Record aantal lepelaars op Texel Tweede wandelmarathon Texel 7 u m mwm Hf Fastfoodgigant toch het Marsdiep over? d mü 9 TEXELSE 5 COURANT Exploitant vliegveldrestaurant moet weg op last van rechter I *.r mm Raad regelt 'Recht van Onderzoek' Redders in actie na zinken jacht Dief slaat munt uit boodschappenkar Texel Airshow uitgesteld Berooid na campingbrand Iedere maand raadsvergadering Foute boom Weblog Lezenaar TUt I a DINSDAG 10 AUGUSTUS 2010 Nooit eerder sinds er lepelaars worden geteld, broedden er zóveel paren op Texel. Met 540 paar gaat 2010 als record in de boeken. Vorig jaar werden er 397 geteld. In heel Nederland broedden vorig jaar 2236 lepe laarparen. De grootste kolonie (373) broedt in de Geul. Het werkelijke aantal ligt volgens Staatsbosbeheer zelfs hoger, omdat niet alle lepelaars zich laten zien. Er is geteld aan de hand van luchtfoto's, om de moe rassige broedlocaties niet te ver storen. Een deel nestelt in en onder bomen, waardoor waar schijnlijk een aantal nesten is gemist. In De Geul broedt een groot deel dicht bij het uitkijkpunt aan de Mokweg, Maar door de wilgen zijn ze niet op het nest te zien. Wel de dieren die van en naar het nest vliegen. Ook zijn roepende jongen te horen. Een grote groep broedt, door de hoge waterstand in het voorjaar, verder naar het westen in de vallei dan gebruikelijk. Vorige week zat een deel van de lepe laars nog op de nesten, terwijl de jongen van de vroegste paren al zijn uitgevlogen. In de Muy zijn 26 nesten vastgesteld, waarschijnlijk zijn er ook daar een paar meer. Op de Schorren telde Natuurmonu menten onlangs 141 paar. De lepelaars zoeken voedsel in sloten op Texel en de Kop van Noord-Holland. In de sloten van gen ze vooral driedoornige stekel baarsjes. Daarnaast gaan ze op het Wad op jacht naar garnalen. Meer informatie over lepelaars is te vinden op www.werkgroeplepe laars. nl, via deze website kunnen ook waarnemingen worden door gegeven. Onder het motto Wandelen is gezond, zeker op Texel, wordt zaterdag 4 en zondag 5 septem ber de tweede Wandelmarathon van Texel gehouden. Deelne mers kunnen zelf bepalen of ze één of twee dagen wandelen en welke wandelroute ze kiezen, van 10,5 km; 21 km of 42 kilo meter of een rondje Texel van 60 km. Deelnemers komen in aanraking met alle facetten van Texel. Route planners Hans Doesburg en Ab Barsingerhorn van de Sportwan- delschool die de wandelmarathon organiseert, hebben routes uitge stippeld door natuurgebieden, alle dorpen en over de dijk. De organisatie mikt met name op deelnemers van de overkant. De Sportwandelschool heeft bij Stay- okay in Den Burg 58 plaatsen gereserveerd. Vorig jaar hebben 570 deelnemers van buiten Texel zich aangemeld. De organisatie verwacht dit jaar 1000 wandelaars van de overkant. Via de website van de VW kan een arrangement worden geboekt. Voor wie twee dagen boekt start de eerste dag vanuit het wachtlo kaal van TESO en de tweede dag vanuit jeugdherberg Stayokay. Er kan ook een rondje Texel (60 km) worden gelopen. Voor de tocht van 42 kilometer kan tussen 7.00 en 8.30 uur wor den gestart. De 21 km start tussen 8.00 en 10.00 uur en de 10,5 km tussen 9.00 en 11.00 uur. Finishen kan tot 18.00 uur. Deelname kost per dag, afhankelijk van de afstand €5,- tot €15,50. Kinderen mogen meedoen voor €1,50. Aanmelden en meer informatie via www.wandelmarathontexel.nl, tel. 0229-239447 of e-mail info@sportwandelschool.nl. Meer informatie op www.sportwandel- school.nl en www.nordicwalkings- chool.nl. Cateraar Ulteam BV moet op last van de Alkmaarse rechter uiterlijk donderdag 19 augustus weg zijn als exploitant van het restaurant op vliegveld Texel. Het bedrijf had een flinke huurach terstand opgebouwd. Het bedrijf betaalde de huur stelselmatig te laat of