Havenzicht: hard werken, maar ook tijd voor gezin Caféruzie, concours hippique, Ceres-hotel en feuilleton Nieuws uit de krant van 40 jaar geleden EXELSE^COURANT Bouwplan Ceres-hotel voorgelegd aan Kroon 'Schreeuwende jongeren slenterden verveeld rond' TEXELSE 7 COURANT I Rffitaufrapt. 'Caféruzie in De Koog kreeg landelijke publiciteit', kopte de Texelse Courant van 28 juli 1970, deze week op de kop af veertig jaar geleden. Met vier pagina's was het een dun krantje, maar dat was niet ongewoon, zeker niet voor een dinsdag in de zomer. Wat opvalt, is het enorme aantal berichten dat uit de koker van de politie komt: maar liefst zestien. Archiefstuk Cjroen Twartsjexeh in het harL, egen en wind deden veel afbreuk aan tiende concours hippique Naam: Hotel, café, restaurant Havenzicht Bedrijvigheid: Restaurant, café en twee hotelkamers Bestaat sinds: 1910 in de fami lie Opgericht door: Thijs Bakker en Cornelia Zijm Huidige eigenaren: Ruud en Tineke Bakker VRIJDAG 30 JULI 2010 altijd gezegd: als je het niet leuk vindt, moet je het niet doen. Het is niet even een baantje.' Toch komt Ruud in 1991 als kok in dienst van zijn ouders. In 1992 komt Tineke erbij, wanneer Theo Bakker, de vader van Ruud, zijn schoondoch ter vraagt in dienst te komen. 'Ik heb gezegd dat ik eerst wilde kij ken of het iets voor mij was', zegt Tineke, maar de klik is er en ze blijft. De eerste jaren werkt het stel samen met Ruuds ouders, Theo en Tiny Bakker. In oktober 1998 ver kopen Theo en Tiny het bedrijf en gaan Ruud en Tineke als vierde generatie verder. Ruud: 'Mijn vader zei van te voren wel: weef dat je harder moet werken dan bij een baas. Maar ik vind dat het onder nemerschap veel voordelen heeft. Je bent vrijer qua tijdsindeling en we weten waar we het voor doen.' Het stel laat een frisse wind waaien en bouwt een serre, waardoor het bedrijf groeit van vijftig naar negen tig zitplaatsen. 'Als we vol zaten, 'Het belangrijkste binnen ons bedrijf is dat we het samen doen. Als één van de twee ervoor gaat, kun je niet zo'n bedrijf hebben', zegt Ruud Bakker (40). Samen met zijn vrouw Tineke (40) runt hij restaurant Havenzicht. Ze werken veel, maar bewaken de tijd voor het gezin. Ruud is van kinds af aan betrokken bij het familiebedrijf. Het begint met flessen opruimen en op drukke momenten glazen spoelen. Hij kiest voor de opleiding consumptieve techniek en gaat, mede op advies van zijn ouders, zijn blik verbreden bij andere Texelse bedrijven. 'Want ik wist al hoe het thuis werkte, ik kon alleen maar bijleren.' Het bedrijf met uitzicht op de haven blijft trekken. 'Mijn ouders hebben Foto uit de jaren '80, met daarop Theo Bakker met zijn moeder Marie Bakker- Commandeur. moesten we praten om mensen binnen te houden. Mensen willen niet meer wachten. Nu is er veel meer plek', zegt Ruud. Leuk detail is dat Ruuds oma Marie Bakker- Commandeur, vertegenwoordig ster van de tweede generatie, het bedrijf met serre heropent met een fles champagne. Ruud en Tineke werken praktisch altijd, maar gooien het roer om wanneer Max (5) en Mirte (21/2) hun gezin verrijken. Het stel heeft bewust gekozen voor kinderen en zet de twee met afstand op de eerste plaats. Het jonge gezin woont de eerste jaren boven het restaurant, waardoor afstand hou den van het werk soms moeilijk is. Ook missen de kinderen een ach tertuin. De keuze om te verhuizen valt uiteindelijk vanwege Max en Mirte. 