Luchtvaart- en Oorlogsmuseum bulkt van enthousiasme urn 'We hebben samen een berg voor elkaar gekregen '*ib® 7"£x ELTOU/LS '-m Frits' doorrookte bier 'allemansvriend' "isftö TEXELSE 9 COURANT bij paal 17 I restaurant Buureton hervat koffieuur senioren Excursie rond Den Burg Kitesurfweekend w.'.¥ "WSts Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Cement Skin1111 @UITIadderTexel' I MUSIC CLUB 2010 KINDERTHEATER DINÉR CABARET I 26-09-2010 Musical We will Rock You 11-11-2010 Musical Soldaat van Oranje tke3bf o©@ GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL DINSDAG 24 AUGUSTUS 2010 '-e - - i v mk 1 •- r - Theo Witte, Bram van Dijk en Jan Boon voor het museum. 'Sinds mijn achtste jaar ben ik besmet met het luchtvaartvirus. Geen enkele viruoloog heeft dat kunnen veranderen', zegt Theo Witte (80). Ook Bram van Dijk (71) en Jan Boon (68) zijn besmet en zetten zich daarom belange loos in voor het Luchtvaart- en Oorlogsmusuem op Texel. 'Ik ben een echte luchtvaartman, ik woonde in de Robbenjager en had vol zicht op de vliegtuigen die de schietrange van de Vliehors bezochten. Op de lagere school schreef ik al brie ven naar vlieg tuigfabrikanten om te vragen naar foto's. Als ventje was ik gek van foto's', zegt Boon. De interesse van Van Dijk ligt met name bij de luchtoorlog boven Texel, dit ont wikkelt zich 1985 en verder na 1996 als hij stopt met vissen. 'Daarvoor heb ik er nooit tijd voor gehad. Als kind was ik er al in geïn teresseerd, ik heb de luchtoorlog gezien.' Hun interesses komen samen tij- van de samenleving dens een expositie op een airshow in 1987. Een expositie waar het luchtvaartverleden van het eiland aan bod kwam. Van Dijk: 'Dat maakte behoorlijk indruk op men sen. Het was voor ons het sein te beginnen met een museum.' Witte exposeerde toen, met zijn vriend Kees Daalder, modellen van vlieg tuigen. 'Die waren van vóór de plaatsen. Dat bleek door de enor me omvang van het vleigtuig te kostbaar. Uiteindelijk raakt het idee tot een museum in 1995 in een stroomversnelling. De zweefvlieg- club wil de oude hangar verkopen en het wordt door de Stichting Luchtvaartmuseum aangekocht. Penningmeester Boon: 'Het was de enige manier om het plan van de grond te krijgen. Ik schrok me rot toen ik zag hoeveel geld er betaald moest worden.' oorlog. We hebben het vliegveld van 1938 nagebouwd. Van een stukje hout maakten we een vlieg tuig. Na de expositie dachten we moet dit allemaal weer de kast in?' Ed de Bruijn, Jan Frederici en Coert Munk gaan verder met het idee tot een museum. De bedoeling is in eerste instantie een Dakota, de Doornroosje, in het museum te Bij de oprichting van het museum was, naast Ed de Bruyn, amateur historicus Gelein Jansen heel belangrijk. 'Hij was onze aanjager in het project', zegt Van Dijk. De hangar wordt in zes weken tijd omgetoverd tot een volwaardig, maar kleinschalig, museum. 'Ik zal van mijn leven niet vergeten hoe veel werk er verzet is in die weken. Het gebouw was een karkas, dat niet om aan te zien was. Na zes weken openden we het museum, compleet met filmzaal. Ongelofe lijk, apetrots ben ik nog', zegt Wit te. Veertien jaar na de oprichting is het museum een gevestigde naam op het eiland, speciaal doordat er geen betaalde kracht rondloopt en de inzet van vrijwilligers enorm is. Ongeveer dertig vrijwilligers doen klusjes voor het museum: het ver zorgen van rondleidingen, balie- werk, schoonmaken en divers onderhoud. Van Dijk: 'Allemaal doen ze belangrijk werk. Gras- maaien, onkruid wieden en schoon maken moet ook gebeuren. Zonder dat wordt het een rommeltje. Er zijn groepjes vrijwilligers die dat 's avonds doen. Vele handen maken licht werk, zeggen we altijd.' De aanwas van nieuwe vrijwilligers is lastig en verjonging lijkt een uto pie. Boon: 'We proberen vrijwilli gers te werven door rond te vra gen. Maar mensen hebben zoveel andere dingen. Het lukt wel men sen te krijgen die het beroepsleven vaarwel hebben gezegd, maar jon geren vinden blijft moeilijk.' Met name voor het bestuur, dat bestaat uit de drie geinterviewden en Wim Mets en Jan Nieuwenhuis, is het moeilijk vervanging te vinden. Witte is op leeftijd, maar stoppen met zijn rol als voorzitter lukt niet bij gebrek aan opvolging. 