1EXBASSCA.NL Een meer vol prehistorische piranha's DVD met films van Herman van der Horst TEXELSE 2 COURANT m Aardbeienrit 'Lionel Richie' in café De Kombuis Oude brommers Yoga Uur voor iedereen Commandeurs in loodswoningen Vrouwenochtend in Eben Haëzer Proefpersonen Bloemschikken TESÜ Fluitkwartet in Zeemanskerkje 1H TVaV Uitladder Film VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2010 Bij de firma Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg gaat zondag 19 september om 14.00 uur de Aardbeienrit van de MAB- club van start. De rit, die in de plaats komt van de Mosselrit, is uitgezet door Jan Nico en Bea van der Ploeg. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur, deelname kost €7,-. De rit eindigt bij de Zelf- pluktuin aan de Middellandse- weg. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild is zaterdag 18 september een optreden te beluisteren van de bekende zanger Ronny Wijngaarde, de 'Nederlandse Lionel Ritchie'. Eerdere optredens van hem, bij de Ladies Night en de Mannen- avond, waren een groot succes. Op het komende concert zingt hij voornamelijk Nederlandse songs, met een Amsterdams accent. Het optreden begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. De Vrienden van de Oude Brom fiets vertrekken zaterdag 18 sep tember met de boot van 9.00 uur voor een reisje met onbekende bestemming. Organisatoren Peter Haker en Jan-Willem Vlaming garanderen de deelnemers aan het verrassingsweekend wel dat ze in een echt bed kunnen slapen. Een 'meereizende brommerfanaat' zorgt voor een maaltijd in de bui tenlucht. Als alles volgens plan verloopt, hebben de brommerrij ders zondag de boot van 16.30 uur terug. Er gaan 28 liefhebbers mee, waaronder een grootvader met zijn kleinzoon. De oudste deelnemer is 70 de jongste 18. De protestantse gemeente (in wording) van Den Burg houdt zondag 19 september een 'uur voor iedereen'. Deze zangdienst wordt gehouden in De Poort' aan de Elemert en begint om 19.00 uur. Voorganger is domi nee Den Braanker, de muzikale ondersteuning wordt verzorgd door het Texels Christelijk Man nenkoor. In Eben Haëzer, het gebouw van de baptistengemeente aan de Julianastraat in Den Burg, wordt donderdag 23 september een vrouwenochtend gehouden. Tjitske Meijer spreekt over het thema 'Je bent kostbaar!' De bijeenkomst duurt van 9.30 tot 11.30 uur. Vanaf 9.00 uur staat de koffie klaar. De toegang is vrij. Meer informatie bij Marian ne Nagtegaal, tel. 311272. Het 'loodshuisje' aan de Heren straat 49 in Den Hoorn blijkt bij nader onderzoek helemaal geen loodshuisje te zijn. Tot die conclusie komen Wilma Eel- man, Ineke Vonk en Maarten 't Hart, die met het onderzoek vrijwel het hele september nummer van het blad van de Historische Vereniging vullen. De benaming 'loodshuisjes' is - volgens Vonk en Eelman - voor het eerst gebruikt door J. Smeele, die in 1956 een tekening van de geveltjes aan de Herenstraat maakte. De term werd door Van der Vlis overgenomen in 't Landt van Texsel en raakte vandaar ver der ingeburgerd. Maar Eelman en 't Hart, die onderzoek deden naar de bewoningsgeschiedenis, tonen aan dat in de woning op Heren straat 49 nooit een loods gewoond heeft. Sinds 1719 werd het huis vooral bewoond door leden uit de familie Daalder, schippers, bak kers, maar vooral walvisvaarders. Het artikel is dan ook een warm pleidooi voor vervangen van de term 'loodswoningen' door 'com mandeurswoningen'. In een tweede en derde artikel gaan de auteurs dieper in op enerzijds het huis en de indeling en anderzijds op het leven van de walvisvaarders. Het blad biedt namen, cijfers en jaartallen en geeft een goed beeld van het leven in het 17de en 18de-eeuwse Den Hoorn. Dit wordt verder uit gediept met een beschrijving van de inventaris van de woning aan de Herenstraat uit 1798. De vier verhalen