanken over voor de vogels, zoals de stelt loper en de scholekster, voor wie de kokkel de voornaamste voed selbron is. Waddengoud-kokkels mogen alleen afkomstig zijn van een lading waarvan minder dan 8 procent kleiner is dan 21 mm. De kokkels worden gespoeld ('verwaterd') en binnen 60 uur afgeleverd bij de verwerkers. De TX6 ontving onlangs subsidie uit het Europees Visserijfonds voor Duurzame Ontwikkeling in Visserij- gebieden en de provincie Noord- Holland om te investeren in een innovatieve verwerkingsinstallatie die op het schip zal worden inge bouwd. De gemeente geeft opdracht voor het restaureren van de IJzeren Kaap bij Oosterend. Het gietijzeren gevaarte zal worden gerepareerd, gezandstraald en opnieuw in de verf worden gezet. Daarvoor zullen twee etages worden gedemon teerd en naar Den Helder worden overgebracht. De kosten van de restauratie zijn geraamd op €32.000,- exclusief BTW. De IJzeren Kaap staat op de lijst van rijksmonumenten. De gietijze ren drieassige constructie van vier segmenten werd gebouwd in 1854 naar een ontwerp van Q. Harder van het Loodswezen als baken voor de scheepvaart in de Texel- stroom. De kaap vormt met de toren van de NH kerk van Ooste rend een bakenlijn die het vaarwa ter aangeeft. (Foto Harry de Graaf) Tijdens een wandeling over de Hors trof fotograaf Salko de Wolf maandag bijgaand 'stilleven' van zwerfvuil. Bij de barbecueplaats aan de Randweg en langs de Boodtlaan in De Koog zijn vernielingen aangericht. Ook trof Staatsbosbeheer een flinke hoeveelheid zwerfvuil aan. Afgelopen dagen getuigde een grote hoeveelheid achtergelaten afval, glas en sigarettenpeuken van disrespect voor natuur en medebezoekers. Ook het toiletgebouw bij de barbecues werd vervuild en vernield aangetroffen. SBB heet ieder een welkom, maar verzoekt bezoekers de terreinen weer netjes achter te laten. (Foto Staatsbosbeheer/Erik van der Spek) Kraanmachinist Bart Schreurs van de firma Westerlaken maakte deze week korte metten met de restanten van de woning aan de Ruijslaan in De Koog die van zaterdag 10 op zondag 11 juli na blikseminslag door brand werd verwoest. Duin Bouwbedrijf gaat het huis vanaf de fundering herbouwen. (Foto Gerard Timmerman) Kokkelvissers Willem Anton en Albert Schagen, Jacco Hout uit Yer seke en Jan Olree uit Bruinisse, samen zelfstandig vissend op de TX6 Providence, hebben het Waddengoud certificaat ontvangen. geslaagd. 'Het is heel goed moge lijk in laboratoria kleine zeewieren te produceren.' Het zou natuurlijk een stuk makke lijker zijn als zeewier gewoon voor het opscheppen lag in de Neder landse wateren. Dat is helaas niet het geval. Het geringe aantal zee wieren heeft een aantal oorzaken. 'Nederland kent erg weinig soorten zeewier. Verder is het zo dat de Hol landse zeeën tamelijk troebel zijn. Om goed te kunnen groeien, heeft zeewier veel licht en een hard sub straat nodig. Mede daardoor is er hier weinig natuurlijk wier te vinden. Het groeit het liefst op een rotsach tige ondergrond, zoals in Noorwe gen. In Nederland bestaat de bodem van de zee uit zand.' Er zijn veel soorten zeewier en ver schillende soorten zijn geschikt voor uiteenlopende toepassingen. 