Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, I m f m Vier keer lekkage in waterleiding 'Behoud het park' in gesprek met b en w til TEXEL Is polikliniek haalbare kaart? 'Proefbypass Slufter geslaagd' Man opgepakt na ruzie bij taxi Schade ganzen weer op agenda Jongen onwel bij Westerslag Aangifte na kopstoot Zonne-Boiler SDOflCSDGÊüXtefl Johan Remkes, sinds 1 juli de nieuwe commissaris van de koningin in Noord-Holland, plukt bij de Zelfpluktuin aardbei en. Gisteren bracht hij een bezoek aan Texel. Remkes kwam langs om zich te laten informeren. Het was de eerste keer dat hij als commissaris van de koningin op het eiland was. Het thema was duurzaamheid. Remkes kreeg een rondleiding door het gebouw van Waddenhaven Texel, hij werd in de Zelfpluktuin bijgepraat over de plannen van Urgenda met Texel en nam een kijkje bij de zilte landbouw van Marc van Rijsselberghe. Remkes werd vervoerd in een elektrische tuktuk van Anita Huisman, waarbij hij zelf ook achter het stuur kroop. De commissaris van de koningin arriveerde om 15.00 uur met de reddingboot uit Den Helder en nam de boot van 17.00 uur terug naar de overkant. Elektrische Vloerverwarming tel.319357 VAKGARAGE TEXEL www.texelseautopagina.nl II XI I.SH RW I vakantiekrant EP: VoordeeHand OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12497 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Beginnende kunstschilders lieten zich deze week inspireren door de vuurto ren, de Hoge- berg en het Hoornder kerkje. Buiten zijn, dat is belangrijk voor de zestienjarige Pascal Witte, vakantiewerker in de Zelfpluk- tuin. Björn Witkamp uit De Koog ondernam een ruim 200 kilome ter lange tocht over de ijskap van Groenland. Autocrosser Pie- ter Dogger heeft zich gekwalifi ceerd voor de de WK stockcar Formule 1 in het Engelse Coven try. De waterleiding is van de week vier keer getroffen door lekka ge. Woensdag waren Oude- schild en Zuidhaffel aan de beurt, dinsdagochtend werd een leiding langs de Pontweg getrof fen en maandagavond was het raak in de Thijsselaan in Den Burg. Door de storing in Oudeschild, die zich voordeed aan de Schilder- weg, zaten 55 huishoudens woensdag van half drie tot zes uur zonder water. De lekkage aan Zuidhaffel werd woensdagoch tend ontdekt, nadat een bewoner had geklaagd over verminderde waterdruk. Door de lekkage aan de Pontweg, tussen Akenbuurt en de Rozendijk, werd niemand getroffen omdat op dat gedeelte geen aansluitingen zitten. Een woordvoerder van waterlei dingbedrijf PWN zegt dat er geen verband tussen de lekkages wordt gezocht. 'Zoiets kan gebeuren, daar zoeken we niets achter.' De storingen zijn inmiddels allemaal verholpen. Aan de lekkage aan de Pontweg werd anderhalve dag gewerkt. Dat kwam volgens de woordvoerder, omdat tussendoor in de Thijsselaan nog een keer actie moest worden ondernomen. Die straat stond maandagavond blank. PWN ontving afgelopen week meerdere klachten over ver- Hoogheemraadschap voor Uitwate- rende Sluizen in Hollands Noorder kwartier, dat vorig jaar opdracht gaf tot het graven van een nieuwe (rech te) geul in de Slufter (naast de bestaande) is tevreden over hoe deze 'bypass' zich houdt. Woordvoerder: Hans Bosma: 'Er stroomt meer water door de hoofd geul dan door de oude. De proef is dus geslaagd. We kijken voorlopig even aan hoe het zich houdt. Het graafwerk moet ervoor zorgen dat de opening niet breder wordt, zodat bij extreem hoog water de tweede waterkering gespaard blijft.' Verderop in deze krant tonen foto's van Ton Zegers dat de geul op het strand zich in zuidelijke richting ver plaatst. minderde waterdruk. Het bedrijf gaat er vanuit dat dat het gevolg is van het aantal toeristen dat op het eiland is en water gebruikt. Daar door kan op piekmomenten (bij voorbeeld het eind van de mid dag) de druk minder worden. Het bedrijf onderzoekt of vermin derde waterdruk ook de oorzaak is geweest van een storing die zich dinsdagochtend bij Ecomare voordeed. Het centrum voor wad den en Noordzee zat van 9.45 tot 10.45 uur zonder water. Dat leidde volgens Ecomare niet tot onover komelijke problemen. Voor het spoelen van de we's werd een beroep gedaan op het ruim voor radige zeewater. Een 19-jarige jongen uit Gronin gen is in de nacht van maandag op dinsdag aangehouden op de Nikadel in De Koog. De man bemoeide zich met een conflict bij de taxistandplaats en negeerde volgens de politie een verzoek om weg te gaan. Nadat hij agenten had uitgescholden, werd hij gearresteerd. Hij kreeg twee processen-verbaal. Een voor zijn gedrag op de Nikadel en een omdat hij zich niet wilde legitimeren. Nadat de politie alsnog zijn identi teit had achterhaald, mocht de Groninger naar huis. Op verzoek van de stuurgroep overzomerende ganzen komen vertegenwoordigers van de provin cie en andere instanties naar het eiland om een beeld te krijgen van de schade van overzomerende ganzen. Aanwezig zullen zijn mensen van provincie, gemeente, Faunafonds, LNV, Alterra, Staatsbosbeheer, LTO-Noord en Natuurmonumen ten. In het veld zal vervolgens wor den gesproken over mogelijke oplossingen. De actiegroep Behoud het park, die zich verzet tegen de bouw van huizen aan de Burgwal, mag woensdag op gesprek komen bij burgemeesters en wethouders. De actiegroep heeft inmiddels 1500 handtekeningen van sym pathisanten verzameld. 