nemen een groot deel van het blad van de Histori sche Vereniging in beslag, dat verder alleen nog plaats biedt aan twee artikelen over het Tessels dialect en Sijbrand Keijser, samen steller van het eerste Tessels woordenboek, Het Tessels (Brill, 1951). Het rijk en geheel in kleur geïllu streerde blad is te verkrijgen bij de boekhandel en kost €6,25. De lessen van Mariëlle Glorie van Yogacentrum De Hoge Berg wor den niet alleen gegeven op dins dag en donderdagavond, maar ook op vrijdagochtend. Aanmelden kan via tel. 315782 of e-mailadres yoga@hogeberg.nl. Meer informa tie is te vinden op www.hogeberg. nl. Manda Bergsma van de School voor Voetreflexologie is op zoek naar proefpersonen die vrijdag 24 september een behandeling willen ondergaan. De behandeling vindt plaats tussen 15.00 en 15.30 uur en wordt gege ven door therapeuten die bijna afgestudeerd zijn. Na een inleidend gesprek over lichamelijke klachten wordt een behandelplan opgesteld. Door de juiste voetzones te behan delen, kunnen klachten verminde ren of verdwijnen. Een behandeling kan niet worden gegeven bij zwan gerschap, kwaadaardige gezwel len en hartkwalen. In totaal zijn elf proefpersonen nodig. Opgeven kan via tel. 319708 of e-mailadres adm-schoolvoorvoetreflexologie@ hotmail.com. Anneke Studulski begint maandag 20 september met een nieuwe cur sus Japans bloemschikken. De cursus begint om 14.00 uur en wordt gegeven in haar woonhuis aan de Vloedlijn 26 in Den Burg. Er is nog ruimte voor enkele deelne mers. stichting ROODNODIG OP TEXEL Liefhebbers van horror komen deze week aan hun trekken in Cinema Texel, waar Piranha draait, een remake (in 3D) van de legendari sche film uit 1978. Tijdens spring break zorgt een lichte aardbeving ervoor dat de bodem van een meer openbreekt, waardoor er plotseling honderden prehistorische piranha's vrijkomen. Een groep onwennige toeristen probeert onder leiding van sherrif Julie Forester (een rol van Elisabeth Shue) de bijtgrage vissen een halt toe te roepen. Ook in Cinema Texel te zien is Din ner for Schmucks, een hilarische komedie over de ambitieuze zaken man Tim (Paul Rudd), die wordt uitgenodigd om voor de eerste keer aanwezig te zijn bij het diner voor dwazen. Dit jaarlijkse evene ment wordt georganiseerd door zijn baas en is een wedstrijd voor managers om de grootste dwaas mee te nemen aan tafel. Tims ver loofde Julie vindt het een afschu welijk idee en haalt Tim over om niet te gaan. Maar dan komt hij Barry (Steve Carell) tegen, een belastingambtenaar die in zijn vrije tijd kunstwerken maakt van dode opgezette muizen. Tim realiseert zich dat hij de perfecte idioot heeft gevonden en kan deze unieke kans niet voorbij laten gaan. Hij nodigt Barry uit voor het diner en vanaf dan zetten diens goedbedoelde blunders Tims leven op zijn kop. Een belangrijke zakendeal loopt gevaar, Tims gestoorde ex-vriendin Darla zoekt weer contact en zijn verloofde Julie lijkt interesse te hebben in een ander... Enkele andere films zijn geprolon geerd. Seks, drugs en wilde fees ten vormen de belangrijkste ingre diënten van de nieuwe Nederlandse komedie Sterke Verhalen, die deze week in Cinema Texel draait. Het verhaal gaat over aankomende studenten, die na hun eindexamen een zwoele zomer beleven. Hoofd persoon is Dennis, die gaat stude ren in de grote stad. Om naar een hip feest te kunnen, de juiste vrien den te maken en Sanne, het meisje van zijn dromen aan de haak te slaan, wordt hij door zijn grootste rivaal overgehaald om een pinguïn uit de dierentuin te stelen. Wekelijks vertoont Cinema Texel een mystery movie, een voorpre mière van een film die officieel nog niet uit is. Welke film dat is, wordt pas bekend als de projector draait. Het volledige programma is te lezen in de agenda van deze krant en op www.texelagenda.nl. Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.com Vrijdag 17 september Klaverjasclub De Doormars uit Oude schild begint het seizoen met een open drive. Deze wordt gehouden in 't Skiltje en begint om 20.00 uur. Deelname is gratis. Cinema Texel vertoont: Sammy's Avonturen. De Geheime Doorgang 3D 13.30 u.; De Bonte Brigade 13.45 u.; The Last Airbender 3D 16.00 u.; Marmaduke 16.15 u.; Sterke Verha len 18.45 u.; Dinner For Schmucks 19.00 u.; Inception 21.15 u.; Piranha 3D 21.30 u. Zaterdag 18 september Wie vandaag de VW-lammetjesroute fietst, kan bij drie bedrijven genieten van gratis gerechtjes van Texels lamsvlees. Een route (45 of 35 km) kost €2,50 en is verkrijgbaar bij de VW. Bij creatief centrum Udjat aan de Achtertune 18b Oosterend is van daag en morgen vanaf 10.00 uur een tentoonstelling te zien van de work shop Boomportretten. Bij manege Akenburg wordt vandaag en morgen een samengestelde men wedstrijd gehouden. Publiek heeft gratis toegang. ledereen die een beetje piano of key board kan spelen, mag gratis het kerkorgel in de RK-kerk aan de Molenstraat in Den Burg proberen. Zij worden daarin begeleid door docent Dyo Wassink. Opgeven is noodzakelijk. Dit kan via tel. 313493. Kunstzinnig therapeuten Hilde van der Kamp (muziek) en Alie Vlaming (beeldend) houden van 14.00 tot 17.00 uur open dag op het adres Diek 42 in Den Hoorn. Cinema Texel vertoont: Sammy's Avonturen. De Geheime Doorgang 3D 13.30 u.; De Bonte Brigade 13.45 u.; The Last Airbender 3D 16.00 u.; Marmaduke 16.15 u.; Sterke Verha len 18.45 u.: Dinner For Schmucks 19.00 u.; Inception 21.15 u.: Piranha 3D 21.30 u. Zondag 19 september De borrelbus vertrekt om 3.00 uur vanaf de Nikadel in De Koog naar Den Burg, De Waal, Oosterend en Oudeschild. Opstappen kan naast de Lidl Prijs p.p. €3,-. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4a, Den Burg) begint om 10.00 uur een huis samenkomst. Zwembad Molenkoog sluit het sei zoen af met een 'Allesmagdag'. Van af 14.00 uur zijn 'verboden' zaken als luchtbedden, bodyboards en water pistolen toegestaan. Verder worden een schuimparty en een waterballon- nengevecht gehouden. Om 16.00 uur gevolgd door het traditionele hondenzwemmen. Bij de firma Wezenland aan het Wezenland in Den Burg start om 14.00 uur de Aardbeienrit van de MAB-club. Inschrijven vanaf 13.30 uur. deelname kost €7,-. Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van bigband The Sky- blasters. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont: Sammy's Avonturen. De Geheime Doorgang 3D 13.30 u.; De Bonte Brigade 13.45 u.; The Last Airbender 3D 16.00 u.; Marmaduke 16.15 u.; Sterke Verha len 18.45 u.; Dinner For Schmucks 19.00 u.; Inception 21.15 u.: Piranha 3D 21.30 u. Maandag 20 september In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In café de 12 Balcken aan de Wever straat in den Burg wordt van 20.00 tot 22.00 uur het taaicafé gehouden, met uiteenlopende spelletjes op taal gebied. Cinema Texel vertoont: Sterke Verha len 14.00 u.; Dinner For Schmucks 14.15 u.: Mystery Movie 20.00 u.; Piranha 3D 20.30 u.; Dinsdag 21 september In de Zeemanskerk in Oudeschild begint om 20.15 uur een concert door het Aiolos fluitkwartet. De toe gang is gratis. Cinema Texel vertoont: Inception 14.00 u.; Marmaduke 14.15 u.; Din ner For Schmucks 20.00 u.: Piranha 3D 20.30 u. ^rf~77 In verband met de te verwachten drukte zet veerdienst TESO rond het weekend extra boten in. Deze week wordt vrijdag en maandag tussen 9.30 en 16.00 uur een halfuursdienst onderhouden. Zondag is dat het geval tussen 14.30 en 20.00 uur. Automobilisten moeten op vrijdag rekening houden met wachttijden tot een half uur. Meer informatie is te vinden op www.teso.nl. Het Aiolos Fluitkwartet treedt dinsdag 21 september op in het Zeemanskerkje in Oudeschild. Het concert is georganiseerd door de