Hondensportvereniging wil bouwen bij Eierlandsche Huis Niet interessant voor investeerder' Rechter doet over twee weken uitspraak TEXELSE 5 COURANT Monumenten Geld voor koersbal en servicepunt Illegale gebouwen moeten gesloopt Reclamezuil Alsnog subsidie voor GVT Groen zwart 1 .f-.-E®, Wat ik zeggen wou VRIJDAG 10 SEPTEMBER 2010 Hondensportvereniging DOS weet 23 september of ze kan starten met de bouw van een berging- en opslaggebouwtje op het complex van SVC, achter het Eierlandsche Huis in De Cocks- dorp. De voorzieningenrechter in Alk maar doet die dag uitspraak in een zaak die twee omwonenden - de familie Plag en bungalowverhuur der Van der Linde - hebben aange spannen en die dinsdagmiddag diende. De omwonenden spanden eerder al een bodemprocedure aan. Dit gebeurde nadat de gemeente hun bezwaren terzijde had gelegd. Omdat de uitspraak in de beroeps procedure op zich laat wachten en de hondensportver eniging aanstalten maakt om te gaan bouwen, hebben de twee bezwaarma kers bij de rechter gevraagd om een zogenoemde voorlopige voorzie ning. Winnen zij de zaak, dan mag er tot de uitspraak in de bodem procedure niets worden gebouwd. DOS is al vijf jaar op zoek naar een eigen accommodatie. De vereni ging mocht de afgelopen jaren gebruik maken van de kantine van ZDH in Den Hoorn, maar snakt naar een eigen ruimte. Na lang zoeken - omdat de locatie 's avonds verlicht moet zijn en aan bepaalde afmetingen moet vol doen, vielen veel plaatsen af - kwa men DOS en de gemeente uit bij het complex van SVC. Hier wordt nog maar weinig gevoetbald. DOS kreeg een ontheffing om een club gebouwtje neer te zetten dat moet dienen als opslagruimte voor de materialen, sanitaire voorziening, schuilplaats bij noodweer en als plaats waar de honden die niet worden getraind tijdelijk kunnen worden ondergebracht. 'Het sportterrein is alleen bedoeld voor sport en recreatie en daar valt een hondensportvereniging niet onder', voerde de advocaat van Plag aan. Volgens hem gelden der gelijke verenigingen officieel als clubs waar 'honden worden gehou den in de buitenlucht' en dat zou in strijd zijn met het bestemmings plan. Volgens de raadsvrouw van de gemeente is geen sprake van het houden van honden, omdat ze slechts tweemaal per week aanwe- zig zijn. 'Hondensport is bovendien een beoefening van sport die vol gens het bestemmingsplan op het terrein is toegestaan.' Ander bezwaar was dat de gemeente onterecht ontheffing heeft verleend voor het te bouwen verenigingsgebouwtje. Het staat straks te boek als bijgebouwtje van het Eierlandsche Huis. Het bijge bouw moet ondergeschikt zijn aan het hoofdgebouw, maar de omwo nenden zien niet in hoe dit in de praktijk het geval is. De gemeente liet weten dat het gebouw kleiner is dan het hoofdgebouw en voorna melijk zal worden gebruikt als ber ging. De angst voor overlast is voor Van der Linde en Plag dé reden om de komst van de hondensportvereni ging tegen te houden. Ze vrezen niet alleen voor geluidsoverlast door blaffende honden, maar ook voor onveilige en ongezonde situa ties (het gevaar van uitwerpselen) voor spelende kinderen. Van der Linde is bovendien bang om huur ders te verliezen omdat ze voor hun rust naar zijn bungalows komen. 'Ik heb niets tegen de hon densportvereniging, alleen niet op deze locatie', legde Van der Linde uit. Voorzitter Eugène Bavelaar van DOS wuifde alle bezwaren weg. 'Wij zijn al jaren actief en hebben nog nooit een klacht ontvangen. We trainen bovendien maar twee dagen in de week, en dan ook maar enkele uren. Bij veel trainin gen mogen de honden niet blaffen en is er dus geen geluidsoverlast. Alleen bij het zoge heten pakwerk blaffen ze, maar dit gaat gecontroleerd en duurt niet lang. Verder durf ik te stellen dat het er qua hygiëne alleen maar op vooruit gaat omdat wij alles netjes en schoon achterlaten.' De sport club (ZDH) waar DOS nu zit, kan dat volgens hem bevestigen. 