Huishoudens gezocht voor Bespaarstrijd Te gast bij Noor in )e Kombuis l Kleurrijke werken in Tusse de Banke Welk Texels dorp gebruikt minste energie? a> 'De wijn na afloop verzacht de wonden' TEXELSE 10 COURANT uN'ÏÏÏW. Hl WKÊÊ 1997 Fab.nr. 20631053 CODE G4 GENIET VAN EEN HEERLIJKE AVOND MET VOORMALIG TV-OMROEPSTER EN 'TROUWMEVROUW' NOORTJE. Vv\\ Weblog VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2010 Q-nax. 6 mP/h Q min. 0,04 rrf/h pmax 0,2 bar V 1,2 dm' 1 imp.= 0,01 m Deelnemers houden de gasmeter het komend half jaar nauwlettend in de gaten. Energiebesparing krijgt vanaf oktober een nieuwe dimensie. Dan start de TexelEnergie Bespaarstrijd waarbij team uit alle zeven dorpen gedurende zes maanden zo min mogelijk ener gie gebruiken. Per dorp wordt een ploeg van vijf gelijksoortige huishoudens samengesteld. Het dorp dat in zes maanden het minste energie gebruikt, wint een aantrekkelijke prijs. Huis houdens die mee willen doen kunnen zich aanmelden. Bij zo'n strijd tussen de dorpen kun je voor grote verrassingen komen te staan. Want hoe ver gaan de teams om zo min mogelijk elektri citeit en gas te gebruiken? 'Een trui extra kan geen kwaad, maar je hoeft echt niet in de kou te zitten om minder gas te gebruiken', ver telt Jelle Westdorp van TexelEner gie, die de Bespaarstrijd samen met Duurzaam Texel en Mediabu reau Langeveld de Rooy (uitgever van onder andere de Texelse Courant) organiseert. 'Het zou leuk zijn als huishoudens op zoek gaan naar cre atieve oplossingen. Daarmee bedoel ik niet dat ze de stroom bij de buren vandaan halen, maar een tochtstripje hier en daar kan al wonderen doen. Want wind door je huis vreet energie. Het scheelt ook als je, wanneer je elke avond om 23.00 uur naar bed gaat, de ver warming op tijd laag zet. Of als je meer apparaten, zoals radio, DVD- speler en televisie op één stopcon tact hebt, om daar een blok tussen de zetten, waarbij je met de scha kelaar alle apparaten in één keer uitschakelt. Dan weet je zeker dat er 's nachts geen stroom meer weglekt. Of als je in de schuur een half uur geen licht nodig hebt, die TL-buis gewoon uit zet, want het verhaaltje dat het opstarten meer energie kost dan laten branden, is een fabeltje. Zo kan ik wel door gaan.' Voor een eerlijke Bespaarstrijd wordt geprobeerd per dorp zoveel mogelijk gelijksoortige huishou dens samen te stellen, die in gelijk soortige huizen wonen. Dus gezin nen, tweepersoonshuishoudens, alleenstaanden, en ga zo maar door. Bij het begin van de wedstrijd wordt de meterstand opgenomen, en na een halfjaar opnieuw. Gedu rende de strijd worden tussenstan den doorgegeven, die op de web site van TexelEnergie en in de Texelse Courant worden gepubli ceerd, om te zien hoe de Bespaar strijd zich ontwikkelt. De redactie gaat langs bij huishoudens, om te zien hoe het er aan toe gaat. In elk dorp wordt een bijeenkomst geor ganiseerd. De deelname van Duurzaam Texel (DT) aan de TE Bespaarstrijd is niet toevallig. De stichting heeft bespa ren tot thema uitgeroepen. 'We adviseren over besparen op ener gie, water, afvalstoffen en noem maar op', vertelt Corina Hordijk van DT. Dat wij bij TexelEnergie (TE) zijn ingetrokken ligt voor de hand. TE wekt energie op, wij besparen. Veel mensen zijn bezig met energiebesparing. Denk maar aan isolatie, dubbele beglazing en spaarlampen. Maar het is niet altijd meetbaar. Het leuke van de Bespaarstrijd is dat het nu wel wordt gemeten. Een gemiddeld huishouden kan met eenvoudige maatregelen al snel vijf procent besparen. Door lampen uit te doen waar geen licht nodig is, telefoon laders niet altijd aan te laten, appa raten niet op de stand by stand te laten staan, minder lang onder de douche staan, bijvoorbeeld door een zandlopertje op te hangen, enzovoort.' Deelnemende dorpen krijgen van DT een zogeheten wat cher, waarmee de beoogde bespa ring kan worden bijgehouden. De vraag is waar je informatie kunt vinden over hoe je zoveel mogelijk energie kunt besparen. 