Bouw Texelse Markt' spoedig van start Huisstijl gemeente: strak en kleurig Texfl conds Kennismaken met de islam TEXELSE 5 COURANT Texel is schoon... 30-km borden Oude wijn... Schaakkampioen 'Sloop raadhuis tussen seizoenen' Grauwe ganzen Hollebol Nierstichting Marian Smit in Toonzaal Oirschot Achter de schennen Wat ik zeggen wou Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Niet alles is te koop. Gelijk met het raadhuis heeft de gemeente een nieuwe huisstijl in gebruik genomen. Briefpapier, enveloppen, visitekaartjes, ser vies, bedrijfswagens, bedrijfs kleding en andere gemeentelijke producten zijn nu herkenbaar aan het in rood uitgevoerde sym bool .txl, veelal in combinatie met horizontale streepjes in alle kleuren van de regenboog. Die strepen hebben iets te maken met de kernwaarden van Texel, zo bleek woensdagmiddag toen bur gemeester Francine Giskes de nieuwe huisstijl voor de lokale pers onthulde. De ontwerpers hebben zich laten inspireren door vijf kernwaarden: ruimte en rust, natuur en land schap, nachtelijke duisternis, eilandgevoel en cultuurhistorische identiteit. Elke kernwaarde heeft zijn eigen 'streepjescode' opgele verd, zodat er vijf verschillende combinaties in omloop zijn gebracht. De kleuren en patronen ontstonden met behulp van de computer, die de typerende kleu ren van gefotografeerde land schappen en dorpsgezichten door 'verstreping' aan het licht bracht. Het is een aardig gezelschapsspel om bij het zien van een bepaalde strepencombinatie te raden welke kernwaarde wordt bedoeld. Bij 'nachtelijke duisternis' is dat niet moeilijk, want dat patroon is bijna zwart, afgezien van een paar rode strepen. Bij 'ruimte en rust' en 'natuur en landschap' is een strand, respectievelijk weiland met een blauwe lucht herkenbaar, maar bij 'eilandgevoel' en cultuurhistorische identiteit' wordt het moeilijker en wordt hoogstens het bijpassende gevoel opgeroepen of versterkt. Het publiek zal echter niet in onze kerheid verkeren, want bij elke streepjescombinatie staat ook nog in gewone letters vermeld welke kernwaarde wordt bedoeld. Voor zover er tot dusver sprake was van een gemeentelijke huis stijl, domineerden daarin Texelse schapen, de groenzwarte vlag en het wapen van Texel. Daar is dus van afgestapt door de kenmerken van de gemeente op genoemde wijze veel breder tot uitdrukking te brengen. Wat men er ook van mag vinden, de veelzijdigheid (een kern waarde op zichzelf!) komt er in elk geval door uit de verf. Wapen en vlag worden natuurlijk niet afge schaft. De groenzwarte vlag blijft gewoon voor het raadhuis wappe ren, samen met de nationale vlag. Er is nu echter een .txl-bedrijfsvlag aan toegevoegd die woensdag door de burgemeester werd gehe sen. De strepen erop staan voor cultuurhistorie en identiteit, met centraal een groen-zwarte baan. Voor de nieuwe huisstijl vroeg de gemeente diverse bedrijven om ontwerp en offerte, waaronder drie van Texel. De opdracht werd gegund aan Het Allemaal Anders Instituut (HAAI) uit Rotterdam. Dit bureau ontwierp de huisstijl van enkele andere gemeenten en gaf ook vorm aan andere projecten, zoals de nationale anti-griepcam- pagne. De kosten voor ontwerp, formats en begeleiding waren €50.000,-. De realisering van de 'Texelse Markt' door Snackbar Veronica BV op het haventerrein van Oudeschild is weer een stap dichterbij. B en w stellen de raad voor €18.658,- uit te trek ken voor het bouwrijp maken van het 736 vierkante meter gro te perceel en dit vervolgens in erfpacht uit te geven aan Vero nica. De bouw gaat binnenkort van