Dorian van Rïjsselberghe tevreden over turbulent WK Prins van Denemarken gooit roet in het eten 'Mooiweervoetballers' streden om Schapen Cup i Dogger crasht in finale WK stockcar TEXELSE 7 COURANT Laatste clinic marathonlopers Westerlaken wint open NK karten in Veldhoven Vlinderwinkel Eilandcompetitie Europese finales parachutespringen En Passant hervat schaakcompetitie Hij lag lange tijd op koers om wereldkampioen te wor den, maar een diskwalificatie en 'unsuitable conditi ons' gooiden roet in het eten. Uiteindelijk mocht hij nog blij zijn met zijn zevende plaats, waarmee hij zijn inkomsten als windsurfer veilig stelde. Desondanks blikt Dorian van Rijsselberghe tevreden op de WK terug. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 2010 In 2009 verbaasde Van Rijsselberg he de windsurfwereld door op de wereldkampioenschappen RS:X - de olympische klasse - de bronzen medaille te veroveren. Hij deed dat in Engeland, op het parcours waar in 2012 de Olympische Spelen wor den gehouden. Een jaar later moest de Texelaar genoegen nemen met de zevende plaats. Teleurstellend, zou je zeggen, maar zelf houdt hij er een andere mening op na. 'Ik heb veel beter gevaren dan vorig jaar. In de races die ik won, was ik veel dominanter. En in de races die ik niet won, heb ik mijn mentale kracht laten zien. Eén keer lag ik vlak na het begin veertigste, maar ik werd uiteindelijk toch nog zevende. Daar ben ik erg tevreden over.' De wedstrijden bij het Deense Ker- teminde waren veelbesproken, om het voorzichtig te zeggen. Van Rijs- selberghes ambities om wereld kampioen te worden of in ieder geval een podiumplaats te verove ren, kregen al in de eerste race een geduchte knauw. Hij veroorzaakte een valse start, constateerde de jury, reden om hem te diskwalifice ren en terug te zetten naar de 57ste en laatste plaats. Geen ramp, want aan het eind van de serie races zou L Dorian van Rijsselberghe: 'Ik heb veel beter gevaren dan vorig jaar.' elke deelnemer zijn slechtste resul taat mogen aftrekken. Maar nadeel was wel dat hij zich geen andere mislukkingen meer kon permitteren. Daar leek lange tijd ook geen spra ke van. Hij liet zijn diskwalificatie volgen door een tweede en drie eerste plaatsen, waarmee hij de eerste plaats in het klassement ver overde, met een flinke voorsprong op de nummer twee. Het vervolg was wisselend. In de zesde race werd Van Rijsselberghe vijfde, in de zevende vocht hij zich terug van de veertigste naar de twaalfde plaats, om in de achtste zijn enorme klasse te tonen en voor de vierde keer als eerste over de finish te komen. De negende race liep uit op een catastrofe voor de Texelaar. Terwijl er weinig tot geen wind stond, besloot de organisatie de deelnemers toch van start te laten gaan. 'Dat had nooit gemo gen. Er was sprake van unsuitable conditions, zoals dat in het wind surfen heet. Maar de prins van Denemarken kwam kijken en de organisatoren wilden hem per se laten zien wat voor mooie wedstrijd ze in huis hadden.' Na een korte pauze: 'Het was niet één van de beste organisa ties die ik heb meegemaakt.' Na een lange dobberpartij werd halverwege besloten de wed strijd af te breken. Van Rijsselberghe lag op dat moment achtendertigste en zakte daardoor in één klap van de eerste naar de negende plaats in het klassement. Bondscoach Aaron Mcintosh was woedend en diende een protest in. Tevergeefs. 'De jury was het honderd procent met ons eens, maar kon in het reglement geen argument vinden om de race ongeldig te verklaren. Daarmee was mijn kans op het podium verke ken.' De klap was des te groter omdat een plaats bij de eerste acht vereist was om zijn A-status bij het NOC*NSF te behouden. Deze sta tus biedt hem recht op een vergoe ding in zijn levensonderhoud, wat hem in staat stelt fulltime sporter te zijn. 'Zonder die inkomsten zou ik het misschien ook wel redden, want ik heb de steun van het Watersport- verbond. Ik zou ook nog op zoek kunnen naar extra sponsoring. Maar met die A-status gaat het allemaal net even gemakkelijker.' In de slotrace stelde Van Rijssel berghe nog enigszins orde op zaken. 