'Wij zijn bezig met het onderzoeken van de mogelijkheden van biocas- cadering. Dat betekent dat je een product optimaal benut. Op zeewier toegepast, werkt dat ongeveer als volgt: je onttrekt eerst de meest waardevolle producten, zoals de bestanddelen die geschikt zijn voor medicijnen of cosmetica. Dan pak je de eiwitten, die kunnen dienen als visvoer. Wat overblijft, is een hoopje biomassa waar je dan weer biobrandstof van kunt maken. Dit klinkt allemaal ontzettend mooi, maar er moet nog veel onderzoek gedaan worden voordat er echt sprake kan zijn van energieopwek king uit zeewier. Bovendien is het zo dat als je er een bepaald bestand deel uit haalt, dat gevolgen heeft voor de overblijvende componen ten van het wier. Je kunt het niet zomaar is stukjes knippen en ieder deel ergens inzetten.' Het is Schippers bedoeling een 'nieuwe sector van de grond te til len'. 'Je moet het eigenlijk zien als landbouw op zee. Ik ben met mijn bedrijf natuurlijk maar een klein onderdeel van dat hele proces. Het is de bedoeling dat meer mensen het nut van zeewierproductie in gaan zien en daar werken we hard aan.' Het plan van Hortimare is om volgend jaar in samenwerking met anderen een experimentele zeeak ker te realiseren. Renee Kooger Uit handen van Jaap Bakker, zijn oudste collega-vrijwilliger, en muse umdirecteur Esther Bankf ontving de 9-jarige Melle Komdeur een boek ter gelegenheid van zijn eerste lustrum als vrijwilliger in het Mari tiem Museum. Al vijf jaar is Melle actief bij het touwslaan en schie- mannen. (Foto Maritiem Museum) Job Schipper droomt van grote, uitgestrekte akkers. Niet met graan of koren, maar met zee wier. De tuinbouwkundig inge nieur is enthousiast over de grote voordelen hiervan. 'Zee wier vindt zijn toepassing in de energievoorziening, waterzui vering, cosmetica, medicijnen en visvoer.' Alleen de teelt staat nog in de kinderschoenen. 'Wij onderzoeken nu hoe groot schalige zeewierproductie eco nomisch rendabel kan wor den.' Nederland heeft zich tot nu toe voornamelijk gefocust op het land, als het aankomt op oplossingen voor problemen. Ten onrechte, volgens Job Schipper. 'De zee heeft veel potentie, maar er is nog maar weinig onderzoek naar gedaan.' Als directeur van Horti mare kiest hij voor het zoute water en dan met name voor het rubber achtige wier. 'Zeewier is ten eerste ontzettend geschikt als waterzui veringssysteem. Het heeft stikstof en fosfaat nodig om te groeien. Deze twee mineralen komen vrij bij het kweken van vis. Maar een te hoge concentratie is slecht voor de kwaliteit van het water en de vis. Zeewieren nemen die gewoon op en groeien er van.' De wier- groep die van nature veel eiwitten bevat, is naast het opnemen van schadelijke stoffen ook geschikt als visvoer. Zodoende wordt uit een afvalstroom een nieuw pro duct gevormd. Dit principe wordt ook wel crad/e-fo-crad/e genoemd; er zijn geen restproducten, alles wordt gebruikt. Schipper is een voorstander van duurzame initia tieven. Slim gebruik van zeewier kan volgens hem daaraan bijdra gen. Hortimare is bedrijf met een dui delijk winstoogmerk. 'Ons doel is om in groten getale jong zeewier aan toekomstige zeeboeren te verkopen.' Maar dan moeten die boeren er wel zijn. Op dit moment is het bedrijf van Schipper het enige Nederlandse bedrijf dat zich met het produceren van zeewier bezighoudt. Het product is nog vrij onbekend, maar bij voldoende volume is er inmiddels vraag naar. 'Het is economisch gezien nog nauwelijks rendabel om zeewier te verbouwen. 