(jroen ^wartsj'exeh in het harL, r; Lions verkopen inboedel raadhuis Frits Langeveld wil raadhuis behouden Museum krijgt geweer vliegtuig TEXEL K°NSUM k_ Drie man betrapt op illegale arbeid Sanitair O Kies ook,oor jexc Energie Schoon Toekomst Energie Dichtbij Texels Goedkoper Duurzaam Eilandeconomie Eigen tel. 319357 www.texelseautopagina.nl I HXI I SI 1 'col RYST vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12505 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Dorian van Rijs- selberghe miste de wereldtitel surfen door een vreemde beslis sing van de wedstrijdlei ding. •'rfiRfÉjaps fjkys-. Twee vaarmar- keringsboeien bij de ingangen van het dorp versterken de maritieme uit straling van Oudeschild. 'Innoveren, ver nieuwen en door zetten is het belangrijkste in een familiebe drijf', vinden Charles en Karin Bosma. (Advertentie) Tel. 314939, info@texelenergie.nl, www.texelenergie.nl De Pelagia, het onderzoeksschip van het NIOZ, heeft een grootschalige renovatie ondergaan. Het 66 meter lange schip, in 1991 gebouwd bij Verolme in Heusden, heeft nieuwe navigatie-, data- en communicatie apparatuur gekregen, er zijn nieuwe dieselmotoren geïnstalleerd, voor zieningen voor onderzoek zijn verbeterd en de accommodatie voor bemanning, wetenschappers en technici is gemoderniseerd. Dat gebeurde in het Spaanse Santander bij Astander Ship Yard. Gisteren hield het NIOZ open huis voor de eigen medewerkers en connecties om het vernieuwde schip te bekijken. (Foto Jeroen van Hattum) Lions Club Texel start binnen kort met de verkoop van meu bilair dat de gemeente niet heeft meegenomen naar het nieuwe gemeentehuis Het gaat om onder meer bureaus, kasten en stoelen die over zijn gebleven, omdat in het nieuwe raadhuis nieuw meubilair is geko men. Ook zaken als brandblus sers en airco's worden verkocht. Bij elkaar gaat het om honderden stuks meubilair en andere goede ren die volgens de gemeente inmiddels een aantal jaar oud zijn, maar nog in goede staat ver keren. De opbrengst is bestemd voor het goede doel. De verkoop vindt in delen plaats. De Lions bieden, op verzoek van de gemeente, in eerste instantie clubs, verenigingen en maat schappelijke organisaties op het eiland de kans inventaris te kopen. Dat gebeurt op zaterdag 25 september. Dan is het raad huis aan de Groeneplaats van 10.00 tot 13.00 uur geopend voor de verkoop. In oktober staat een volgende verkoop voor particulie ren gepland. Belangenstellende clubs, vereni- Frits Langeveld is bezig met een poging het oude raadhuis als nog van de sloop te redden. Hij heeft architect Sjoerd Soeters in Amsterdam in de arm genomen om een nieuw centrum te ont werpen waarin de bestaande gebouwen aan de Groeneplaats met aangepaste nieuwe gevels worden geïntegreerd. Langeveld heeft het college van burgemeester en wethouders benaderd met een plan om Soe ters voor bijna €25.000,- plan- voorstellen te laten maken. Als het aan Langeveld ligt, worden die eind september gepresenteerd, vlak voordat de sloop van het oude raadhuis wordt aanbesteed. Hij zegt de €25.000,- voor zijn rekening te nemen. De architect is op uitnodiging van Langeveld inmiddels twee keer op Texel geweest voor verkenningen. Een woordvoerder van het bedrijf bevestigt dat er contacten met Langeveld lopen. Burgemeester en wethouders hebben, tot groot ongenoegen van Langeveld, zijn plannen van de hand gewezen. Een woord voerder wijst erop dat de raad in juli heeft besloten het oude raad huis te slopen. Het college ziet geen aanleiding dat proces stop te zetten voor de presentatie die Soeters op 22 of 23 september zou willen geven. 'De trein rijdt', aldus het college. De aanbestedingsprocedure loopt ook. Bedoeling is dat op 27 sep tember de aanbesteding plaats vindt, waarna tussen 1 november en 1 maart de sloop van het raad huis moet worden geklaard. Langeveld zegt de gemeente 'uit drukkelijk in overweging' te geven de aanbesteding op te schorten in afwachting van de presentatie van Soeters. Hij wijst erop dat de bezwaartermijn tegen de sloop tot 1 oktober loopt, waardoor het vol gens hem nog tot 'vele honderden bezwaren' kan komen als de plan nen van Soeters bekend worden. De sloopvergunning werd op 20 augustus verzonden en belang hebbenden hebben sindsdien zes weken de tijd bezwaar te maken. Volgens Langeveld was de archi tect 'zeer enthousiast' nadat hij de omgeving en het leegstaande raadhuis van buiten en van binnen uitgebreid had verkend. De architect heeft zelf aangege ven zijn werkzaamheden na de presentatie als beëindigd te beschouwen. Er komt een nieuw kostenplaatje als het na de pre sentatie tot wijzigingen of aanvul lingen komt. Langeveld zegt zelf geen verdere rol in het door hem beoogde proces te willen spelen. 