R Nieuwe huisstijl roept reacties op Vermoeidheid en kanker in Café Doodgewoon Karin van Arkei geeft concert TEXELSE 8 COURANT Schuurbrandje KLPD onderzoekt aangespoeld lijk Meer boeien voor Oudeschild Lamphuis vuurtoren te bezoeken Vink geeft werk Ina Schrama uit Aanleg rotonde Oostoeverweg WieWatWaar-gids zeer toegankelijk ^SU VRIJDAG 10 SEPTEMBER 2010 'Ik heb altijd voor een paar dagen eten in huis. Dan hoef ik er ten minste niet uit als ik een slechte dag heb. Mensen zien je dus alleen op goede dagen. Goh, wat zie jij er best uit, zeggen ze dan. Je voelt je zeker wel goed? Ze moesten eens wéten... Ver moeidheid is aan de buitenkant niet zichtbaar.' De bezoekster van Café Doodge woon (waarin maandelijks wordt gepraat over kanker en zaken die daarmee samenhangen) vertelt dat ze ook lang niet altijd de energie heeft om er goed uit te zien. 'Dat kost namelijk inspanning en soms kun je die moeite helemaal niet opbrengen.' De bezoekers in De Buureton knik ken instemmend. Er zitten zo'n dertig mensen in de zaal, voor het merendeel zelf (ex-)kankerpatiënt. Het onderwerp van vanavond is vermoeidheid bij kanker. Joke de Wit en Leni Kiewiet, oncologisch verpleegkundigen, lichten het begrip toe. Eigenlijk is het woord vermoeidheid niet toereikend. Het gaat meer om een gevoel van uit putting, dat heel onverwacht toe kan slaan. De impact ervan is enorm. Een mevrouw die al ruim tien jaar geleden is geopereerd, stelt dat de vermoeidheid haar leven nog steeds beheerst. 'Mijn familie lijkt dat steeds vaker te ver geten. Oh ja, die kanker, zie je ze dan denken. Maar dat is al lang geleden... Nu is alles toch weer gewoon? Ik krijg weieens het gevoel dat ze vinden dat ik niet moet zeuren. Maar die vermoeid heid is blijvend. Je voelt je niet begrepen. Eigenlijk begrijpt nege nennegentig procent van de men sen het niet goed. Er zijn er maar een paar die écht snappen hoe het werkt.' De aanwezigen voelen met haar mee. Na de behandeling lijk je in een zwart gat te vallen. Wat je altijd deed, kan niet meer en het is dus een kwestie van acceptatie en grenzen stellen. Nee leren zeggen. Heel moeilijk, vinden de aanwezi gen. Hetzelfde geldt voor het zelf uitvin den wat er kan en niet kan. 'Na het Oncologisch verpleegkundigen Joke de met de bezoekers over vermoeidheid bij opstaan voel ik me het best', licht een bezoeker toe. 'Dan ga ik fiet sen. Dat hoef ik 's middags niet te proberen, want dan ben ik al te moe. Maar 's morgens fiets ik zo'n kilometer of vijf en daarmee bouw ik m'n conditie op. Daar voel ik me beter bij. Ik probeer te doen wat ik kan. Biljarten, jeu de boulen. Het geeft je het gevoel goed bezig te zijn.' Wit (staand) en Leni Kiewiet in gesprek kanker. (Foto Joyce Bos) Café Doodgewoon vindt iedere eerste dinsdag van de maand plaats in De Buureton. De volgende bijeenkomst is op 5 oktober. Huis arts Hetty van Dijk gaat dan in op de vroegtijdige signalering van kanker, in combinatie met erfelijke factoren die hierin mogelijk een rol kunnen spelen. Aanvang 19.30 uur. Margreet Berndsen Sopraan Karin van Arkel geeft dinsdag 14 september een con cert in de katholieke kerk in Den Burg. Zij wordt begeleid door pianist Ad Broeksteeg. Het betreft het veertiende zomeravondconcert van de Raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken. Het concert begint om 20.15 uur. Karin van Arkel studeerde solo zang aan het Koninklijk Conser vatorium Den Haag, waar ze in 2001 het diploma uitvoerend musicus verwierf. Al tijdens haar studie vertolkte ze diverse opera- en operetterollen, waaronder Lady Billows in de opera Albert Herring van Benjamin Britten en Dido in Dido en Aeneas van Hen ry Purcell. De oud-Texelse nam deel aan verschillende master- classes, van onder anderen Chris tina Deutekom en Elly Ameling en van het International Vocal Arts Institute, georganiseerd door de Metropolitan Opera New York. Ook deed ze mee aan de prestigi euze belcantocursus van Dame Joan Sutherland en Richard