Barre fietstocht Winterswijk-Texel Artiestenduo heeft grote plannen met Sinterklaas Texelse economie kan hier enorm van profiteren Sport TEXELSE 7 COURANT MTB'ers in Belgische Ardennen Vlinderwinkel Eilandcompetitie Dynamic tennis Damesteam Loopclinic op atletiekbaan Oudere renners fietsen over Texel TAX IJ 3120« Een tiental Texelse mountaini- kers nam afgelopen weekend in de Belgische Ardennen deel aan de Marathon van Houffalize. De meesten deden de XXL mara thon: 118 kilometer en 2900 hoogte meters. Zij maakten deel uit van een peloton van in totaal 220 MTB'ers. Het parcours was door de regenval van de voorafgaande dagen spek glad, modderig en loodzwaar. Geluk kig was het zondag, de dag van de marathon, tegen de voorspellingen in grotendeels droog; alleen aan het eind viel er een buitje. Uitslagen: XXL-marathon. 54.Roel Bakker 6.47; 93.Dave Pastoor 7.26; 94.Niels Kossen 7.26; 102.Arjan van Maldegem 7.40; 103. Rob Bakker 7.40; 124. Niels Jeroen Bos 8.03; 152.Henri van Maldegem 8.36; 153. Lorentz Boom 8.36. XL-marathon (98 km). 235.Guido de Rijcke 7.56. M-marathon (57 km). Hans Bergamin 5.14. De Texelse toerfietsers bij de praalwagens in Winterswijk. 'Ik heb over de hele wereld gefietst, maar zó bar heb ik het nog nooit meegemaakt', vertelt Dirk Haker over de toertocht van Winterswijk naar Texel die hij zondag met zes andere Texe laars volbracht. De rit van 250 kilometer die onder auspiciën van Toerclub Taxi 312000 begon zaterdag stralend, toen Ruud Timmer, Leen den Braven, Peter Bakker (uit Alkmaar), Rinus Kooger, Roos Goslinga, Ewoud Riteco en Dirk Haker, met in de bezemwagen Jos Huisman en Gonnie Bakker, per trein en auto in Winterswijk arriveerden en daar genoten van de praalwagens. Het weer was ook nog acceptabel toen ze zondagmorgen om 6.30 uur uit het oosten van het land vertrokken en kort daarna via het pontje van Brummen de IJssel overstaken. Tijdens deze tocht kwamen de klapstoeltjes uit de volgauto en werd de meegebrachte appeltaart opgepeuzeld. 'Bijna vakantie', zei Dirk Haker. Met stevige tegenwind en een donkere wolkenmassa voor zich, trapten ze in westelijke rich ting. Toen ze park De Hoge Veluwe doorkruisten, plensde het van de regen, maar genoten ze toch van de rit. Via Harderwijk naar Lelystad en de dijk naar Enkhuizen. Dat was afzien. Water, storm, windstoten en wat al niet meer. 'Passerende auto mobilisten moeten zich verbaasd hebben afgevraagd waar die fiet sers naar toe moesten', vertelt Haker. Het weer werd alleen maar slechter. Onder het genot van een patatje kwamen de verkleumde rij ders in Medemblik weer wat op verhaal. 'Laverend' tussen afge waaide boomtakken volbrachten ze door de Wieringermeer en de kop van Noord-Holland het laatste traject. Na de overtocht werden ze door vrienden en familie aan de Een Sinterklaasfeest dat zichzelf financiert, dat kinderen spelen derwijs de principes van de eco nomie bijbrengt en dat de uit wassen van de commercie te lijf gaat. Dat is het principe van het ambitieuze plan dat Kees Klaas- sen en collega-artiest Peter Jan Rens hebben bedacht. Ze zien daarbij een belangrijke rol voor Texel weggelegd. Mits de Texe laars zelf willen. Ze kwamen elkaar een paar weken geleden tegen in de studio van popgroep Flair, waar de één - Kees Klaassen - als zanger geregeld te vinden is en de ander - Peter-Jan Rens - het succeslied van zijn alter ego meneer Kaktus opnieuw op de plaat zette. 