Realisatie nieuwe OSG pad vol obstakels 'Einde van school is niet eens te zien' TEXELSE 10 COURANT 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2010 De kantine op de eerste verdieping van het gebouw. De realisatie van de nieuwe OSG is een kwestie van lange adem geweest. De betrokkenen moes ten een pad vol obstakels, tegen slagen en dreigende geldtekorten trotseren. Toch kwam de nieuwe school er. Een overzicht van een jarenlang proces. Woensdagavond 20 februari, een cruciale avond waar achteraf beke ken de kiem voor de huidige nieuw bouw wordt gelegd. De commissie Welzijn is voor het laatst bijeen vóór de gemeenteraadsverkiezingen. Toenmalig wethouder Nel Eelman stuurt aan op instemming van de OSG, de Muziek- en Dansschool, het ROC en de bibliotheek met een nieuw te bouwen gezamenlijk multi functioneel complex. Eelman hoopt de vaart in het kanjerproject te krij gen, maar het pakt anders uit. De bibliotheek trekt zich onverwacht terug uit het project en het multi functionele gebouw sterft een stille dood. Ook de politieke partijen zien er weinig brood meer in. Voor de OSG zal een nieuwe oplossing gevonden moeten worden om het al jaren spelende ruimtegebrek te verhelpen en de kwaliteit van de school te verbeteren. In mei presenteert de OSG die oplossing in de vorm van een plan dat met bureau DHV is opgesteld: aan de Haffelderweg moet één gebouw voor de hele school komen. De oude LTS aan de Emmalaan kan worden afgestoten. Een alternatief is beide schoolgebouwen aan de Emmalaan en de Haffelderweg op te knappen, maar de schooldirectie (Henk de Vries, Henk van Atteveldt en Annemarieke de Vries) geeft de voorkeur aan één gebouw. De politieke partijen erkennen de problemen van de school, maar er gebeurt in eerste instantie niet veel, totdat de schoolleiding de politiek benadert en de medezeggen schapsraad en de ouderraad brie ven sturen om het nijpende ruimte gebrek onder de aandacht te brengen. De Vries maakt een omstreden ronde langs de politieke partijen om te pleiten voor tijdelijke noodlokalen, terwijl het college (het bestuur van de OSG) leerlingen lie ver laat uitwijken naar de leeggeko men Redmar IJskaschool in De Waal. De raad kiest voor noodloka len bij de school aan de Haffelder weg. De politiek spreekt ook over nieuw bouw, waarbij de voorkeur uitgaat naar het opknappen van beide gebouwen aan de Haffelderweg en de Emmalaan. Raad en college ver schillen van mening over de route die gevolgd moet worden. Het col lege stelt op basis van de onder- wijshuisvestingsverordening niet meer dan €5,5 miljoen te kunnen uittrekken voor de OSG. De raad vindt dat eerst gekeken moet wor den wat de OSG nodig heeft en dat op basis daarvan pas een budget moet worden samengesteld. De raad stemt in mei in met een col legevoorstel om voorlopig €5,5 mil joen beschikbaar te stellen. In de gemeentelijke begroting wordt een maximum van €7,2 miljoen opgeno men, zodat er meer geld voor de school achter de hand is. Dan is bij voorbaat al duidelijk dat €5,5 mil joen niet genoeg zal zijn. Volgens twee onderzoeken van DHV en de Grontmij zal verbouw €6,4 of €6,8 miljoen kosten. De raad zegt de hoogste prioriteit aan een vernieuw de OSG te geven. Het college zit in een spagaat. Als schoolbestuur wil het graag €6,8 miljoen aan verbouw uitgeven, maar als lokaal bestuur kan het niet verder gaan dan €5,5 miljoen. Bij de OSG zijn ze blij dat er in ieder geval een besluit is geno men, zodat de plannen verder kun nen worden ontwikkeld. Er ligt dan onder meer een plan op tafel om de tuin van de oude LTS te overkap pen, zodat daar een VMBO-plein kan komen. De school wil daarmee het VMBO-onderwijs naar een hoger plan tillen en beter op de praktijk laten aansluiten. De ver wachting is dat de verbouwing in het schooljaar 2006/2007 kan plaatsvinden. In dit jaar wordt de basis gelegd om