Veel Texelgangers niet op de hoogte Bakker en Brand kampioen Deuce Kamperen naast je eigen vliegtuig' TESO: meer aandacht daltarïef TEXELSE 5 COURANT Historische Vereniging Pelikaan Centrum autisme Raadhuis Jaarverslag over 2009/2010 Wat ik zeggen wou Nog te weinig reizigers maken gebruik van het aantrekkelijke daltarief dat TESO al jaren han teert op dinsdag, woensdag en donderdag. Dat stelt TESO- directeur Cees de Waal. Volgens hem zijn veel incidentele Texel- gangers niet op de hoogte van het daltarief. Uit oogpunt van service en reductie van wacht tijden vindt hij dit een gemiste kans. Hij roept logiesverstrek- kers en anderen op het voordeel onder de aandacht van de gas ten te brengen. De vervoersgroei die zich het afge lopen boekjaar heeft voorgedaan (3,53 procent meer voertuigen) concentreerde zich ook nu op de traditionele piekdagen in de maanden juli en augustus. Ondanks dat de tweede boot vaker werd ingezet, leidde dat ertoe dat het aantal wachtende voertuigen toenam van 46.352 naar 77.075. Dat de mobiliteit verder is toegenomen, merkt TESO ook aan het aantal dagjesmensen. Ze komen in toenemende mate op evenementen af, zoals de folklore- markten op zomerse woensdagen, wat vooral in de ochtenduren voor extra toeloop naar de boot zorgt. Gebrekkige parkeermogelijkheden in Den Helder gecombineerd met relatief lage vervoerstarieven voor een personenauto met inzittenden, verklaren dat de dagjesmensen steeds vaker hun voertuig meene men naar het eiland. Om de toe stroom naar de boot in Den Helder zoveel mogelijk te stroomlijnen en het passagiers zo makkelijk moge lijk te maken, kunnen tickets voor de boot sinds enige tijd via internet worden gekocht. De proef die TESO hiermee heeft gehouden is geslaagd. De afgelopen maand werden zo'n tienduizend kaartjes via internet gekocht. Voetgangers verschaffen zich met een dergelijk kaartje via de tourniquets zelf toe gang tot de boot, aansluiten in de rij voor het loket is dan niet nodig. Voertuigkaartjes worden nog gescand bij de bemande loketten. Vooralsnog gebeurt dat handma tig, maar TESO onderzoekt in wel ke apparatuur het best kan worden geïnvesteerd, zodat passagiers dit ook zelf kunnen gaan doen. De bootdienst wil daarbij gebruik maken van beproefde technieken, die ook voor mensen die voor de eerste keer voor het loket staan duidelijk zijn. Beoogde resultaten zijn een verkorting van de gemid delde tijd per transactie, een reduc tie van de stroom contant geld en een stijging van het aantal gebrui kers dat via doe-het-zelf loketten het terrein van TESO betreedt. Met deze aanpak bereid TESO zich volgens De Waal voor op de toe komstige groei van de vraag naar vervoer, zoals die is voorspeld in de vervoersprognose tot 2040. TESO verkeert in afwachting van de definitieve besluitvorming over de locatie van de veerhaven in Den Helder. De bootdienst steunt het initiatief van de gemeente Den Helder in te zetten op realisatie van de zogeheten Groene Stroom- haven en de daarbij behorende verplaatsing van de veerhaven naar de oostoever. Op verzoek van Den Helder ontwerpt TESO een schets van een nieuw aan te leggen veerhaven die voldoet aan de eisen die de bootdienst hier voor stelt. Deze schets wordt opgenomen in de planschets voor het hele gebied. De Waal is posi tief over de samenwerking. 'Er is het afgelopen jaar constructief overleg gevoerd met de andere kant van het Marsdiep' Omdat de verplaatsing op zijn vroegst in 2020 zal worden gerealiseerd en verwacht wordt dat de vervoers stroom naar het eiland verder zal groeien, is het waarschijnlijk dat het verkeer in Den Helder van en naar de boot vaker vast zal lopen. 