'We zijn als idioten tegen elkaar opgelopen, waarbij de creativiteit er van alle kanten afspatte', blikt Klaassen terug. Ze besloten de handen in elkaar te slaan en spraken onder meer over plannen om de Flair-g/mm/c/c Truus Trut en de Terlenka's landelijk nog wat meer bekendheid te geven. Een ander gezamenlijk project betreft het Sinterklaasfeest, waar mee beiden al hun sporen hebben verdiend. Klaassen zit sinds jaren in de organisatie van de intocht in de haven van Oudeschild en orga niseerde twee jaar geleden enkele shows in de Burgemeester de Koninghal, die artistiek wél, maar commercieel geen succes waren. Rens was de grote man achter grootschalige Sinterklaasevene menten in de Jaarbeurshallen in Utrecht, die duizenden bezoekers trokken. Vorig jaar was hij - samen met de Sint - het middelpunt van twee uitverkochte shows in Konink lijke schouwburg Carré. Daarbij waren al enkele elementen te zien van het feest dat hij samen met Klaassen verder uitwerkte. Belangrijkste element van hun ideeën is de Pepernotencode. Gro te pepernoten ('bijna vuistdik'), bereid volgens een door Rens zelf bedacht recept, vertegenwoordi gen een waarde van één euro. Gegadigden kunnen ze voor 40 cent kopen bij Sinterklaas (lees: de organisatie) en daarmee het feest sponsoren. De eigenaren kunnen de pepernoten natuurlijk zelf opeten, maar ook is het mogelijk ze door te geven aan bijvoorbeeld een school, die er door verkoop de kas mee kan spekken. Rens: 'Daar mee kan een school een nieuw speeltoestel betalen of een leuke activiteit organiseren. En door de leerlingen erbij te betrekken, door ze de pepernoten te laten verko pen, maak je ze er spelenderwijs mee bekend hoe economie werkt.' Ook voor de andere betrokken par tijen zijn de voordelen evident, aldus de twee. 'Ondernemers, par ticulieren, de gemeente, iedereen kan als sponsor optreden en zelf een goed doel steunen. Een kind dat het leuk vindt, kan met geld uit eigen spaarpot één pepernoot kopen. Bedrijven kunnen er, als ze dat willen, een paar honderd of nog meer kopen. Een winkelier zou bijvoorbeeld bij elke tien euro aan boodschappen één pepernoot cadeau kunnen doen. Hij sponsort daarmee het feest met een bedrag dat hem zelf het beste past. En als samenleving kun je op een traditio nele, ouderwetse manier Sinter klaas vieren, zonder dat je verdere sponsoring en subsidies nodig hebt. Je ziet de laatste jaren dat het overal in het land moeite kost de intocht te organiseren, omdat het steeds moeilijker is het beno digde geld binnen te halen. In Amsterdam is het evenement al een paar keer afgelast en ook op Texel was dat een paar jaar gele den bijna het geval.' Hun ideeën hebben volgens hen ook als voor deel dat commerciële uitwassen worden voorkomen. 'Als we zake lijk samenwerken, doen we dat kleinschalig, met lokale partijen. Je moet het zo zien: de Pepernoten- code is een nieuw monetair stelsel, een cadeautje van Sinterklaas aan de mensen.' Door elke speciale pepernoot een letter (A tot en met Z) of nummer (1 tot en met 26) mee te geven, wor den ze extra aantrekkelijk gemaakt voor potentiële kopers en kunnen ze ook worden gebruikt voor aller lei spelletjes. Rens deed er erva ring mee op tijdens zijn shows in Carré. 