Raad voor het Zomer- werk van de Texelse kerken. Aiolos bestaat al sinds 1982. Het fluitkwartet bestaat uit Marion Blonk, Rieneke Weber, Marijke Bos en Anke Buringa, die naast de 'gewone' dwarsfluit, ook piccolo, alt en contra-alt spelen. De leden hebben een ruime ervaring. Ze kennen elkaar van het conservato rium in Alkmaar, waar ze in 1987 afstudeerden. Daarnaast volgden ze nog andere studies en master- classes. Blonk trad als soliste op met het symfonieorkest van het Brabants Conservatorium en speelde in het Zaans Blazers Ensemble. Buringa speelde in diverse orkesten, waaronder Stich ting Kamer Opera Nederland, The Amsterdam Wind Orchestra en het Willem de Fesch Ensemble. Weber trad op met verschillende pianistes en speelt piccolo en fluit in harmo nieorkest Noordenwind. Ook Bos is lid van Noordenwind. Ze geeft geregeld concerten met pianisten en gitaristen. Samen met haar man heeft ze een atelier voor de repara tie en revisie van dwarsfluiten en de verkoop van gebruikte dwars fluiten. Het concert in het Zeemanskerkje begint om 20.15 uur. Op het pro gramma staan werken van Mozart, Schmitt, Kuhlau en Dubois. De toegang is gratis, maar na afloop wordt gecollecteerd voor een bij drage in de kosten. Tijdens het Nederlands film Fes tival, dat van 22 september tot 1 oktober wordt gehouden, wordt dit jaar aandacht besteed aan Herman van der Horst (1910- 1976), oud-directeur van het Texels Museum. Van der Horst wordt nationaal en internationaal gezien als een van de beste Nederlandse documentaire makers, een titel die hij hoogstens deelt met Bert Haanstra. Geheel in de stijl van de Hollandse documen- taireschool versterken beeld en geluid elkaar in films als Houwen Zo! (1952), Vieren maar (1954) en Faja Lobbi (1960). In 1945 maakt Van der Horst samen met Nol Binsbergen de documentaire Texel, de parel der Waddeneilanden, die door oorlogs omstandigheden pas in 1948 uit komt. In de tweede helft van de jaren vijftig is Van der Horst, wiens werk vaak een binding met de zee heeft, een van de meest gevierde filmmakers van Nederland, die ook in het bui tenland wordt erkend. Desondanks raakt zijn werk in de jaren zestig, met de opkomst van een nieuwe generatie filmmakers, in de vergetel heid. Ter gelegenheid van zijn honderdste geboortejaar blikt het Nederlands Film Festival terug op zijn bijzondere oeuvre. Van der Horst maakte zich het vak eigen toen hij als directeur van het Texels Museum films over vogels ging maken. Na de oorlog sloot hij zich aan bij de Nederland- sche Werkgemeenschap voor Film en Fotoproductie, die de wederop bouw in beeld bracht. In samenwerking met het Neder lands Instituut voor Beeld en Geluid vertoont het Nederlands Film Festi val een selectie van zijn werk. Ook te zien is Voetnoten bij een oeuvre, een aan Van der Horst gewijd retros pectief uit 1994. Daarin worden fragmenten uit al zijn twintig films door sprekende en stille getuigen toegelicht. Daarnaast brengt het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid een DVD-box uit, met daarin al het werk van Van der Horst. Dit is de tweede box in de serie Dutch Documentary Collection, een reeks uitgaven met hoogtepunten uit het oeuvre van Nederlandse documen tairemakers. Samen met de box verschijnt het essay Carte Blanche van Jaap Verdenius, waarin de samenwerking tussen Van der Horst en Gijs van der Wiel, hoofd van de RVD, centraal staat. Voor het essay heeft Verdenius het privé-archief van Van der Horst geïnventariseerd en beschreven. De DVD-box wordt zaterdag 25 september officieel gepresenteerd in bioscoop Rem brand. In de filmzaal van Ecomare zijn tot het voorjaar enkele films van oud-directeur Van der Horst te zien. Meer informatie is te vinden op www.beeldengeluid.nl en www.film- festival.nl.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2