'Dit vraagt op korte termijn om maatregelen die de doorstroming van het verkeer van en naar Texel kunnen bespoedigen.' De Waal heeft van de gemeente Den Hel der vernomen dat thans wordt bezien of in 2011 op het Molen plein en de Westgracht verkeers kundige aan passingen kunnen worden doorgevoerd, die er toe leiden dat de wegca paciteit in beide richtingen toe neemt. Knelpunt blijft de parkeercapaci- teit in Den Helder. TESO zoekt naar uitbreidingsmogelijkheden. 'Binnen de beperkte ruimte doen we al het mogelijke. Iedere plek is er één.' In de TESO Passagiers monitor beoordeelden gebruikers de parkeerfaciliteiten in Den Hel der met een 6,0 (vorig jaar 6,4). Het waarderingscijfer voor de totale dienstverlening daalde van een 8,0 tot een 7,8. Texelaars gaven TESO een 7,7, de overige gebruikers een 7,9. Het afgelopen jaar verwisselden zestig aandelen van eigenaar en groeide het aantal aandeelhouders van 3.099 tot 3.109. In de Burgemeester De Koninghal begint vrijdag 24 september om 20.00 uur de algemene vergade ring van aandeelhouders van TESO. De zaal is open om 19.00 uur. Ewoud Bakker en Sanne Brand hebben het clubkampioen schap van tennisvereniging Deuce behaald. Zij namen het stokje over van titelverdedi gers Simon Brand en Ilse Pas toor. De clubkampioenschappen wer den gedurende september gespeeld. In de poulewedstrijden liepen de favorieten geen schade op. Bakker rekende met gevari eerd spel af met Lennart Witte en bleek met een combinatie van harde forehands en sliceballen de sterkste van de twee. Maurice de Groot rekende soepeitjes af met Theo van Maanen en Hans Witte en debutant Thijs van Veen ver leidde Robbert Jan Kleingeld met geconcentreerd en gedegen spel tot steeds meer fouten. In de finale speelde Bakker tegen Mau rice de Groot, die vorig jaar in de finale had verloren. De Groot speelde zijn aanvallende spel en werd hiermee beloond door winst in de tweede set. Bakker won met 6-3, 4-6, 6-0. Sanne Brand verloor in de poule- wedstrijden slechts drie games en won de halve finale in de stro mende regen met 6-2, 6-2 van Bianca Regoor. De andere halve finale, tussen Erna Agterberg en Petra Kooiman, moest in verband met het slechte weer van vrijdag avond worden uitgesteld tot zaterdagochtend. Agterberg wist mede door haar harde forehands de wedstrijd in drie sets naar zich toe te trekken, 's Avonds bleek Brand de terechte clubkampioe ne, want ondanks de soms lange rally's verloor ze slechts twee games. Bij de heren 6 had elke tegen stander moeite met de forehand topspinballen en halfcourts van Ruben Kooijman. Kooijman, die een prima tennisjaar achter de rug heeft, waarin hij onder meer winnaar werd van het Tesseltoer- nooi, won alle partijen. Robert Saai werd knap tweede. Bij de heren 7 waren Hans de Porto, Ryan van Heerwaarde en Alfons Griffioen favoriet. Zij reken den in de poulewedstrijden af met outsiders als John Zoetelief, Klaas Dirk Koorn en Jacques Deppe. De Porto bereikte de fina le door Alfons Griffioen uit te schakelen: 5-7, 6-1 en 6-3, maar moest de halve finale op dezelfde dag spelen als de finale, wat geen al te beste voorbereiding bleek. In de finale bleek dan ook Ryan van Heerwaarde een maatje te groot. Diens onverwachte spel was De Porto teveel. Bij de dames 7 waren de verschil len miniem. Uiteindelijk bleek Atie Voerman na vier poulewedstrij den één set meer gewonnen te hebben dan Louise van der Sluis. Uitslagen: ME 4/5: 1.Ewoud Bakker, 2.Maurice de Groot; DE 