'Kinderen die de code kraak ten en een bepaald woord vorm den, kregen een cadeautje.' Bedoeling van de initiatiefnemers is de Pepernotencode op Texel te introduceren en van hieruit 'uit te rollen' over de rest van het land. Om in de sferen van het Sinter klaasfeest te blijven, willen ze op een nog geheime plek een pers conferentie houden, waarop de Goedheiligman kinderen, ouders, journalisten en andere belangstel lenden het geheim onthult. Rens op gedragen toon: 'Sinterklaas heeft besloten om van Texel zijn schateiland te maken. Hier ook staat de bakkerij waar de peperno ten worden gebakken en de bank waar ze worden beheerd en uitge geven. Kinderen moeten die gebouwen ook buiten de Sinter klaastijd kunnen zien. Zodat ze tij dens hun zomervakantie naar de bank kunnen kijken waar de peper noten worden bewaard.' Een belangrijke rol speelt ook een grote tent, waar Sinterklaas feeste lijk welkom wordt geheten en waar hij verblijft wanneer hij op Texel is, maar die ook kan worden gebruikt voor allerlei evenementen en die ook door bedrijven kan worden gehuurd. 'De tent is maagdelijk wit en verdeeld in vlakken. Kinderen, ouderen, sponsors, kunstenaars en andere krijgen de mogelijkheid ze te beschilderen, zodat een groot, gezamenlijk kunstwerk ont staat. Bij de opening komt Sinter klaas zelf kijken wie dat het mooi ste heeft gedaan. De belangrijkste doeken kunnen worden bewaard en kunnen ook worden tentoonge steld.' Het project staat in principe los van de eilandelijke intocht en de ont vangst van Sint in de dorpen. 'Behalve in Den Burg, want daar zouden we de show met de Peper notencode graag zien in plaats van de ontvangst op de Groeneplaats zoals die jaarlijks na de rondgang plaatsvindt.' In de tent, die plaats moet bieden aan 500 bezoekers, worden twee (gratis) shows gehou den. Eén ervan is op zondag, zodat kinderen eventueel ook de intocht van een dag eerder in hun eigen dorp kunnen bijwonen. 'Belangrijk is verder dat de Texelse intocht samenvalt met de landelijke intocht. Tot nu toe komt de Sint in verband met de viering van Sint Maarten altijd een week later naar het eiland, maar als je de Pepernotencode op Texel wilt introduceren, kun je niet een week achter lopen.' Rens en Klaassen hebben volgens eigen zeggen goede gesprekken over samenwerking gehad met de (landelijke) Rabobank, maar zijn benieuwd naar andere reacties op hun plan. Hoewel de zomer pas op z'n eind loopt, duurt het niet meer dan ruim twee maanden voordat Sinterklaas weer voet aan wal zet in Nederland. Voordat het zover is, valt er nog veel werk te verzetten. Klaassen: 'We moeten daarom snel weten hoe men er op Texel over denkt. WV, gemeente, midden standers, logiesverstrekkers, wat vinden ze hiervan? Wij zijn ervan overtuigd dat de Pepernotencode landelijk veel aandacht trekt en dat de Texelse economie daar enorm van zal profiteren. We vinden het zelf het leukste dit op het eiland te beginnen. Omdat ik hier zelf van daan kom, maar ook omdat Texel een bijzondere plek is en het zo mooi is om uit te leggen dat je in het meest noordelijke puntje van het land begint. Maar de Texelaars moeten het wel zelf willen, want zonder hun steun lukt dit niet. Anders gaan we naar Almere of Rotterdam.' Mogelijke kritiek op hun plannen kunnen ze zelf wel bedenken. Rens heeft als acteur, presentator en schrijver grote successen gekend, maar beleefde vorig jaar het faillis sement van zijn bedrijf Kaktus Hol ding. Klaassen op zijn beurt had een flinke financiële tegenslag met zijn shows in de Burgemeester de Koninghal. 