i Subsidie voor samenwerking Zoeken naar metaalsporen Br TEXELSE 5 COURANT Sinterklaas Woontij steekt €3,8 miljoen in onderhoud Omgaan met dementie Onderzoek zorg kankerpatiënten Texels bier met Wieringer eend Blaastest in Gemini Nul-energiehuizen op (t Zouteland in onderzoek Woontij verkoopt Strender kerk Schaakklokken voor En Passant Wat ik zeggen wou VRIJDAG 17 SEPTEMBER 2010 Om samenwerking tussen toe ristische ondernemers in de Kop van Noord-Holland en Texel te stimuleren, geven gemeentes en Leader subsidie aan het project 'Kop in Bloei'. 'Kop in Bloei' is een initiatief van de Plaatselijke Groep Leader, die bestaat uit vertegenwoordigers van diverse organisaties. Het pro ject wil het toeristisch aanbod versterken en verbinden door het ondersteunen van nieuwe arran gementen en producten. Onder nemers die vernieuwende toeristi sche producten en arrangementen ontwikkelen, kunnen via dit pro ject bij het Ontwikkelingsbedrijf NHN terecht voor een stimule ringsbijdrage van maximaal €5.000,-. 'De Kop van Noord-Holland heeft veel te bieden. Natuur, kunst en cultuur en strand, maar ook een prima infrastructuur zoals het fietsroutenetwerk, wandelroutes en vaarroutes', zegt Jan Roelof- sen, directeur van de Regio-VW Kop van Noord Holland en lid van de Plaatselijke Groep Leader. 'Bin nenkort komen daar wellicht nog ruiterroutes bij. Dit biedt prima kansen voor ondernemers om the matische routes en arrangemen ten te ontwikkelen.' Het budget van Kop in Bloei bedraagt €40.000,-, voor de helft bestaand uit subsidie van het Europese plattelandsontwikke lingsprogramma Leader en voor de helft uit cofinanciering van de gemeentes. Ondernemers in de toeristische sector kunnen tot maximaal 40 procent van hun investeringen vergoed krijgen als zij een arrangement of nieuw pro duct aanbieden dat bijdraagt aan de toeristische infrastructuur en samenhang in de Kop van Noord- Holland en Texel. Meer informatie over het project en de subsidie voorwaarden zijn te vinden op www.leaderkvnh.nl. De niveaus van opgelost man gaan zijn in de oceaan rond Antarctica soms zo laag, dat de groei van algen erdoor tot stil stand komt, wat weer gevolgen heeft voor de rest van het voed- selweb. Dit is een van de uitkomsten van het onderzoek van Rob Middag, die met de nieuwe extreem scho ne apparatuur van het NIOZ water monsters nam bij zowel de Noord als de Zuidpool. Zijn onderzoek richtte zich vooral op de concen traties opgeloste metaalsporen, en dan met name aluminium en mangaan. De concentratie van deze metalen vertelt veel over de biologische kringloop in de oce aan. Middag verrichtte zijn onder zoek - in het kader van het Inter nationale Pooljaar - bij het NIOZ en promoveert op vrijdag 17 sep tember aan de Rijksuniversiteit Groningen. Veruit de meeste ecosystemen op aarde worden gedreven door foto synthese, het proces waarmee met zonne-energie kooldioxide en water wordt omgezet in suiker en zuurstof. Dit plantaardige proces vormt de basis van het voedselweb waar van alle hogere vormen van leven afhankelijk zijn. Maar behalve kooldioxide en water hebben plan ten andere voedingsstoffen nodig zoals stikstof, fosfaat en metalen. In verband met de grote verande ringen die onder invloed van het klimaat vooral in beide polaire oceanen worden verwacht, werd in het kader van het Internationale Pooljaar het onderzoeksprogram ma Geotraces opgezet. Doel hier van is om de wereldwijde biogeo- chemische kringlopen van belangrijke spoorelementen in kaart te brengen en te leren begrij pen, juist in relatie tot de biologi sche kringloop en oceaanstromin gen. De Nederlandse tak van dit onder zoek werd mogelijk door financiële steun van NWO, de vaartochten werden in nauwe samenwerking met het Alfred Wegener Institut für Polar- und Meeresforschung in Bremerhaven