'Spelers mogen fouten maken, als ze er maar van leren' Texel'94: simpel leren voetballen SVO: clubcoryfee als coach De Koog: hoger *V de lat iets leggen ZDH: middenveld moet ook scoren TEXELSE 7 COURANT .f' Nieuwe spelers, een andere trainer, promotie naar een hogere klasse. Het zijn onzekere factoren voor een voetbalelftal dat zich voorbereidt op een nieuw sei zoen. Want hoe staan ze ervoor en wat mogen ze ver wachten? De Texelse Courant maakte een rondje langs de velden en vroeg het de trainers. KSSSKB&Êït" VRIJDAG 27 AUGUSTUS 2010 'We zijn er niet op achteruit gegaan, misschien zelfs wel vooruit', zegt Martin Koorn, die na twee jaar terug is als trainer van de selectie van Texel'94, als opvolger van Ben Jan sen. Hij zag (potentiële) eerste-elf- talspelers Bart Boogaard, Daniël Bakker en Daan Wessels naar ZDH vertrekken, terwijl keeper Dennis Schouwstra stopte, maar kreeg er vier volwaardige krachten voor terug. Keeper Alexander Smit en Ruben Duinker kwamen van SV Ooste rend, Sander de Haan en Jurre Schaap waren niet eerder voor een De uitslag van de bekerwedstrijd tegen Zeemacht van gisteravond was bij het afronden van dit artikel nog niet bekend. De resultaten vindt Koorn in deze fase van het seizoen niet belangrijk. 'Ik wil wel winnen, maar deze wedstrijden zijn er vooral om te kijken op welke plek spelers het best tot hun recht komen, din gen te proberen. Tot nog toe ben ik best tevreden. De eerste wedstrijd was niet zo goed, maar in de twee de zag ik al flinke vooruitgang en daar gaat het me om. Spelers mogen ook fouten maken. Als ze er maar van leren. Als ze alles goed Texelse vereniging actief. 'Jurres vriendin woont op Texel, zodat hij hier elk weekend is. Hij traint door deweeks bij hoofdklasser Huizen. Eerder heeft hij bij Hilversum gespeeld, ook een hoofdklassser.' Koorn geeft leiding aan een selectie van 27 spelers, bestemd voor de sterkste twee teams. 'Er zijn er heel veel, zeker wel 17 of 18, die voor het eerste in aanmerking komen. Er is veel concurrentie en dat is gun stig voor de trainingsopkomst, want allemaal willen ze zich bewijzen. Minimaal zijn er 15 spelers, afgelo pen keer waren er zelfs 23. Dat geeft mij een luxe positie, maar is ook best moeilijk, want ik kan ze niet allemaal opstellen, zodat ik ook jongens zal moeten teleurstellen. Daar zitten er ook bij die er nu nog op rekenen dat ze in het eerste elftal terecht komen en ik kan me voor stellen dat het wel even balen zal zijn als ze buiten de boot vallen. Gelukkig wordt het tweede ook een sterk team, zodat het niet zo erg is om daarin te moeten spelen. Boven dien is de praktijk zo dat je door allerlei omstandigheden toch elk jaar wel 20 man nodig hebt voor het eerste elftal.' De nieuwe trainer is benieuwd naar de gedrevenheid van de spelers. Texel'94 traint op dinsdag en don derdag, dagen waarop veel studen ten en kottervissers Jeroen Vlaming en Jacob Krijnen verhinderd zijn. Koorn: 'Als je niet kunt trainen, dan houdt het op. Maar als je niet wilt trainen, is dat een ander verhaal. De studenten kunnen misschien een club aan de overkant zoeken om te trainen, maar dat is aan hen. We leggen het niemand op. Ik heb zelf aan de overkant gezeten en weet dat het vaak een hoop moeite kost ergens anders te trainen en het is ook niet altijd even leuk. Aan de andere kant, als je heel graag in het eerste wilt voetballen, dan is dat wel een goede manier om je moti vatie te laten zien.' Texel'94 kwam tot nog toe drie keer in actie. Met wisselend succes. De oefenwedstrijd tegen derdeklasser Nederhorst resulteerde vorige week in een kleine nederlaag, maar de bekerwedstrijd tegen JVC eindigde zondag in een overwinning van 5-4. doen, hebben ze mij niet meer nodig.' Koorn legt de training geregeld stil om uit te leggen wat spelers goed of fout doen. 'Het is een heel posi tieve groep, maar ze willen allemaal de beslissende pass geven. Alle maal, hoor. Jong en oud.' De trainer ziet wat dat betreft geen verschil tussen de senioren en het jeugd- team (C3-junioren) van zoon Mike, dat hij ook blijft trainen. 