'Man geholpen met paar partijen schaak' 'Aan bel trekken als er wat mis dreigt te gaan' [WIH UITNODIGING WMO Adviesraad treedt naar buiten TEXELSE S COURANT Bmm MODEFLITSEN damesmode moerbeek 1 as WMO in notendop G-team soepel naar tweede zege Mencursus Piet Beers Jaap de Graaf Raaksple Wï "F Hans van Os naar bestuur waterschap Wij zien u graag op donderdag 23 september! een complete Gerry Weber outfit t.w.v. €250.- Parkstraat 4-6, Den Burg GG) E03GD8 Schoonheidssalon Martine en Irene Wie zorgt er straks voor Pietje? Moormann de Boer Vanaf donderdag online op onze website: www. slagerijdeboer. nl De nieuwe cateringfolder 2010/2011 Heerlijke nieuwe buffetten zoals het Italiaans buffet en het winterbuffet DINSDAG 21 SEPTEMBER 2010 Deskundigheid opbouwen en een netwerk vormen. Twee acti viteiten waar de Texelse WMO Adviesraad zich het afgelopen jaar intensief mee bezig hield. Het adviesorgaan werd ruim een jaar geleden opgericht en staat na een jaar van voorbereiden klaar om het gemeentebestuur over zorg en welzijn te advise ren. De adviesraad liet het afgelopen jaar nog weinig van zich horen, maar daar komt binnenkort veran dering in. De acht vertegenwoordi gers hebben zich ingewerkt om zich gedegen met de uitvoering van de WMO (Wet Maatschappe lijke Ondersteuning) bezig te hou den. Volgens voorzitter Yvonne Steemers is het de bedoeling knel punten te signaleren, zaken aan te kaarten en regelmatig op de eigen website te publiceren De Adviesraad bestaat naast Steemers uit Dick van Barneveld, Harry Ran, Greet van der Spruyt, Inge Wilderom-Jansen, Inge Lek- kerkerker, Els Whyte en Ernst Schuurman. De groep had bij de start ook Hennie Huisman in de gelederen, maar zij stopte omdat ze wethouder werd. Steemers: 'We hebben het afgelopen jaar vooral ingezet op verkrijgen van deskun digheid en we hebben gewerkt aan een netwerk in het maatschappe lijk middenveld.' Daarvoor werd in november vorig jaar een bijeen komst in Stayokay belegd. De WMO Adviesraad geldt als het belangrijkste adviesorgaan voor zaken op gebied van zorg en wel zijn. De gemeente is verplicht een dergelijke adviesraad te hebben. De acht Texelaars zitten er op per soonlijke titel in en zijn onafhanke lijk. De adviesraad kan gevraagd en ongevraagd advies geven aan het college. Dat is niet verplicht adviezen over te nemen, maar moet wel beargumenteren waarom een advies wordt afgewezen. Steemers wijst erop dat het con tact met de gemeente goed is. 'Het moest op gang komen, maar het loopt nu prima. We worden goed geïnformeerd, we kregen laatst zelfs een brief over een kruispunt in De Cocksdorp dat wordt aange past.' De adviesraad was nauw betrokken bij de uitvoering van een plan om Texelaars met een beper king zo lang mogelijk in hun eigen huis te laten wonen en bij het gemeentelijk jaarplan WMO 2010. De komst van een Centrum voor Jeugd en Gezin en de verdere ont wikkeling van de WMO zijn zaken waar de Adviesraad zich het komend jaar mee bezig wil hou- De WMO Adviesraad bestaat uit: Els Whyte, Ernst Schuurman, Greet van der Spruyt, Harry Ran, Inge Wilderom-Jansen, Dick van Barneveld en Inge Lekkerkerker. In het midden Hennie Huisman. Zij vertrok uit de WMO Adviesraad, omdat ze wethouder werd. Yvonne Steemers ontbreekt op de foto. De Texelse WMO Adviesraad wil het komend jaar veel aandacht besteden aan de Kanteling, een groot project binnen de WMO (Wet Maatschappelijke Onder steuning) waarmee sinds 2009 in twaalf gemeenten wordt geëx perimenteerd. Het project houdt in dat gemeen ten vooral op basis van hulpvragen van mensen met een beperking bekijken wat zij nodig hebben om volwaardig aan de samenleving deel te kunnen nemen. Dat komt er volgens Yvonne Steemers en Dick van Barneveld van de WMO Adviesraad op neer dat gemeenten minder moeten uit gaan van het bestaande aanbod aan collectieve voorzieningen. Er zal meer 'zorg op maat' geboden moeten worden. Van Barneveld: 'Een goed voor beeld is een oudere man die aan