'Nu kunnen ze thuis met vriendjes spelen. We willen ze niet op de haven laten spelen, dat is te gevaarlijk. Sinds de verhuizing merken we aan de kinderen dat ze veel vrijer zijn. Maar we hebben de keuze ook voor onszelf gemaakt. Om de afstanden niet te groot te maken, is er een huis in Oude- schild gekocht. Sinds de komst van Max en Mirte wordt het werk in het familiebedrijf gecombineerd met de zorg voor de kinderen. Het echtpaar hecht er veel waarde aan tijd met ze door te brengen en probeert alles daarop af te stemmen. Als het rustig is, spelen de kinderen in het restau rant of is één van de ouders thuis Mirte, Tineke, Max en Ruud Bakker voor het familiebedrijf. met hen. We hebben geen gezin waarin papa en mama 's avonds samen eten, maar we zijn er veel voor ze.' Dat ze bewust tijd vrij plannen voor de kinderen is nodig met werkda gen van negen uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. In de winter maanden is er meer vrije tijd en gaat het gezin op vakantie, waarbij ze dankbaar gebruik maken van de familiebanden. Als het gezin op vakantie gaat openen Ruuds ouders de zaak, waardoor Ruud en Tineke Havenzicht vol vertrouwen achterlaten. Na 100 jaar zijn de karakteristieke pluche tafelkleedjes verdwenen. Eikenhouten tafels in twee kleuren zijn onderdeel van de nieuwe inrichting met stoelen waar je vol gens de familie Bakker 'goed in kunt uutbuuken'. Een houten scheepsdekvloer heeft de vloerbe dekking vervangen, maritieme voorwerpen versterken de nauti sche sfeer. Onveranderd is het handelsmerk van het bedrijf, gebakken en gestoofde vis, bereid op traditionele wijze. De kaart ver meldt ook allerlei andere (kinderjgerechten. Begin dit jaar zijn boven het restau rant twee hotelkamers gereali seerd, genaamd de Schapenboet en het Strandhuis. De luxe hotelka mers met elk een eigen ingang zijn via een trap aan de dorpszijde te bereiken. Bijzonder is het weidse uitzicht over de haven, zelfs vanuit bed en bad. Wat ze het leukste vinden aan Havenzicht komt duidelijk naar voren. Ruud: 'Dat we samenwer ken en elkaar heel veel zien is het mooiste aan het bedrijf. Het gaat goed. We hebben nooit dat je denkt ga jij maar even de andere kant op. Veel mensen vragen hoe kun je nou de hele dag samenwerken met je vrouw? Maar voor ons is het handi ger. We zien elkaar de hele dag en leven niet langs elkaar heen.' Imme Bakker Het waren de jaren dat (hoofd)redacteur Harry de Graaf twee keer per week naar het poli tiebureau aan de Keesomlaan in Den Burg toog, om onder het genot van een kopje koffie samen met een agent het politierapport van de voorgaande dagen door te nemen, op zoek naar nieuws dat geschikt en interessant genoeg was voor de kolommen van de Texelse Courant. Dat resulteerde vooral in de drukke zomermaanden doorgaans in een groot aantal berichten, nauwelijks meer vergelijkbaar met de huidige situatie, waarin de in Alkmaar geze telde centrale voorlichting hooguit een handvol 'Texelse' feitjes (per week!) op de website www.politie. nl zet. Logisch daarom dat de lezer anno 2010 misschien wat verbaasd een tweeregelig bericht leest waar in wordt gemeld dat 'zondag in de Weverstraat een auto [werd] aan gereden, die rechts van de weg geparkeerd stond' en de dader onbekend bleef. Verder is onder meer sprake van veel 'blikschade', een 'handgemeen', enkele aanrij dingen, 'vernielzucht' en 'een vakantieganger die erin was geslaagd die avond driekwart van zijn vakantiegeld aan spiritualiën te besteden'. Ondanks zijn laveloze toestand 'had hij nog voldoende energie om zich bij het overbren gen naar de cel zeer weerspannig te gedragen en de verschrikkelijk ste vloeken uit te stoten'. De berichten voorzagen ongetwijfeld in een behoefte, al werd ook wel eens lacherig gezegd dat de Texel se Courant alles schreef, ook als er een schaap was omgevallen. Spec taculair was overigens wel het ongeluk van de Katwijker die