'Bijna elke voetballer wil het te mooi doen. Crosspasses over veertig meter geven. Kijk eens naast je, zeg ik dan, op vijf meter staat iemand vrij. Speel naar hem. Ze moeten simpel leren voetballen.' als coach. 'Een enthousiaste vent en een SVO'er in hart en nieren', prijst trainer Jan Bloem hem. Grijnzend: 'Ik heb hem wel even moeten ompraten. Maar toen ik aanbood een jaar voor Feyenoord te zijn, vond hij het wel goed.' Over de taakverdeling hebben ze niet lang hoeven praten. 'Marco zit de hele week op zee, ik moet om het weekend werken. Het is dus het handigst dat ik de training doe en hij de coaching. Verder heb ik beloofd dat hij niks hoeft te regelen. Ik zorg voor het vervoer en andere praktische zaken. Verder doen we alles in overleg.' Bloem en Drijver beschikken over een ruime selectie. 'Er zijn 19 jon gens die voor het eerste elftal in aanmerking komen. Daarnaast kun nen we in geval van nood een beroep doen op Tom Witte, Rutger Zoetelief, Arjan Kiewiet en nog een paar anderen. Alles bij elkaar heb ben we wel 24 spelers.' In keeper Alexander Smit en Ruben Duiker, die naar Texel'94 gingen, verloren ze twee belangrijke steunpilaren, maar ze kregen er een paar nieuwe voor terug. Gor Hakobjan kwam van Texel'94, Dave Witte maakt na een langdurige knieblessure zijn rentree en de tijdelijk gestopte Pie- ter Duinker bleek bereid zijn kee pershandschoenen weer aan te trekken. Nieuw is ook Ivar van Elk, die voor ZDH en Texel'94 speelde, voordat hij aan een hersentumor werd geopereerd. Bij SVO wordt hij herenigd met zijn oudere broer Fedor. De jongste Van Elk is na zijn ziekte nog niet op zijn oude niveau, maar Bloem heeft goede hoop dat hij zich bij de selectie kan voegen. 'Misschien dat hij eerst een tijdje met het tweede gaat meespelen, maar dat hij goed kan voetballen, weten we allemaal.' Texel'94 promoveerde vorig jaar na een zware strijd pas in de herkan sing naar de vierde klasse. Toch ziet Koorn het komend seizoen positief tegemoet. 'Kwalitatief hebben we het aardig voor elkaar. Bijna alle posities in het elftal kan ik dubbel bezetten. We hebben alleen iets te weinig backs - drie of vier voor twee teams - en te veel middenvelders. Dat betekent dat sommige jongens het misschien op een andere plek moeten proberen. Ik ben er nog niet helemaal uit, ik ben nog wat aan het schuiven.' Koorn denkt dat zijn elftal geen slecht figuur hoeft te slaan. 'Trainers van een gepromoveerd team zeg gen vaak dat ze al blij zijn als ze zich in de klasse kunnen handhaven. Dat is niet mijn uitgangspunt. Ik ga sowieso voor het linkerrijtje en mis schien kunnen we zelfs wel om een periodetitel strijden.' Relativerend: 'Maar je weet het nooit. Als we een paar weken na het begin van de competitie vier schorsingen en drie blessures hebben, ligt alles weer anders.' De spelersgroep van SV Oosterend onderging de nodige veranderin gen, maar de opvallendste gebeur tenis betrof de aanstelling van oud keeper en clubcoryfee Marco Drijver Uit eigen gelederen afkomstig zijn ten slotte de snelle Wim van der Meer, die vorig jaar in het tweede elftal speelde, en Joey Zegers, die zijn best doet te bewijzen dat hij rijp is voor de overgang van de A-junio- ren naar de senioren. Bloem: 'Ons A-juniorenteam van vorig seizoen is opgeheven. De spelers zijn ver deeld over het eerste en tweede elftal. De jongsten zijn overgeheveld naar het B-juniorenteam dat door Tom Witte wordt getraind en op zondag gaat spelen.' Beide senio renteams komen net als vorig jaar in de zaterdagcompetitie uit. Bloem is goed te spreken over de opkomst, inzet en sfeer bij de trai ningen. Die staan wat meer dan vorig jaar in het teken van de tac tiek. 'Ik probeer de jongens te laten zien hoe ze het beste kunnen staan en lopen in het veld.' Een kleine overwinning in de oefenwedstrijd tegen het sterke De Koog lijkt erop te wijzen dat de Oosterenders op de juiste weg zijn. 'Vorig jaar heb ben we het hartstikke goed gedaan -vs..'* i Moment uit een derby tussen ZDH (inmiddels gepromoveerd) en Oosterend (opnieuw actief in de zaterdagcompetitie) van anderhalf jaar geleden. (Foto Texelse courant) en waren we zelfs dicht bij promo tie, ondanks dat we geregeld allerlei spelers misten. Zo moest Alexander Smit een tijd naar Afghanistan. Nu we een wat bredere selectie heb ben, kunnen we misschien nog wel iets beter.' Ook al omdat hij de kracht van nieuwe tegenstanders als Berdos, Bloemendaal en EVC niet kent, is Bloem voorzichtig in zijn voorspel lingen. 