niet. De rechter verplichtte Ulteam donderdag ook om €10.000,- te betalen ter compen satie van de huurachterstand. Uit gezocht wordt nog hoeveel de werkelijke huurachterstand pre cies bedraagt. Volgens de eige naar, Handelsmaatschappij Ruyg- rok, gaat het om €18.000,-. Ulteam beweert dat het maximaal €10.000,- is. Naast de financiële rompslomp klaagden volgens de verhuurder veel klanten over de exploitant, met nadelige effecten voor de reputatie van het vliegveld. Vol gens Ruygrok wil een andere partij het restaurant per 1 september overnemen. Een naam is nog niet bekend. De gemeenteraad zal door het vaststellen van een verordening het zogeheten Recht van Onder zoek regelen. Dit is naast de bestaande mogelijk heden een nieuwe controlemoge lijkheid voor de raad om de handel en wandel van het college te beoor delen. Het is een 'zwaar' instru ment dat de raad kan inzetten als het gevoel leeft dat het college of de burgemeester onvoldoende, onjuiste of helemaal geen informa tie heeft verstrekt over een bepaal de bestuurlijke kwestie. Er wordt echter pas gebruik van gemaakt als eerst de andere mogelijkheden zijn benut. De commissie Werkwij ze Raad zal zich op 31 augustus over dit onderwerp beraden aan de hand van een handleiding van de raadsgriffier. Daarin staat onder meer wat aan een Raadsonderzoek vooraf moet gaan, hoe bepaald moet worden of een dergelijk onderzoek moet plaatsvinden, hoe de onderzoeks commissie moet worden ingesteld en hoe deze aan de raad moet rap porteren. Reddingboot Beursplein 5 is maandagmorgen uitgevaren nadat ten westen van Vlieland een zeiljacht was gezonken. De Texelse reddingboot was samen met de KNRM-reddingboot Graaf van Byland van Vlieland ter plekke. De bemanningen van de redding boten constateerden dat alleen de mast van het schip nog uit het water stak. Het enige bemannings lid, die naar verluidt met zijn mobie le telefoon alarm had geslagen, dreef in zee en werd opgepikt door reddinghelikopter Pedro 2. Hij is overgebracht naar Vlieland. Het wrak is gemarkeerd met een boei. Het gebeurt niet vaak, maar wel met enige regelmaat. Klanten die bij supermarkt AH hun bood schappenwagen terugzetten en ontdekken dat het muntje is ver dwenen. Fenny Schagen uit Oudeschild, bij AH vanwege ingrediënten voor een gerecht die ze bij de Spar in Oude schild niet hebben, overkwam het onlangs. 'Het muntje was weg, terwijl ik zeker wist dat ik het er in had gedaan. Toen ik binnen navraag deed, zeiden ze dat het was gesto len. Het moet zijn gebeurd toen ik tijdens het boodschappen doen het karretje even uit het oog ben verloren.' Navraag bij AH leert dat het vaker gebeurt. Bijzonder, omdat de munt jes van AH voor de daders geen waarde hebben. Het levert ze alleen wat op als er een 50 eurocent munt in zit. Fenny Schagen zal haar karretje niet meer uit het oog verliezen. Er wordt al vele jaren gespeculeerd over de komst van een vestiging van fastfoodgigant McDonalds naar Texel. Tot dusver zijn ze het Mars diep niet overgestoken. Of toch? Deze hoop afval die werd gedumpt op een parkeervak aan de Koger- straat, doet vermoeden dat het er toch van is gekomen. (Foto Ben Zegeren) In De Geul broeden veel lepelaars dicht bij het uitkijkpunt aan de Mok weg, maar door de wilgen zijn ze niet op het nest te zien is. Wel de dieren die van en naar het nest vliegen. (Foto Staatsbosbeheer) Hulpverleners ontfermen zich over een 23-jarige man uit Delft. Hij werd zaterdagmorgen om 1.40 uur aangereden door een taxi. De man ver keerde onder invloed van alcohol en liep midden op de rijbaan. De taxi chauffeur, een 41-jarige man uit Den Burg, kon hem niet ontwijken en raakte de voetganger met de zijkant van de auto. Het slachtoffer raakte een tijdje buiten bewustzijn en brak zijn enkel. (Foto