'En dat is nog maar het begin.' Bedoeling is volgens Marga Lak- wijk van de actiegroep dat ze van de gemeente uitleg krijgen over wat nu precies de plannen zijn. Eerder liet wethouder Hercules weten dat een deelplan ervoor moet zorgen dat de bouw mogelijk wordt, maar dat de gemeente niet zelf gaat ontwikkelen. De actiegroep is diep in de materie gedoken. Zo is met hulp van Govert van Noort, kenner van de archeolo gie van het park, uitgezocht dat de bodem op de beoogde bouwloca tie aan de oostkant van het park de status van Rijksarcheologisch monument heeft. Er hebben in het verleden huisjes gestaan, maar de fundering daarvan stak niet dieper dan vijftig centimeter. Beneden die diepte mag de bodem niet worden beroerd. Maar dat sluit eventuele bouw niet uit, blijkt uit een verken nend archeologisch onderzoek uit 2008 door Vestigia, bureau voor archeologie en cultuurhistorie. Dit rapport staat op internet. 'Kleinschalige woningbouw op een grotendeels zelfdragende funde ring aan de oostzijde van het park Politie, KNRM en ambulance hebben woensdagavond op het strand hulp verleend aan een 13- jarige jongen uit Bloemendaal. De jongen was nabij paal 15 met een groep jongeren aan het surfen en voelde zich niet goed gewor den. In eerste instantie werd gedacht dat hij onderkoeld was geraakt, omdat hij twee uur op het water was geweest. Na controle bleek dat hij een aan val van hyperventilatie had. Na behandeling kon hij weer met de groep mee. De KNRM was erbij met de wippertruck voor vervoer over het strand, omdat de ambu lance daar niet overheen kan rij den. De gemeente heeft contact met specialisten van het Gemini zie kenhuis, artsen, tandartsen, apothekers en andere zorgver leners over de vestiging van een eenvoudige polikliniek in Den Burg. 'Het is nog heel pril, we willen geen verwachtingen wek ken, maar men lijkt er positief tegenover te staan', aldus wet houder Hennie Huisman. Bekeken wordt of specialisten af en toe - bijvoorbeeld een dag of dagdeel per week - in de kliniek zitting kunnen houden om daar hun Texelse patiënten te ontvan gen. Die moeten nu voor een con- langs de Burgwal is historisch gezien goed verdedigbaar. In com binatie met een op de archeologie geïnspireerde herinrichting van het park ontstaan kansen voor een cultuurhistorisch verantwoord plan', luidt de conclusie. Het actie comité deelt die mening niet en is onder meer te rade gegaan bij Texelaars met bouwtechnische kennis. 'Die hebben ons verteld dat zo'n zelfdragende vloer gauw tachtig centimeter dik moet zijn.' Van Noort geeft aan dat riolering en waterleiding zelfs tot op grotere diepte moeten worden ingegra ven. Om aan extra handtekeningen te komen, gaat het actiecomité maan dag de markt op. Er kan ook wor den getekend via www.petitie.nl. SPEED LI c AT www.speedheat.nl HfcA I Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 J De politie heeft donderdagmor gen omstreeks 3.00 uur een 22- jarige man uit Zeewolde aange houden wegens mishandeling. De man was in een café aan de Dorpsstraat in De Koog in conflict gekomen met een 17-jarige jongen uit Arnhem. Omdat het hem alle maal niet aanstond, gaf hij het slachtoffer een kopstoot. Horeca- portiers die de verdachte even later buiten zagen lopen, pakten hem vast en droegen hem over aan de politie. De man werd voor verhoor overgebracht naar het politiebu reau. Het slachtoffer doet aangifte. DE WIT 1NSTAILAT1ETECHNIEK (Advertentie) trole of behandeling die vaak niet langer dan een kwartier duurt naar de polikliniek van het Helderse zie kenhuis en zijn dan uren kwijt. Ook andere vormen van medische dienstverlening zijn in een kliniek op Texel denkbaar, zoals het plaat sen van gebitsbeugels en de daar op volgende controles. Huisvesting van de kliniek is niet het grootste probleem. De gemeen te beschikt nog over de kan toorunits die vijf jaar achter het raadhuis hebben gestaan. Die zou den bij het hulpverleningsgebouw aan de Pontweg gezet kunnen worden. (jrocn 2warL-Jïxtls in het harL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1