'Op de websites van energiemaatschap pijen en vanaf oktober op onze eigen website (www.duurzamtexel. nl). Voor informatie over bouwkun dige maatregelen om energie te besparen, bijvoorbeeld het isoleren van spouwmuren, kan worden opgevraagd bij Texelse bouwbe drijven die de cursus Meer met minder hebben gevolgd.' Doet ze een voorspelling over hoeveel over hoeveel procent minder energie de winnaar van de Bespaarstrijd gebruikt? 'Ik verwacht twaalf pro cent.' De organisatie hoopt dat de Bespaarstrijd uitgroeit tot een leuk en spannend evenement. Achter liggende gedachte is dat Texelaars zich bewuster worden van hun energiegebruik en worden geprikkeld om zelf ook meer energie te bespa ren. Want los van het milieuvoor deel, kan men er behoorlijk wat geld mee besparen, en dat moet veel Texelaars aan spreken. Welke prijs het winnende dorp krijgt, houdt de organisatie nog geheim, maar een feestje zit er wel in. Wie zelf mee wil doen aan de Bespaarstrijd hoeft geen lid of afnemer te zijn van TexelEnergie. Deelnemers kunnen zich aanmel den bij Jelle Westdorp, tel. 06- advertorial Een bijzondere avond, verzorgd door een 'gewone' Texelaar. Dat is elke eer ste zaterdag van de maand mogelijk bij café De Kombuis in Oudeschild. De eerste avond, op zaterdag 2 okto ber, zal Noortje de Bruijn-Roll een smakelijk diner koken. En u kunt hierbij aanschuiven! Eigenaresse van De Kombuis, Ingrid Hennink, zit altijd vol ideeën voor gezellige avonden in haar café. Nu de keuken is uitgebreid, is het tijd voor echte dineravonden. Het koken door een 'gewone' Texelaar zorgt gegarandeerd voor een bijzonder gezellige en smakelijke avond. Het is aan Noortje de eer om de spits af te bijten. Zij woont al ruim twintig jaar op het eiland. Deze voormalige TV-omroepster van de NOS is sinds tien jaar bekend als 'trouwmevrouw' van de gemeente Texel. 'Koken is al lang een hobby. Ik heb thuis ook vaak gasten en mijn tafel is dan met zorg gedekt. Het is leuk om nu ineens voor veel meer mensen te koken en een uitdaging. Ik woon in Oudeschild, dus voor mij is deze avond een thuis wedstrijd, maar daardoor ook extra spannend.' Het diner tijdens deze kookavonden bestaat altijd uit een voor-, hoofd- en nagerecht. Deze eerste avond met Noortje kunt u genieten van een drieluik van vis, een runderstoofpot met garnituur en een applecrumble. De prijs bedraagt €19,95 exclusief drankjes. Bijzondere avonden Is koken een hobby van u? En durft u de uitdaging aan om voor veel men sen te koken? Meldt u zich dan nu aan! Café De Kombuis houdt de bij zondere avonden met 'gewone' Texe laars graag in stand en is daarom op zoek naar hobbykoks. Wilt u liever rustig achterover leunen en genieten van heerlijk eten? Kom dan naar het diner op zaterdag 2 oktober. U kunt tot uiterlijk 27 september reserveren. Wees er snel bij, want vol is vol! U kunt reserveren via de mail: info@kombuistexel.nl of via telefoon nummer 06-51354222. Café De Kombuis is het gehele jaar dagelijks geopend. Er zijn regelma tig live optredens, bijvoorbeeld van Texelse muziekbands. Feesten en andere evenementen worden vermeld op de website en via berichten van de eigen Hyves-pagina. In de winter heeft het terras een winterkap en is het verwarmd. Bovendien mag hier gerookt worden, dus ook de rokers zitten hier behaaglijk. De koffie staat vanaf 09.30 uur voor u klaar. Het café heeft een kleine prijsvriendelijke kaart met verse soep en stokbrood, diverse uitsmijters onder andere met echte slagersham, versgebakken luxe broodjes met beenham en mosterd saus, runderhamburger van de grill e.v.a. Diverse snacks (ook om mee te nemen). De gehele menukaart van Café De Kombuis is te lezen op de website: www.kombuistexel.com. Café De Kombuis, Haven 10 in Oude schild, e-mail info@kombuistexel. nl. Kijk voor meer informatie en de