veroorzaakte verwarring Televisiereportage NCRV Texelaars bezetten 'Bol' om eis kracht bij te zetten Texelse Reede kampt met ruimtegebruik 'Lastig elkaar passeren met rollator en rolstoel' Texelse vlag wappert op Razende Bol TEXELSE S COURANT 5 De Razende Bol hoort bij Texel. Om die wens kracht bij te zetten, landden zo'n dertig Texelaars in de zomer van 1972 met drie bootjes op 'dit uitgestrekte onbewoonde eiland' en hielden het drie uur lang bezet. Dankzij een reportage van de NCRV-televisie kreeg de actie lande lijke bekendheid. Archiefstuk Ludieke manifestatie op onbewoond eiland Simbolische bezetting om eigendomsrecht te bepleiten DINSDAG 10 AUGUSTUS 2010 'Texelse vlag wappert op Razende Bol!', kopte de Texelse Courant van dinsdag 25 juli 1972, met direct daaronder: 'Simbolische bezetting om eigendomsrecht te bepleiten'. Het stuk was geschreven door Harry de Graaf, die de stunt samen met onder anderen VW-directeur Jaap Dekker, Bob Rienks van het paracentrum, middenstander Jan- Aris van der Slikke en kunstenaar Harry Tielemans op touw had gezet. Met een serieuze aanleiding, want enkele maanden daarvoor had de gemeenteraad zich uitge sproken voor het bij de gemeente Texel onderbrengen van de Razen de Bol, die op dat moment - even als de Waddenzee - niemands eigendom was. Texel wilde 'de Bol' graag hebben, maar ook Den Helder maakte er ders bestuursgebied zou bestaan', berichtte verslaggever De Graaf. De manifestatie werd 'ludiek' genoemd. 'Direkt na de landing werd onder luid gejuich van de watergeuzen-nieuwe-stijl de groen zwarte vlag gehesen en werd een door Harry Tielemans uit De Koog gemaakt bord geplaatst: "De Razende Bol - Gem. Texel". Over de door de Texelaars gewenste status van het eiland kon derhalve geen enkel misverstand bestaan.' Vervolgens werd een voetbalwed strijd 'Den Helder-Texel' gespeeld. 'Geheel volgens het draaiboek was Den Helder aanvankelijk aan de winnende kant. Een voor het incomplete Texelse elftal smadelij ke uitslag werd echter voorkomen door de dropping van drie para voetballers die ervoor zorgden dat land terug te keren.' Met de Texelaars was ook een drie man sterk team van de NCRV-tele- visie meegereisd, dat een '7 minu ten durende kleurenreportage' maakte, als onderdeel van het actualiteitenprogramma Hier en Nu. Opvallend was het accent dat de reportage meekreeg, waarbij het veel minder ging om het eigen dom van de Razende Bol dan om de voordelen die een aparte status Texel zouden bieden. 'Texel was te klein om onafhankelijk te zijn, maar we hadden uitgezocht dat het oppervlak met de Razende Bol erbij net groot genoeg zou zijn om onze eis volkenrechtelijk kracht bij te zetten', herinnert De Graaf zich anno 2010. 'Dat was voor ons natuurlijk een aardige bijzaak, maar die televisiemensen hadden dat niet helemaal begrepen en dachten dat we erop uit waren Texel zelf standig te verklaren.' De televisiekijkers kregen 'een vijf tal bekende Texelaars' te zien, die aanspraak op. Een gemeentelijke herindeling, die 'binnenkort' werd verwacht en zou plaatsvinden onder verantwoordelijkheid van de landelijke overheid, moest een ein de maken aan de twist. 'Van belang is dat de Razende Bol in de rich ting van Texel "wandelt"; het is niet uitgesloten - aldus het gemeente bestuur - dat beide eilanden op den duur een eenheid zullen vor men. Het zou zeer ongewenst zijn als die uitbreiding in feite uit Hel de kansen snel keerden.' Volgens de verslaggever kende de wed strijd 'een opvallend kort en weinig gedisciplineerd verloop'. 'De zomerhitte noodde niet bepaald tot lichamelijke inspanning, des te meer echter tot het aanspreken van de royale hoeveelheden geest rijk vocht die door het invasieleger waren meegevoerd. Opvallend goed gestemd gingen de bezetters tegen twee uur 's middags weer in hun boten om naar het moederei- deel uitmaakten van het comité Texel Vrij. 'Uitvoerig werd over de vele voordelen van onafhankelijk heid gediscussieerd. Niet meer gebonden aan de wetten van de centrale regering in Den Haag zou den de Texelaars een casino kun nen bouwen, een commerciële radiozender kunnen oprichten, eigen postzegels kunnen uitgeven en zelfs tolgeld kunnen heffen van de schepen die door het Molengat varen. Het belastinggeld dat nu naar Den Haag gaat, zou op Texel kunnen blijven om er op groot scheepse wijze een exclusief toe risme ("meer verdienen met minder toeristen") mee te ontwikkelen.' De reportage veroorzaakte 'hier en daar' verwarring, nog versterkt door berichten die naderhand in de pers verschenen en waarin 'heel nuchter' werd gemeld dat een vijf man tellend actiecomité 'de Texel se bevolking wil opwarmen voor onafhankelijkheid'. Om duidelijk heid te scheppen, zette De Graaf in de slotalinea van zijn artikel de fei ten op een rij. 