MAB schorst crosser voor gedrag op baan TEXELSE 5 COURANT Zorgen kwaliteit slootwater aangewakkerd Bootvissen Vonkmarkt over zwerfjongeren Schilderlessen in Oosterend Vissersverhalen Geen zwemtocht over Marsdiep Drankrijder aangehouden Wagemaker Ganzen Eerbetoon aan Piet Bakker Rugediekzangers Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou DINSDAG 31 AUGUSTUS 2010 Het bestuur van de MAB heeft stockcarrijder Hans Zijm voor twee jaar geschorst. Hij mag in 2011 en 2012 niet meedoen aan de autocross op het MAB-ter- rein. Reden is het in de muur rijden van Martijn de Veij tijdens de finale van de Formule 1 bij de laatste auto cross. De Veij lag op dat moment aan kop en Zijm een ronde achter. Hij hinderde echter De Veij op het rechte stuk, waarna het tot een crash in de muur kwam. Siem Pie- ter de Porto, die daar al was gestrand, bleef op het nippertje ongedeerd. Volgens het bestuur en de wed strijdleiding van de MAB is derge lijk gedrag op de baan niet toe laatbaar. Volgens voorzitter Ed van der Ploeg waren de coureurs bij de eerste cross al gewaarschuwd dat moedwillig op elkaar inrijden niet meer zou worden getolereerd. Bij de schorsing woog mee dat Zijm na de crash juichend op de baan stond. Dat is te vinden op foto's die op de website van de ACON (Autocross Organisatie Noord-Holland) stonden. Het is voor het eerst dat de MAB een coureur voor een dergelijk vergrijp schorst. De stockcarfinale is de afgelopen weken zo hevig bediscussieerd dat de MAB het gastenboek op haar website heeft gesloten. Vol gens Van der Ploeg gingen de negatieve reacties zover dat bij bestuursleden de zin in het orga niseren van de cross verdwenen is. Hij vindt het jammer dat door één finale de sfeer is omgeslagen. Normaliter geldt bij de cross dat deelnemers op de baan de strijd aangaan en daarbuiten sportief met elkaar omgaan. De stockcarfinale werd gewonnen door Peter Koorn, gevolgd door zijn broer Arjan. Pablo Branden burg, die derde werd, protesteerde dat zij bij een herstart te vroeg zouden zijn vertrokken. Beelden wezen later uit dat meerdere cou reurs te vroeg weg waren. Het MAB-bestuur besloot niet meer aan de uitslag te tornen, omdat eigenlijk meteen bij de herstart ingegrepen had moeten worden. Volgens de MAB was het wel onsportief van meerdere rijders dat ze te vroeg van start gingen. De rodeoklasse, viercilinderklasse en de juniorenklasse verliepen de afgelopen crosses zonder al te veel reuring. Niet gehinderd door de stevige westenwind werd zaterdag de vierde bootviswedstrijd van de Watersportvereniging gehou den. Winnaar werd Nico Tessel, die acht vissen ving met een gezamenlijk lengte van 199 cm. Aan de wedstrijd deden tien vis sers mee die, verdeeld over vijf bootjes, drie uur lang visten op de steentjes bij Dogger. Er werd goed gevangen, in totaal werden 29 vis sen aan de haak geslagen, met een gezamenlijke lengte van 764 cm. De vangst bestond vooral uit zeebaars, paling, steenbuik en tor retjes. De grootste vis (een paling van 78 cm) werd gevangen door Nico Tessel. Jacco Kooger behaal de met zeven vissen (148 cm) de tweede plaats, Jeroen Rouwen- horst werd derde. Hij ving vier vis sen met een gezamenlijke lengte van 148 cm. De volgende wedstrijd wordt gehouden als de wijting weer bin nenkomt, eind oktober, begin november. De preciese datum wordt nog bekend gemaakt. Na afloop van die wedstrijd is ook de winnaar van de Jan Snelbokaal bekend. Voor meer informatie: Map van der Zwaag (tel. 06-23680101) of Nico Tessel (tel. 06-20599757). De Burght, de voormalige hervorm de kerk van Den Burg, biedt vrijdag 3 september onderdak aan de jaar lijkse Vonkmarkt. Deze wordt geor ganiseerd door de gezamenlijke kerken en is bedoeld voor jonge ren, maar ook hun ouders