'Ver der is het voor de omwonenden juist beter als wij op het sportcom plex over een eigen gebouwtje beschikken. De honden moeten anders in de auto's blijven zitten rond het complex en dat levert misschien wél overlast op.' Er zijn op Texel vele monumenten. Meer of minder opvallende gebou wen die in originele staat verkeren en daarmee een goed beeld geven van hoe het leven er vroe ger aan toe ging. Een overzicht is niet heel eenvou dig te geven, maar er in totaal zijn het er ruim driehonderd. Te ver delen in zo'n 200 rijksmonumen ten, 100 gemeentelijke monu menten en een handvol beeldbepalende panden. Veel kerken natuurlijk, molens, maar ook woonhuizen, boerderijen, schapenboeten en een enkel pol dergemaal. Gebouwen, waar de Texelaar in het dagelijks leven zonder erbij na te denken aan voorbij gaat. Die overweldigende hoeveelheid monumenten hebben we te dan ken aan generaties behoudende en zuinige voorouders. Wars van veranderingen, die hen niet te stade kwamen en bovendien geld kostten, lieten ze de zaak het liefst zoals hij was. Af en toe, in een rijkere periode, werden kleine aanpassingen gedaan, houten voorschotten opgeknapt, kelders uitgegraven en deurstijlen vervan gen, maar als de vette jaren voor bij waren, werden de monumen- ten weer aan hun lot overgelaten. Gelaten doorstonden ze soms eeuwenlang weer en wind, bestemmingswijzigingen en ach terstallig onderhoud, om tot op de huidige dag de geschiedenis van het eiland en zijn bewoners levend te houden. Van de drie honderd monumenten op het eiland is er tijdens de Open Monu mentendag ieder jaar een handje vol te bezoeken. Vreemd genoeg al jaren hetzelfde handjevol. Veel kerken natuurlijk, molens, een boerderij hier en een winkel daar. En dat terwijl de (landelijke) Monu mentendag ieder jaar een ander centraal thema meekrijgt, zoals 'huis en haard' (2001), 'boeren- bouw (2003), 'religieus erfgoed' (2005) of 'feest!' (2006). Op geen enkele manier lijkt de plaatselijke commissie bij dit thema aan te haken. Het lijkt alsof in de eerste week van september het draai boek van het vorig jaar weer tevoorschijn wordt gehaald en alleen de datum veranderd. Slechts mondjesmaat wordt een nieuw monument aan de jaarlijks terugkerende lijst toegevoegd. Open Monumentendag is bedoeld om een grote groep mensen in contact te brengen met monu menten en zodoende de aandacht voor de monumentenzorg te ver- De Groeneplaats is na sloop van het oude raadhuis over een paar jaar niet meer interessant voor toekomstige investeerders. Die zorg uit Frits Langeveld in een epistel aan de gemeente om de sloop van het oude raadhuis als nog te voorkomen. Volgens hem lijdt de gemeente een verlies van ruim anderhalf miljoen met de sloop en het inzaaien en herbestra- ten van de omgeving. 'Dan heb je niets. Dit verlies zal bovenop de toekomstige, al ongetwijfeld even dure grondprijs, betaald moeten worden. Is het dan nog interessant genoeg voor een toekomstige investeerder?' De sloop van het gebouw is geraamd op zeven ton. Het college liet in juli weten die kosten terug te willen verdienen met de verkoop van de vrijgemaakte grond aan een projectontwikkelaar. Op het gebouw rust een boekwaarde van zes ton. De gemeente wil dat bedrag eveneens dekken met de verkoop van de grond. Volgens Langeveld is nu nog de kans aan wezig 'de gemeenschap dit grote verlies te besparen'. Hij heeft een website (http://gemeente-texel. info) in het leven geroepen om zijn plannen uiteen te zetten en te age ren tegen de sloop. Het oude raadhuis is volgens hem 'zeer afzichtelijk', maar