start, in elk geval vóór het storm seizoen, zodat problemen als gevolg van het onder water lopen De cursus Theologie voor Geïn teresseerden begint dinsdag 14 september het nieuwe seizoen met een open blok, getiteld Kennismaken met de islam. Deze lessen zijn bedoeld voor iedereen die met de cursus wil kennis maken. Kees Dekkers, die in het voorjaar al een avond over de islam ver zorgde voor de Raad van Kerke, zal op deze avonden verder ingaan op de ethiek binnen de Islam. Daarnaast komen twee telkens terugkerende vragen aan de orde: over de positie van de vrouw en wat eigenlijk wordt bedoeld met van het haventerrein worden voor komen. De nieuwe accommodatie vervangt de huidige snackbar Veronica maar wordt veel uitge breider. Naast een snackbar met terras komt er een ruimte voor wisse lende evenementen en promotie mogelijkheden voor Texelse pro ducten. Ook allerlei andere activiteit is mogelijk, zoals de ver koop van kaartjes voor rondvaar ten, het Maritiem Museum en andere attracties. Op de plek van de oude snackbar komen 23 openbare parkeerplaatsen. jihad. Deelname aan dit open blok kost €18,-. De volledige cursus bestaat uit zeven blokken. Hierin komen het jodendom aan de orde, het oude en nieuwe testament en de opbouw van de kerkdienst. Ook worden spiritualiteit behandeld en vragen over geloofscommunica- tie. De cursus wordt gegeven in De Parel aan de Oesterstraat in Oos terend, op dinsdag van 19.30 tot 22.00 uur. Deelname kost €110,-, aanmelden kan bij Fred van Hel den, tel. 318963, e-mailadres heldennederlanden@hetnet.nl. Met het zwerfafval op Texel valt het erg mee. Over het algemeen geldt Texel als 'schoon', maar er zijn nog plekken waar het beter kan, zoals de winkelstraten van Den Burg en De Koog en som mige stukken strand. Dat blijkt uit waarnemingen die Gemeentewerken heeft uitgevoerd op tevoren aangewezen locaties. Doel was te meten hoeveel en welke soorten zwerfafval in de openbare ruimte zichtbaar zijn. De staat van vervuiling werd vastge steld aan de hand van steekproe ven. Door vraaggesprekken werd bepaald hoe inwoners en toeristen er over denken. De aldus verza melde gegevens werden opgeno men in een rapport, met ais con clusie dat de gemeente veel aandacht besteedt aan het schoon houden van de openbare ruimte. Ook worden aanbevelingen gedaan om het zwerfvuil nog verder terug te dringen. Dat moet vooral gebeu ren door meer voorlichting, onder andere richting ondernemers en scholieren. De dertig kilometerborden die in de Dennen zijn geplaatst, zijn velen een doorn in het oog. 'Ze geven een gevoel van schijnveiligheid', klaagde Annie Hin (Texel 2010). Jur Schuiringa (WD) zei dat hij 's avonds verblind wordt door de sterke reflectie van zijn koplampen. 'Belachelijk in zo'n natuurgebied.' Eindelijk was het dan zover. De eerste officiële vergadering van de gemeenteraad in het nieuwe gemeentehuis. Deze week nog commissiebijeenkomsten, waarin dus geen besluiten vallen, maar waarbij wel alle fracties plaatsna men in de nieuwe raadsbanken en de burgemeester iedereen welkom heette op deze 'proefavond'. Nu alles netjes is geschilderd en afgewerkt, ziet het er statig uit. Hoge ramen, veel licht, een uit heems aandoende kroonluchter en een fris tapijt. Wat nog ontbrak is de klok. Desondanks hamerde voorzitter Marian Merkelbach al rond half tien af, dus onze verte genwoordigers kunnen ook zonder klok snel. Voor ons als pers was het even wennen. De perstafel is bijvoor beeld wat kleiner dan wat we gewend zijn. Ik beschouw het maar niet als signaal om ons bescheiden op te