'Geen manwijven in tuinbroeken' Vrouwenmanifestatie staat in de steigers Ponypret tijdens bixiedag Texelse vinding steelt show op beurs Actie voor het behoud voormalig raadhuis TEXELSE 5 COURANT Wie zorgt er straks voor Pietje? Milieucontrole bij bollentelers Zwerfvuil Waterbeheer op TV Noord-Holland Nadenken over straks, als u er niet meer bent, is moeilijk. Maar een goed gesprek met de medewerkers van het Leger des Heils over uw zorgen, uw twijfels, eventueel uw geloofs vragen is vaak een hele opluchting. Wilt u hier meer over weten? Bel dan naar 036-5398162 of ga naar de website www.wiezorgterstraks- voorpietje.nl Legf des V Isrjï If! :ïtr Korte filmpjes site hoogheemraadschap Wat ik zeggen wou Het duurt nog bijna twee maan den voor het zover is, maar de manifestatie die Vrouwen van een Eiland zaterdag 6 november in De Pelikaan houdt, begint al aardig vorm te krijgen. Het pro gramma vermeldt naast diverse lezingen en optredens ook een modeshow, een kledingbeurs en een politiek café met prominente gasten. Trots is de organisatie vooral op de komst van Roos Wouters, afgestu deerd politicoloog, publicist, columnist, debatleider en adviseur. Zij streeft ernaar om de emancipatie een nieuwe impuls te geven en bedacht daar de term 'femanisme' voor. 'Het femanisme staat voor een emancipatiebeweging waarbij kinderen geen hinderen zijn en de voorhoede vrouwen én mannen bestaat.' In 2008 verscheen Wouters' boek Fuck! Ik ben een feminist. Als voor zitter van de stichting Het Nieuwe Werken Werkt geeft ze lezingen, adviezen en workshops aan over heid en bedrijfsleven. Onderwerp is hoe een evenwichtige combina tie van werk en privé voor werkne mers en werkgevers tot stand kan worden gebracht. Dit dient volgens haar niet alleen een maatschappe lijk, maar ook een economisch belang. 'Een vitale economie wordt gedragen door vitale werknemers en nu de nieuwe werknemer zorgt en de nieuwe ouder werkt, is het hoog tijd voor een nieuwe manier van werken en zorgen', betoogt Wouters, die bij de manifestatie van Vrouwen van een Eiland mee doet aan het politiek café. Het programma, dat om 11.00 uur begint, bevat onder meer lezingen van Petra Taams van de Kamer van Koophandel over vrouwelijk onder nemerschap, van ondernemer en moeder Ingrid van Rossum over het in beweging brengen van men sen, teams en organisaties en van uit Marianne van der Pool en Aukje Delahay met de titel Twee carrières op één kussen. Mirjam Spijker spreekt over mindfulness en de organisatie Slow Food over een gezonde schoolkantine. Bij stands is informatie te krijgen over uiteen lopende zaken als zelfverdediging, erfrecht, projecten voor vrouwen in de derde wereld en vrouwen bij het leger. Culturele intermezzo's zijn er van het Texels Vrouwenkoor en het zangtrio Anywhere. Diverse Texelse organisaties heb ben hun medewerking toegezegd, waaronder Pharos, Stichting Wel zijn Ouderen Texel, Artex, Kunst- huys Texel, de gemeente en het basisonderwijs. Onder leiding van Pieternel Geurtz is er 's avonds een modeshow, waaraan wordt mee gewerkt door vijftien Texelaars. Toch is de organisatie nog niet helemaal tevreden over de belang stelling van het eiland zelf. 'De aanmeldingen van Texelaars en Texelse bedrijven voor een stand blijven wat achter', vertelt Tessa van Daalen. 'Uit de reacties die we hier en daar krijgen, valt ons op dat niet iedereen heeft begrepen dat deze manifestatie ook gewoon een leuke beurs moet worden om meisjes en vrouwen - maar misschien ook wel mannen - te inspireren en misschien wel te werven. Er heerst teveel het - ove rigens zeer traditionele beeld - dat er straks alleen manwijven in tuinbroeken rondlopen. Dat is totaal niet onze insteek. We willen juist mannen en vrouwen, een evenwichtige samen leving.' Wie zich alsnog wil opgeven, kan een mailtje sturen naar info@vrouwenvaneeneiland.nl. Voor opgave van het avondpro gramma kan hetzelfde mailadres worden gebruikt. De organisatie belooft 'een bijzondere avond, met lekker eten, een band en een bij zondere modeshow'. Het 'groene buffet', verzorgd door Slow Food, kost €24,50. Maar liefst achttien jonge rui ters (in de leeftijd van 5 tot 12 jaar) dezen zondag mee aan de eerste Bixiedag van de onlangs opgerichte bixiecommissie van ponyclub De Kleppertjes. Doel van de dag was het verhogen van de rijvaardigheid en de rui ters kennis te laten maken met het rijden van wedstrijden. De dag begon met het rijden van een dressuurproef. In de AA-klasse