ONTDEK DE STELLING VAN AMSTERDAM TEXELSE 6 COURANT MASCOTTE VOOR MINI DAM TOT DAM LOOP 5 VRAGEN AAN... GA TOCH FIETSEN NOORD-HOLLANDS SMULLEN VERHUISBERICHT RINGSLANG IN AMSTERDAM Kijk ook op www.noord-holland.nl De Stelling van Amsterdam Provincie Noord-Holland Aan het hoofd van de provincie staat een algemeen bestuur: Provinciale Staten. De 55 leden hiervan zijn gekozen door de inwoners van Noord-Holland. Een van de Statenleden is Rob van Oeveren van de Partij voor de Dieren De forten van de Stelling van Amsterdam openen hun deuren tussen 4 en 26 septem ber. Een unieke kans om de monumenten die normaal gesloten zijn, eens van binnen te bekijken. DINSDAG 31 AUGUSTUS 2010 De Oogstweek is onderdeel van de campagne 'noordhollandsegrond', een initiatief van de provincie Noord-Holland voor de promotie en stimulering van duurzame en biologische landbouw in Noord-Holland. Kijk voor het meest actuele overzicht van deelnemende restaurants én voor biologische aanbiedingen bij de Deen en DekaMarkt op: www.noordholland- segrond.nl Duizenden kinderen doen op zondag 19 september weer mee aan de Mini Dam tot Damloop. Dit jaar wordt die voor de 25e keer gehouden. Kinderen in de leeftijd van 4toten meti2jaar lopen afstanden van o,6 of 2,2 km in Amsterdam en Zaandam. Vooreen groot deel lopen de kinderen over het parcours van de 'echte' Dam tot Damloop. Ook al kan elk kind meedoen, vooral kinderen vanuit veel scholen uit de regio lopen mee. Hun sportieve prestatie wordt beloond met een medaille en een rugzakje met cadeautjes. Kleurplaatwedstrijd Naafloop is op de Burcht in Zaandam een loterij en zijn er vele activiteiten. Dit jaar zijn die zelfs extra feestelijk. Want de Mini Dam tot Damloop heeft dit jaar een mascotte gekregen. Deze heeft alleen nog geen naam. Doe vóóri7 september mee aan de kleurplaatwedstrijd, bedenk een naam en maak kans op mooie prijzen! Op 19 september worden de winnaars bekend gemaakt. De kleurplaat is te vinden op www.damloop.nl. Ook staat daar meer informatie. Sponsor De provincie Noord-Holland moedigt iedereen aan om te bewegen en vooral dejeugd. De Mini Dam tot Damloop is een van de evenementen die de pro vincie sponsort, andere evenementen waar deelnemers en publiek volop van genieten zijn het Noord-Hollands Schaatsweekend, Jumping Amsterdam en Bevrijdingspop. De Stelling van Amsterdam is een typisch voorbeeld van Hollands waterbouwkundig vernuft en militaire historie. Doordat rond de forten niet gebouwd mocht worden heeft het landschap rondom de forten, dijken en sluizen zich tientallen jaren op natuurlijke wijze kunnen ontwikkelen. De provincie Noord-Holland spant zich in om een zo breed mogelijk publiek kennis te laten maken met deze unieke eigenschappen. De Stelling van Amsterdam is Werelderfgoed, net als bijvoorbeeld de Chinese Muur, de Amsterdamse grachtengordel en de Egyptische piramides. De provincie Noord-Holland ondersteunt de Stelling van Amsterdam. De organisatie van passende publieksevenementen vergroot de bekendheid van dit unieke Werelderfgoed in Noord-Holland. Colofon De pagina'Mijn provincie NH' iseen uitgavevan de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal Noord-Hollandse huis-aan-huisbladen. Redactie: Provincie Noord-Holland, Annoesjka Brohm, sectorCommunicatie, Postbus3007, 2001 DA Haarlem, tel. 023 5143832, e-mail: mijnprovincie@noord-holland.nl. Hoe lang bent u al Statenlid? Sinds maart 2007, dus drieënhalf jaar. Waarom bent u Statenlid geworden? Ik ervaar onnodig dierenleed als onrecht en daar kan ik slecht tegen. Om belangen en rechten van dieren te verankeren, is politieke besluitvorming nodig. Daarom ben ik nu zo'n zes jaar lid van de Partij voor de Dieren. De provincie geeft soms toestemming voor het doden van dieren die schade veroorzaken. Alleen als niets anders meer helpt en de schade heel groot is, wil ik dat overwegen. Of