Nieuwe school is een levenswerk geworden rv J r Investeren in toekomst TEXELSE II COURANT Regels OSG Groen zwart VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2010 Jarenlang was rector Henk de Vries de spil in de realisatie van de nieuwe OSG. Het vergde het nodige van hem, maar hij kreeg het gebouw van de grond. 'Als iemand bouwadviezen wil heb ben, kan ik die nu wel geven.' Het was een tekenend moment in 2003. De Vries toog langs alle poli tieke partijen om het tijdelijk huis vesten van leerlingen in de leeg staande Redmar IJskaschool in De Waal af te raden en om te pleiten voor noodlokalen dicht bij de OSG. Het kwam hem later tijdens een raadsvergadering op een publieke terechtwijzing van burgemeester Joke Geldorp te staan. De Vries was toen nog voor een klein deel ambtenaar en was dus dwars tegen zijn eigen bestuur ingegaan. Er kwamen echter wel noodloka len bij de school, waardoor leerlin gen niet heen en weer hoefden te fietsen tussen Den Burg en De Waal. 'Ik zou het desnoods weer doen', zegt De Vries terugblikkend op die periode. 'Want het ging me om het belang van de leerlingen en de school.' Dat belang bleef hij, samen met conrectoren Henk van Atteveldt en Annemarieke de Vries ook op andere momenten doorlo pend in het oog houden. Soms met slapeloze nachten of stress tot gevolg. Als geoefend judoka bleef De Vries echter beheerst op de mat om zijn partijen te spelen. 'De nieuwe school was telkens weer een uitdaging om aan te gaan.' De rector is trots op de nieuwe school. Maar ook trots op zijn col lega's en de leerlingen, omdat die het de afgelopen twee jaar overal en nergens op verschillende loca ties volhielden. 'Er is tien miljoen euro in het gebouw geïnvesteerd, maar eigenlijk heeft het veel meer gekost als je ziet wat er aan welzijn en gezondheid in is gestoken. Het betekent nogal wat als je een jaar lang met je voeten in de kou zit of telkens heen en weer moet pende len tussen verschillende gebou wen. Maar iedereen heeft het toch gedaan en geaccepteerd.' Tevreden is De Vries nog niet. 'We zitten erin, maar het gebouw is voor 95 procent klaar. Er moet een pui worden vervangen omdat die niet voldoende brandwerend is, er moet gekeken worden naar het terrein waar de fietsenrekken staan en een lekkage worden opgelost. Pas als dat soort zaken klaar zijn, kan ik tevreden zijn.' Een ander, nog op te lossen punt is de inval van zon in de ruimten aan de kant van het Hogebergge- bied met veel glas. Doordat er geen zonwering voor de ramen zit en de met het raadhuis gedeelde warmte/koude opslag nog niet in gebruik is, loopt de temperatuur overdag snel op. 'De ventilatie doet het gelukkig al wel in die ruimten, maar daar moet verder naar gekeken worden.' De Vries kon wakker liggen over de huisvesting van de leerlingen. 'Bijvoorbeeld toen de huur van de Volmolen en Het Plein moest wor den opgezegd, terwijl de nieuw bouw nog niet klaar was. Je weet dat je niet meer terug kunt als je opzegt, maar het moet gebeuren.' De financiën baarden hem naar verhouding minder zorgen. Het bouwen van de school was ook een leerzaam en leuk proces. Zo ging hij met een leerling de wed denschap aan dat er kluisjes met roze deuren bij de bovenbouw van de HAVO en het VWO zouden komen. De leerling geloofde het niet, maar De Vries won de wed denschap. Hij bemoeide zich ook elders met de kleuren, waardoor de school er van binnen kleurig uitziet. De Vries zat achter de tekst 'Als je goed om je heen kijkt, zie je dat alles gekleurd is' die pontificaal op de wand naast de luie trap bij de ingang is geschilderd. 'Op een gegeven moment leer je wel dat Henk de Vries bij de entree van de nieuwe school. Op de achtergrond de strofe 'Als je goed om je heen kijkt, zie je dat alles gekleurd is' van K. Schippers en de 'luie trap' waar leerlingen tijdens de pauze kunnen zitten. alles betrekkelijk is.' Hij kijkt met plezier terug op de aanschaf van de kluisjes. 'We hadden een aan bod van elektronisch aangestuur de kluisjes die meer dan een ton moesten kosten. Als je verder keek, kwam je soortgelijke kluisjes tegen met een cijferslot voor de helft van de prijs.' Momenteel heeft de terugkeer van de schooltuintjes voor de biologielessen zijn aan dacht. 'Dat kan niet meer op de plek waar ze waren, maar we pro beren het in de buurt van de oude LTS.' De Vries kreeg de afgelopen jaren soms de kritiek dat ze hem op school amper meer zagen, omdat hij volledig in de nieuwbouw opging. 