Bonynge aan de Britten Pears School of Music in Aldeburgh. Van Arkel is geregeld te horen in opera's, operaconcerten en lie drecitals, alsmede bij oratorium uitvoeringen. Verder werkt ze als soliste samen met diverse ensem bles en pianisten. Ad Broeksteeg is een veelzijdig musicus, die niet alleen op jonge leeftijd al pianolessen volgde, maar ook op hoog niveau in een kinderkoor zong. Aan het conser vatorium studeerde hij piano, koordirectie en orkestdirectie. Als pianist is hij een veelgevraagd begeleider. Tevens coacht hij vocale solisten, zowel op het gebied van lied-, als oratorium- en operarepertoire. Samen met sopraan Caroline Spanjaard en fluitist Marlies Mertens vormt hij het Thaleia-trio, dat onder meer thematische kamermuziekpro gramma's verzorgt. Van Arkel en Broeksteeg brengen werken van Hooning, Schumann, Mahler en Bizet. De toegang tot het concert is gratis; wel wordt na afloop gecollecteerd voor een bestrijding van de kosten. n" iT Werkzaamheden met een slijptol hebben gistermiddag brand ver oorzaakt in een schuur aan de Mid- dellandseweg. De veehouder was aan het werk in een rommelige ruimte en de omgeving vatte vlam door het slijpsel. De brandweer, die zich door de rommelige ruimte moest bewegen, voorkwam dat het vuur zich uitbreidde. Er lagen onder meer strobalen boven de plek waar de brand was. Eind vorig jaar was in het woonhuis ook al brand, waardoor de bewoners een tijd lang niet in hun woning konden verblijven. (Foto Jeroen van Hattum) Het Korps Landelijke Politiedien sten in Driebergen is bezig met onderzoek naar het lichaam dat maandag aanspoelde bij de dijk van Oudeschild. Volgens KLPD-woordvoerder Ed Kraszewski is sectie verricht. De identiteit is nog niet bekend. 'We hebben onderzoek gedaan naar vingerafdrukken en gebitsgege- vens waarmee we in systemen zoeken. Tot nu toe hebben we geen passende berichten van ver miste mensen gevonden, dus we zoeken nog.' Kraszewski sluit niet uit dat de hulp van het grote publiek wordt ingeroepen als onbekend blijft wie het is. De P49 van de waterpolitie liep maandag bij het bergen van het lichaam nog schade op. Het schip kwam te dicht bij de dijk waardoor het vastliep en door de al aanwe zige Francine Kroesen moest wor den losgetrokken. Het was op dat moment laag water. De politieboot kon op eigen kracht verder waren, maar moest van de week een dok beurt ondergaan om de schade te laten herstellen. Volgens de KLPD raakte een schroef beschadigd. Nadat in mei al een boei werd her plaatst op het Boeienlandje aan het begin van de De Ruytererstraat op Oudeschild, arriveerde dinsdag morgen opnieuw een tweetal vaar- markeringsboeien voor het vissers dorp, ook deze keer weer aan land gebracht door de Nieuwediep van de Kustwacht, dankzij bemiddeling van de dienst Rijkswaterstaat. De boeien staan momenteel in opslag bij RAB en zullen na een opknapbeurt geplaatst worden bij de ingangen van het dorp, aan de Heemskerckstraat en bij de De Ruy- terstraat. Daarmee wordt de mari tieme uitstraling van het dorp ver sterkt, wat blijkens een enquête ook de wens was van het merendeel van de bevolking. Het opknappen en plaatsen van de boeien wordt bekostigd door de dorpscommis sie. (Foto Bert Koning) Niet dat het het gesprek van de dag is, maar de nieuwe huis stijl van de gemeente roept uiteenlopende reacties op. Ruim de helft van de bezoe kers van de website van deze krant vraagt zich af wat er mis was met de oude huisstijl en de raadsfractie van Texel 2010 (een collegepartij) spreekt in een brief aan het college haar zorg uit over de vermeende 'geldverkwisting'. Bij de ingebruikname van het raadhuis introduceerde de gemeente een nieuwe huisstijl, ontworpen door het bureau hAAi uit Rotterdam. De huisstijl bestaat enerzijds uit het rode beeldmerk .txl en anderzijds uit vijf 'streep jescodes' die de vijf kernwaar den van de gemeente symbolise ren (rust en ruimte, natuur en landschap, nachtelijke duisternis, eilandgevoel en cultuurhistori sche identiteit). De kosten die hAAi in rekening bracht voor het ontwerpen en doorvoeren van de huisstijl, beliepen €50.000,-. Vooral dit laatste was voor velen reden om vragen bij de invoering te stellen. 