werd Marousha van Egmond met haar pony Koen eerste, gevolgd door Bente Jalving met Rico, Imme Schraag met Tara, Jill Mantje met Freddy H. en Puck Witte met Oskar. In de A-klasse werd Ava Krause met Pino Power eerste. De tweede plaats ging naar Sanne Graaf met Oskar. De B1-klasse werd gewon nen door Steijn Brouwer met Tara. Alle deelnemers werden prestaties beloond met een zilveren lint van Marthahoeve. Na een gezamenlijke lunch werden springwedstrijden gehouden. De jonge deelnemers lieten zien het springen al aardig onder de knie te hebben, want maar liefst negen combinaties reden een foutloos parcours. Alle deelnemers kregen een mok met het speciaal door Evalien Weterings ontworpen bixie- logo en een zadeldekje. Om te bepalen wie de door de stichting Overdekte Manege Texel beschikbaar gestelde dagpijs had gewonnen, werden de punten van dressuur en springen bij elkaar opgeteld. De eerste prijs ging naar de zevenjarige Marousha van Egmond en Ava Krause, die beiden evenveel punten hadden. De twee de en derde prijs gingen naar Imme Schraag en Joyce Couvert. De bixiecommissie zal het komen de jaar meerdere bixiedagen orga niseren. Het plaatsen van een afrastering is vanouds een flinke klus. Cees Bakker van hoeve Hunsingo liep al lange tijd met het idee rond om een hiervoor een machine te ont wikkelen. Hij werkte dit uit met Chris Otten van het gelijknamige lasbedrijf. Met succes, inmiddels is op Texel de eerste twintig kilo meter schapengaas ermee gezet. De noodzaak voor deze Texelse uitvinding ontstond doordat rollen schapengaas tot 500 meter lengte werden geïmporteerd. Die zijn op de traditionele manier moeilijk te hanteren, maar kunnen nu snel en makkelijk worden uitgerold en kun nen er zonder veel inspanning strakke heiningen mee worden gezet. Nadat de machine op Texel succesvol is beproefd, werd de Renet schapengaaszetmachine vorige week gepresenteerd op de landbouwbeurs Agro Techniek in Biddinghuizen. Met goed resultaat. 'Mijn mailbox stroomde vanmorgen vol', vertelt verkoper Willem-Johan Bakker (zoon van Cees) van Macrovet. Dit bedrijf, sinds 1 juli gevestigd aan de Maricoweg, runt een grote webwinkel die is gespeci aliseerd in benodigdheden voor dieren, boeren en buitenleven. Het assortiment omvat 7000 artikelen voor koeien, schapen, paarden, kleine huisdieren. De naam Renet is al ruim 30 jaar een officiële merknaam en ver noemd naar Cees en echtgenote Reneta bakker. Veel producten, zoals een scheermachine, veever losser, schrikdraad en nu ook de schapengaas-en de schapengaas zetmachine dragen deze merk naam. Voor meer informatie over de machine of het laten zetten van schapengaas kan contact worden opgenomen met Macrovet 761770, Maricoweg 7 of www.macrovet.nl. In een poging het raadhuis op de Groeneplaats te behouden als monument voor de koude oorlog en architect Wieger Bruin, stuurde Koos van den Burgh een oproep naar de Rijks dienst voor het Cultureel Erf goed, het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie en de stichting Menno van Coe- hoorn. Van den Burgh deed al eerder pogingen het voormalige raadhuis te behouden en dan met name de atoombomvrije schuilkelder, die deel zou kunnen uitmaken van een totaalschets voor de kern van Den Burg. Inmiddels heeft de gemeente een sloopvergunning aangevraagd en roept Van den Burgh betrokken particulieren en instanties op gebruik te maken van de bezwaar- periode, die per 1 oktober afloopt. Het gebouw werd in het begin van de jaren zeventig ontworpen door Wieger Bruin, die als sinds de jaren dertig actief was op Texel en zich in de Tweede Wereldoorlog ont popte als een voorman van het kunstenaarsverzet. Zelf spreekt Van den Burgh over 'monumenten van hoop en vrees'. 'Is er uit de recente geschiedenis een frappanter historisch en archi tectonisch monument op Texel denkbaar dan een monumentaal bouwwerk, de "raadstoren", uit het einde van de Wederopbouwperio de boven op een atoombomvrije schuilkelder uit de koude oorlog, ontworpen door een voorman van het kunstenaarsverzet in de Twee de Wereldoorlog?' stelt hij in zijn brief aan genoemde instanties. Hij roept op bezwaar te maken tegen de voorgenomen sloop, om daar mee een 'visieloze kaalslag' te voorkomen. Om geen stem van een roepende in de woestijn te worden, stelt hij dat de steun van genoemde overheidsinstanties daarbij onontbeerlijk lijkt. 