'Bij de start had ik een inzin king en dacht ik: nu is het gedaan. Ik lag één-na-laatste en zag het niet meer zitten. Maar ik hervond me en knokte me nog terug naar de vijfde plaats. Niet geweldig, maar toch wel oké. En genoeg voor de zeven de plaats in het klassement.' De constatering dat hij zonder diskwa lificatie in de eerste race en de catastrofe in de negende 'gewoon' wereldkampioen zou zijn geworden, heeft hij de afgelopen dagen vele malen gehoord. 'Dat klopt, maar zo is het niet gegaan. Ik heb er nu wel vrede mee. Zo gaan die dingen, soms heb je het niet in eigen hand.' De komende tijd doet hij het rustig aan. Van Rijsselberghe heeft een druk seizoen achter de rug, dat hem de hele wereld over voerde en een eerste, tweede, derde en negende plaats opleverde in de races om de wereldbeker. Een ech te winterstop kent het windsurfen niet. In november reist hij naar Perth in Australië, waar hij in een oefen wedstrijd het parcours wil leren kennen waar volgend jaar decem ber de wereldkampioenschappen worden gehouden. In december is hij actief in Sydney, in januari staat in Miami de eerste wereldbeker wedstrijd van het nieuwe seizoen alweer op het programma. Overal wil hij een goed figuur slaan, maar als zijn grote ambities noemt hij de Silver Gold Races (in mei) en de pré-olympische regatta (septem ber), die meetellen in de strijd om kwalificatie voor de Olympische Spelen. Bijzonder is dat beide wedstrijden worden gevaren bij Weymouth, waarin 2012 de olympische races plaatsvinden. Het belooft opnieuw een enerve rend jaar te worden voor de Texe laar, die zich inmiddels ook wel wereldburger mag noemen. 'Tja, ik zal niet heel veel op Texel zijn. Maar als ik in Europa ben, doe ik mijn best even naar huis te gaan.' Joop Rommets Programma dinsdag 14 septem ber Veld A 19.00 NIOZ 2-lnterieurbouw PFB 19.45 PFB-Wessels Interieurbouw 20.30 Ecotiem-Mets Wessels 21.15 Kobeko-Vlinderwinkel Mets 22.00 Super-Cocky's Vlinderwinkel Veld B 19.00 AH-Falcon Mantje 19.45 IBS-Mantje AH 20.30 RAB-Rabo IBS 21.15 Kapper-Bar S Rabo 22.00 Krim-Moorman Kapper Veld C 19.00 De Waal-Kobeko 2 SVC 19.45 SVC-Salique Kobeko 2 20.30 Campings-Otto's Salique 21.15 Timmer's-Klif 23 Campings Wedstrijdleiding Kapsalon Salique en Daan (tel. 320310). Uitslagen: Rabobank-IBS/Oele/Schoo 1-2; Cocky's Kapsalon-Kobeko 3-0; NIOZ 1-CVI 0-3; Randstad-Super de Boer 3-0; Paal 28/De Krim-Texelse Autocentrale 2-1; Wessels Ontwerpt!-NIOZ 2 3-0; Falcon-PFB 3-0; Mantje-Ecotiem 2-1Bouwcenter RAB- Albert Heijn 2-1; Interieurbouw Texel-Dio Drogisterij Mets 3-0; Otto's Tweewie- Iershop-De Kapper 2-1Bar Sportief-Kap- salon Salique 3-0; Slagerij Moorman en de Boer-SVC 3-0; Klif 23-Texelcampings 2-1; Kobeko 2-De Krim 3-0. Voor de zevende keer streden voetbalteams zaterdag op de velden van Texel'94 om de Scha pen Cup. De winst ging, net als vorig jaar, naar Victoria Obdam, dat de eerste ploeg in de historie van het evenement was dat de beker twee keer op rij wist te winnen. De gemiddelde speler van toer- nooiorganisator Texel'94 3 kan worden getypeerd als mooiweer- voetballer, erkennen ze zelf. Het kwam dan ook mooi uit dat er een heerlijk nazomerzonnetje scheen. De traditionele seizoensopening leverde echter niet het gewenste resultaat op voor 'het derde'. Maar hoewel het resultaat en het veld spel tegenvielen, maakten de spor tiviteit en de gezelligheid van de tegenstanders veel goed. Na de gebruikelijke opening met een Texelse ram en de loting werd er door de deelnemers fel gestre den. Aan het eind van een lange voetbalmiddag troffen de twee sterkste ploegen elkaar in die fina le. Victoria Obdam, titelverdediger en torenhoge favoriet, kon als eer ste team in de geschiedenis de titel prolongeren, maar moest daarvoor wel West Frisia DP uit Enkhuizen verslaan. Hoewel West Frisia hevig verzet bood, was het uiteindelijk Victoria O. dat aan het langste eind trok. De einduitslag, 3-1, was vol gens kenners een juiste weerspie geling van de wedstrijd. Na het laatste fluitsignaal mocht