'Ik ben soms onzichtbaar geweest, maar ik was er wel en ik was ook op de hoogte van de gang van zaken. Het afgelopen schooljaar heb ik zelfs nog een tijdje wiskundeles aan twee klas sen gegeven omdat een docent wiskunde was weggevallen. Ik heb dus zelfs met mijn voeten in de klei gestaan. Maar de komende tijd wil ik me wel weer meer laten zien in school.' Al teveel over zichzelf pra ten, doet De Vries niet tijdens het gesprek. Totdat het nummer De Steen van Bram Vermeulen even ter sprake komt. 'Ik denk dat ik mijn steen hier ook wel heb gelegd', zegt hij. 'Er zijn schoollei ders die het in hun hele loopbaan niet meemaken dat ze een nieuwe school mogen bouwen. Ik ben er zeker tien jaar mee bezig geweest. Het is wel een soort levenswerk van me geworden.' Jeroen van Hattum r Leerlingen in het nieuwe lokaal voor verzorging. Leerlingen consumptief in de nieuwe keuken van Willem Oosterhof. Het mag een klein wonder heten dat aan de Haffelderweg een kwa litatief hoogstaand gebouw voor het voortgezet onderwijs op Texel is verrezen. Zo'n tien jaar geleden was al duidelijk dat de OSG behoefte had aan meer ruimte voor leerlingen en personeel. Toen werd ook al gewerkt aan plannen voor verbetering, maar toch duur de het door omstandigheden lang voordat realisatie van een nieuwe OSG een feit werd. Het is frappant te zien dat al in 2003, nadat het multifunctionele gebouw voor onder meer de OSG was weggevallen, vanuit school het voorstel werd gedaan de loca tie Emmalaan af te stoten en de hele school aan de Haffelderweg te concentreren. Toch werd des tijds uit kostenoverwegingen gekozen voor verbouw van beide schoolgebouwen en pas een paar jaar later de keuze gemaakt voor één gebouw. Dat roept, achteraf, de gedachte op dat het wellicht goedkoper was geweest als met een voor één schoolgebouw was gekozen. Eenzelfde gedachte dringt zich op bij de versobering waar de nieuwbouw een tijdje aan onderhevig is geweest. Er is veel tijd en energie gestoken in het herhaaldelijk aanpassen van de plannen. Dat geld had ook in ste nen en onderwijs gestoken kun nen worden. Maar zoals gesteld, dat is allemaal achteraf bekeken. Opmerkelijk is wel dat de kosten voor de OSG maatschappelijk nooit echt onder werp van discussie zijn geweest en dat is heel wat op een eiland waar menig hoge uitgave al snel wordt bekritiseerd. De school (met opleidingen van VMBO tot en met VWO) is belangrijk voor het eiland, dus een investering daarin is niet snel te hoog. 'Wie in zijn toekomst wil investeren, investeert in zijn jeugd' luidt een bekend gezegde en daar is bij de OSG ruim aan voldaan. Berekeningen moeten nog wel uitwijzen in hoeverre er kostenoverschrijdingen zijn gemaakt. Het heeft geleid tot een gebouw waarop niet is beknibbeld, maar waar ook geen gouden kranen zijn aangebracht. In de wetenschap dat er de laatste jaren minder kin deren zijn geboren, kan het gebouw op den duur aan de grote kant zijn, maar dat moet de toe komst uitwijzen. Het is nu aan de school om de investeringen verder vorm te geven in goed onderwijs en een school waar het aange naam is om te zijn, zodat de Texelse jeugd goed voorbereid aan een beroep of een vervolgstu die kan beginnen. Goed voortgezet onderwijs kan het ook voor (jonge) gezinnen aan- De nieuwe school heeft nieuwe regels gekregen. De schooltijden zijn aangepast en er wordt in twee lichtingen pauzes gehou den om de druk van en voor leerlingen meer te spreiden. De nieuwbouw kent een totaal rookverbod dat ook buiten op het trekkelijk maken zich op het eiland te vestigen en daarmee kan de nieuwbouw wellicht op termijn een positieve bijdrage leveren in de strijd tegen de 'dubbele ont groening' waar Texel mee kampt en daarmee het behoud van de leefbaarheid op het eiland. plein rond de school geldt. 'Er komt één plek waar gerookt kan worden. We gaan er ook streng op toezien dat kinderen onder de zes tien niet roken. Als we dat zien, krijgen de ouders een brief.' De school heeft vijf regels van res pect opgesteld die nageleefd wor den: 'Respect voor de omgeving, voor elkaar, voor de werksfeer en de werkrust, voor elkaar en voor de eigen gezondheid', aldus De Vries. De school moet daardoor een plek worden waarin de leerlingen zich welkom en thuis voelen. De school is met een groep ouders bezig om gezonde voeding een belangrijke plek te geven. Over de nieuwe schooltijden is De Vries nog in dispuut met ouders in De Cocksdorp. De stalling van fietsen levert nog een probleem op. Er is in de rekken voor de school plek voor zeshonderd fietsen, maar de hoge en lage beugels om de fiets aan te hangen lijken voor de leerlingen vooralsnog niet praktisch te zijn. Leerlingen van de HAVO en het VWO in een studieruimte bovenin het gebouw.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11