'Het heeft voor mij geen zin om een bezwaar schrift in te dienen als de eerstaan gewezen instanties zwijgen. Beto gen dat er een visieloze kaalslag zal plaatsvinden, zal op zijn hoogst uitstel van executie en verspilde maatschappelijke kosten beteke nen. Beroep op monumentale waarden zal worden afgedaan als een particuliere visie als deze voor de eerstaangewezen instanties onvoldoende reden is om in het geweer te komen.' Ook richt Van den Burgh zich tot de Historische Vereniging, 'die wel licht door verschillende achter gronden nog geen aanleiding heeft gezien om zich eerder in te zetten voor deze monumenten, maar die wellicht thans nog op tijd een van zijn doelstellingen - monumenten zorg en -behoud - effectief wil vol gen.' 00TMARSUM i ii PIT 15 GEEN fff GROF - VUIL AïWie Ruimt D/t OP? DINSDAG 14 SEPTEMBER 2010 Jonge ruiters (in de leeftijd van 5 tot 12 jaar) deden zondag mee aan de eerste Bixiedag van ponyclub De Kleppertjes. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier brengt op twaalf film pjes het dagelijkse werk in beeld. De filmpjes zijn te zien via de link http://www.hhnk-rondleidingen.nl/jaarverslag2009/. De schapengaaszetmachine was te zien op de landbouwbeurs Agro Techniek in Biddinghuizen. Cees Bakker, uitvinder van de schapengaaszetmachine, demonstreert zijn vinding bij een tuinwal. Rommel voor het huis gedumpt van Meyni Timmer uit Den Burg. Bloembollenbedrijven kunnen een bezoek verwachten van con troleurs van Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier en de milieupolitie. Veel bloembollenbedrijven gebrui ken hun erf om bollen te ontsmet ten of op te slaan. De kans is aan wezig dat er via de afvoerputten op het erf schadelijke stoffen in het oppervlaktewater terecht komen. Het aantal schadelijke stoffen in het oppervlaktewater is de afgelo pen jaren weliswaar flink afgeno men, het blijft ieder jaar een aan dachtspunt, want de waterkwaliteit kan nog meer verbeterd worden. Daarom gaat het hoogheemraad schap samen met de milieupolitie langs bij 225 bloembollenteeltbe- drijven Op de website van Hoogheem raadschap Hollands Noorder kwartier (www.hhnk.nl) zijn twaalf filmpjes te zien over het werk van het hoogheemraad schap. De filmpjes komen in de plaats van de publieksversie van het jaarver slag dat het hoogheemraadschap elk jaar publiceert met daarin in woord en beeld het werk in het voorgaande jaar. 'Zo'n brochure is duur en de vraag is hoeveel men sen hem daadwerkelijk lezen. Daarom hebben we het dit jaar anders gedaan', vertelt voorlichter Hans Bosma. Twaalf filmpjes van circa één minuut tonen het werk dat wordt gedaan ter voorkoming van overstromingen, om het opper vlaktewater schoon en de (vaarjwegen veilig te houden. Hier een foto van de rommel die voor mijn huis gedumpt is. Som mige mensen lijken niet te weten wat ze met hun troep moeten doen. Hebben ze geen grijze bak voor al die kleine spullen? Die is groot genoeg. En zouden ze niet weten dat je een verwijderingsbijdrage betaalt en dat het gratis is om elec- trische apparaten bij de Hamster af te leveren. En dat je je TV kunt inle veren bij de winkel waar je een nieuwe koopt? En vergeet Spigt niet, die al het oud ijzer gratis ophaalt. Dat kost je alleen een tele foontje. Hebben deze mensen er wel eens bij stil gestaan hoeveel (kleine) kin deren met die spullen spelen? En wat er kan gebeuren als zo'n beeld scherm breekt? Ik hou mijn hart vast. Als het lang blijft liggen, zal de gemeente het op den duur wel ophalen. Dan wordt het zwerfvuil. Dat kunnen wij dan met z'n allen weer betalen. Mankracht voor een uur of anderhalf en een auto. Moet dat nu zo? Het zou toch mooi zijn als iedereen zich wat dit aangaat een beetje aan de regels hield. Meyni Timmer, Den Burg. Op RTV Noord-Holland is zaterdag 18 september de eerste aflevering te zien van de zevendelige serie Tussen Zoet en Zout. Daarin gaat presentator Bas Westerweel met bekende Nederlanders op zoek naar de geheimen van het water beheer. Hoe blijven de dijken sterk? Hoe hou je je voeten droog? En wat gebeurt er als wateroverlast of overstroming dreigen? In de eerste aflevering ontdekt Westerweel samen met zanger Jodi Bernal de betekenis van het kunstproject Waakzaam, gaat hij steenstorten voor de Helderse zeedijk en op zoek naar de hoogste dijk van Noord-Holland. Onderweg vertelt Bernal over zijn leven en zijn zang successen. Tussen Zoet en Zout wordt wekelijks uitgezonden op zaterdag van 17.30 tot 19.30 en daarna elk uur herhaald tot zon dagmorgen 9.00 uur.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5