toch één schoolgebouw te realise ren. Hevo, een extern bureau dat de OSG een paar jaar begeleidt, krijgt in maart het verzoek van burge meester en wethouders om een verkennend onderzoek naar één gebouw te houden. Volgens wet houder Nel Eelman kan dat nog, voordat definitief voor verbouw van de beide schoolgebouwen wordt gekozen. In mei volgt een aanvul lend onderzoek naar één locatie. Personeel is enthousiast en ook de medezeggenschapsraad en ouder raad zijn groot voorstander. In juli wordt duidelijk dat nieuw bouw op één plek bijna €10 miljoen euro gaat kosten, waarna het enthousiasme bij raad en college begint te dalen. Bij het personeel van de school, de ouderraad en de medezeggenschapsraad steekt de zorg de kop op dat de raad alsnog voor verbouw van beide locaties zal kiezen en er worden acties onder nomen In oktober kiest de raad toch voor één gebouw aan de Haf felderweg. Er wordt een budget van €10,3 miljoen beschikbaar gesteld, waarvan een half miljoen voor het versneld afschrijven van de locatie Emmalaan en een half miljoen voor sloop van de Burgemeester De Koninghal. De verhoogde kosten worden onder meer gedekt door een beroep te doen op de opbrengsten van de verkoop van aandelen in het Bouw fonds en er wordt hoop gevestigd op een extra budget dat het minis terie van Onderwijs heeft gekregen dankzij meevallende aardgasbaten. Nieuwbouw van een school blijkt daar later echter niet voor in aan merking te komen. Architectenbureau AGS uit Amster dam krijgt in maart de opdracht de nieuwe school te ontwerpen. Han- nek Höweler wordt de uitvoerend architect. Na de zomervakantie beginnen de eerste financiële peri kelen zich te openbaren. Er blijkt vijf ton uit de reserves van de OSG in het budget voor de nieuwbouw te zitten, maar dat kan niet. De school kan niet financieel verantwoordelijk zijn voor de eigen nieuwbouw. Het budget voor de nieuwbouw wordt met vijf ton verlaagd. Korte tijd later blijkt dat de gemeente het budget niet heeft geïndexeerd, waardoor nog eens zes ton wegvalt. De gemeenteraad is niet bereid dat aan te passen. De school blijft prioriteit houden bij de raad, maar daar wordt niet meer enthousiast gereageerd als het om de kosten gaat. De school moet van koers veranderen en zet in op versoberde nieuwbouw. AGS presenteert, na veel overleg door de OSG met betrokkenen, een nieuw ontwerp waarin 1000 vier kante meter is geschrapt en de gewenste studielandschappen (ruimten voor zelfstudie door de leerlingen) zijn verdwenen. Een gezond binnenklimaat zit er niet meer in en ook goede werkplekken voor de docenten worden een uto pie. Rector Henk de Vries zegt van alle betrokken te willen horen of dit de goede weg is. Hij wil zeker weten dat iedereen achter de ver soberingen kan staan, zodat er niet na oplevering van de school gezeur ontstaat Bij een bespreking van de verso berde plannen in een raadscom missie Middelen neemt De Vries het woord 'Oost-Duits' in de mond. 'Dit wordt niet de school die jullie graag willen', houdt hij zijn gehoor voor. Het leidt tot een voorstel van burge meester en wethouders om alsnog €1,3 miljoen extra aan de OSG te besteden. De raad stemt er in april mee in, zij het schoorvoetend. Texels Belang is tegen. Intussen is in de raad een nieuwe discussie opgestoken die het con tact tussen de school, de architect en de adviseur op scherp zet. Aan leiding is een motie van de PvdA om de school volgens een 'turnkey- achtige constructie' te bouwen om kostenoverschrijdingen te voorko men. Het plan houdt in dat de school met de aannemer een vaste prijs afspreekt en dat die vervolgens aan de hand van het programma van eisen een school realiseert die sleutelklaar aan de OSG wordt overgedragen. Als de motie daad werkelijk wordt uitgevoerd, zou de school architect AGS en adviseur Kleissen voor tonnen moeten afko pen en met het