'Na de presentatie wil ik mezelf terugtrekken uit het project en is mijn aanzet om tot een mooi gezel lig plein te komen in ieder geval voorgelegd aan het college, de gemeenteraad en de bevolking.' Een 'consortium van Texelse investeerders' zou zich na de pre sentatie verder over de plannen moeten ontfermen. Langeveld zegt de offerte voor de plannen makerij inmiddels te hebben gete kend. Het architectenbureau laat desgevraagd weten nog geen opdracht te hebben gehad. De Arbeidinspectie heeft vrijdag bij controles in de horeca in De Koog drie werknemers op ille gale arbeid betrapt. Bij één bedrijf werden twee Irake zen betrapt. Zij vluchtten toen controleurs verschenen. De politie wist er één te pakken, de ander ontkwam. Volgens een woord voerder beschikt de Arbeidsin spectie over documenten van beide mannen.Bij een ander bedrijf ging een Egyptenaar meteen de deur uit toen de controleurs ver schenen. Hij werd ook door de politie opgepakt. Een van de man nen ging naar Den Helder, zodat de politie zijn identiteit kon vast stellen. Hij werd met de boot van half zeven teruggebracht naar het eiland en op het haventerrein geboeid overgedragen van de ene politiewagen naar de andere wat de aandacht trok van voorbijgan gers. Volgens de Arbeidsinspectie Luchtvaart- en Oorlogsmuseum Texel beschikt sinds gisteren over een vrijwel compleet Vickers machinegeweer met een bronzen onderstel (affuit). Het komt uit een vliegtuig dat tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Waddenzee stortte. Rien de Bruin uit het Friese De Tike schonk het museum het geweer. Hij had het ooit van een bevriende medewerker van Rijkswaterstaat op Terschelling gekregen. Daar was het geweer terecht gekomen, nadat een Terschellinger visser het in 1985 ten oosten van Texel in een homp zee klei boven water had gehaald. De herkomst bleef onduidelijk, totdat De Bruin het Luchtvaart- en Oor logsmuseum bezocht en met Bram van Dijk in contact kwam. Die ach terhaalde dat het geweer van een Blenheim Z7307 RT-L is die in de nacht van 26 op 27 maart 1942 ten noorden van Wieringen in de Wad denzee stortte. Het vliegtuig was om 20.45 uur vertrokken uit het Engelse West Raynham voor een verras singsaanval op de vliegbasis in Soesterberg. Het stortte om 23.57 uur in zee, nadat het zelf door ver- rassingsvuur was getroffen. Drie bemanningsleden kwamen om het leven: William M. Popplestone, Cyrel E. White en William G.F. Hawkinds. De laatste is nooit teruggevonden, Popplestone en White zijn in Harlin- gen begraven. Van het vliegtuig is volgens De Bruin nooit meer iets teruggevonden, behalve het machi negeweer. Hij besloot het aan het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum te geven, omdat het volgens hem bij de luchtvaarthistorie van het eiland hoort. Het museum was blij met de schenking. Het geweer ziet er nog gingen en maatschappelijke orga nisaties kunnen zich tot maandag 20 september aanmelden bij de Lions, zodat de serviceclub een beeld krijgt van de belangstelling. Aanmelden is mogelijk bij Jeroen van Hattum, secretaris van de organiserende veilingcommissie, op 06-13676650 of jeroenvanhattum@hotmail.com. Op www.lionstexel.nl is te zien wat er zoal te koop wordt aange boden. De gemeente, eigenaar van de spullen, heeft afgelopen vrijdag avond de eigen medewerkers de kans geboden om meubilair te kopen. Enkele tientallen mensen hebben daar gebruik van gemaakt. De opbrengst van die verkoop is eveneens voor het goede doel. goed uit. Het lag tientallen jaren in de zeebodem waardoor het niet oxi deerde. Ook conserveerde De Bruin alle onderdelen. Het geweer bevat volgens hem nog één vraagteken. 'Er zat een dummie- patroon in de kamer, waardoor je niet kunt schieten. Dat betekent dat ze aan boord dachten het geweer niet nodig te hebben, terwijl ze boven vijandelijk gebied vlogen. We hopen op die vraag nog een antwoord te vinden.' www.speedheat.nl Dea er voor Texe Romein Dros te 321 263 DE WIT hangt de werkgever van de Irake zen een boete van twee keer €8000,- boven het hoofd. De werkgever van de Egyptenaar kan een boete van €8000,- verwach ten. De Arbeidsinspectie moet nog beslissen of de straffen daadwer kelijk worden opgelegd. De inspectie hield in juli ook al con troles op illegale arbeid en liet toen weten dat er herhalingsbe- zoeken zouden volgen. Er werden vrijdag drie bedrijven gecontro leerd, waarvan er twee in juli ook al bezocht waren. (Advertentie) (jrocn TjuarL-Jextls in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): MEGA BIKE FESTIJN De Koog Rien de Bruin overhandigt Bram van Dijk en Wim Mets van het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum het Vickers machinegeweer. (Foto Jeroen van Hattum) Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1