Directeur Marion Steyger vertrekt Veel belangstelling voor NK tijdrijden Texel Culinair samen met De Toekomst TEXELSE 9 COURANT Vogelaars grijpen naast zeldzame dwaalgasten Route tijdrijders Jeu de boulesclub houdt open dag DINSDAG 31 AUGUSTUS 2010 Marion Steyger neemt na acht jaar afscheid van de Kompasschool in Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) 'Kompasschool net één grote familie' Acht jaar lang zwaaide Marion Steyer de scepter over de Kom passchool. Deze week neemt ze afscheid van de school voor speciaal onderwijs in Den Burg. Ze verruilt haar baan voor een groot project in Amsterdam om taalachterstanden bij kinderen terug te dringen. Met trots laat Steyer de nieuwe indeling van de school zien. In de klaslokalen zijn diverse 'ateliers' ingericht, plekken waar de kinde ren kunnen rekenen, schrijven of aardrijkskunde of geschiedenis volgen. Het is een nieuwe vorm van onderwijs, gericht op het sti muleren van de kinderen om te leren, die onder haar leiding is ingevoerd. 'De kinderen kunnen kiezen wat ze willen doen en tus sendoor hebben we klassikaal les. Daarmee hopen we te stimu leren dat ze het leuk vinden om te leren.' Een goede school zijn voor kinde ren die in het reguliere basison derwijs niet kunnen meekomen, was voor Steyger de afgelopen jaren één van de belangrijkste doelstellingen. 'Veel kinderen die hier komen, vinden leren niet meer leuk, omdat het op hun vorige school is misgegaan. Het is mooi als je kunt bereiken dat ze het weer oppikken, hun sterke kanten ontwikkelen en dat je ze hulp en ondersteuning biedt op plekken waar het niet goed gaat. Je wilt kinderen toch goed voor bereiden op de toekomst.' Vakantie op Texel bracht Steyger acht jaar geleden op de Kompas school. 'We kampeerden vaak bij Donatus en het leek ons wel wat om op Texel te wonen.' Ze zag een advertentie waarin een schoolhoofd voor de Kompas school werd gezocht en nadat ze was aangenomen werd de over steek naar het eiland gemaakt. Eerder was ze beleidsambtenaar van de gemeente Amsterdam, docent op de PABO en staflid van het Mozeshuis in Amsterdam. Dat is een centrum voor volwasse neneducatie en samenlevingsop bouw dat zich richt op het vergro ten van de eigen zelfredzaamheid. Onder haar leiding maakte de school een sprong voorwaarts in kwaliteit. In 2005 oordeelde de arbeidsinspectie nog dat de school 'ernstig tekort schoot op het gebied van zorg en begelei ding van de leerlingen'. Bij het laatste bezoek in 2008 oordeelde de onderwijsinspectie dat de Kompasschool zich 'sterk had ontwikkeld' en op vrijwel alle fronten positief scoorde. Onder leiding van Steyger maakte de Kompasschool op 1 augustus 2008 bestuurlijk de oversteek naar de Stichting Samenwer kingsschool voor Speciaal en Voortgezet Speciaal Onderwijs in Den Helder waar diverse scholen onder vallen. Voorheen vormden burgemeester en wethouders het schoolbestuur. Toen Steyger kwam, was finan ciering van het speciaal onderwijs een knelpunt en dat is het bij haar vertrek nog steeds. Gemeente en de Stichting Samenwerkings school zijn momenteel in gesprek hoe financieel bij te springen. Steyger verwacht dat het alle maal wel goed komt. 'Je merkt dat er veel steun is voor speciaal onderwijs op het eiland. Maar alleen hier zo'n school heb ben om te voorkomen dat kinde ren al vroeg naar Den Helder moeten, is niet toereikend. Je moet ook kwalitatief onderwijs bieden.' Om de positie van de school ver- De Dorpsstraat in De Koog biedt van vrijdag 10 tot en met zondag 12 september onderdak aan het jaarlijkse festival Texel Culinair. Maar liefst 32 restau rants verzorgen de meest uit eenlopende gerechten. Net als bij eerdere edities krijgt de Dorpsstraat gedurende het festival een compleet ander aan zien. Daarnaast wordt het publiek ook vermaakt door een keur aan straatartiesten. De meest in het oog springende verandering is de centrale ontvangstruimte, die dit jaar niet meer gehuisvest is in de Schuilhut aan de Parnassiastraat, maar in discotheek De Toekomst. 