evenementen op de website www.kombuistexel.com. Irene Maas en Jan Jaap Waverijn exposeren de komende drie weken keramiek en schilderijen in Tusse de Banke in Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) Irene Maas en Jan Jaap Waverijn exposeren de komende drie weken gezamenlijk in gemeente lijke expositieruimte Tusse de Banke aan de Groeneplaats in Den Burg. Maas exposeert keramiek, Wave rijn schilderijen met afbeeldingen uit het Texelse cultuurlandschap. Het is de eerste keer dat de twee samen werk tentoonstellen. De werken passen goed bij elkaar: het ziet er kleurig en geanimeerd uit. Van de hand van Maas zijn veel beelden van zeevogels, eenden en katten aanwezig. Het merendeel is nieuw. De werken van Waverijn laten zich omschrijven als acryl geschilderde ansichtkaarten met pastelkleuren. Te zien zijn land schappen in de omgeving van Den Burg. Opmerkelijk is dat Waverijn ook objecten als elektriciteitshuis jes, verkeersborden en een graaf machine schildert. 'Ik wil een totaalbeeld laten zien met al zijn facetten', aldus Waverijn. Zowel het keramiek als de schilderijen zien er realistisch uit. Juthout is één van de verbindende elementen in de expositie, beiden maken er gebruik van. 'Historie van het eiland bindt ons ook', laten Maas en Waverijn weten. De expo sitie, die vandaag begint, is de komende drie weken dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur geopend. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Dick van Barneveld, actief in diverse besturen, een week lang een weblog bij. Over schaken met Jaap Dros, bood schappen doen voor de buren, de voorzittershamer van de Stichting Jeugdtandverzorging, positieve communicatie, de commissie Raboton en het leven zelf. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) 's Middags komt Jaap Dros 'te skaken'. Jaap komt met grote regelmaat en het is altijd weer een ware happening. Hij is de betere schaker, maar dat betekent niet dat hij altijd wint. Met veel verbaal geweld probeer ik hem duidelijk te maken dat ik hem de oren zal was sen en dat ik mijn triomf uitgebreid in mijn weblog zal beschrijven. We spelen snelschaak. Vijf minuten per persoon per partij. Dros zeurt altijd dat mijn klok kuren heeft en daarin heeft hij gelijk. Schaken is als het leven zelf: goed opletten, je best doen, kansen creëren en ze pak ken! Helaas, ik verlies met 6-1. De wijn die wij na afloop drinken, doet mij goed. Het verzacht de wonden. (Zaterdag) In de 12 Balcken zit Manuel Rodriguez aan de koffie. Manuel woont sinds een jaar of vier op Texel en is druk bezig zijn Casa Molero (tapasbar) te bouwen in de Kantoorstraat te Den Burg. Wan neer zijn eten met net zo veel zorg wordt bereid als de voormalige Pilaar wordt herbouwd, dan zullen mijn vrouw, Buk, en ik ons daar met regelmaat culinair laten ver wennen. Let op: Casa Molero Tapasbar opent in de herfst de deuren! Gisteren in het interview met Jeroen van Hattum van de Texelse Cou rant hebben we onder andere gesproken over de inzet van vrijwil ligers en mantelzorgers in het kader van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Het is belangrijk dat burgers elkaar hel pen waar het kan, doe eens een boodschap voor je buren of maai het gras voor iemand die daar zelf moeite mee heeft. Prima. Vrijwilli gerswerk is goed en veel verenigin gen bestaan dankzij vrijwilligers werk. Houden zo! (Zondag) Vandaag leg ik de laatste hand aan een uitnodiging van de Stich ting Jeugdtandverzorging Texel (JTV Texel). Tandartsen, assisten tes en betrokkenen worden uitge nodigd voor een informatiedag rond het thema 'Nieuwe ontwikke lingen in de kindertandheelkunde'. Sinds een jaar ben ik geen bestuurslid meer, maar Herman Wellens, voorzitter, vraagt mij met enige regelmaat iets te doen voor de stichting. Dat doe ik graag. De JTV Texel wordt door bijna ieder een gekend op Texel, omdat de gele tandartsenbus bij