uitgevoerd met het als ijsbreker ontworpen Duitse onderzoeksschip Polarstern. Met grote verbazing las ik in de Texelse Courant dat Kees Klaassen en Peter Jan Rens grote plannen hebben met het Sinterklaasfeest op Texel. Zij hebben het over 'uitwas sen van de commercie', 'kinderen spelenderwijs leren over de princi pes van de economie' en 'de finan ciering van het sinterklaasfeest'. Mijn eerste reactie was: 'Het moet toch niet gekker worden.' Allereerst lijkt mij dat Texel niet op dit plan zit te wachten. Klaassen en Rens doen het voorkomen alsof Texel een armlastig gebied is en op zogeheten triviale kunst zit te wach ten. Maar Sinterklaas is van huis uit een volksfeest, dat stoelt op religi euze beginselen. Sinterklaas is de Goedheiligman, die oog heeft voor kinderen .De overlevering leert ons dat hij de kinderen, die gedood wer den omdat er niet voldoende geld was om hen te voeden, weer tot leven bracht en zich over hen ont fermde. Hoe kun je deze achter grond wegvagen door zo'n krank zinnig idee te opperen? Zij hebben het over een 'ouderwet se traditionele manier van Sinter klaas vieren', maar halen traditie en commercie door elkaar en schoffe ren daar niet alleen de Texelaar mee, maar vooral de kinderen die op het eiland wonen. Kinderen krij gen van de Sint namelijk gewoon hun cadeautjes en zij hoeven hele maal niets te weten over commer cie, want daar is momenteel de wereld aan ten onder aan het gaan. 'Sinterklaas heeft besloten om van Texel zijn schateiland te maken', zeggen ze. Hoe halen ze het in hun hoofd? Tja, een schateiland voor hen zelf! Denken ze nu heus dat Texel een achtergebleven gebied is? We gaan failliet op het vaste land en het kleine eilandje is onze kans om opnieuw te beginnen? Kees Klaassen komt zelf van Texel. Dan moet hij toch weten, dat Texel een mooi stukje Nederland is met eigen tradities en wetenswaardig heden? Het feest op de Groene- plaats is het eigen feest van Texel en dat behoeft geen uitbreiding. 'Mogelijke kritiek kunnen zij zelf wel bedenken', zeggen ze. Ik zou zeg gen: 'Als zij dat kunnen bedenken, overweeg dit zotte plan in Hilver sum te opperen, daar zijn ze gek op egostreling en commercie.' Mijn ouders wonen sinds 1962 op het eiland. En al woon ik in het Gooi, ik ben op Texel opgevoed en koester het eiland nog steeds. Ik weet alle nare hebbelijkheden van het Gooi, maar meer nog weet ik van de karakteristieken van het eiland. Als je dat in je kinderjaren op je netvlies hebt gezet en er regel matig komt, dan is ieder zot plan er een te veel. Een Londense bus om toeristen mee rond te rijden is er zo een, net als de tuktuks. Al deze dingen verminken de Texelse cul tuur. Er zijn genoeg andere mogelijkhe den om een eerlijke en fijne boter ham te verdienen. De Texelaar moet zich hiermee niet vernederen en zijn eigen cultuur koesteren zolang het kan. Haal de shit van de overkant niet naar uw mooie eiland. Milja Kalwij, Naarden. Woontij besteedt dit jaar €3,8 miljoen aan onderhoud en reno vatie van woningen en gebou wen. Grote klus is de renovatie van wijk de '99' in Den Burg, die over enige tijd wordt voltooid. Jan van Andel: 'Dit duurde wat langer dan gepland. We hadden een modelwoning gemaakt maar hadden ingeschat dat de bewo ners voor veel minder opties zou den kiezen. Maar er zijn veel meer extra's gevraagd, zoals verplaat- In samenwerking met Thuiszorg en het DOC-team verzorgt Omring een cursus 'Omgaan met dementie'. De cursus, die bestaat uit acht bij eenkomsten van twee uur, is bedoeld voor partners en mantelzorgers van dementerende mensen. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op maandag 27 september in het Ver pleeghuis aan de Hollewal en begint om 10.00 uur. Er wordt gesproken over de veranderingen in het dage lijkse leven en hoe de thuissituatie dragelijker is te maken. Voor informatie en aanmeldingen: DOC-team Kop van Noord Holland, tel. 0223-648100, e-mailadres info1@geriant.nl. Meer informatie is ook te vinden op www.omring.nl. sing van badkamers, voorzienin gen in keukens, wanden eruit waardoor we meer tijd nodig had den. Realisatie van de houtkachel die door Texel Energie wordt geëx ploiteerd, gaat wat betreft Van Andel gewoon door. 'We hebben nog geen concreet voorstel gezien, maar hebben voorbereidingen getroffen voor de aansluiting.' Ander renovatieproject betreft appartementencomplex Schutte- boe in De Koog, dat een ander uiterlijk en frisse uitstraling krijgt. Er is werk gaande aan de Mulder straat in Oosterend en het apparte mentengebouw in Den Burg dat in gebruik was voor de OSG, wordt gereed gemaakt voor verhuur aan jongeren. Alle woningen zijn inmid dels toegewezen. De Rijksuniversiteit Groningen zoekt voor een niet-commercieel onderzoek mensen die de afgelo pen zes maanden een behandeling voor kanker hebben afgerond. Het doel van het onderzoek, dat wordt gefinancierd door KWF Kankerbe strijding, is de zorg aan kankerpa tiënten te verbeteren. Deelnemers wordt gevraagd tweemaal een vra genlijst in te vullen. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Aanmel den kan via www.rug.nl/psy/ omgaanmetkanker. Mensen die twijfelen of ze tot de doelgroep behoren of andere vra gen hebben, kunnen contact opne men met mevrouw Brakel, tel. 050- 3636757, e-mailadres onderzoekkwf@rug.nl. Met een combinatie van wilde kooi-eenden van Wieringen en Texels speciaalbier benadrukt chefkok Gerard Walters van Res taurant 99 uit Hippolytushoef vrijdag de banden tussen beide 'eilanden'. Er zijn in het recente verleden meerdere contacten geweest tus sen Texel en Wieringen en er is menig Texels speciaal bier geproefd om tot een goede samenvoeging met de kooi-eenden te komen. Walters bereidt een viergangen diner, waarbij de eenden in drie gangen worden bereid met het Texels bier en in de laatste gang alleen het bier naar voren komt. Ter gelegenheid van de Dag van de Spirometrie biedt het Gemini Zie kenhuis donderdag 14 oktober tussen 9.30 en 16.00 uur de moge lijkheid een blaastest te doen. Een spirometrie is een blaastest om de longcapaciteit te meten en vroeg tijdig longaandoeningen te signale ren. De test, die ongeveer tien minuten duurt, wordt aangeboden door de polikliniek Longziekten en de afde ling Longfunctieonderzoek en afgenomen in de Zr. Kueterzaal. Naast de test wordt informatie gegeven over longziekten en over stoppen met roken. De test duurt ongeveer tien minuten, aanmelden is niet nodig. Enige wachttijd kan mogelijk zijn. Een opzienbarende gast in de noordkop van Texel, waar dinsdag en woensdag een roze pelikaan werd gesignaleerd. In kringen van voge laars wordt aangenomen dat het de pelikaan Hetty betreft die is ont snapt uit Ouwends Dierenpark in Rhenen. (Foto René Pop) Op het vliegveld in Eierland vindt van vandaag tot en met zondag september de Dutch Light Aircraft Fly-in plaats. De circa 120 aange melde vliegtuigen komen uit heel Europa. Het gaat hierbij meest om zelfgebouwde kisten, die nog maar een paar jaar oud zijn en aan alle eisen voldoen. Overigens is de weersverwachting uiterst onzeker (wind en buien), waardoor de kans aanwezig is dat niet alle deelne mers naar Texel kunnen vliegen. Liefhebbers die een klein beetje de weg weten op orgel, piano of key board kunnen zaterdag 18 september eens proberen hoe het is om op een kerkorgel te spelen. Docent Dyo Wassink is vanaf 13.30 uur in de kerk aanwezig om aanwijzingen te geven. Van te voren aanmelden is noodzakelijk, dat kan via tel. 314109. Met de ingebruikname van een speeltuin voor de jongste jeugd ging een jarenlange wens van de bewoners van de Commandeurssingel in Oudeschild in vervulling. Hiervoor