als de veiligheid van vliegverkeer direct in gevaar is. Maar éérst de omgeving van Schiphol onaan trekkelijk maken voor grote vogels, zoals ganzen en sommige roofvogels. Daar wordt al lang over gepraat, maar er gebeurt te weinig. De bio- industrie buiten onze provincie houden of strijden tegen het afschieten van damherten in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Om die redenen wilde ik Statenlid worden. Hoe ziet uw contact met de Noord-Hollanders er uit? De meeste contacten lopen via e-mail of telefoon. Soms wil iemand iets kwijt over dierenwelzijn, of over projecten waar een politiek besluit over moet worden genomen. Wat minder vaak zijn er persoonlijke contacten tijdens werkbezoeken. Die kosten meer tijd, maar zijn altijd heel leerzaam. Wat is uw favoriete plek in Noord-Holland? Dat hangt van het moment af. Hofjes in Amsterdam of Haarlem, de duinen voor een wandeling, de koeien, schapen en geiten in de weiden of op de dijken als ik er langs rijd met fiets, motor of auto. Ik hoef niet te kiezen. Noord- Holland heeft het allemaal. Wat gaat u binnenkort doen in de provincie? Mijn fractie probeert steun te krijgen voor zeven vrijwilligersorganisaties die jaarlijks 20.000 hulpbehoevende vogels, egels en andere in het wild levende dieren opvangen. September is Stellingmaand. Dat betekent dat er veel te doen is in en rondom de forten van de Stelling van Amsterdam. Rinse Kruisinga, gedeputeerde van de provincie Noord-Holland, geeft op zaterdag 4 september het startschot voor de Stellingmaand in Kunstfort bij Vijfhuizen. Van 13.30 tot 17.00 kunt u daar genieten van een gevarieerd programma met muziek van gelegenheidsensemble Schijn Bedreigt, een waterproeverij en een theatrale act vanaf het water. 2010 is het 'Jaar van het Water' en tijdens de Stellingmaand vormt 'water' het verbindende element tussen tal van culturele activiteiten. Op meer dan 25 forten is veel te beleven: van kunstexposities en straattheater tot video, muziek, kanotochten en tal van andere activiteiten voor jong en oud.en kleine greep uit het aanbod: Kijk voor het complete programma op: www.stellingvanamsterdam.nl/agenda. Piratenshow op het Fort bij Edam op 19 september. Wedstrijden van de Jeugdbrandweer op het Fort bij Markenbinnen op alle zondagen in september. Bezoekersdagen op het Forteiland IJmuiden op 12,18,19 en 26 september. Feestelijke opening van het onlangs gedeeltelijk gerestaureerde Fort bij Pennings- veer met o.a. een konijnenknuffelhoek en een High Tea op 12 september. Fortenvaartocht vanaf Fort bezuiden Spaarndam op 4,11,12,18,19, 25 en 26 september. Bekijk tijdens de Stellingmaand het fort terrein en de omgeving door een periscoop op Kunstfort bij Vijfhuizen. Kano mee in De Slag om Pampus of De Slag in de Rondte vanaf Fort H in Muiden op 4 september. Op 5 september is de 'Groene AS-dag'. Vrijwilligers geven dan rondleidingen en u kunt kiezen uit acht mooie fietsroutes (zie ook elders op deze pagina). De natuur van Noord-Holland is enorm afwisselend met veel bijzondere planten en dieren. Daardoor is het een aantrekkelijke provincie om in te wonen, werken en recreëren. De natuur is een waardevolle hulpbron voor economische activiteiten zoals landbouw, recreatie en toerisme. Om aandacht te vragen voor het belang van soortenrijkdom is het jaar 2010 door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het 'Jaar van de biodiversiteit'. Dit jaar staat hier daarom steeds een dier uit Noord-Holland in het zonnetje. Getver, een slang! Dat zullen er veel zeggen. Voor hen is het goed om te weten dat er in Noord- Holland maar één soort slang voorkomt en dat is de ringslang. Voor mensen is hij niet giftig. Hij eet vooral kikkers. Het is een schuw beest dat een lengte kan bereiken van een tot twee meter. Ringslangen zijn te vinden in het natuurgebied 'De Groene AS', ten zuidwesten van Amsterdam. Onderdelen