'We waren bijzonder blij met De Schuilhut', zegt voorzitter Dirk Koning, 'maar we hebben steeds meer ruimte nodig. Niet alleen voor onze eigen stand, maar ook voor opslag, een servicebalie, de EHBO, toiletten, de medewerkers en de artiesten.' Koning, die het kerkbestuur hartelijk dankt voor de jarenlange samenwerking, hoopt dat het publiek tijdens het festival massaal de nieuwe ont vangstruimte zal bezoeken. 'Voor een praatje, om de expositie te bekijken of gewoon om even uit te blazen. Ook is het voor vele niet-stappers dé kans om eens een kijkje te nemen in deze pres tigieuze discotheek.' De deelnemende restaurateurs worden beoordeeld door een deskundige jury, onder leiding van meesterkok Léon Ribbens. Hij wordt bijgestaan door zijn dochter, meestergastheer Ellis Ribbens, statenlid Nel Eelman- van 't Veer, oud-burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek, direc- Liefst tweehonderd fietsers uit heel Nederland strijden zaterdag 4 september op Texel om het jaarlijks Nederlands Kampioen schap tijdrijden voor vrije ren ners. Gestreden wordt in diverse categorieën racefietsen, tan dems en ligfietsen. Start en finish zijn op de IJsdijk bij Oudeschild. Op het parcours langs de dijk is tussen 13.00 en 17.00 uur geen ander verkeer toegestaan. De 28,5 km lange wedstrijd is hele maal volgeboekt. Op het laatste moment zijn zelfs nog (Texelse) deelnemers van de wachtlijst toe gevoegd. 'De tijdrit is mede bedoeld als stimulans voor de wie lersport op Texel. In het verleden zijn er al heel wat renners uit voort gekomen', aldus het organiserend Wielercomité Texel. Voor alle coureurs, ongeacht het niveau, is de tijdrit een strijd met zichzelf en de elementen, want langs de dijk heeft de wind altijd vrij spel. De toppers probeerden voorheen de 40 kilometer binnen het uur af te leggen, nu is het de uitdaging om binnen 40 minuten terug te zijn in Oudeschild. Voor het publiek valt er het nodige te beleven: dichte wielen, futuristi sche helmen en gestroomlijnde lig fietsen zijn in alle soorten en maten te zien. Eregast is wethouder Edo Kooiman, in het verleden zelf een verdienstelijk wielrenner. Onder de deelnemers bevindt zich een groot aantal Texelaar zoals Robbert Boersen, Ruben van Vliet, Erica Goënga en Natascha van der Vis. Bij de ligfietsen maakt Geert van der Steeg zijn opwachting. Verder strijden verschillende Texel se bedrijventeams om een wissel trofee: de bedrijvenbokaal. Hotel Molenbos uit De Cocksdorp heeft een primeur en verschijnt met een damesteam aan de start. Bij de heren senioren verdedigt Mark Hulzebos uit Den Helder (tijd vorig jaar 38 minuten 10 seconden) zijn titel. Een tijd onder de 40 minu ten mag ook worden verwacht van Rick van Breda uit Den Helder en veteraan Yvano Zwirs uit Kwints- heul, die vorig jaar als tweede ein digde. Bij de dames gaat de strijd vermoedelijk tussen Jannie Klein- jan uit Almelo (winnares vorig jaar) en ex-wereldkampioene Marion Bax uit Bavel. 