'De waarheid is dat een aantal mensen op Texel zich afvaagt of een bepaalde uitzonde ringspositie voor Texel en eventu eel de andere Waddeneilanden niet de oplossing van veel problemen zou kunnen inhouden. De gedach ten gaan daarbij uit naar de situatie waarin de Kanaaleilanden zich bevinden.' De organisatoren van de tocht naar de Razende Bol waren 'geen lid van een aktieco- mité', benadrukte De Graaf. 'Omdat er niemand anders was, werkten zij mee aan het interview. Als zij zich hadden gerealiseerd dat in de reportage de nadruk op de "onaf hankelijkheid" zou worden gelegd, hadden zij waarschijnlijk de boot wel afgehouden. Dat geldt in ieder geval voor VW-direkteur J.W. Dek ker, die wel blij is met de extra publiciteit die Texel nu gratis heeft gekregen, maar liever niet als ver zetsstrijder door het leven gaat.' De strijd om het eigendom van de Razende Bol zou nog jaren duren. Onder het motto 'Wie in het zand bijt, is de Bol kwijt' speelden scha kers van Texel en uit Den Helder in de zomer van 1978 op de Razende Bol om het bezit van de zandplaat. Dat was althans de bedoeling, want slecht weer gooide roet in het eten. Uiteindelijk werd de match tóch gespeeld: in de Razende Bol, de woning van schoolhoofd Jacob van Wolferen in Den Hoorn. De uitslag gaf aanleiding tot nieuwe - zij het luchtige - strijd. Burgemees ter Jo Engelvaart versloeg zijn Hel- derse collega, reden voor Texel om de Bol te claimen. Omdat Den Hel der als team beter was (uitslag 5- 11), vonden de inwoners van de marinestad echter dat zij het mees te recht op de zandplaat hadden. Uiteindelijk besliste de regering in het voordeel van Texel. Maar of de schakers dan wel de bezetters van de Razende Bol daarbij een grote rol hebben gespeeld, mag worden betwijfeld. Joop Rommets De enige badkamer van de Texelse Reede. Als iemand in bad zit, is het toilet buiten gebruik. De ruimte heeft geen ventilatie. niet op zichzelf te staan. Op de begane grond zijn nog drie andere toiletten, waarvan twee in kleine ruimten ('niet iedere bewoner kan daar gebruik van maken') en één in de enige badkamer die het gebouw telt. Daar is het volgens De Veij elke ochtend puzzelen wie als eerste mag. 'We bekijken daarbij wie het eerste de deur uitgaat.' Gaat er een bewoner met fysieke beperkingen in bad, dan is de badkamer, waar ven tilatie ontbreekt, voor langere tijd bezet. Krap zijn eveneens het kan toortje op de begane grond voor de medewerkers van Noorderhaven en De Waerden ('dat is niet handig voor de privacy tijdens telefoongesprek ken') en de keukens in de gezamen lijke woonkamers. 'Hier moet je voor vijftien mensen koken', vertelt De Veij. De gezinskeuken, waar naar schatting twee, drie mensen kunnen staan zonder elkaar volledig in de weg te lopen, beschikt over zes pit ten, maar die zijn niet allemaal tege lijk te gebruiken als er grote pannen nodig zijn.'Zie hier maar eens voor vijftien mensen hamburgers te bak ken.' Bewoners mogen meehelpen met koken, maar de ruimte laat dat trekken, plek voor een klein keuken tje (pantry) en eigen sanitair. Ook van gescheiden slaap- en woonvertrek ken is voor de 22 bewoners geen sprake. De Veij toont meerdere kamers waar het bed de hoofdmoot vormt en een beetje ruimte overblijft voor eigen spullen als een kast, een tafel of een televisie. Bij één van de bewoners, die noodgedwongen naar een voormalige logeerkamer op de begane grond verhuisde, is een wastafel uit de kamer verwijderd, zodat er nog een beetje ruimte voor een rollator overbleef. Bij een fysiek gehandicapte bewoner, die met een tillift in en uit bed moet worden geholpen, is het dagelijks behelpen. De Veij wijst erop dat het verrijdbare bed van die bewoner aan geen van beide kanten door de deur kan. 'Dat is dus ook gevaarlijk als er brand zou uitbreken.' Het huis beschikt op de bovenverdieping wel over een ruim kantoor, maar dat wordt nauwelijks gebruikt omdat de medewerkers daar overdag niet kunnen horen of het beneden met de bewoners alle maal goed gaat. Die ruimte is vol gens De Veij wel geschikt om kle dingkasten te huisvesten, zodat niet altijd even makkelijk toe. Het keukenraam moet tijdens het koken standaard open staan ('s zomers en 's winters) om te voorko men dat de rookmelder afgaat. 