en ande re belangstellenden zijn welkom. Naast uiteenlopende informatie biedt de markt een presentatie over zwerfkinderen in Colombia en projecten om hun lot te verbeteren. Ook worden twee films over dit onderwerp getoond: Stumdog Mil- lionairs en The Wooden Camera. De Vonkmarkt begint om 19.00 uur. Voor jongeren die zelf eens willen ervaren wat een zwerfkind elke dag ervaart, organiseren de kerken een 'nacht zonder dak'. Deze wordt op 13 november gehouden. De deel nemers overnachten dan samen in de kerk. Meer informatie over dit project en de markt is verkrijgbaar bij jeugdouderling Jaap Vlaming (tel. 315321, e-mail skouer@texel. oom) en predikant Jan Glazema (tel. 888510, e-mail jglazema@hotmail.com). Majo Homburg start woensdag 15 september in de Bijenkorf in Oosterend met een nieuwe serie schilderlessen. De cursus bestaat uit tien lessen van elk drie uur. Per les worden verschillende onderwerpen behan deld, zoals kleur(mengen), com positie, licht en donker, stofuit drukking en technieken. Deelnemers kunnen ieder op hun eigen niveau werken in hun eigen techniek. De gevorderden gaan dit jaar aan de slag met stofuitdrukking: het weergeven van textiel en materia len als metaal, hout, fruit en glas. Vooraanmeldingen en inlichtingen: tel. 06-48173700. Acteur, verteller en oud-visser Mark Zijlstra van Wieringen vertelt woensdag 1 september vissersver halen in eetcafé De Kroonprins in Oosterend. Hij vertelt zijn vissersla tijn tijdens een driegangenmenu. De diner- en vertelavond begint om 19.00 uur. Graag vooraf reserveren via tel. 318975. De zorg van veehouder Erik Bakker over de kwaliteit van het oppervlaktewater bij en rond zijn bedrijf nabij de waterzuive ring aan de Pontweg is verder aangewakkerd nu hij heeft geconstateerd dat dit weekend ongezuiverd afvalwater van Everstekoog in de belendende sloot is gestroomd. Hoogheem raadschap Hollands Noorder kwartier geeft dat wel toe, maar geeft aan dat de hoeveelheid zeer beperkt is. 'Van donderdag op vrijdag spoel de de wc niet meer door en dan weet je dat er iets met het riool aan de hand is. Toen ik het putje opende, zag ik dat het vol water stond. Toen ik bij de waterzuive ring ging kijken, zag ik dat er van alles in de sloot dreef dat er niet in hoorde. Het kwam uit de overstort van Everstekoog. De zuivering kon de aanvoer blijkbaar niet aan, wat niet zo gek is als je met dezelfde capaciteit nu ook het rioolwater van Oudeschild en 't Horntje moet verwerken. Er is dus ongezuiverd water in de sloot terecht geko men. Dat is een milieudelict. Ik heb geprobeerd daar aangifte van te doen bij de gemeente, maar ik word steeds doorverwezen.' Toen hij het terrein van de wa terzuivering aan de Pontweg tus sen De Koog en Den Burg op wil de, werd hem de toegang gewei gerd en gezegd dat hij contact met het hoofdkantoor in Edam moest opnemen. Bakker belde daarop de krant en de politie. Beide kwamen ter plekke, maar ook dat verschafte de veehouder geen toegang tot de zuivering. De agenten hoorden zijn verhaal wel aan en gingen daarna in gesprek met het hoogheemraadschap, om die kant van het verhaal te verne men. Voorlichter Hans Bosma van het hoogheemraadschap bevestigt dat er onverwerkt afvalwater en resten van toiletpapier en andere zaken in de sloot zijn gelekt. 'Maar het was de moeite niet. In twee dagen is het verteerd.' Of dat ook het geval is met de gebruikte tam pons die Bakker voor het oog van de verslaggever uit de sloot viste, lijkt overigens twijfelachtig. Er zijn volgens Bosma ook putten en rio leringen overgelopen, maar dat is een zaak van de gemeente. Het lukte gisteren niet een reactie van Gemeentewerken los te krijgen. Bosma heeft begrip voor de zor gen van Bakker over de kwaliteit van het slootwater. 