'Vrije renners' zijn wielrenners die niet bij de nationale wielerbond KNWU zijn aangeslo ten. Al zijn de meeste namen min der bekend, toch komen jaarlijks heel wat uitstekende fietsers aan de start. Bij de tandems komen drie dames- en achttien herenteams aan de start. Bij de dames verschijnen de kersverse wereldkampioenen Nyn- ke Troelstra en Joleen Hakker, die vorige maand in Canada de regen boogtrui veroverden. Bij de heren is 'Mister Tandem' Jan Mulder, goudwinnaar op de Paralympics van 1996 van de partij. De tan dems bestaan uit een piloot en een visueel gehandicapte bijrijder. Dat zij hard over de weg kunnen gaan, blijkt uit toptijden die de afgelopen jaren zijn neergezet. De ligfietsen met stroomlijn gaan het hardst van allemaal; sommige halen een gemiddelde van dik boven de 50 km/uur. De route van het NK tijdrijden start in Oudeschold ter hoogte van Wad denhaven Texel. De renners rijden langs de dijk richting het keerpunt (monument bij De Cocksdorp) en weer terug naar Oudeschild. Natuurmonumenten zet speciaal voor de fietsers het hek langs hoe ve Zeeburg en De Schorren open. De gemeente heeft toestemming gegeven het hele parcours ver keersvrij te maken. Alleen de orga nisatie en aanwonenden mogen er tussen 13.00 en 17.00 uur met auto's op. Overig verkeer wordt met borden omgeleid. Bij alle zij wegen staan verkeersregelaars; weggebruikers dienen hun aanwij zingen op te volgen. Recreatieve fietsers die aan de buitenzijde van de Waddendijk een rondje rijden, moeten voorzichtig zijn met over steken. der te ondersteunen, is kortgele den de Vrienden van de Kompas school opgericht. Steyger: 'We hebben ouders en oud-leerlingen aangeschreven om voor tien euro per jaar lid te worden. Maar dat geldt ook voor andere belangstel lenden die het speciaal onderwijs op Texel een warm hart toedra gen. De inkomsten zijn niet bedoeld om de school financieel te steunen, wel voor de extra's als een nieuwe computer. We kunnen met de Vrienden hopelijk ook laten zien dat de school breed wordt gesteund.' De Kom passchool telt momenteel 32 kin deren, ongeveer het jaarlijkse gemiddelde. Een deel gaat na groep acht door naar de OSG, een ander deel naar De Pijler voor praktijkonderwijs. Werken aan de eigen ontwikke ling geldt ook voor Steyger. Na acht jaar wilde ze een nieuwe uitdaging aangaan en die vond ze bij ABC-Onderwijsadviseurs in Amsterdam. 'Daar ga ik een pro ject begeleiden waarbij we via instructies aan kleuterleidsters en docenten in het basisonderwijs taalachterstanden bij kinderen willen verhelpen. Ik ga daar lei ding geven aan een projectteam dat de instructeurs begeleidt. Het is een groot project dat ook door de Universiteit van Amsterdam wordt gevolgd om te zien wat de resultaten zijn.' Steyger blijft vooralsnog op Texel wonen. 'Ik heb het hier goed naar mijn zin, maar ik ben ook een stadsmens.' De Kompasschool, haar team en de kinderen gaat ze missen. 'Doordat het allemaal kleinschalig is, is het net één grote familie.' Marion Steyer neemt vrijdag van 16.00 tot 18.00 uur afscheid op de Kompasschool aan de Molenstraat in Den Burg. Ze wordt opgevolgd door Corry van Eeten uit Den Helder. De zomer staat niet bekend om de vogeltrek, toch zijn op Texel alweer de nodige bijzondere dwaalgasten gesignaleerd. Zoals een arendbuizerd, een groene bij eneter, een westelijke blonde tapijt en een kalanderleeuwerik. Bijzonder is dat ze ontsnapt zijn aan de lens van doorgewinterde vogelaars. Op vakantiepark De Krim ontstond op 13 juli commotie toen een arend buizerd neerstreek op het dak van één van de bungalows. Gedacht werd dat het een ontsnapt exem plaar was uit de vogelbush van Eureka. Maar verzorgster Silke Kruk meldde vogelfotograaf René Pop dat dit tamme exemplaar nog keu rig op Eureka zat, dus dat het een wilde roofvogel moest betreffen. Aan de andere kant van het eiland, bij de Horsmeertjes, werd op 8 augustus een groene bijeneter gesignaleerd, ook geen alledaagse