stellen. Voorheen bekeken we het college van opzij, nu zitten we er tegenover en kijken hen dus recht in de ogen. We zitten een stuk verder bij ze vandaan en het publiek achter ons zelfs nóg ver der. In dat opzicht is de afstand tussen politiek en burgers wat gro ter geworden, al kijken de toe schouwers nu niet meer op de ruggen van de politici, maar zien hen van opzij. Over de uitstraling van het nieuwe gemeentehuis verschillen de meningen. De één vindt het mooi, de ander niet. Er is wel veel aan dacht aan besteed en bezoekers die voor het eerst in de centrale hal kwamen (waar je doorheen komt als je naar de raadszaal gaat) toon den zich maandag onder de indruk van de smaakvolle inrichting. Bij zonder is daarbij de grote tafel, gezaagd in de vorm van Texel. Met onderaan de Texelse boot en bovenaan de vuurtoren. Het heeft een paar centen gekost, maar dan heb je ook wat. Dan vraag je je af of zo'n nieuwe omgeving en fraaie entourage van invloed zijn op de discussies en de besluitvorming. De setting is anders, raadsleden zitten tegen over elkaar, niet meer in een kring. De coalitie links en de oppositie rechts? Dat zou betekenen dat er aan de ene kant tien raadsleden zitten en aan de andere kant vijf. Die indeling bestaat niet, dus ten minste één coalitiepartij zit naast de oppositie. Ben benieuwd welke dat is. Op 21 september, tijdens de eerste raadsvergadering, zullen we het zien. Maandagavond bleek dat het voor vier coalitiepartijen (PvdA, Texel2010, D66 en WD) niet mak kelijk is om het altijd eens te zijn. Neem de verhuizing van Aldi. De motie die de coalitiepartijen had den ingediend om de verplaatsing naar de Spinbaan mogelijk te maken was wel ondertekend door de WD, echter Jur Schuiringa en Marjan de Groot willen de supers met een alternatief plan liever bin nen 'de ring' houden, maar hadden uit solidariteit met de coalitie toch getekend. Niet dat het wat uit zou maken, want met PvdA, Texel 2010 en D66, samen acht zetels, is er toch al een meerderheid. Mét de WD erbij tien tegen vijf, wat de strijd helemaal ongelijk maakt. Wellicht is dat de reden dat de coalitie weinig moeite deed om de motie (het naar buiten plaatsen van de Aldi) te verdedigen. De opposi tie bestookte ze met kritische vra gen. Wat zeggen we tegen een andere supermarkt die straks ook naar buiten wil en met dezelfde (verkeers- en parkeer) argumenten komt, wat zeggen we tegen de VEM, van wie jaren geleden een winkel van het bedrijventerrein is gegooid, wat is het effect van het vertrek van een supermarkt voor de middenstand in het centrum (volgens een recent onderzoek nadelig), hoe gaan we om met de verkeersdrukte op het bedrijven terrein, lost het de verkeers- en parkeerproblemen aan de Wilhel- minalaan en omgeving wel op, werkt de provincie wel mee aan de verhuizing en de toekomstige aan wijzing van nieuw bedrijventer rein? Een boodschappenkar vol vragen waar de indieners van de motie maandag geen raad mee wisten of doorgespeelden aan het college, waarvan ik nog moet zien of die met antwoorden komt. Met zo'n overwicht aan zetels, wat zou je je als coalitie ook druk maken. Wel een nieuwe raadszaal, maar nog geen nieuwe politiek die op basis van inhoudelijke discussie en uitwisseling van argumenten tot het beste besluit komt. Oftewel: oude wijn in... Gerard Timmerman Hans en Mieke Mosk hebben deze week een nieuwe mobiele kar aan de Nikadel in De Koog geplaatst. De nieuwe wagen vervangt de oude wagen van Nikadel Speciaal die er zeven jaar heeft gestaan en is een stuk ruimer. Volgens Mieke Mosk is hij bewust na het seizoen geplaatst. 