'Je kunt niet voor honderd procent uitsluiten dat er iets weglekt. Maar in elk tafelkleed zit wel eens een vlekje.' Bakker luidde al eerder de nood klok over de kwaliteit van het slootwater en maakt zich grote zorgen over de uitbreiding van de zuivering, onder meer met een groot moerasfilter. Leden van de gemeenteraad namen volgens hem een kijkje op de zuivering. 'Het hoogheemraadschap zal daar De zwemtocht over het Mars diep is zondag afgelast. Zwemclub Texel'71 vond het door de weersomstandigheden niet ver antwoord mensen van Den Helder naar Texel te laten zwemmen. De club wil komende zondagochtend opnieuw een poging wagen. Een groep Texelaars is al een tijdje bezig met de voorbereidingen. In juli zwommen twaalf Texelaars van Texel naar Vlieland en vorige week zwommen de beoogde deelnemers van Ceres naar Dijkmanshuizen. best een mooi verhaal hebben afgedraaid, maar ik mocht daar niet bij zijn en mij werd naderhand niets gevraagd.' Hij vermoedt dat hormonen in het water, als gevolg van gebruik van de pil, de vruchtbaarheid van zijn veestapel negatief beïnvloedt. Bosma zegt dat het hoogheem raadschap in gesprek gaat met Bakker. Politicus Jur Schuiringa (WD) vertelt de zorgen van Bak ker te delen en vindt het jammer dat de uitbreiding van Everstek oog nog niet is gerealiseerd, ter wijl de twee rioolwaterzuiveringen in de buitendorpen wel zijn afge koppeld. Een 35-jarige automobilist uit Hil versum die van donderdag op vrij dag met teveel alcohol achter de kiezen achter het stuur was gekro pen, is om 3.30 uur aangehouden op de Pontweg. De man moest mee naar het politiebureau en blies bijna twee maal de toegestane hoeveelheid: 420 ug/l (tot 220 toe gestaan). Hij kreeg een proces-ver- baal en een rijverbod voor enkele uren. Lies Fedder, de kleindochter van dokter Adriaan Wagemaker, is op zoek naar Texelaars die een keer een vaartocht langs de Noordzee kust van Texel naar IJmuiden willen maken. Dat is bedoeld voor kun stenaarsinitiatief RC De Ruimte in IJmuiden waar zij deel van uit maakt. Belangstellenden kunnen contact met haar opnemen via tel 0255-527435 of op www.rcderuim- te.com kijken. Fedder was in 2005 nog te gast bij TESO om de nieuwe Dokter Wagemaker te dopen. Een stevige regenbui joeg zondag deze schapen naar de beschutting van een tuinwal aan de Kleiweg. (Foto Salko de Wolf) Adelborsten die in augustus zijn gestart met hun officiersopleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine (KIM) in Den Helder, houden een bivak op Texel. De training die zich zondag afspeelde in het bos, vormt het eerste onderdeel van hun instructieperiode. Deze bivak draait vooral om het creëren van een teamverband. (Foto Gerard Timmerman) Een zwerm bijen heeft zich de afgelopen weken in een boom van Jan Zijm in De Koog genesteld en daar een compleet nest gebouwd dat de afgelopen dagen weer en wind heeft doorstaan. 'Dit zien we niet vaak', aldus imker Jaap Jager. Het nest, met daarin vier raten, wordt één dezer dagen uit de boom gehaald en elders in een kast geplaatst. 'We ver wachten dat ze het anders toch niet overleven', aldus Jager. Hij schat de zwerm uit zo'n dertigduizend bijen bestaat. (Foto Jeroen van Hattum) Veehouder Erik Bakker, bezorgd over de kwaliteit van het slootwater, mocht het terrein van waterzuivering Evertekoog niet betreden. Hij belde daarop de politie, maar ook dat leidde er niet toe dat hij naar binnen mocht. (Foto Gerard Timmerman) Al jaren volg ik met belangstelling de opvattingen van allerlei mensen over het te voeren beleid ten aan zien van de overlast die de ganzen veroorzaken. Nu zijn echter twee zinnen in het artikel van Gerard Timmerman mij volkomen in het verkeerde keelgat geschoten. Namelijk de zinnen waarin Ree voort zegt dat