verdient een tweede leven omdat het nog een 'constructief en kwalitatief goed gebouw' zou zijn. Langeveld is zelf eigenaar van de Karseboom, waarvoor hij jaren geleden plannen ontwikkelde, maar waar sindsdien niets gebeurde. In het epistel betoogt hij gewacht te hebben tot de gemeente zou besluiten hoe de Groeneplaats eruit komt te zien. Arie Dijker uit Den Hoorn staat normaal gesproken met beide benen op de grond. Maar, 'hoe ouder hoe gekker', nu hij 75 is geworden, ging hij de hoogte in. Zijn droom om Texel vanuit de lucht te zien en per parachute op het eiland te landen, ging zondag in vervulling. Een cadeau van echtgenote Martje. De tandemsprong uit het vliegtuig verliep succesvol en dat het onderweg naar wens verliep, hoorden zijn vrouw en kinderen aan zijn kreten. Weer heelhuids op de grond, vertelde hij dat het indrukwekkend was, maar wel eenmalig. Daarna stapte hij met Martje in zijn Ver-Ari (zijn 45-km auto), om met natril lende benen naar Den Hoorn te rijden. groten. Maar dat Texel enkele monumentale kerken kent, kan iedereen al vanaf de veerhaven zien. Van die kerken staan boven dien zeker op zondag (en als het goed is ook op doordeweekse dagen) de deuren wagenwijd open. Ook de tijdens de monu mentendag geopende winkels en musea zijn het hele jaar door te bezoeken, net zoals de vuurtoren, zij het tot ongenoegen van de omwonenden. Maar het zijn juist die kleine, onopvallende monumenten die het verdienen tijdens de Open Monumentendag in het zonnetje te worden gezet. Een arbeiders woning aan de Hoofdweg, de kosterij in De Waal, de Wezentuin in Den Burg of de watermachine aan de Stuifweg. Natuurlijk zijn de meeste monumenten gewoon woonhuis en zitten de bewoners ervan niet te wachten op hordes nieuwsgierigen die de boel over hoop halen, in de bedstee loeren en de zoldertrap beklimmen. En het organiseren van Monumen tendag komt iedere keer op het zelfde kleine groepje vrijwilligers neer. Maar zou het niet een mooi en rijk gezicht zijn als een volgende keer op alle driehonderd monumenten de kleurrijke Monumentenvlag zou wapperen? Niet alleen als uitnodiging voor bezoekers, maar ook om er zelf trots van te wor den. Het dorpsservicepunt en de koersbalclub van De Cocksdorp hebben een donatie gekregen van Paul Kikkert, Jaap Koet en Kees Weel. De koersbalclub kreeg €350,- en het dorpsservicepunt ontving €110,-. De drie haalden het geld op met een visrookwedstrijd die zij tij dens de viering van het 175-jarig bestaan van de polder Eierland hielden. De verkoop van de gerook te tong en poon leverde in totaal €890,- op, waarvan eerderal €400,- aan basisschool Durperhonk werd geschonken. Van de resterende €30,- kochten Weel, Kikkert en Koet een grote taart voor de zoon van Arnold Lan geveld. De tong en de poon waren gedoneerd door de TX 3 en de TX 38. De 85-jarige Jan van Dijk uit Weesp wachtte zondag een bijzondere verrassing. Ter gelegenheid van zijn verjaardag - en om het feit te herdenken dat hij al meer dan vijftig jaar op Texel komt - hadden zijn kinderen een bijzonder cadeau voor hem bedacht: een bankje bij de Zandkes met het opschrift 'Uit liefde voor Texel'. Het cadeau was geregeld door zijn zoon Werner, in samenwerking met Natuurmonu menten. Het bankje werd vervaardigd door de beheereenheid Zwa- nenwater. Bij de onthulling werden de jarige toegesproken door Jan Driehuis van Natuurmonumenten Texel. (Foto Netty Driehuis) De eilandcompetitie volleybal heeft na zes jaar afscheid genomen van sponsor Randstad. Dinsdag tekende penningmeester Marco Tuntel- der tijdens de eerste wedstrijdavond een nieuw sponsorcontract met Theo van Maanen van Vlinderwinkel uit De Cocksdorp, die zelf ook elke week meespeelt. Het zetten van een tuunwal was