'Dat gebeurt anders al bij het voorverwar men van de oven of wanneer je de vaatwasser opent en de stoom eruit komt. En je hebt soms bewoners die zeer behulpzaam zijn en alvast de vaatwasser voor je opentrekken.' Een van de woonkamers doet op maandag en vrijdag dienst als plek voor dagbesteding voor een aantal bewoners. 'Dat hoort eigenlijk in een andere ruimte te gebeuren, maar die hebben we niet beschikbaar.' Elke dag naar het Maartenhuis is er niet bij. 'We hebben een paar bewoners, ook op leeftijd, die het eng vinden om in en uit een taxi te stappen. Dan kun je je afvragen wat het nog toe voegt om iemand met een taxi te vervoeren.' Volgens de huidige normen heeft een bewoner recht op een verblijf met gescheiden woon- en slaapver- elders meer ruimte is. Er is een trap- lift naar boven, maar diverse bewo ners durfen niet meer plaats te nemen op het stoeltje. Wim Leuven, één van de 22 bewo ners, gebaart in het voorbijgaan dat er wat hem betreft ook snel wat moet gebeuren. 'Er wordt teveel gepraat bij de gemeente, maar er gebeurt niks.' Vorig jaar waren er plannen om voor een aantal bewo ners units bij de Texelse Reede te plaatsen, de gemeente toonde zich daar toen positief over, maar het plan ging uiteindelijk toch niet door. Wat sanitair betreft, moeten de medewerkers het zonder eigen wc stellen. 'Daar zouden we normaal niet over zeuren, maar dat doen we nu wel', aldus De Veij. 'Niet elke bewoner kan door de hogere leeftijd meer even spie en span het toilet achterlaten, waardoor je het regel matig moet schoonmaken voor je er zelf gebruik van kunt maken. Dat is niet zo fris als je bezig bent met eten koken.' Wie slaapdienst heeft, is Het andere invalidentoilet van de Texelse prima, maar daarna wordt het behelpen aangewezen op een paar douches die op de bovenverdieping voor de bewoners aanwezig zijn. Een van de bewoners, die moeilijk ter been is, blijkt op zijn kamer een rolstoel met ingebouwde po te heb ben staan. Die is bij hem neergezet voor het geval hij niet van de beschik- Reede. Iemand naar binnen rijden, gaat i de krappe ruimte. bare invalidentoiletten gebruik kan maken. De Veij: 'Hij moet op zijn kamer soms op die po zijn behoefte doen. We maken het wel meteen schoon, maar het is niet prettig en die man vindt het zelf ook erg naar.' Jeroen van Hattum Het gebouw van de Texelse Reede aan de Haffelderweg in Den Burg. Het gebouw werd in 1996 in gebruik genomen, maar was toen al te klein. Het pand bevat ook enkele aanleunwoningen waar mensen grotendeels zelfstandig wonen. Zonder aarzelen neemt één van de medewerkers van de Texelse Reede een bewoner, zittend in een rolstoel, mee naar het invaliden toilet. Naar binnen rijden gaat pri ma, maar daarna beginnen de problemen. De man draaien en op de wc krijgen, is erg lastig in de beperkte ruimte waarin ook nog een invalidendouche (met bijbe horende rolstoel) zit. Het is één van de vele obstakels en ergernissen waar bewoners van zorgcomplex de Texelse Reede in Den Burg en medewerkers van De Waerden en Noorderhaven (eigena ren van het huis) dagelijks tegenaan lopen. In de wetenschap dat de beoogde nieuwbouw in Den Burg West vooralsnog niet dichterbij lijkt te komen, trekken ze onder leiding van vrijwilliger Hans Lasthuizen uit De Koog, vader van één van de bewoners, aan de bel in de hoop veranderingen voor elkaar te krij gen. Het gebouw, waar 22 Texelaars met een verstandelijke handicap onder begeleiding wonen, is al jaren te klein en verouderd en het wordt er niet beter op. Een deel van de bewo ners raakt op leeftijd, waardoor ze aangewezen zijn op rollators en rol stoelen. 'Het is lastig elkaar daarmee te passeren in de smalle gangen', vertelt medewerkster Kim de Veij van Noorderhaven terwijl ze een rondleiding geeft. De krapte in het invalidentoilet blijkt De kamer van één van de 22 bewoners. De ruimte meet circa tien vierkante meter. Een van de keukens waar dagelijks voor vijftien mensen de maaltijd moet worden bereid. Een beeld van de plechtigheid op de Ra zende Bol. Bij deze ongetwijfeld historische plechtigheid bleef het echter niet. De bezetters, die hun opdracht onder de

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8