Exotische sfeer op koel Tropical Agrarische jongeren bezorgd over toekomst Nuchter boek over triest onderwerp Binq h y m n SIS Verhuisd Joyce Pool beschrijft lot van een Surinaamse slaaf TEXELSE 3 COURANT Schoenen voor een slaaf Vaya Lynn Ganzen en Chinezen Wat ik zeggen wou Familieberichten Jacob Jan Bakker Ome Jaap Wij gaan trouwen Rob Grisnigt Maya Pekel Lars de Jong Michiel Paul 25 Jelle Rinus en Ada Kooger www.texelsecourant.nl DINSDAG 31 AUGUSTUS 2010 Schaarsgeklede danseressen in de Dorpsstraat. v-, tfi 1 I. Bijpraten met een tropische mix in de hand. Dansen in Sjans op de muziek van Exobeat. Agrarische Jongeren Texel (AJT) maakt zich grote zorgen over de toekomst van de landbouw op het eiland. De belangenvereni ging van jonge agrariërs consta teert dat er veel onvrede heerst onder de huidige en toekomstige generatie boeren. Tijdens een persconferentie die het bestuur vanmiddag houdt in Hotel Texel aan de Postweg, stelt voor zitter Dirk-Jan Saai kwesties aan orde die als bedreigend worden ervaren. De ganzenproblematiek is er één van. 'Sinds het bestaan van de vereniging hebben wij ons hard gemaakt voor deze kwestie. De situatie is op het moment alleen maar aan het verslechteren. Wij eisen daarom passende maatrege len', aldus Saai, die opteert voor de harde aanpak. De omvorming van Waalenburg van landbouwpol- der tot natuurgebied veroorzaakt ook veel onrust onder jonge land bouwers en zorgt voor onzeker heid. 'De ecologische hoofdstruc tuur zorgt er voor dat de verhouding natuur- en cultuurgrond steeds meer uit balans raakt. Het is geen win-win situatie' Met meer dan gewone belangstel ling heb ik het artikel 'Tekst en uitleg over schade aan natuur en landbouw' gelezen in de Texelse Courant van 27 augustus 2010. Met meesterlijke precisie geeft de schrijver aan hoe het probleem van de ganzenoverlast in elkaar zit. Alle betrokken partijen waren aanwezig waarbij een ieder zijn zegje kon doen. Meest opvallend was wel dat Henk Reevoort van het Faunafonds zei dat er toch nog bloemkool wordt geteeld ondanks de kaalgevreten rest. De schade kan immers verhaald wor den, maar vul het formulier niet verkeerd of te laat in want dan gaat de claim niet door. Een staal tje bureaucratie in optima forma. Tja,de telers gaan bijkans failliet, terwijl het salaris van Henk toch wel doorgaat. Al jaren vallen de betrokken partijen over elkaar heen vanwege dit probleem. Ter wijl de oplossing toch zo eenvou dig is. Denk daarbij aan de Chine zen. Hoeveel chinezen zouden er zijn? Reeds jaren geleden werd besloten, dat er per echtpaar slechts een kind geboren mocht worden. Op deze wijze wordt de bevolking verminderd. Dus haal direct na het leggen van de eieren alles weg behalve een exemplaar. Dit is de meest humane manier, terwijl de gans toch kan broeden en de populatie in toom wordt gehouden. Een tweede voordeel doet zich dan ook voor. Er komen veel eieren beschikbaar die goed eetbaar schijnen te zijn. Zie daar het ei van Columbus. Eh, gans. Misschien een idee voor het Faunafonds om deze aan de man te brengen ter bestrijding van de schadeclaims van de telers? Een bedrijfsnaam heb ik reeds bedacht: 'Eierenhandel Ome Henk': Beleefd aanbevelend maar het aanvraag formulier wel duidelijk invullen en op tijd insturen. Bovenstaande is als een grapje bedoeld, maar de situatie voor de telers is vaak uit zichtloos en het zou de uitkerende instanties sieren een veel meer coulante houding aan te nemen. Ik wens alle partijen veel succes met het zoeken naar de juiste oplos sing want dat er iets moet gebeu ren, is zeker. Adrie Schoo, Schagen Na een kort ziekbed is toch nog plotseling overle den mijn vader en onze groot- en overgrootvader Weduwnaar van Petronella Vermeulen 8 januari 1921 t 30 augustus 2010 Corry Hoek-Pothmann Ron Hoek t Kinderen en kleinkinderen "Gollards" k.11 De Zes 12 - Den Burg Pa is overgebracht naar de landschapkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op donderdag 2 september van 19.30 tot 20.30 uur in het uit vaartcentrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrij dag 3 september om 13.30 uur in het uitvaart centrum. Aansluitend zullen wij Pa begeleiden naar zijn laatste rustplaats op de Algemene be graafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in het uitvaartcentrum, waar tevens gelegenheid is om de familie te condoleren. Correspondentieadres: Fam. C.M. Veeger-Roeper, Pater Witteplein 8, 1791 DR Den Burg. Mocht u geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Graag willen wij het verplegend personeel van de "Gollards" bedanken voor de liefdevolle ver zorging van mijn vader en onze opa Familie Hoek Zonder mam is alles anders. Het doet ons goed zoveel bemoedigende woorden, kaarten, een kus of een handdruk te hebben ontvangen na het overlijden van REINA WITTE-BARHORST Wij danken u hiervoor hartelijk. Ria Ineke Peter Kitty Olga en Noud onze kinderen en kleinkinderen Den Burg, augustus 2010 Op vrijdag 3 september 2010 om 15.