Marcel Winter/Texelphoto.nl) Brandweerlieden kwamen zaterdagavond in actie voor een brandje in een schuur aan het Achterom in Den Burg. De schade bleef beperkt. Omdat de toegangsdeur was geforceerd en ook de ramen waren inge gooid, gaat de politie uit van brandstichting. (Foto Marcel Winter/Texelphoto.nl) rjfJWi - *SrJ» (BW CTrt :JCOSHr. W'u Bijstaande foto werd genomen in de omgeving van De Cocksdorp. De plank op de kop van de geit moet duidelijk maken dat het dier niet mag worden gevoerd. Is hier sprake van gezichtsbedrog? (Foto Hanneke Roeper) De Texel Airshow die voor 2011 op de agenda stond, is verplaatst naar 28 juli 2012. De vliegshow wordt uitgesteld omdat de reno vatie van de baan van vliegveld De Kooy in Den Helder langer op zich laat wachten. De Texel Airshow zou eigenlijk dit jaar worden gehouden, maar in verband met het sluiten van De Kooy was dit uitgesteld tot 2011. Het gebruik van de luchthaven Den Helder is cruciaal vanwege de functie als uitwijkhaven ten tijde van calamiteiten en voor het statio neren van toestellen die niet op Texel Airport kunnen landen. Zoals het er nu naar uitziet, valt de Texel Airshow in 2012 samen met de viering van het 75-jarig bestaan van het Texelse vliegveld. Een Duits stel van 22 en 23 jaar oud uit Potsdam is vrijdag berooid naar huis gegaan nadat hun tent op camping Koger- strand volledig in vlammen op was gegaan. Het paar wilde een gezellige laat ste avond op het eiland Texel bele ven en had diverse waxinelichtjes buiten rondom hun zeer brandbare tent neergezet. Eén van de lichtjes heeft de brand veroorzaakt. Andere campinggasten hebben het vuur met emmers water geblust maar ze konden niet voorkomen dat alle bezittingen van het stel in de vlam men op gingen. Het enige wat ze nog over hadden was de kleding die ze droegen en de autosleutels. Ze zijn voor de nacht in een chalet op de camping ondergebracht en vrijdagmorgen naar huis vertrok ken. Iedere maand een raadsverga dering in plaats van eens per zes weken, en in de voorafgaan de week twee of drie commis sievergaderingen. Aldus een der punten van het nieu we vergaderschema van raad en raadscommissies waarover de gemeenteraad binnenkort beslist en dat ingaand volgend jaar wordt toegepast. Besluiten zullen daar door sneller worden afgehandeld. Samenhangend hiermee zullen regelingen worden getroffen voor een praktischer gang van zaken. De stukken voor de verschillende commissies zullen over nog maar twee vergaderavonden worden verdeeld en er zal per vergadercy clus nog maar één verzending van raadsstukken plaatsvinden. Deze verandering is een der resultaten van een onder raadsleden gehou den enquête en een informele dis cussieavond. Daarnaast werden voorstellen gedaan voor een meer efficiënte gang van zaken bij het voorbereiden, drukken en verzen den van de raadsstukken. Eind 2011 wordt bekeken of de gewij zigde aanpak juist is geweest. In TC van dinsdag 13 juli publiceer den wij een foto van schapen die onder een boom schaduw von den. Er stond bij dat het een mei doorn betrof, nabij Dijkmanshui zen. Dat blijkt niet te kloppen. Het is een vlier en hij staat in Waalen burg. De 20-jarige Lara Hoogenbosch uit Oosterend houdt komende week het weblog van de Texelse Courant bij. Zij doet aan boord van de Wild Swan mee aan de Tallship Races die van de week op de Noordzee worden gehouden. In een gezellig gevuld café Mans presenteerde Jug Bros zaterdag de nieuwe CD Guilty as heil. (Foto March Heijnen) In de lezenaar op de Groeneplaats in Den Burg is de komende tijd het gedicht Deze dag van Theo Hooge- werf-Boomzinger uit Ouderkerk aan den IJssel te lezen. Eind 2008 zat er van zijn hand ook al een gedicht in de lezenaar.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5