spaarde de dorpscommissie uit de jaarlijkse bijdrage en werden diverse fondsen en de gemeente Texel benaderd. (Foto Bert Koning) Hulpverleners van de ambulance en het SIGMA ontfermen zich over een 'slachtoffer' tijdens de oefening Kokkel die zaterdag op de Wad denzee werd gehouden. Dat gebeurde in een gewondennest waarin slachtoffers verzorgd worden, totdat ze naar een ziekenhuis worden gebracht. (Foto Olivier Schilling) Dirk Vinke van de Rabotoncommissie overhandigde maandagavond in Hotel Den Burg tien digitale schaakklokken aan de jeugd van schaakclub En Passant. Jeugdlid Jasper Koertse nam ze in ont vangst. (Foto Jeroen van Hattum) Een extern bureau onderzoekt voor Woontij de haalbaarheid van realisatie van tien zogeheten nul-energiewoningen op 't Zou teland in Den Hoorn. Afhankelijk van de uitkomst medio oktober zal de voorbereiding worden gestart. Nu Woontij een akkoord heeft gesloten met de gemeente over de grond, is de woningcorporatie aan zet. Jan van Andel: 'Het is een mooi plan, overzichtelijk en een stap vooruit op het gebied van duurzaamheid. Het is belangrijk dat het een goed plan is dat goed is doorgerekend en haalbaar. Het plan moet worden goedgekeurd door de Raad van Commissarissen (RvC) van Woon tij. De RvC is kritisch en kijkt of het een evenwichtig en haalbaar plan is. We stoppen er een deel van onze middelen in, het moet dus goed onderbouwd zijn en het ambi tieniveau moet goed zijn.' De tien woningen zijn bestemd voor huur en koopgarant. 'Ik hoop dat we dit jaar de besluitvorming spoedig afronden, wat belangrijk is om het binnen de deadline van Waddenfonds te realiseren.' Woon tij gaat voor de verdere invulling in gesprek met de toekomstige bewo ners. Woontij voert onderhandelingen over de verkoop van de voorma lige Gereformeerde kerk in Oos terend. De woningcorporatie had het kerkgebouw aangekocht met de bedoeling er een dorpssteunpunt in te vestigen. Maar toen dit in dorpshuis De Bijenkorf werd ondergebracht, werden de plan nen bijgesteld. Jan van Andel: 'We hebben gekeken wat we er nog meer mee konden. Op het gebied van bouwmogelijkheden is er inmiddels veel veranderd. Toen het er naar uitzag dat er geen nieuwe bouwlocaties meer zou den komen, hebben we posities verworven binnen de dorpen om daar te kunnen bouwen. Maar inmiddels zijn er wel plekken voor woningbouw, zoals de Volmolen in Den Burg, waar we veel goedko per kunnen bouwen. Daardoor is de noodzaak om hier in Oosterend te bouwen er niet meer en kijken we of we de kerk kunnen afstoten. Daarbij moeten we zien of het financieel haalbaar is en of de bedoeling van de koper maat schappelijk iets toevoegt. We heb ben kandidaten en zijn in onder handeling.' De jeugd van schaakclub En Passant heeft tien digitale schaakklokken van de Raboton gekregen. De nieuwe klokken vervangen de oude, analoge klokken die de schaakclub al jaren gebruikte. Dirk Vinke van de Rabotoncommissie overhandigde de klokken aan Jas per Koertse, één van de jeugdle den van En Passant. Vinke hield een lofzang op het schaken, omdat het stimuleert tot vooruitkijken en nadenken over consequenties van te nemen stap pen. De jeugdleden kunnen daar later hun voordeel mee doen. De Rabotoncommissie trok €550,- uit voor de klokken. Jaap Dros, begeleider van het jeugdschaken, had als tegenpres tatie Benoni-appels voor de Rabo toncommissie meegenomen. De naam Benoni verwijst ook naar een opening in het schaakspel. De uitreiking werd bijgewoond door Ineke Vonk als scheidend lid van de Rabotoncommissie. Vinke en Harry Ran vormen na haar ver trek de Texelse vertegenwoordi ging in de commissie. Volgens Fenneke Krafft van de Rabobank, die de commissie ondersteunt, kunnen er nog ver zoeken tot subsidie worden inge diend.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5