'Het linkerrijtje moet moge lijk zijn. Misschien kunnen we een periode winnen en via de nacompe- titie doorstromen naar de vierde klasse. Maar het belangrijkst vind ik dat we plezier hebben en het enthousiasme erin houden. Als je plezier hebt, komen de prestaties vanzelf.' Kwam het seizoen bij SV De Koog in het verleden vaak wat aarzelend op gang, trainer Mario van der Hert heeft over dit seizoen geen klagen. 'We hebben wel wat jongens die door hun werk in de horeca maar één keer per week kunnen en soms een hele week overslaan, maar de trainingsopkomst is goed. We heb ben er elke keer wel tussen de der tien en zestien. Het kan altijd beter, maar ik ben heel tevreden. Nu is het zaak dit het hele seizoen vol te hou den.' Van der Hert hecht veel belang aan de oefensessies. 'Op de training leg je de basis voor je succes. Hoe hoger de weerstand op de training, hoe beter je in de wedstrijd voet balt.' De Helderse trainer vindt ook dat hij eisen mag stellen. 'De spe- Iers hebben ambities en die hebben ze uitgesproken. Prima, dan ben je bij mij aan het goede adres, want ik ben ook ambitieus. Maar dan moet je er ook echt iets voor willen doen. Want zeggen dat je bovenin wilt eindigen en daarna niet meer komen trainen, heeft weinig zin.' Hij beseft wel niet te veel te mogen verwach ten. 'Ik vraag wel eens gekscherend zich op zaterdagavond een beetje in te houden en na twee of drie colaatjes niet te laat naar bed te gaan. Sommigen zullen zich daar iets van aantrekken, maar of dat er veel zijn? Maar dat is nu eenmaal inherent aan zo'n club als De Koog. En misschien wel aan het hele ama teurvoetbal van tegenwoordig.' Tot Van der Herts genoegen is de selectie vrijwel intact gebleven en zelfs wat groter geworden. 'We zijn alleen Richard Verhoef kwijtgeraakt. Hij is naar Zeemacht gegaan. Daar voor in de plaats hebben we Dick Reina, een talentvolle A-junior. En Patrick de Vries uit Den Helder, al is die nu nog geblesseerd. Verder is Pieter List terug van een langdurige blessure en traint ook Maurice de Groot weer mee. Hij heeft aangege ven het nog een jaar te willen pro beren. In de breedte zijn we er daarom zeker sterker op gewor den.' De progressie is ook op het (trainings)veld te zien, vindt Van der Hert. Hij prijst vooral de discipline die veel spelers aan de dag leggen. 'Ze weten beter wat hun taken zijn en wat onze speelwijze is. We trai nen veel op de omschakeling van aanval naar verdediging en van ver dediging naar aanval. En dat ze die momenten gaan herkennen. Wat er dan van ze verwacht wordt, hoe ze moet staan, hoe ze moeten lopen. Ik merk dat dat steeds beter gaat.' De resultaten in de oefenwedstrij den lieten te wensen over. Zowel van SV Oosterend als van HCSC werd met 1-0 verloren. De trainer weet waar het aan ligt. 'We voetbal len soms goed en creëren een hoop kansen, maar we hebben niet de spits die ze er allemaal in schiet. Dat zag je zondag ook in de beker wedstrijd tegen Wieringerwaard. Bij rust hadden we al met 4-0 moeten voor staan, maar uiteindelijk moch ten we nog blij zijn dat we met 2-0 wonnen.' Vorig jaar deed de vroeg tijdig met voetballen gestopte Pim Siebinga een keer mee. 'Een uniek talent. Ik ben ervan overtuigd dat hij 30 tot 35 doelpunten in een seizoen kan maken. Maar helaas heb ik hem niet kunnen overhalen weer te gaan voetballen. Hij heeft andere bezig heden en dat kun je alleen maar respecteren.' Ondanks hun problemen met sco ren, hebben de Kogers genoeg reden voor optimisme, vindt Van der Hert. 