aanvoer der Rick Deen van Victoria weder om de cup in de lucht tillen. Als de Obdammers volgend jaar wederom de titel veroveren, mogen ze de één meter hoge cup houden en in de prijzenkast van kantine De Kon kel laten staan. Ook de titel bij het 'Op de stropdas leggen' werd geprolongeerd. Bij dit unieke onderdeel mogen na elke wedstrijd vijf spelers van elk team proberen een stropdas te raken die aan de deklat hing. Oosterend 3 was net als vorig jaar de sterkste. Saillant detail is dat de beslissende stropdas werd geraakt door gele- genheidsgrensrechter Jan-Frans Haveman. Naast de wisseltrofee (met Texels Schaap) werden alle Gortbuken voorzien van een nieu we stropdas, beschikbaar gesteld door Suitsupply. Het toernooi werd traditiegetrouw afgesloten met een gezellige barbecue en feestavond. Paracentrum Texel is van 10 tot en met 12 september het toneel voor de finales van de Europese competities formatiespringen. Deelnemers uit Nederland, Groot-Brittannië, België, Grie kenland en Tsjechië strijden om de podiumplaatsen en proberen de landentrofee (de 'Spirit') te veroveren. Amper een maand geleden vond hier het NK parachutespringen plaats, waaraan dertien teams deel namen. Aan het EK doen negentien teams mee. De Europese Skydive Finales worden gehouden op een paracentrum in het land dat het jaar daarvoor de landentrofee won. De teams kwalificeren zich gedu rende het seizoen in de nationale competities. Formatiespringen gaat teams van vier parachutisten. Gedurende 35 seconden vrije val dienen zij, in een normale skydive houding op de buik, zoveel mogelijk vooraf vastgestelde figuren te vol brengen. Elk goed volbracht figuur levert een punt op. Het is hierbij van belang dat de figuren exact worden uitgevoerd zoals beschreven in een internationaal erkende lijst. Toeschouwers kunnen de vele kleu rige parachutes in de lucht volgen. De formaties zijn echter niet met het blote oog te zien. Met ieder team springt een cameraman mee, zodat juryleden en toeschouwers de pres taties op videoschermen kunnen volgen. De deelnemers aan de strijd om de Schapen Cup gingen vooraf met een Texelse ram op de foto. Rick Westerlaken heeft zondag in Veldhoven de eerste plaats behaald op het open Nederland- Belgisch kampioenschap kar ten, de GP4 Kartseries. De wedstrijden vielen samen met een clubweekend van de kartafde- ling van de MAB, waarvan de meeste leden niet eerder op een grote baan hadden gereden. De baan in Veldhoven is 1030 meter lang, met lange rechte stukken en veel korte bochten. De enige Texe laars met ervaring op dit niveau zijn Rick Westerlaken en Thijs van den Heuvel, die het hele haar door deelnemen aan wedstrijden in het NK Karting. Samen met Robin Valk kwamen zij uit in de VT250 klasse, de koningsklasse van de 4-takt kartsport. Robin Graaf, Robin Kalf en Thomas Kuip kwamen uit in de RK1 junior klasse en Max van Benthum in de RK1 senior. Na een kwalificatierace werden drie man ches van elk twintig minuten gere den. Thomas Kuip schoof kort na de start al in de eerste bocht vier plaatsen naar voren, maar zijn voorsprong was van korte duur, want amper een ronde later vloog hij uit de bocht en moest hij de race verlaten. Ook Robin Graaf kon de eerste manche niet uitrijden. In de tweede en derde manche reden de Texelaars wat voorzichti ger en Robin Kalf eindigde op een nette tiende plaats. Robin Graaf werd dertiende, Thomas Kuip zes tiende. Max van Benthum begon goed met een vierde plaats na de eerste manche en een derde na de twee de, maar moest in de derde man che weer twee plaatsen inleveren. Zodoende eindigde hij op de vierde plaats. In de eerste manche van de VT250 liepen de snelheden ongemeen hoog op, tot 130 km per uur. De Texelse coureurs deden het goed. Rick Westerlaken ein digde na een stevige strijd op de eerste plaats, Thijs van den Heuvel werd derde, Robin Valk vierde. Voor de derde en laatste keer wordt zondag 12 september een loopcli- nic gehouden, bedoeld voor Texel se deelnemers aan de Texel Halve Marathon. De clinic begint om 10.30 uur op de