verschijning. Volgens de website van de Dutch Birding Association (DBA), waarop alle waarnemingen worden gemeld, is het de derde keer dat de groene bijeneter in Nederland is gezien. Bijzonder was dat deze zeldzame dwaalgast, die al een dag of acht in Nederland rondvloog, op Texel niet door ken ners is gezien, laat staan gefotogra feerd. Wel door een toevallige voor bijganger, die er een bijzondere vogel in onderscheidde en het dier met zijn telefooncamera vastlegde. Geen haarscherpe foto, maar voge- teur Harry Mathijsen van Texel Campings en zijn echtgenote Jannie Mathijsen. Zij beoordelen de gerechten en de deelnemers. De uitslag wordt bekend gemaakt op zondagavond, tijdens de fees telijke afsluiting. Het evenement prijst zich geluk kig met hoofdsponsor Kweker Kossen, maar Koning benadrukt dat ook de bijdrage van de klei nere sponsors onontbeerlijk is. 'Velen denken ten onrechte dat Texel Culinair een commercieel verhaal is, maar niets is minder waar. We kunnen dit alleen doen bij de gratie van onze sponsors en we zijn nu al weer op zoek naar sponsors voor de editie van volgend jaar.' Kaart Sate: ie: Tene.i EM=J Arendbuizerd. laars wisten er toch de groene bij eneter in de herkennen. 'Een soort die van (minstens) 8 augustus tot 16 augustus onopgemerkt in Neder land verblijft. Dat geloof je gewoon niet. Ik was op een tussenliggende datum nog op Texel. Stel je eens voor!', schreef een vogelaar op de website van de DBA. En zoekactie door vogelaars leverde niets op. Op 23 augustus kwam de melding dat in een tuintje bij de vuurtoren een westelijke blonde tapuit was gesignaleerd. Ook deze bijzonder heid ontsnapte aan de aandacht van vogelaars. En als klap op de vuurpijl het bericht over een kalan derleeuwerik in de Slufter, als het op zeldzaamheid aankomt ook een tje van de bovenste plank. Ook dit leverde geen rijen met vogelaars op. Nicolas Hoffmann uit Frankrijk, die ook de Aziatische Goudplevier ontdekte, kreeg het dier wel voor de lens. De plaats waar de westelijke blonde tapuit is gespot. Groene bijeneter, foto gemaakt met een telefooncamera. Op de inzet een groene bijeneter, gefotografeerd door René Pop. Kalanderleeuwerik. (Nicolas Hoffmann) Ter gelegenheid van de landelij ke jeu de boulesdag houdt jeu de boulesclub Den Burg zondag 5 september van 13.00 tot 15.00 uur open dag op de locatie bij zwembad Molenkoog. Jeu de boules, petanque, is niet aan leeftijd gebonde. 'De indruk bestaat dat het een sport voor oude mannen is', zegt Gerrit Span- haak van de club uit Den Burg, 'omdat het geen sport is die enor me fysieke inspanning vereist. Maar juist daarom is het geschikt voor alle leeftijden, zowel mannen als vrouwen en ook voor minder- valide mensen.' De sport vraagt wel concentratie en leidt tot veel beweging. Belangrijk vindt Span- haak ook het onderling contact. 'Je komt onder de mensen, doet nieu we vrienden op en het partijtje petanque is steeds weer een moment om naar uit te kijken.' De club speelt elke week op dinsdag-, donderdag- en zaterdagmiddag onderlinge wedstrijden. Tijdens de open dag zijn belang stellenden van 13.00 tot 15.00 uur welkom om een kijkje te nemen op de accommodatie van de vereni ging. Samen met ervaren spelers kan een team gevormd worden om een partijtje te spelen en zo spe lenderwijs de regels onder de knie te krijgen. Een partijtje duurt onge veer een uur. Er wordt gespeeld onder het genot van een hapje en een (Frans) drankje. Deelname is gratis, de vereniging zorgt voor materiaal en begelei ding. Voor meer informatie: www. jeudeboulesclubdenburg.nl of tel. 312414.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9