4/5/6: 1.Sanne Brand, 2.Erna Agterberg; HE 6: 1.Ruben Kooijman, 2.Robert Saai; HE 7: I.Ryan van Heer waarde, 2.Hans de Porto; DE 7 I.Atie Voerman, 2.Louise van der Sluis; HE 8/9: 1 .Dirk van Liere, 2.Rutgert Oosterhuis; DE 8/9: I.Irene Rijpstra, 2.Wilma Tijsseling. De Historische Vereniging is sinds kort door de Belasting dienst aangemerkt als Alge meen Nut Beogende Instelling. Dat maakt de vereniging bekend in het septembernummer van het verenigingsblad. Een Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) is een instelling die in de ogen van de Belasting dienst aan bepaalde eisen voldoet en daardoor bepaalde voordelen geniet. Zo moet de vereniging zich voor 90 procent inzetten voor het algemeen belang, moet het vermo gen bescheiden blijven en moeten de vergoedingen voor bestuurders tot een minimum beperkt blijven. Met de erkenning tot ANBI wordt een instelling gevrijwaard voor een aanslag voor erf- en schenkbelas- ting. Ook mogen donateurs van een ANBI hun giften aftrekken van de inkomsten- en vennootschaps belasting. Bijna honderd kleine vliegtuigen hebben zaterdag Texel aange daan voor de Fly-in die op Texel Airport werd gehouden. Het was de tweede keer dat het evenement op Texel werd gehou den. De Fly-in was georganiseerd door diverse luchtvaartorganisaties om de zogeheten kleine luchtvaart (toestellen onder de zesduizend kilo) te promoten. De Fly-in begon vrijdag rustig door dat er windkracht zes stond. 'Er zijn die dag 23 toestellen geland', aldus Mike de Bruijn van het vlieg veld. 'Maar er kwamen ook veel mensen zonder hun vliegtuig naar het vliegveld, waardoor we 's avonds toch met tachtig man aan het diner zaten.' Zaterdag was het, op een pittige bui in de ochtend na, een goede dag. In totaal landden 96 kleine vliegtuigen op het eiland. De groep was internationaal. Er was onder meer een piloot uit Fin land bij ('die zie je hier bijna nooit'), een grote groep Engelsen die op rondreis door Europa waren en een paar Duitsers en Belgen. Zondag ochtend vertrokken de meesten alweer vroeg. De Bruijn: 'We zijn een half uurtje eerder open gegaan, omdat de weercondities begonnen te verslechteren. In het zuiden was het beter en ze moesten vrijwel allemaal die kant op.' De nacht was een bijzonder moment: de deelnemers mochten kamperen op het luchthaventer rein. De Bruijn: 'Wie kan zeggen dat hij op een internationaal vlieg veld naast zijn vliegtuig heeft gekampeerd.' De kans is aanwezig dat in 2011 opnieuw een Fly-in op het eiland wordt gehouden. 'Het is goed bevallen en de ruimte is er, omdat de airshow verplaatst is naar 2012.' DINSDAG 21 SEPTEMBER 2010 Bij de reconstructie van fort Lunette bij Oudeschild zijn flinke vorde ringen gemaakt. Vanuit de lucht is te zien dat het landschap ten zui den van Oudeschild door de hoge wallen flink verandert. van de Koninklijke N.V. Texels £igen Stoomboot Onderneming Gasten en vrijwilligers van de Texelse afdeling van de Zonnebloem waren vorige week de eerste gasten in Welloord, een nieuw zorghotel, gevestigd in een 14de eeuwse boerderij bij Bocholtz. Zowel de 22 gasten als de 22 vrijwilligers werden bijzonder hartelijk ontvangen. Er werden uitstapjes gemaakt naar Landgraaf, Aken, Thorn en Vaals Een deel van de piloten die aan de Fly-in meededen, kampeerden 's nachts bij hun vliegtuig. (Foto Mike de Bruijn) De weersomstandigheden waren in boekjaar 2009/2010 van invloed op het vervoersvolume van TESO. Na een prachtig voorjaar en een mooie zomer, volgde een sneeuw- en vorstrijke winter. Reden voor de bootdienst om het jaarverslag