'In Azië wordt het wel veel gedaan, maar het is een erg arbeidsintensief proces. Daarom wordt er onderzoek gedaan naar een nieuwe systemen voor pro ductie en mechanisatie. Goed uit gangsmateriaal voor het wier is daarbij essentieel.' Hortimare werkt samen met het instituut voor plantonderzoek PRI in Wageningen en enkele bedrij ven aan een plan om grootschali ge zeewierproductie rendabel te maken. Het bedrijfje van Schipper zelf onderzoekt vooral hoe de zee wier geoptimaliseerd kan worden. Het vermeerderen is in ieder geval Job Schipper van Hortimare ziet grotte mogelijkheden in het gebruik van zeewier. (Foto Edo Kooiman) VRIJDAG 30 JULI 2010 Als service aan de huurders is Woontij een samenwerking aan gegaan met Beers Verhuizingen. Huurders in zowel Den Helder als op Texel kunnen met korting gebruik maken van de diensten van dit bedrijf. Verhuizen is een ingrijpende gebeurtenis waar veel bij komt kij ken. Het is dan ook belangrijk een verhuizing goed voor te bereiden. Als verhuurder heeft Woontij veel met verhuizingen te maken, zowel in Den Helder en op Texel als tus sen beide plaatsen. Dankzij de samenwerking met Beers krijgen huurders niet alleen korting, maar kunnen ze ook de buurtconciërge inzetten voor aan vullende diensten. Daarbij valt te denken aan bijvoorbeeld advies en begeleiding, maar ook het demon teren en in elkaar zetten van meu bilair. Meer informatie is te vinden op www.woontij.nl, onder het kopje Bewoners/Dienstverlening. Vliegbasis Volkel geeft op vrijdag 30 juli de Quick Reaction Alert (QRA) taak over aan vliegbasis Leeuwarden. Dit betekent dat daar vanaf dat moment twee F-16 jacht vliegtuigen 24 uur per dag klaar staan om binnen enkele minuten op te stijgen. Op 20 augustus neemt vliegbasis Volkel deze taak weer over. De QRA is een belang rijke taak die de Koninklijke Lucht macht uitvoert in het kader van de nationale veiligheid. Door het voeren van een project procedure willen b en w meewer ken aan het vervangen van een woning van een agrarisch bedrijf aan de Krimweg. De aanvrager wil een huis dat groter is momenteel toegestaan, maar volgens de uit gangspunten van het nieuwe bestemmingsplan kan het wel. Het college wil daarom op dit nieuwe plan vooruitlopen. De projectpro cedure komt neer op een apart klein bestemmingsplan voor alleen dit object. De daarbij benodigde ruimtelijke onderbouwing is al aan geleverd. De gemeente nodigt Texelaars uit om foto's in te zenden om de publieksruimtes van het nieuwe raadhuis op te sieren. Op de foto's moeten de kernwaarden van Texel centraal staan. Inzenden kan in twee categorieën: volwassenen en jeugd (tot en met 18 jaar). De inzenders maken kans op een fotocursus van Heieen Vink, een reportage door Fotostudio Texel en een digitaal fotoalbum van Combi Texel. Bovendien ontvan gen alle winnaars een afdruk van hun foto op canvas. De winnende foto's krijgen een plek in de publieksruimtes van het nieuwe gemeentehuis en alle ingezonden foto's kunnen gebruikt worden in publieksuitgaven van de gemeen te, uiteraard onder vermelding van de naam van de fotograaf. Op de foto's moeten de kernwaar den van het eiland centraal staan. Daarbij kan een keuze worden gemaakt uit eilandgevoel, rust en ruimte, natuur en landschap, nach telijke duisternis en cultuurhistorie en identiteit. De jury bestaat uit burgemeester Francine Giskes, fotograaf Harry de Graaf en Michel le de Vries, initiatiefnemer van het kinderlintje. Zij kiezen uit de inzen dingen hun twintig favoriete foto's. Inwoners kunnen vervolgens online stemmen en bepalen daarmee de uiteindelijke winnaars. Inzendingen kunnen worden geüpload naar www.flickr.com/ groups/gemeentetexel of verstuurd naar fotowedstrijd@texel.nl. Ver geet bij de inzending niet naam en adres te vermelden. Voor vragen kan contact worden opgenomen met Muriëlle Bergman, tel. 362152 of e-mailadres mbergman@texel.nl. De volledige voorwaarden staan te lezen op www.texel.nl.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5