programma van eisen in de hand nieuwe partners moeten zoeken. De raad ziet, om nieuwe problemen te voorkomen, af van de motie. Hij is te laat inge diend, verzuchten enkele fracties. Met de €1,3 miljoen extra achter de hand laat de OSG de architect wederom een nieuw ontwerp opstellen. Nu wordt ook de vraag actueel waar tijdens de bouwwerk zaamheden anderhalf jaar lang een paar honderd leerlingen gehuisvest kunnen worden. Er wordt gedacht aan een leegstaand schoolgebouw in Den Helder (Molenplein), maar ouders voelen daar weinig voor. De oplossing komt bij Woontij van daan. Directeur Jan van Andel is bereid een in aanbouw zijnd appar tementengebouw in De Volmolen tijdelijk aan de school te verhuren. Het gebouw, waarin 24 jongerenap- partementen moeten komen, kan zo'n driehonderd leerlingen huis vesten. Het leegstaande gebouw van Rijkswaterstaat aan de Kees- omlaan, het ROC-gebouw aan de Haffelderweg en de locatie Emma laan komen als andere locaties naar voren. Höweler presenteert in de loop van het jaar het ontwerp van de school zoals deze er nu staat. Hij laat zich daarvoor inspireren tijdens een fietstocht door de Dennen en de duinen, waardoor een bij Texel passend gebouw moet ontstaan. De gemeenteraad stelt negen ton beschikbaar voor de aanschaf van een warmte/koude opslag die het nieuwe raadhuis en het nieuwe deel van de OSG moet verwarmen en koelen. Voor de OSG moet dat lei den tot een beter klimaat in de lokalen, zodat leerlingen letterlijk 'bij de les' blijven. De start van de werkzaamheden loopt opnieuw ver traging op, nu omdat het apparte mentengebouw aan de Volmolen later klaar is dan verwacht. In het najaar valt het gebouw van Rijkswaterstaat af als alternatieve locatie. De school laat in plaats daarvan vijf noodlokalen voor de onderbouw van het VMBO (genaamd Het Plein) bij de oude LTS komen. In oktober kent de school spannende dagen als bekend wordt dat Texel hoogst waarschijnlijk €8 miljoen kwijt is geraakt bij Landsbanki in IJsland. Henk de Vries mag formeel geen handtekeningen meer zetten onder contracten die geld kosten, waar door de inrichting van het geplaats te Plein niet door lijkt te kunnen gaan. Die situatie wordt snel onge daan gemaakt. De aanbesteding van de school lijdt verder niet onder 'Landsbanki'. Een paar uur voordat de fractievoorzitters over de proble men worden geïnformeerd, worden de enveloppen van de gegadigden geopend. In november wordt bekend dat bouwgroep Dijkstra Draisma uit Friesland de nieuwe school bouwt. Klaver uit Obdam verzorgt de elektrotechniek en Schulte en Lestraden uit Lisse nemen de werktuigbouwkundige installaties voor hun rekening. De combinatie van Duin Bouwbedrijf en De Geus uit Broek-op-Langedijk valt net buiten de boot. De lang verwachte werkzaamheden staan op punt van beginnen, maar dan gooit Het Plein nog even roet in het eten. Dooreen smeulende kabel breekt er bijna brand uit, de geluids isolatie is niet goed, de ventilatie valt tegen en er zijn vochtproble- men. De verhuurder belooft de pro blemen te verhelpen, zodat er als nog les kan worden gevolgd. In de loop van januari verhuizen leerlin gen van de locatie Haffelderweg honderden tafels en stoelen naar De Volmolen, zodat ook daar les kan worden gegeven. Aan het eind van deze maand start de sloop van de kantine en wordt er echt begon nen met de nieuwbouw. Financiën spelen de school opnieuw parten: in februari vertelt De Vries de politieke partijen dat er een tekort van vier ton is ontstaan. Het werk is voor €9,6 miljoen aanbe steed, terwijl er €9,2 miljoen beschikbaar was. Schoolleiding en schoolbestuur hebben bewust voor de overschrijding gekozen, omdat het nog duurder zou zijn geworden het werk opnieuw aan te besteden. De Vries heeft van het schoolbe stuur de opdracht gekregen het verschil ongedaan te maken. De partijen nemen het allemaal