alle basis scholen komt en daar de leerlingen tandheelkundige zorg geeft. Herman Wellens is sinds een jaar of zeven voorzitter van het bestuur. Eigenlijk is hij onmisbaar voor de JTV Texel, maar hij zoekt een opvolger. Bij dezen doe ik een oproep: wanneer u affiniteit met kinderen en/of bestuurlijke ervaring heeft, meld u dan bij de Stichting JTV. Kinderen verdienen goede tandheelkundige zorg en daarbij is een goed bestuur onontbeerlijk! Een voorzitter verdient het ook om na verloop van tijd zijn voorzitters hamer over te kunnen dragen. (Maandag) De afgelopen twintig jaar heb ik in verschillende besturen gezeten. In mijn vorige woonplaats Bun schoten en ook op Texel. Het is van belang om als bestuur kritisch, maar positief met elkaar te zoeken naar beleid en uitvoering van beleid dat recht doet aan de doelstelling van de stichting of vereniging. Communiceren is een ingewikkeld proces. Daarbij is het volgens mij van belang om positief te formule ren, om te zeggen wat je van iemand verwacht. Positieve com municatie bindt. Een paar voor beelden van communicatie in het dagelijks leven: In de supermarkt. 'Stoppen met zeuren, anders krijg je geen snoep' (een veel gehoorde opmerking van ouders in de supermarkt). 'Kom eens bij me staan en help me met de snoepjes in de kar leggen. Dan kunnen we lekker naar huis en kie zen we iets lekkers uit.' (Beter! Zeggen wat je verwacht. Uit deze zin spreekt gemeenschappelijkheid en maak je je kind deelgenoot.) Thuis. 'Wat is je slaapkamer weer een puinhoop.' 'Wanneer ga je je slaapkamer opruimen?' (Beter! Zeggen wat je van iemand ver wacht). Oefen in positief formuleren en er gaat een wereld voor u open! (Maandag) Vanavond begint het schaaksei zoen weer in Hotel Den Burg. Het is altijd weer bijzonder om kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 15 jaar geconcentreerd naar het bord te zien kijken. Schaken is net als het leven zelf, dat heb ik eerder deze week geschreven. Het spel vraagt om een kennis van de regels, om planning, om uitvoering en om doorzettingsvermogen. Daarbij is concentratie van belang en, heel belangrijk, je moet tegen slagen incasseren! In een tijd waar in veel activiteiten vluchtig zijn en computers vaak centraal staan, geeft het schaakspel kinderen de gelegenheid om eigenschappen die in het dagelijks leven belangrijk zijn, te ontwikkelen. (Dinsdag) De commissie Raboton heeft schaakclub En Passant tien digita le schaakklokken geschonken! Een mooie opsteker voor de club, want goede klokken zijn essentieel bij het schaken. Behalve dat de club tien klokken ontving uit handen van Dirk Vinke, Fenneke Kraft en Ineke Vonk, kre gen de jeugdleden ook een lekker stuk Rabotaart om de feestvreugde te verhogen. Dirk Vinke gaf een korte toelich ting: 'Waar het om gaat bij het schaken is strategie, vooruitden ken. Overdenken wat de gevolgen zullen zijn van een zet. Schaken lijkt daardoor op het leven zelf.' Eerder deze week heb ik in mijn weblog van de Texelse Courant nagenoeg hetzelfde geschreven! (Woensdag) Vanmiddag met Yvonne Steemers, voorzitter van de WMO Adviesraad, overleg gehad over onze WMO informatiedag op 9 november in Stayokay. In novem ber nodigt de WMO Adviesraad belangenorganisaties (o.a. SIGT, ANBO, Reumavereniging), leden van de commissie Welzijn, mede werkers van de gemeente Texel, de wethouder met WMO in haar por tefeuille Hennie Huisman, Pharos, dorpscommissies en andere betrokkenen uit. De opzet van de dag is om De Kanteling onder de aandacht te brengen. Het belang rijkste doel van de Kanteling is de WMO-uitvoering zo te 'kantelen' dat participatie centraal komt te staat. Dat vraagt een nieuwe manier van denken en doen: vanuit de hele persoon, vanuit oplossingen en niet vanuit bestaande voorzie ningen. Dick van Barneveld: 'Schaken is als het leven zelf.(Foto Heieen Vink)

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10