van dit gebied zijn het Amsterdamse Bos en de Amstelveense Poel. In de Groene AS worden onder andere broedhopen aangelegd. Nederland is eigenlijk te koud voor slangen, maar met broedhopen kan de ringslang toch haar eieren uitbroeden. Dankzij onder andere de inzet van de provincie Noord-Holland zijn natuurgebieden tussen Amstelland en Spaarnwoude via de Groene AS verbonden tot één natuurgebied. Op die manier krijgt de ringslang een groter verspreidingsgebied en grotere overlevingskansen. De meeste medewerkers van de provincie Noord-Holland gaan tijdelijk ver huizen. Vanaf november 2010 zijn de locaties aan deZijlweg en Houtplein in Haarlem niet meer in gebruik. Het kantoor aan het Houtplein wordt verbouwd tot een meer duurzaam gebouw. Vam november20io tot het voorjaar van 2013 verblijven de provincieambtenaren inde kantoren aan de Ceylonpoort 5-25 en Suri namewegn in Haarlem. Het provinciaal bestuur zal in Paviljoen Wel gelegen aan de Dreef 3 in Haarlem gehuisvest blijven. Het algemeen postadres blijft hetzelfde: Postbusi23,2000 MD Haarlem. Lekker fietsen door de Groene AS, een aantrekkelijk en aaneengesloten natuur- en recreatiegebied ten zuidwesten van Amsterdam? Op 5 september is de Groene AS-publieksdag. Kies uit een van de acht fietsroutes van ongeveer vijftien kilometer, of voor een lange route van ongeveer zestig kilometer. Op de Groene AS-dag staan gidsen klaar die graag vertellen over de geheimen van het gebied. Ook houden diverse locaties tussen 11.00 en 16.00 uur 'open huis'. Met kortingsacties en rondleidingen maken zij er een speciale dag van. Om 12.30 uur opent gedeputeerde Rob Meerhof de Groene AS-dag bij Paviljoen Aquarius, aan het Anton Schleperspad 10 in Amsterdam. U bent van harte welkom om dit feestelijke moment bij te wonen. Voor de eerste 300 bezoekers is er zelfs een gratis ijsje. Voor de fietsroutes en meer informatie over de locaties en acties op de Groene AS-dag, kunt u terecht op www.groene-as.nl. Routeboekjes zijn ook af te halen bij onder andere het informatie centrum van het Amsterdamse Bos. Fietsen in Noord-Holland De provincie Noord-Holland is betrokken en actief bij de aanleg van fietspaden, tunnels en fiets- knooppunten. Daarnaast stimuleert de provincie iedereen om te bewegen. Het Noord-Hollands landschap is een verrassing om met de fiets te ontdekken. Fietsroutenetwerken dwars door de hele provincie wijzen de weg. Genieten van biologische producten van Noord-Hollandse grond?Tijdens de Oogstweek(n tot en meti8 september) serveren verschillende restaurants in de provincie het Heerlijk Noord-Holland Oogstmenu bij een restaurant bij u om de hoek. Alkmaar: Lunchroom Bakkerij Fermento Amsterdam: Culinaire Werkplaats, De Badcuyp, De Griekse Taverne, De Italiaan, De Roode Leeuw, De Waaghals, Fifteen, Gartine, Gebroeders Niemeijer, HaykeKookt, Hemelse Modder, Merkelbach, My Burrito, NatuurlijkSmullen, Nielsen, Op deTuin, PianetaTerra, Siere Cateraars, Star Ferry, The Colour Kitchen, Toussaint Bloemendaal: Fleurie Blokker: De Nadorst Callantsoog: legewies eten drinken De Koog (Texel): Cooghen, Opduin De Rijp: De Reghter De Waal (Texel): Rebecca Edam: De Beurs, De Fortuna, L'Auberge Damhotel Egmond aan Zee: De Woudhoeve Brasserie, Egmondsch Kaatje, La Chatelaine Enkhuizen: De Smederij, Die Drie Haringhe Grootschermer: Roddels Haarlem: Aangenaam, DeTuin, Vlam in de Pan Heerhugowaard: De Filosoof, D'Olifant Hippolytushoef: Brasserie Restaurant 99, Eeterij Ongder De Kukel Hoofddorp: Vork Mes Hoorn: Alpino, De Hoornse Kogge, De Keizerskroon, H end riekje Stoffels, Vis aan de haven Medemblik: D'Artiest Monnickendam: De Posthoorn Noordbeemster: De Beemster Hofstee Oudendijk: Les Deux Ponts Warmenhuizen: De Ooievaar Weesp: Minevitus Wormerveer: De Vijfde Smaak Zaandam: De Hoop op d'Swarte Walvis

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 6