'Wat was er mis met de oude huisstijl?' en 'Had dat niet goedkoper gekund?' 'Een huisstijl betekent meer dan een plaatje dat je op koffiekopjes, briefpapier en auto's plakt', ver klaart de gemeente desgevraagd. 'Het gaat om een veelheid aan uitingen, variërend van formulie ren tot bedrijfskleding. Daarnaast wordt de huisstijl ook doorge voerd op de website, op bedrijfs wagens en - inderdaad - koffie kopjes.' In tegenstelling tot wat veel gehoord wordt, brengt het invoeren van de nieuwe stijl niet veel extra kosten met zich mee. 'We hebben met ons investe ringsplan rekening gehouden met dit moment. Het vernieuwen van bedrijfskleding, het overspuiten van bedrijfswagens en het laten drukken van nieuw briefpapier valt zoveel mogelijk binnen de gebruikelijke afschrijvingster mijn.' De nieuwe huisstijl is binnen de gemeentelijke organisatie bespro ken door een brede groep belang hebbenden. Omdat de gemeente de opdracht graag op Texel had gehouden, werden ook Texelse bedrijven uitgenodigd zich te pre senteren. Uiteindelijk werd unan- uiem voor hAAi gekozen, dat eer der een huisstijl ontwierp voor het ministerie van Verkeer en Water staat en voor uiteenlopende cam pagnes. Ook heeft het bureau veel ervaring op het gebied van nieuwe media. Omdat het ontwerpen van een nieuwe huisstijl voor een kleine gemeente net zoveel werk is als voor een grote, is het de moeite waard eens te kijken wat anderen voor een vergelijkbaar project betaald hebben. Dan blijkt Texel nog niet eens zo heel erg duur uit te zijn. De gemeente Meppel trok er eind 2008 €100.000 tot Tijdens open Monumentendag is zaterdag 11 september ook het lamphuis van de vuurtoren te bezoeken. Normaal is het lamphuis bovenin de toren niet voor publiek toegankelijk. Dat doet echter niets af aan de aan- trekkngskracht van de toren, die in dit eerste jaar van de openstelling door zo'n 80.000 mensen bezocht werd. De openingstijden zijn afge stemd op het aantal bezoekers. In de wintermaanden is de toren drie dagen per week open, in de druk kere tijd dagelijks. In de zomer kan de toren zelfs tot acht uur 's avonds Toneeluitgeverij Vink in Alkmaar brengt twee toneelstukken van Ina Schrama op de markt. Ze schreef ze voor het kindertoneel in Oosterend. Het is de eerste keer dat toneel stukken van Schrama alleen wor den gepubliceerd. In het verleden publiceerde ze al eens een stuk dat ze schreef met Els Whyte en Aris Bremer. Vink is één van de grotere toneeluitgeverijen in Nederland. Het ene toneelstuk is 'O jé, niet goed geluisterd' en de ander 'Asse poester, poppen aan het dansen'. Bij dat stuk wordt het sprookje van Assepoester opgevoerd in een €125.000 voor uit, de raad van Winterswijk verhoogde in 2009 het beschikbare budget van €70.000 met €20.000 en in de gemeenteraad van Zaanstad wer den in 2009 kritische vragen gesteld over het betalen van €365.000 voor een nieuwe huis stijl. Ook op Texel zijn de meningen vooralsnog verdeeld. De raads fractie van Texel 2010, als coali tiepartij medeverantwoordelijk voor de invoering, noemt de nieu we huisstijl in een brief aan het college een 'overbodige uitgave in een tijd waarin juist extra zuinig met de financiële middelen moet worden omgesprongen volkomen onverantwoord.' Klaas Veenbaas van het CDA vindt de kleurtjes 'wel aardig'. 'Alleen dat .txl op de auto's spreekt mij niet zo aan. Niet echt Texels en een beetje karig.' Willem Vlas (Texels Belang) noemt de nieuwe huisstijl 'wel fris'. En ook met de kosten kan hij niet zo zitten. 