'Het is moei lijk mensen een bestuursfunctie te laten overnemen. Mensen willen wel vrijwilligers werk doen, maar met weinig ver plichtingen. We hebben een rela tief groot muse um, maar het draait op vijf mensen. Soms zou ik minder willen doen, maar het is grootspraak als ik zeg dat ik ermee stop. We stop pen er niet mee. Het museum is een stuk van jezelf, het is een kindje geworden. Ik ga door zolang de gezondheid het toelaat.' Wat al uit Wittes woorden blijkt, en wat Boon en Van Dijk aangeven, is ,1 kW l Jacco Bijlsma, hoofdredacteur van Nightlife Magazine, brengt met Frits Langeveld een toost uit op het bier Tessels Wrakhout. (Foto Gerard Timmerman 'Bier met een gevoelige smaak, voor de die-hards en toch een allemansvriend.' Aldus een wat cryptische omschrijving van bier kenner Hans Glandorf van het Het Proeflokaal in De Koog over het nieuwe bier Tessels Wrak hout. Zondag presenteerde bedenker Frits Langeveld daar zijn 'doorrookte bier'. Het grote mediaspektakel waarop Frits 'Beer' had gehoopt, bleef uit. Opvallend afwezig was ook Ab Klink, de minister die het roken in cafés in de ban heeft gedaan en door Langeveld was uitgenodigd om het eerste biertje te openen. 'De kabinetsformatie had voorrang, zodat hij voor dit ludieke moment helaas niet aanwezig kon zijn', treurde hij. Het goede nieuws was dat Jacco Bijlsma, hoofdredacteur van Nightlife Magazine (voor exploi tanten van disco's, clubs en andere uitgaansgelegenheden), wel was gekomen om het eerste bier te proeven. 'Het smaakt lekker', brak hij de spanning. Bijlsma proefde de milde rooksmaak die bij de afdronk valt te bespeuren. Die is er zonder chemische toevoegingen in gebracht, 'allemaal puur natuur', zei Langeveld. Gesprekken met kenners hadden hem zelfs geleerd dat een combinatie van alcohol en natuurlijke rookstoffen zorgen dat nicotine de hersenen veel trager of nauwelijks bereikt en dat het een gedragsverandering bij rokers teweeg brengt. Waar of niet, het bier moet wel drinkbaar zijn. En daar was zondag nog niet iedereen van overtuigd. 'Het smaakt eigen lijk nergens naar', beantwoordde Henk-Jan Klok de vraag waar hfj het naar vond smaken, overigens zonder verder al een oordeel te vel len. Want zo'n eerste biertje is altijd wennen. Rooksmaak of niet, het moet wel 'doordrinkbaar' zijn, vond ook Lan geveld. 'Tesselse Skuumkoppe was ook niet meteen het succes dat het nu is. Dat heeft jaren geduurd. De komende twee jaar moet een balans worden gevonden tussen bitter en rook.' Er is dus nog werk aan de winkel, ook voor de professionele gespecialiseerde brouwerij Klein Duimpje te Hillegom, waar het Tes sels Wrakhout is gebrouwen. Weliswaar nog op beperkte schaal geproduceerd, de bedenker had al een voertuig voor de distributie. Na afloop wurmde hij zich in een mini, met daarachter een tot mobiele koelbox verbouwd kampeerwagen. dat de hechtheid van van het bestuur enorm is. De meesten zijn al vanaf de oprichting, of daarvoor, betrokken bij het museum. De onderlinge verhouding tussen de mannen is perfect en de bereid heid zich in te zetten voor het museum is enorm. Hun enthousi asme voor het museum wordt feil loos opgepikt door bezoekers. Van Dijk: 'Laatst had ik een vrouw in een rondleiding die professioneel verbonden was aan een museum. Ze zei het enthousiasme van jullie, dat missen wij in onze rondleiding'. Maar ik dóe niet gemaakt, ik bén enthousiast.' Boon, Van Dijk en Witte merken dat bezoekers gericht naar het museum komen, praktisch alle maal onwetend over het oorlogs verleden van het eiland. Zelf leren de heren ook nog bij, mede door foto's en spullen die te voorschijn komen van rommelzolders. Afgelo pen winter zijn twee schoenendo zen vol foto's uit de oorlog langs- gebracht. Van Dijk: 'Er zijn foto's bij die niemand nog gezien heeft. Zo is er een foto van de Groeneplaats die helemaal vol staat met Duitse militairen, gemaakt tijdens een begrafenis van een aangespoelde Duitse piloot.' De waarde van het historische materiaal is groot voor het museum en bezoekers. Volgens de bestuurs leden is het ongelofelijk waartoe de foto's al hebben geleid. Aanvullin gen op de collectie blijven dan ook meer dan welkom, waarbij de fami lie het origineel terug kan krijgen. Het Luchtvaart- en Oorlogsmuse um is de grootste -en tijdrovende- hobby voor de drie mannen, waar ze met recht heel trots op zijn. 