de ganzen beheerd moeten worden en dat er ingegre pen moet worden. Beheren staat mijns inziens voor: 'We willen dat het gaat zoals wij willen dat het gaat.' Ingrijpen staat mijns inziens voor: 'Ik zal koste wat kost mijn zin krijgen, al moet ik de hele boel afslachten.' Natuurlijk hebben de boeren last van de ganzen. Natuur lijk is dat een grote schadepost. Ik begrijp heel goed dat de boeren bang zijn hun inkomen te verliezen. Daar kan ook niet zomaar aan voorbij worden gegaan. Echter, het gaat niet alleen om de overlast door ganzen. De ganzen zijn een onderdeel van een heel systeem. Dus als je ze gaat doden, gebeurt er iets met het hele systeem. Net zoals er iets met het klimaat gebeurt als je alle bossen kapt. Wat ik niet begrijp, is dat ik niets lees over het gehele ecosysteem. Waar overigens de landbouw een desastreus effect op heeft. Wij mensen hebben door de manier waarop wij willen leven (welvarend en comfortabel) een dramatisch effect op onze omgeving. De problemen die zich momenteel manifesteren in de wereld hebben wij mensen veroorzaakt. Hoezo, wij weten hoe we moeten beheren en ingrijpen? Het pro bleem van de overlast der ganzen op Texel is een gevolg van het evenwicht dat verstoord is. Mijn opvatting is dat moeder Natuur zichzelf weer in balans brengt en dat wij met z'n allen eens naar onze moeder moeten luisteren. Hoe kun je een bedrijf voeren met zoveel ganzen om je heen? Daar begint het mee. Het accepteren van een feit. Nu probeert men steeds maar weer het feit te veran deren. En dat gaat echt niet lukken vrees ik. Marian Arends, Den Burg. Beste Piet, je hebt amper je hielen gelicht of je wordt nu al gemist. Iedere week werden door jou alle plantsoenen in De Mars keurig onkruidvrij gehouden en op zijn tijd werden de hogere struiken gesnoeid. Er was altijd wel even tijd voor een praatje of een welge meende groet en als je een vraag had over een struik of een boom dan wist jij het antwoord. Het lijkt allemaal zo gewoon, maar pas als de dingen veranderen zie je hoe goed het altijd was. Vandaar dit eerbetoon aan Piet, want dat verdient hij gewoon, zeker als je er tegenover zet hoe het nu gaat. De hele zomer wordt er niets aan gedaan. Begin juli heeft men er met een man of wat met een rot gang alle uitschieters van het onkruid uitgetrokken, er werd niet geschoffeld en er werden ook hele delen overgeslagen. We zitten nu eind augustus en er is nog steeds niets gedaan. Misschien moet het nog ingepland moeten worden, maar dat maakt mijn waardering voor Piet niet minder. Rob Jongejan, Korfbaeck, Den Burg. Gemengd koor Achter de Ruge diekzangers begint vrijdag 3 sep tember met de repetities. Onder leiding van dirigent Karen Keijzer worden meerstemmige liedjes gezongen. Het repertoire bestaat uit Nederlandse liedjes, Ierse bal lads en popsongs. Ook wordt uit gebreid aandacht besteed aan kerstliedjes. Er staan rond kerstmis inmiddels drie optredens gepland. De repetities vinden plaats in het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp en beginnen om 19.30 uur. VRIJWILLIGERS ME DA OPENBARE ORDE EN VEJLK. Marijke Lionarons uit Den Burg is onderscheiden met de vrijwilli- gersmedaille Openbare Orde en Veiligheid omdat zij tien jaar actief is binnen het Texelse SIGMA-team. Dat is een groep van hulpverleners die in geval van rampen en calamiteiten ambulancepersoneel kunnen assisteren. Lionarons kreeg de medaille zaterdag tijdens een geza menlijke dag van SIGMA-teams in de regio Noord-Holland Noord. De Texelse SIGMA-leden Elda Panoto en Tamara Vorst wonnen die dag met oefeningen de zogeheten Henk van Dijk Trofee, vernoemd naar een overleden docent van de SIGMA-teams. (Foto Olivier Schilling)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5