voor kennisgeving aan. Op 24 augustus legt amanuensis Jan Veenendaal officieel de eerste steen van de nieuwbouw aan het begin van het nieuwe schooljaar. Personeel toont zich onder de indruk van wat er aan de Haffelder weg aan het verrijzen is. De Vries belooft hen die dag tijdens een toe spraak dat het gebouw een jaar later klaar zal zijn. Die maand is De Vries weer op bezoek in de raadscommissie Wei zijn om te melden dat er vermoede lijk meer geld nodig is voor isolatie van de oudbouw. Dat was niet in het programma van eisen opgeno men. Het wordt opnieuw voor ken nisgeving aangenomen. De Vries vertelt nog bezig te zijn het tekort van vier ton weg te werken. De helft is inmiddels binnen. De bouw van de school vordert gestaag. Politici en docenten krij gen zo nu en dan rondleidingen, zodat ze op de hoogte blijven van de ontwikkelingen. In februari ont staat reuring als de politieke partijen niet willen instemmen met een par keerplaats op de ijsbaan. Daardoor komt, via een ingewikkelde con structie, de herinrichting van het terrein rond de school en het nieu we gemeentehuis ineens op de tocht te staan. Even dreigt een situ atie dat leerlingen na de zomerva kantie via een modderig terrein de school moeten zien te bereiken. In maart worden de problemen verhol pen en gaat aannemer KWS alsnog aan de slag met de herinrichting. In juli wordt de nieuwbouw opgele verd. Maandag 30 augustus heet De Vries zijn medewerkers in de nieuwe school welkom, woensdag 1 september volgen de leerlingen er voor het eerst les. Het nieuwe gebouw is nog niet helemaal klaar, evenals als de herinrichting van de omgeving, maar er kan les worden gegeven. Tot opluchting van de directie en de roostermakers lukt het alle 944 leerlingen en 120 mede werkers in het gebouw onder te brengen. Daardoor kan een nood scenario om alsnog uit te wijken naar de oude LTS in de kast blijven. De directie is er blij mee: leerlingen en docenten hebben tijdens de bouw al genoeg doorstaan. Met een oppervlakte van negenduizend vierkante meter is de nieuwe OSG één van de grootste gebouwen op het eiland geworden. 'De nieuwe school lijkt wel een beetje op TESO', zeggen Fieke Vos en Marit Zijm terwijl ze in de nieuwe aula van de OSG zit ten. De ronde ramen bovenin doen volgens hen aan de boot denken en hetzelfde geldt voor het nieu we verkooppunt in de aula. De nieuwbouw kan de goedkeuring van de twee 15-jarige leerlingen wegdragen. 'Dit is een mooi gebouw geworden, beter dan hoe het eerst was.' De twee dames zitten in het eindexamenjaar van het VMBO en kunnen daardoor na anderhalf jaar afzien ook de nieuwbouw nog meemaken. Mischa Kiewiet (vierde klas VMBO) vindt de school ook mooi geworden. 'Het is modern en ruim ingericht.' Dat blijkt in de aula, die komt minder druk over dan het voorheen soms in de kantines kon zijn. Joop Bonnet en Mattijs Lap (tweede klas HAVO/VWO) vinden het prettig weer op één plek te zitten. 'Dan zie je ook anderen weer.' Fred van Vliet omschrijft de nieuw bouw als 'lekker ruim'. Wouter Stark gaat nog een stapje verder. 'Je ziet het einde van het gebouw niet eens meer.' De leerlingen werden afgelopen week in groepen rondgeleid door de school om kennis te maken met het gebouw. Niet alle lokalen hebben al een nummer, waardoor het soms zoeken kan zijn. De school is ingedeeld in zes domei nen en over het algemeen verblij ven klassen zoveel mogelijk in dat domein. Voor de pauzes kun nen ze terecht in de aula op de eerste verdieping of de zogehe ten luie trap bij de hoofdingang. Het nieuwe deel van de school is gebouwd in het verlengde van de oudbouw aan de Haffelderweg. In maart 2009 werden de palen geslagen. Leerlingen verhuisden in januari 2009 het meubilair van de school aan de Haffelderweg naar de tijdelijke locatie in De Volmolen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10