vanaf het Hoge Achterom in Den Hoorn ter hoogte van het Klif naar bene den reed, over de kop sloeg in een tuintje terecht kwam. Zoals gezegd telde de krant van dinsdag 28 juli 1970 vier pagina's, waarvan de achterpagina voor iets meer dan de helft was gevuld met advertenties. Brinta kostte bij Spar die week geen 80, maar 69 cent en een krat Tilbury-pilsener mocht weg voor 5,98. Een derde van de ruimte was voor het feuilleton Chantage van Tom Lodewijk. In het enige redactionele bericht op deze pagina wordt gemeld dat de Plat telandsvrouwen 'stug' door blijven gaan met het bakken en verkopen van oliebollen op de woensdagse folkloredagen. De opbrengst bleef bestemd voor het zwembad, dat weliswaar een paar dagen eerder al was geopend, maar dat nog moest worden 'afgebouwd'. Ook pagina 3 bestond voor een belangrijk deel uit advertenties. In de rubriek Texelaartjes bood Huis man, De Veen 'volop rode bessen' aan en J.G. van Maldegem van hoeve Jachtlust palingfuiken. In de Agenda slechts een flinke handvol activiteiten, waaronder 'Dansen met het trio De Woodpeckers' op Dennenoord, een opdrachtenspel vanaf het schoolplein van de Jan Drijverschool en kinderspelen op het sportveld van De Cocksdorp. Een in memoriam was gewijd aan Elias Vlessing, stammend uit 'een oud Texels geslacht', die als zaken man ook zeer succesvol was geweest aan de overkant en op 74- jarige leeftijd was overleden in Amstelveen. Pagina 2 bericht over de perikelen rond de omstreden bouwplannen van een groot hotel bij Ceres. Gedeputeerde Staten hadden de plannen afgekeurd, maar burge meester en wethouders gingen daar niet mee akkoord en stelden de gemeenteraad voor in beroep te gaan bij de Kroon. Daarbij werd fel van leer getrokken tegen de men sen die bezwaar hadden gemaakt tegen het plan, omdat zij vonden dat het hotel een 'onaanvaardbare aantasting' van het gebied rond de Hogeberg zou vormen. B en w wierpen hen voor de voeten: 'Vele van de reclamanten hebben zich zelf binnen het landschapsreser vaat een unieke woongelegenheid verschaft, zonder dat zij beroeps matig een binding met dit gebied hebben, doch menen zich thans tegen de vestiging van een "wezensvreemd hotel" buiten het eigenlijke landschapsreservaat te moeten verzetten.' Verder op pagina 2 het al genoem de politienieuws, het bouwvak weekend dat 'geen topdrukte' bood en activiteiten (waaronder een bingo onder leiding van Judith Bosch) om de toerist te vermaken, op touw gezet door frisdrankfabri kant Seven Up. De krant opende met een groot verslag en een foto van het tiende concours hippique, dat de zaterdag ervoor op 'de speelweide' (ijsbaan) in Den Burg was gehouden en dat werd geteis terd door regen en wind. Waar schijnlijk als gevolg van het weer was sprake van een 'matig' aantal toeschouwers: 400 a 500. Er werd echter geschreven van 'een aan trekkelijk programma' en 'een uit stekende organisatie'. 'Ondanks de nattigheid was de sfeer langs de lijn goed. Overal kon men, veel al in rijlaarzen gestoken en sigaren rokende kenners zien, die hun goed- of afkeurende blikken lieten dwalen over het gebodene.' Eén van de hoogtepunten was de strijd om de Zilveren Zweep. Burge meester Sprenger reikte de prijs, beschikbaar gesteld door de gemeente, uit aan de winnaar, de heer M.C. Bakker van hoeve Spyk, en stapte daarna op de bok om het ererondje mee te rijden. Andere berichten op de voorpagina gaan over de officieuze ingebruik name van het zwembad in Den Burg, een ten noorden van Texel op de Noordzee gesignaleerde olievlek, een door de vrouwenver eniging van de Gereformeerde Gemeente in Oosterend georgani seerde verkoping van handwerken, het nieuwe