te illustreren met winterse foto's. (Foto Salko de Wolf) Niet René Pop, maar Arie Buurman was de maker van de foto van de roze pelikaan die vorige week in de krant verscheen. Het centrum autisme, onderdeel van GGZ Noord-Holland-Noord, heeft via ministerie, zorgkantoor en zorgverzekeraar Univé toestem ming gekregen de hulpverlening fors uit te breiden. Zorgkantoor en Univé hebben voor 2011 ongeveer drieënhalf miljoen euro extra toe gezegd. Met deze uitbreiding komt het centrum autisme tegemoet aan de alsmaar stijgende vraag naar diagnostiek en behandeling van normaal begaafde volwassenen met autisme. Het was een verwonderlijk stukje, in de krant van 14 september, waarin Koos van den Burgh een oproep doet het oude raadhuis te behouden. Naar mijn idee zal iedereen opgelucht ademhalen als dat mistroostige gebouw tegen de vlakte ligt en er pitto reske Texelse winkeltjes voor in de plaats zouden komen. In mijn kindertijd stonden die leu ke kleine winkeltjes er namelijk. De Groeneplaats was in het begin van de jaren zestig nog het leven dig hart van het dorp. Op de plek waar nu de banken zijn geves tigd, stond de Lindeboom, waar werd gebridged, gebiljart, gekla verjast en natuurlijk een borrel gedronken. Op de plek van het raadhuis lachten de winkeltjes je vriendelijk toe. Mijn vader ging altijd naar de kapper die in dat rijtje een plekje had gevonden. De winkel was te herkennen aan de ronde zuil met witte en blauwe strepen en aan de boven- en onderkant een rode knop. Achter de winkeltjes was het park. leder een was verontwaardigd en ont stemd toen het nieuwe raadhuis daarvoor in de plaats kwam. Nu lijkt het moment aangebroken Den Burg weer het dorpshart terug te geven. Een dorpsplein moet culturele geborgenheid kun nen geven. Je moet je er direct behaaglijk voelen. Als het park dan daar ook nog mooi bij aan sluit, kan er weer een muziektent worden geplaatst en krijgt Den Burg eindelijk zijn status terug. Naar mijn idee hebben de Texe laars daar al jaren naar gesnakt en het is ook voor de badgast een lust voor oog en oor als er in het dorp op Texelse wijze in de muziektent wordt gespeeld. Men sen hebben behoefte aan hoge cultuur. Geef een mooi zomer avondconcert, zodat de bezoe kers welgestemd het dorp betre den. Weg met de saaiheid van de jaren-zestig-bouwstijlen en breng weer een beetje grandeur, zoals dat bij oude dorpen past. Een oproep naar de Rijksdienst voor cultureel erfgoed had toen tertijd moeten plaats vinden om de huisjes die er stonden te behouden. Er is niets cultureels aan het raadhuis te bespeuren, dan alleen misschien de atoom kelder. Maar om zo'n kolos te laten staan voor iets dat niet zichtbaar is, lijkt mij overdreven. Het gebouw is in verhouding tot het plein altijd te kolossaal geweest. Ook het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumen tatie zal waarschijnlijk inzien dat een onooglijk gebouw niet moet blijven staan alleen om die ver maledijde schuilkelder. En Menno van Coehoorn was een zeven- tiende-eeuwse baron, die zich heeft ingezet voor de vestingwer ken in ons land. Wat 'zijn' stich ting met het oude raadhuis moet aanvangen, is mij niet duidelijk. De Historische Vereniging, waar van ikzelf lid ben, is mijns inziens alleen geïnteresseerd in echt Texelse karakteristieken, die betrekking hebben op de Texelse cultuur. Het moet mij van het hart, daar hoort het oude raadhuis echt niet bij. Ik hoop dan ook oprecht dat de sloop snel zijn aanvang zal krij gen. Milja E. Kalwij, Naarden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5