'In het seizoen wilden we er nog niet mee experimenteren.' Het stel wil behalve snacks in de nieuwe wagen ook vis gaan verko pen. (Foto Jeroen van Hattum) Langzaam beginnen zich bij Oudeschild de contouren van de steun- forten Redoute en Lunette af te tekenen. Sinds de afgraving in 1931 zijn de beide steunforten alleen nog uit de lucht te herkennen, maar dankzij een bijdrage uit het Waddenfonds is Natuurmonumenten in staat de wallen weer op te bouwen. Op beide locaties is archeolo gisch onderzoek verricht en op plaatsen met archeologische waarde wordt niet gegraven of gebaggerd. Dit om het 'bodemarchief', waarin zich onder meer nog restanten van de oude toegangspoort bevinden, niet te verstoren. s Ton zegens) VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2010 Burgemeester Giskes en wethouder Visman hijsen de gemeentelijke bedrijfsvlag, die staat voor cultuurhistorie en identiteit. (Foto's Harry de Graaf) Met behulp van een computer werden de kenmerkende kleuren van een landschap geanalyseerd. Hartelijk dank voor de lovende woorden van uw redacteur inzake de schaaksimultaan die ik zaterdag gaf in het park in Den Burg. Toch even het volgende: uit de tekst zou men gemakkelijk kunnen concluderen dat ik de huidige Texelse schaakkampioen ben. Wel iswaar heb ik die titel vaak gewon- nnen, maar sinds 2009 is dit niet meer het geval. De huidige kampi oen is kandidaat-meester Gerard van Es. Aanstaande maandag wordt hij bij En Passant gehuldigd voor het behalen van de titel voor 2010. Ik kwam afgelopen twee jaar niet ver der dan de tweede plaats. Jaap Dros, Den Burg. De sloop van het oude gemeente huis wordt zoveel mogelijk tussen de seizoenen gepland. Dat zei wet houder Eric Hercules maandag, die hoopt dat komend najaar, rond 1 november, kan worden gestart. De sloop, die openbaar wordt aanbe steed, duurt naar verwachting een maand of drie. Buurtbewoners hebben inmiddels een brief ont vangen over de ontwikkelingen. Wethouder Frans Visman, één van de deelnemers aan het veldbezoek over de schade door grauwe gan zen, deelt de zorgen van agrariërs en natuurbeheerders. Hij bena drukte het belang om met alle betrokkenen tot overeenstemming te komen over passende maatre gelen en bevestigde dat het niet altijd meer nodig is om vlaggen en andere landschapsontsierende middelen te plaatsen. In hoeverre stemt het huidige gebruik van De Hollebol overeen met het besluit dat de gemeente raad hier jaren geleden over heeft genomen? Die vraag stelde VVD'er Jur Schuiringa maandagavond tij dens de raadscommissie Grond gebied. Wethouder Edo Kooiman reageerde met de opmerking dat het de aandacht heeft. De Nierstichting is op zoek naar vrijwilligers die willen helpen bij de collecte, die in de week van 19 tot en met 25 september wordt gehou den. Voor meer informatie: tel. 06- 33974765. De opbrengst is bestemd voor onderzoek, preven tie en patiëntenzorg. Marian Smit uit De Cocksdorp exposeert van 17 september tot 10 oktober werken in De Toonzaal in Oirschot. Het werk is gebaseerd op een gemeentelijke tekst uit 1513, over het 'nijewe raithuys'. De vernissage vindt plaats op vrijdag 17 september om 16,.00 uur door Carla van Vliet, zakelijk directeur van Museum Kempenland Eindho ven. Hart/voor T t x e I Met geld kun je gezondheid, jeugd, liefde of geluk niet kopen. Maar het is ook niet alleen maar het slijk der aarde. Je kunt er wat goeds mee doen. Geven doet leven. Daarover willen wij met u praten. www.texelfonds.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5