'Vorig seizoen was onze doelstelling niet te degraderen en daar hebben we ruim aan voldaan. Dit jaar leggen we de lat iets hoger en proberen we het linkerrijtje te halen. Dat moet mogelijk zijn.' Van alle Texelse eerste voetbalelf tallen weet waarschijnlijk dat van ZDH het minst wat het te wachten staat. De Zwaluwen komen voor het eerst uit in de vijfde klasse, met een nieuwe trainer en een flink gewij zigde spelersgroep. De selectie van ZDH is vrij groot. Robbin Knol besloot na de zoveel ste ernstige blessure met voetbal len te stoppen, terwijl keeper Chris- tiaan Stolk na jaren trouwe dienst voorrang geeft aan bedrijf en gezin en lid wordt van het recreatieteam van Texelse Boys, waar hij zijn vader Frans onder de lat vervangt. Daar staat de komst van drie nieuwe spelers tegenover. Bart Boogaard, Daan Wessels en Daniël Bakker maakten alle drie de overstap van Texel'94. Vermeldenswaard is dat Bakkers vader Louis in het verleden bij ZDH in doel stond. Hun komst is opvallend, omdat Boogaard en Wessels afgelopen seizoen al gere- heeft besloten het wat rustiger aan te doen. Trainer Gerard Boogaard, opvolger van Jan den IJzerman, heeft dus een ruime keuze. Hij is echter niet bang dat spelers te weinig aan spe len toekomen en ontevreden weg lopen. 'Daar is wel een mouw aan te passen. Er valt altijd wel wat af door blessures en studie. En we moeten er nu eenmaal mee omgaan. We hebben maar één team, zodat je iemand voor wie je even geen plek hebt niet in het tweede elftal kunt opstellen. Ik geloof dat de jongens dat ook wel beseffen. En ze wisten waar ze aan begonnen toen ze naar ZDH kwamen.' Boogaard zegt 'te gaan voor de prestatie', waarmee hij wil zeggen dat hij niet ten koste van alles ieder een evenveel speeltijd gunt. 'Maar als je met 3-0 voor staat, kun je gaan wisselen en als de wissels het goed doen, staan ze volgende keer misschien in de basis, ledereen krijgt de kans te bewijzen dat hij in het team hoort.' Dat de spelers onderlinge concur rentie ervaren, blijkt wel uit hun gedrevenheid op de training. 'De opkomst is echt super. Gisteren (dinsdag) waren er zestien man, op z'n minst waren er altijd nog elf. Dat is nodig ook, want na de vakantie zullen het er minder zijn. Ik geef nu vol gas op de training en wil zo veel mogelijk naar voren laten komen hoe ik wil dat we gaan spelen. Later kunnen we wat individueler gaan trainen.' De door Boogaard beoog de speelwijze was zaterdag al goed te zien tijdens het oefenduel tegen Allen Weerbaar, waarin de ploeg met kort combinatiespel, voortdu rend vrijlopende spelers en een veelvuldig opkomende vrije verde diger de aanval zocht. 'Ik houd er niet van met lange trappen op de spits te spelen, die ze er vervolgens moet inschieten. Je wordt dan te veel afhankelijk van zo'n spits. De middenvelders moeten ook scoren. Met combinatiespel zorg je er bovendien voor dat niemand wordt overgeslagen en dat houdt je als speler alert.' Aan het resultaat tegen Allen Weer baar, een zege van 6-1hecht Boog aard weinig waarde, evenmin als aan de nederlaag van 7-1 tegen Jong Vitesse. 'Vitesse was veel te sterk, Allen Weerbaar stelde niet zo veel voor. Maar ik ben tevreden geld met het eerste elftal van Texel'94 meespeelden en Bakker één van de gegadigden was om er de gestopte keeper Dennis Schouw stra te vervangen. Aangetrokken door de familiaire sfeer van ZDH namen ze er bewust genoegen mee een klasse lager te spelen dan bij Texel'94 mogelijk is. Al met al telt de selectie van ZDH 19 spelers, terwijl in geval van nood ook nog een beroep kan worden gedaan op oudgedienden als Joost van Heerwaarden, Jean-Pierre van den Biggelaar, Ronald Biesboer, Bernard Ipenburg, Joop Rommets en ook Erik Wuis, die vorig seizoen in de eerste wedstrijd ernstig geblesseerd raakte en - mede met het oog op zijn (tegelzet)bedrijf - over de manier waarop er werd gespeeld. En dan waren Jelmer Bomas en Pieter-Jan Eelman, door iedereen beschouwd als de sterk ste spelers, er nog niet eens bij. Jelmer (hij raakte in mei ernstig geblesseerd, red.) begint binnen kort weer met trainen.' Aan prognoses waagt Boogaard zich niet. Hij is echter tamelijk opti mistisch. 'Alles is nieuw, we moeten eerst maar eens een paar wedstrij den gespeeld hebben. In de winter stop kijken we dan wel verder. Maar ik ben niet bang om te degraderen en denk dat de middenmoot moge lijk moet zijn.' Joop Rommets Texels Door de promotie van Texel'94 naar de vierde klasse behoren de derby's tegen SV De Koog voorlopig tot het verleden. (Foto archief Texelse Courant)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7