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg. U kunt ons komen feliciteren op hoeve "Lou Christie", Postweg 17, Eierland tussen 19.45 en 20.45 uur. ledereen mag het nu horen dat is geboren op 18 augustus 2010 om 15:40 uur. Hij weegt 3820 gram en is 52 cm lang. Esther Witte, Tim en Johan de Jong De trotse opa en oma van Lars zijn: Gerard en Judy Witte, Waalenburg. Dolblij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje AUG 2010. 23.44 uur 3720 gram 51 cm Michael de Bont Margo Kikkert, Jessie Ouinn Specht 36 1187 BZ Amstelveen Dolblij zijn wij met de geboorte van onze doch ter en zusje Geboren op 25 augustus 2010 om 07:45 uur Trotse ouders/zusje zijn: Sjoerd, Yvonne en Vivian van der Zwaag Bernardlaan 141 1791 XD Den Burg Tel: 06 307 307 97 Bgg: 06 21 21 50 42 Dolblij zijn wij met de geboorte van onze zoon 25 augustus 2010 De trotse ouders zijn Michiel en Angelique Stark Parnassiastraat 15 1796 AG De Koog van Wilsterstraat 10 naar Wilsterstraat 52 1791 XT Den Burg Joyce Pool Peter Nuyten De tijd van pruiken en revoluties 1700 - 180c Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant stuk achterin, waarin allerlei aan vullende informatie over het onderwerp wordt gegeven. Het nieuwste boek speelt in het tijd vak 7, 1700-1800, 'De tijd van pruiken en revoluties'. Net als S/sa, dat zes jaar geleden ver scheen, gaat het over de slavernij in Suriname. Een onderwerp dat 48-jarige OSG-docente na aan het hart ligt omdat ze van moe ders kant van een slavin afstamt. Hoofdpersoon is Ndjosi, die als slaaf op een suikerplantage werkt en al op 12-jarige leeftijd bij zijn moeder wordt weggehaald om aan een andere meester te wor den verkocht. Hij wordt eigendom van de rijke Zweedse heer Dahl- berg, die hem Baron noemt en bij wie hij zich dankzij zijn toewijding en intelligentie opwerkt van een voudig 'veldslaaf' tot gewaar deerd huisknecht. Hoewel hij nog steeds hard moet werken en onveranderlijk onvoorwaardelijke trouw van hem wordt verwacht, krijgt hij een leven waar veel andere slaven alleen maar van kunnen dromen. Op een dag belandt hij zelfs in Nederland, waar hij ontdekt dat er ook nog een andere wereld dan die van meesters en slaven bestaat. Wan neer Dahlberg hem de vrijheid in het vooruit zicht stelt, lijkt zijn kostje gekocht, maar een dramatische gebeurtenis gooit roet in het eten. Het zal haar trouwe lezers niet verbazen, maar Pool heeft er wederom een boeiend en vlot leesbaar boek van gemaakt. Net als veel van haar andere werken, is het gebaseerd op ware gebeur tenissen, die ze bij gebrek aan feiten op historisch verantwoorde wijze heeft aangevuld met zelfbe dachte elementen. Knap is dat ze het verhaal van Ndjosi op nuch tere toon heeft beschreven, zon der op een overdreven manier medelijden over de jongen af te roepen. Maar de feiten zijn zo triest, dat je er zelfs als volwas sen lezer evengoed een brok in je keel aan overhoudt. Dat zal bij de doelgroep, kinderen vanaf 8 jaar, niet anders zijn. Schoenen voor een slaaf is een uitgave van edu catieve uitgeverij Delubas in Dru- nen, telt 93 pagina's en is geïllu streerd door Peter Nuyten. Het boek kost €12,95. Joop Rommets De waargebeurde en dramati sche geschiedenis van een jon ge slaaf in het Suriname van de achttiende eeuw is onderwerp van een nieuw jeugdboek van Joyce Pool, dat in september verschijnt. Schoenen voor een slaaf maakt deel uit van de serie Terugblikken, die bestaat uit 50 leesboeken voor leerlingen van de basis school en die elk gaan over één van de vijftig 'vensters' van de geschiedeniscanon van Neder land. Eerder al schreef Pool voor deze serie Anna en het meesterstuk, over meester schilder Rem brandt van Rijn. Kenmerkend voor de serie is een extra hoofd-

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3