atletiekbaan in Den Burg en staat onder leiding van Raymond Koen en Peter ter Burg van SV Noordkop Atletiek. Zij zetten enkele fraaie parcoursen uit in het gebied rond de Hogeberg, waarop de atleten hun duurvermo- gen kunnen testen en die afhanke lijk van de individuele prestatie één of twee keer kunnen worden gelo pen. Daarnaast ontvangen de deel nemers adviezen ten aanzien van hun loophouding en tempo. De clinic is ook bedoeld voor wie bij de Texel Halve Marathon meedoet aan de loop over 10 kilometer. Deelname is gratis, vooraf aanmel den niet noodzakelijk. De organisatie van halve marathon draait ondertussen op volle toeren. Binnenkort vinden de deelnemers informatie thuis in hun brievenbus. De herinneringsshirts met daarop de namen van de 1650 deelnemers zijn gereed en kunnen op de zater dagmiddag voorafgaand aan het evenement worden opgehaald bij hotel De Lindeboom. Intussen is de inschrijving voor de Kidsrun wordt gehouden van start. Meer informatie hierover is te vinden op de website www.sportservicetexel. nl. Daarom mochten ze in de tweede manche voorin startten. Westerla ken ging vanaf de pole position zeer gedreven van start, reed de hele race vooraan en finishte wederom als eerste. In de derde manche moest Valk door techni sche problemen de strijd staken. Van den Heuvel reeds onstuimig door en werd vijfde, Westerlaken vierde. Met dit resultaat eindigde Valk in het dagklassement op de negende plaats, Van der Heuvel werd vierde en Westerlaken liet zijn visitekaartje tussen de internationale top achter door een eerste plaats te verove ren. Rick Westerlaken komt als eerste over de finish. (Foto Wouter Kuip) Een zware klap op de banden langs het crossterrein heeft zaterdag voortijdig een einde gemaakt aan de deelname van Pieter Dogger aan het WK stock car in het Engelse Coventry. Dat gebeurde vlak na de eerste herstart waarin Dogger goed was weggekomen en de derde plaats had ingenomen achter regerend wereldkampioen Andy Smith en Ron Kroonder. Hij werd daarna door andere deelnemers in de rondte getikt, waarna hij tegen de banden klapte en niet meer verder kon. Dogger, na Pablo Brandenburg en Martijn de Veij de derde Texelaar die zich voor het wereldkampioen schap kwalificeerde, reed voortva rend. Op vrijdag eindigde hij als derde in een voorronde en zater dag werd hij vierde in een voor ronde, waardoor hij in de finale een startplaats op rij 6 aan de buiten kant kreeg. Het ging goed, totdat hij na de herstart in de mangel werd genomen door de Engelse deelnemers. De uitschakeling was een tegen valler voor de monteurs die dagen lang aan de wagen sleutelden om deze in optimale staat te krijgen. Het was ook jammer voor Dogger, omdat de overige rijders die na de herstart voorin lagen, hoog eindig den. Smith werd opnieuw wereld kampioen en Kroonder vierde, nadat hij lang tweede was geble- Schaakclub en Passant begint maandag 13 september met de interne B&B Van der Vis en Den Boer schaakcompetitie. Er wordt weer gespeeld in hotel Den Burg aan de Emmalaan. Jeugdspelers zijn welkom vanaf 19.00 uur. Robert van der Vlist is titelhouder en zal zijn titel met ver ve verdedigen. De senioren begin nen om 20.00 uur. Gerard van Es is komend seizoen niet in de gele genheid mee te spelen, dus Jaap Dros, Thomas Richter, Mohamed Al-Rawy en Kees de Best zijn de verwachte kampioenen. Nieuwe leden, maar ook belang stellenden zijn van welkom. Meer informatie is te vinden op www. enpassant-texel.nl. ven. Pablo Brandenburg kwam eveneens in actie in Coventry. Hij had zich niet gekwalificeerd voor het WK, maar deed wel mee aan andere wedstrijden die op vrijdag werden gehouden en pakte in de finale daarvan de derde plaats. In totaal hadden acht Nederlanders zich geplaatst voor het WK. De wedstrijden, die sportief en op hoog niveau verliepen, werden bij gewoond door 15.000 tot 20.000 mensen. Pieter Dogger (midden) begon goed in op het WK stockcar in het Engelse Coventry, maar werd in de finale uitgeschakeld. (Foto Ed van der Ploeg)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 7