maandagochtend een outdoor-acti- viteit van een bureau uit Oldenzaal dat sinds deze zomer activiteiten op Texel aanbiedt. Zo'n 55 jongeren, merendeels uit het buitenland, meldden zich aan om mee te doen. Het bureau, Buffel, werkte daar voor samen met De Lieuw. De jongeren togen aan de slag bij Hans Witte van Rozenhout en er werd een hek van de Havensluis nabij Alexanderhoeve geschilderd. (Foto De Lieuw) Paul Kikkert en Jaap Koet overhandigden Peter van der Gracht €350,- voor de koersbalclub van De Cocksdorp. Het geld was opgehaald met een visrookwedstrijd. (Foto Henk Leyen) Een inwoner van Den lip moet twee illegale gebouwtjes op zijn bij De Koog aangekochte grond verwijderen. Dit heeft de voor zieningenrechter in Alkmaar donderdag besloten. Dat de ille gale berging en paardenstal er al tientallen jaren stonden, lang voordat hij de grond aankocht, doet er volgens de rechter niet toe. De gemeente sommeerde de man onlangs de berging en de paarden stal te slopen. De grondeigenaar was echter al in een rechtszaak met de gemeente verwikkeld in verband met een tuinhuisje dat hij illegaal heeft gebouwd. Hij wilde berging en paardenstal behouden totdat de rechter uitspraak heeft gedaan in de zaak rond het tuin huisje en stapte daarom naar de voorzieningenrechter. De man wilde de paardenstal en de berging betrekken in een gemeen telijke saneringsregeling om zijn tuinhuisje te legaliseren. De uit spraak van de voorzieningenrech ter geeft hem echter geen kans om uit te zoeken of dit mogelijk is. Het windmolentje met een koker om de wieken draait te veel vol gens de krant. De gemeente wil er 25 stuks van plaatsen, het en der op het eiland. Ze weten bij de gemeente kennelijk niet dat dit type (met koker) vooral bedoeld is om reclame te maken. Daar is de koker voor. Daarom draait het ding, de reclame moet goed zichtbaar zijn. Is de gemeente vergeten ondernemers de kans te bieden die reclameruimte op te vullen? Doe het nu, niet als die dingen er al staan. Bovendien moeten ze op een hoge mast, uit de luwte van gebouwen. Die gebouwen geven wervelingen. Kies voor 'alleen reclame' met een korte mast, of voor 'energie en reclame' met een hoge mast, die boven de omliggende objecten uit steekt. 25 stuks is echter volstrekt onvoldoende voor een wezenlijke bijdrage, dan zijn er duizenden nodig. Bijvoorbeeld om de twintig meter op de dijk. Varieer dan de masthoogte in een golvend patroon, en je hebt kunst van wereldformaat. Idem langs het strand bovenop de duinen. 2020 komt dichterbij en als de Texelse politiek geen echt windpark durft, krijg je dergelijke aantallen kleine windmolens. Of nu duizend kleine windmolens en later alsnog vijf grote. 'First time right', zeggen ze in het bedrijfsleven. Henk Daalder, Gerwen. Gymnastiekvereniging Texel krijgt toch nog een gemeentelij ke subsidie als bijdrage in de kosten van nieuwe materialen. Het geld was aanvankelijk gewei gerd, maar GVT ging daartegen met succes in beroep. De vereniging kreeg tot 2009 een jaarlijkse waarderingssubsidie en kon daarnaast jaarlijks vragen om investeringssubsidie. De nieuwe subsidieverordening maakte de waarderingssubsidie onmogelijk; wel kon worden verzocht om een budgetsubsidie. Toen GVT in maart van dit jaar een investeringssubsi die vroeg voor de aanschaf van materialen, werd dat geweigerd omdat in de nieuwe verordening staat dat een budgetsubsidie en een investeringssubsidie elkaar uitsluiten. Dat wist het GVT-bestuur niet en de gemeente had daar ook niet op gewezen. Mede op grond daarvan hebben b en w besloten alsnog een investeringssubsidie te geven van 25 procent van de werkelijke investeringskosten tot een maxi mum van €1.116,-

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5