'Criticasters zullen wel zeggen dat we alleen maar snel geld willen verdienen. Dat zal dan wel. Wij geloven in onze plannen en zijn ervan overtuigd dat heel veel partijen er beter van worden.' Wie wil reageren, kan dat doen bij Kees Klaassen, e-mail keestesselaar@hotmail.com. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 2010 Programma dinsdag 7 septem ber Veld A 19.00 Rabo-IBS Cocky's 19.45 Cocky's-Kobeko IBS 20.30 NIOZ 1-CVI Kobeko 21.15 Randstad-Super CVI 22.00 Paal 28-Autocentr. Randstad Veld B 19.00 Wessels-NIOZ 2 Falcon 19.45 Falcon-PFB NIOZ 2 20.30 Mantje-Ecotiem PFB 21.15 RAB-AH Ecotiem 22.00 Interieurbouw-Mets RAB Veld C 19.00 Otto's-Kapper Bar S 19.45 Bar S-Salique Otto's 20.30 Moorman-SVC Salique 21.15 Klif 23-Campings Moorman 22.00 Sportshop-Krim Klif 23 Wedstrijdleiding Bar Sportief en Kees (tel. 310221) Sportservice Texel verzorgt komend seizoen lessen dyna mic tennis, een lichtere vorm van tennis, met lichtere materia len gespeeld op een badminton- veld. De lessen worden gegeven in sporthal Ons Genoegen in Den Burg (dinsdag van 16.30 tot 17.30 uur) en in De Hof in De Koog (dins dag van 14.00 tot 15.00 uur en donderdag van 10.30 tot 11.30 uur). Dynamictennis wordt gespeeld met een lichtgewicht bal van foam, die dezelfde afmetingen en eigen schappen heeft als een normale tennisbal. De bal gaat echter min der hard en het spelen kost minder kracht. Daartoe wordt gebruik gemaakt van een speciaal ontwik keld lichtgewicht racket. Het spel wordt gespeeld op een badmin- tonveld, met een net op tennis- hoogte. Voor meer informatie: Sportservice Texel (tel. 322815) of Betsie Ver hoeven (tel. 317767, na 20.00 uur). In de aankondiging van het NK tijdrijden in de krant van dinsdag schreven we dat hotel Molenbos een primeur heeft door zaterdag met een damesteam aan de start te verschijnen. Marijke Stark wijst ons er echter op dat TPG-post al in 2002 meedeed met een team dat volledig uit dames bestond, te weten Colinda van der Vis, Margot van der Ven en Stark zelf. Op de atletiekbaan in Den Burg wordt zondag 5 september een loopclinic gehouden, bedoeld voor atleten die zich voorbereiden op de Texel Halve Marathon. Deze begint om 10.30 uur. Deelname is gratis, van te voren aanmelden is nodig. Een clinic in de Dennen, verzorgd door looptrainers Raymond Koen en Peter ter Burg van SV Noord- kop, trok afgelopen zondag 45 deelnemers. Volgende week wordt op de stille wegen rond de Hoge Berg de derde en laatste clinic gehouden. Voor meer informatie: www.texelhalvemarathon.nl. Onder het motto 'Fiets en Geniet' steekt de Helderse toerclub HRTC DOK dinsdag 7 september het Marsdiep over om een tocht over Texel te maken. Deze is bedoeld voor wielrenners van 55 jaar en ouder. De snelheid wordt aange past aan die van de langzaamste deelnemer. Fietsen met elektroni sche ondersteuning zijn toege staan. Onderweg is er een koffie pauze. De eigen leden vertrekken om 9.00 uur bij het clubgebouw aan de Gul- demondweg in De Schooten en nemen de boot van 9.30 uur. Texe laars kunnen zich rond 9.50 uur aansluiten op de veerhaven van 't Horntje. Deelname kost €2,-. Con sumpties zijn voor eigen rekening. Voor meer informatie: Guus van der Maat, tel. 0223-628287, e-mail maat-meijden@quicknet.nl. Kees Klaassen en Peter-Jan Rens: 'Wij geloven in onze plannen.' (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7