'Wat hebben we samen een berg voor elkaar gekregen', zegt Boon, kij kend naar de andere twee geinter viewden. Witte: 'We zijn echt trots op het museum. Dat wordt onder steund door veertienduizend bezoekers per jaar die ons positie ve geluiden laten horen. Dat geeft de kracht om samen deze kist te laten vliegen' Imme Bakker UIT Mh I/CM IIT 25, 27 en 28 aug. -19.00 uur - Diner Cabaret Lekker 4-gangenmenu met tussendoor een afwisselend en gezellig cabaretprogramma. 4-gangendiner inclusief de show €47,00 (evt. kindermenu €23,75). Donderdag 26 aug. - van 17.00 tot 18.00 uur Kindertheater "La la la lang leve de opera!" Familievoorstelling voor kinderen van 2 tot 92. Entree incl. consumptie: €6,00 pp. Zondag 29 aug. - 20.30 uur - Klif 12 Music Club Glerum Omnibus Trio van bassist, componist, arrangeur, pianist en docent Ernst Glerum (Boy Edgar Prijs 2009) Entree €15,00 (diner vooraf mogelijk, res. gewenst 0222 - 319633 info@klif12.nl www.klif12.nl reserveer online! Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) hervat op dinsdag de kof fie inloopochtenden voor senioren in de Buureton. Daarbij staan gezelligheid en het elkaar ontmoe ten centraal. Ouderen zijn welkom op dinsdagochtenden van 10.00 tot12.00 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43 in Den Burg. Aan melden is niet nodig, iedereen kan binnenlopen. Meer informatie bij de SWOT, tel. 312696. Gelein Jansen verzorgt donderdag 26 augustus een excursie door wat hij 'Groot Den Burg' heeft genoemd. Het gaat om Den Burg en omge ving, maar niet het centrum van het dorp. Jansen vertelt diverse wetenswaardigheden over vroeger tijden. De deelnemers verplaatsen zich per fiets. De excursie gaat om 10.30 uur van start bij hotel De Lindeboom en duurt circa ander half uur. Bij slecht weer wordt als alternatief een historische rond wandeling door het centrum gemaakt. Deelname kost €7,50, inclusief koffie en appelgebak na afloop. Prijs€85,- p.p. inclusief tickettweede rang, touringcarvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. Prijs 1e rang: €90,- p.p. 2e rang: €80,- p.p. inclusief ticket, touring-carvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. e-mail: info@texeltours.nl telefoon: +31(0)222-315555 www.texeltours.nl SOLDAAT VAN ORANJE Op het strand bij paal 17 wordt zaterdag 28 en zondag 29 augus tus het kitesurfweekend van Surf- cub Texel gehouden. Met wedstrij den border cross en hangtime en testmateriaal van Van Den Berg Surf, Versusshop en GIN. Deelne mers kunnen zich inschrijven op het strand, deelname kost €15,-, inclusief ontbijt en barbecue. Voor meer informatie, www.surf- clubtexel.nl. Voor do film aon hapje eten en daarna naar de film7 Dat kan In ons gezellige eetcafé voor maar <28,- p.p. Programma do 26 aug t/m wo 1 sept rT.. if ijb 4 TOYS t/m wo 1 sept: 0222 312027 SALT O©® SALT? ClA-agente wordt beschuldigd van spionage Do t/m zo 21.45. Ma 14.15. Di,wo 21.15 STEP UP 3D O©® A' Een nieuwe fenomenale dansfilm in 3D! r\ Do t/m zo 19.00 THE LAST AIRBENDER 3D Het eerste deel van de spannende trilogie rond de nieuwe Avatar. Do 19.15. Vr,za,zo 16.15 19.15 Ma 20.00. DM4.15 20.00. Wo 16.15 t1 INCEPTION Een film van Christopher Nolan 1_ Do t/m zo 21.30. Ma,di 14.00 i. YO TAMBIEN (FilmArt) O© Een romantisch drama over een man met het Down Syndrown die verliefd wordt. Wo 20.00 (01-09) TOY STORY 3 3D NL O© Woody, Buzz en Co. komen terug in een gloed nieuw 3 dimensionaal verhaal! Za 13.45 SHREK VOOR EEUWIG EN ALTIJD 3D Vr,zo,wo 13.45 6R1I# Ei«mi SAMMY'S AVONTUREN 3D Nederlands gesproken en in 3D! Vr.za.zo.wo 13.30 MYSTERY MOVIE Een verrassings-voorpremière voor€ 5,- p.p. Ma 20.15 TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9