fenomeen 'logeergas tenbelasting' en promotie van de WV Texel voor een vakantie buiten het zomerseizoen. Veel aandacht ten slotte voor een uit de hand gelopen opstootje in cafetaria Veronica in De Koog. Daar had de 19-jarige W.A.H. ('bekend als Paul- tje') zich vervelend gedragen, waarna een kelner hem tegen het hoofd had gegeven en enkele rake klappen waren gevallen. Ten slotte was 'Paultje' bovenop het bierglas gevallen waarmee hij zelf had gedreigd. Hevig bloedende snij- wonden aan gezicht en onderarm waren het gevolg. Hoewel het er ernstig uitzag en opname in het ziekenhuis onontkoombaar leek, lukte het huisarts Seegers uitein delijk 'de knaap' afdoende te behandelen, waarna hij bij de poli tie werd afgeleverd. Over Paultje wordt geschreven dat hij als clan destien kampeerder een regelma tig bezoeker van het eiland was en voor veel Texelaars en toeristen een bekende verschijning. Hij snoof tri om 'in een voortdurende roes' te blijven en viel op 'door zijn buite nissige kledij en wereldvreemd gedrag'. De zaak kreeg een spec taculair vervolg, want als wraakac tie zetten kompanen van Paultje een wraakactie op touw. Ze gooi den stenen door de ramen van Veronica en trapten even verderop de toegang van de woning van Sarasani-directeur André de la Porte in, al werd er ook rekening mee gehouden dat het hier om andere daders ging. De voorvallen kregen via het ANP 'overtrokken publiciteit in dagbla den en radio'. De politie maakte zich ongerust, want het bericht kwam 'op 't ongelukkigst denkbare tijdstip: een dag voor de bouwvak vakanties'. Gevreesd werd dat 'groepen op sensatie en onrust beluste jongelui uit sommige ste den hierdoor naar Texel zijn gelokt, waardoor op herhaling van derge lijke incidenten gerekend moet worden'. In het artikel wordt vervolgens een roerig sfeerbeeld van de Dorps straat bij nacht geschetst: 'Groe pen schreeuwende jongeren slen teren verveeld rond. Anderen vermaken zich met zang en muziek onder beschuttende luifel van de Raiffeisenbank en Timmers Tea room. Tot de vermaaksvormen van enkelingen hoort het werpen van etenswaren (zakken patates, kro ketten) door geopende vensters. Het stelen van afgesloten bromfiet sen en het wegslopen van spiegels en andere accessoires van gepar keerde auto's zijn aangiften die de politie te De Koog vrijwel dagelijks binnenkrijgt.' Zoals de politie een paar weken geleden ondanks de nodige inci denten nog berichtte dat de open bare orde in het Koger uitgaansle ven 'beheersbaar bleef', was ze ook veertig jaar geleden niet snel onder de indruk. 'We hebben het er druk mee, maar er is niets bijzon ders aan de hand. Zulke dingen helemaal voorkomen is geen klei nigheid. Je kunt toch niet overal tegelijk zijn? Het is in De Koog niet rumoeriger dan in andere seizoe nen. Er zou veel gewonnen zijn als de heren ondernemers en hun per soneel zich wat minder opwonden en wat door de vingers zagen. Met tactvol optreden zijn de meeste moeilijkheden in de kiem te smo ren.' Joop Rommets *3e JAARGANG No M«T pressante show -73 de voertuigen iSa j/S? En'iwl n DO wind ioltOatdats MtDidaij i -V- men don rWJej^Pen UkMtod Weer olievlek i Noordzee Nieuwe Caféruzie in De Koog kreeg landelijke publiciteit Politie: toestand niet ..Poulljv'1 «ii Wargloi vin de bar e slechter dan in 3^,Sddt2Ltt*Snh,iïd,c«,'wiS Hennv van K gal d» dnlgoniia longt vorige seizoenen ™«t dn.**, «0 si.,c het w< r* Kr vtabtt nnvrdotv kUppra. Ook re t* KOOG Ie het «Marl» „V.«- der omstander, -n~t htibm vierul vertrok mdetdood. moot iMktSj» Zwembail officieus tfbSfc gebruik genomen lenavond verkoping „Gebouw"

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7