'Ik heb geen bezwaar tegen het periodiek wijzigen van een huisstijl. Anders zit je straks nog met een logo uit 1930.' Rijkswaterstaat begint maan dag 13 september met de aan leg van een rotonde op de krui sing Oostoeverweg/Balgweg, voorbij de Kooijbrug bij Den Helder. De werkzaamheden vinden plaats op doordeweekse dagen en in de nachtelijke uren, het verkeer wordt omgeleid via verkeerslichten of verkeerregelaars. Tijdens de werk zaamheden geldt een snelheids beperking van 50 km per uur. Weggebruikers moeten rekening houden met een langere reisduur. Ter verbetering van de doorstro ming wordt een zogeheten 'knie rotonde' aangelegd met geschei den rijstroken. De werkzaamheden zullen naar verwachting tot decem ber duren. Daarnaast begint Rijkswaterstaat op zaterdag 11 september met het aanbrengen van nieuwe wegmar keringen tussen Alkmaar en Den Helder en tussen Westerland en Oosterland op Wieringen. Dit werk zal in de weekenden plaatsvinden, verkeer moet rekening houden met een vertraging van ongeveer tien minuten. worden bezocht, een mogelijkheid waarvan dankbaar gebruik wordt gemaakt. De vuurtoren biedt een parttime baan aan vijf mensen. In de zomer loopt dit aantal op tot tien. Dit resultaat is mede bereikt dankzij een subsidie van het Europese stimule ringsfonds Leader, dat zich richt op het verbeteren van de werkgelegen heid. Ook de horeca nabij de vuurto ren profiteert van de bezoekers. Het Torenrestaurant zag haar klandizie in het afgelopen jaar groeien. Tijdens Open Monumentendag is het bezoek aan de vuurtoren gratis. De toren is van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Peter Visser en Rietje Jonker overhandigen de prijs aan wethouder Hercules, naast hem v.l.n.r. wethouders Edo Kooiman, Hennie Huisman en Frans Visman. (Foto Imme Bakker) grote poppenkast, waarbij de spe lers als poppen optreden. Het andere verhaal gaat over een heks die de tijd wil stilzetten om ieder een haar wil op te leggen. Er volgt een tocht van trollen, kabouters en bosgeesten om het snode werk van de heks ongedaan te maken. Schrama moest enige schroom overwinnen, voordat ze met haar eigen werk naar de uitgeverij stap te. 'Stuur het nou toch eens in, kreeg ik meermalen in mijn omge ving te horen. Tijdens de uitvoering hadden we er ook al heel veel goede reacties op gehad.' Schra ma schreef de stukken zelf, zodat de vereniging het spel in eigen hand had en het scheelde ook in de kosten.Volgens haar wordt het nu spannend om te zien of andere verenigingen haar stukken gaan gebruiken. De gemeente heeft dinsdag een prijs gekregen voor de toegan kelijkheid van de WieWatWaar- gids. De wethouders namen de prijs in ontvangst van Peter Schipper, ambassadeur van de projectgroep Laaggeletterden. De gids is door vierentwintig cur sisten van de ROC-cursus om taai en rekenvaardigheid te verbeteren als beste beoordeeld. In totaal heeft de groep negen gidsen besproken. 'We hebben voor deze gekozen omdat het lettertype goed was en op basis van de vormge ving, kleur en landschapsfoto's. Ook was alle informatie vrij mak kelijk te vinden', zei Schipper. Wethouder Eric Hercules gaf aan dat de gemeente probeert de com municatie naar buiten toe helder te houden en waarnodig te verbete ren. Wethouder Edo Kooiman benadrukte dat het goed is dat er op een andere manier naar onze producten gekeken wordt. Statistisch gezien is tien procent van de volwassen Nederlanders laaggeletterd. Schipper is één van hen en is daar altijd voor uit geko men: 'Lezen en schrijven is voor veel mensen vanzelfsprekend. Mensen die het minder goed kun nen, komen er niet voor uit. Ik heb me er nooit voor geschaamd. Wij leren van de cursus. Ik kan mijn kinderen nu voorlezen, eerder kon ik dat niet.' De cursisten reiken jaarlijks een prijs uit voor de meest toegankelij ke gemeentelijke communicatie. In 2009 won de gemeentelijke web site eveneens de prijs. Volgend jaar wordt er weer een verkiezing gehouden, maar welk item dan behandeld wordt is nog niet bekend. Meer informatie over laag- geletterdheid bij volwassenen, en hoe deze te herkennen is, is beschikbaar op www.lezenen- schrijven.nl of via tel. 0800- 0234444.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8