gaf dat hij zich overdag eenzaam voelde. Je zou geneigd zijn zo'n man naar een dagopvang te stu ren, maar daar bleek hij helemaal niet mee geholpen te worden. Die man bleek wel geholpen te zijn als er een paar keer per week iemand bij hem kwam om een partij te schaken. Zijn hulpvraag vergde een creatieve oplossing, maar dat voorkwam dat hij bij een opvang terecht kwam en dat er onnodig kosten zouden worden gemaakt.' Het in de hand houden van kosten voor zorg en welzijn is één van de achterliggende gedachten achter de Kanteling. De WMO Adviesraad wil in novem ber een algemene informatiebij eenkomst beleggen over de Kante ling. Binnenkort brengt het adviesorgaan een bezoek aan het Klantencontactcentrum van de gemeente waar ambtenaren met het nieuwe project te maken krij gen. Zij volgen inmiddels training in de Kanteling. Bedoeling is dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten eind dit jaar een modelverordening presen teert, waarmee de gemeente het project verder handen en voeten kan geven. De WMO Adviesraad volgt het op de voet. Steemers: 'We zijn niet tevreden met de modelverordening waar de VNG nu aan werkt. Wij zien liever een Texel se variant die rekening houdt met de Texelse maat.' De WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) is sinds 2006 van kracht. De wet kwam in de plaats van de Wet Voorzieningen Gehan dicapten, de Welzijnswet en bevat delen van de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten). De WMO is vooral bekend geworden door de huishoudelijke verzorging. Die viel eerst onder de AWBZ, maar werd na de invoering van de WMO een verantwoordelijkheid van de gemeente. De WMO bevat in totaal negen aandachtsgebie den. Dat zijn onder meer het behoud van leefbaarheid in de dor pen, ondersteuning van mantelzor- gers en vrijwilligers, bestrijding van huiselijk geweld, vrouwenopvang, opvoedondersteuning en versla- vingsbeleid. De WMO behelst ook het verlenen van voorzieningen aan mensen met beperkingen zodat zij zelfstandig kunnen functioneren en volwaardig aan de samenleving kunnen deelnemen. Invoering van de Kanteling wordt de komende tijd een WMO-onderwerp dat de aandacht vraagt. stichting ROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 y E-mail stichtingbroodnodig@texel.com den. De plannen voor Centra voor Jeugd en Gezin staan in politiek Den Haag vooralsnog op losse schroeven, maar lokaal gaan de voorbereidende werkzaamheden door. Steemers: 'Daar is een pro jectgroep mee bezig en daar zijn we sinds kort ook bij betrokken.' De WMO Adviesraad wil ook aan dacht besteden aan leefbaarheid in de dorpen en aan mantelzorgers. Steemers: 'Het is belangrijk dat die groep mensen bijtijds wordt ont last, zodat hun draagkracht niet worden overbelast.' Welzijnsorga nisatie Pharos is een paar maan den geleden al begonnen met een steunpunt van mantelzorgers (men sen die voor langere tijd permanent zorgen voor een ziek familielid of zieke partner). Volgens Steemers en Van Barne veld weten Texelaars de WMO Adviesraad inmiddels te vinden. 'Maar we zijn er niet om individuele klachten op te lossen', aldus Steemers. 'Daarvoor zijn de directe belangenverenigingen. Wel horen wij het graag als er wat speelt, zodat we aan de bel kunnen trek ken als iets structureel mis dreigt te gaan. We zitten regelmatig bij de inloopochtenden van de dorpsser vicepunten, zodat mensen ons daar kunnen aanschieten.' De G-voetballers van Texel'94 hebben ook de tweede wedstrijd van het seizoen gewonnen. Op eigen veld versloegen ze WMC G2 uit Heerhugowaard zonder veel problemen met 3-0. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Texel'94 zo ruim zou winnen. De ploeg had flink wat te stellen met WMC, dat hoofdzakelijk uit jonge spelers bestond, met alleen een wat oudere keeper. Toch waren de beste kansen voor de Texelaars. Eerst loste Jos Bakker een schot dat ternauwernood kon worden gestopt door de keeper, even later mikte hij net naast. Spectaculair was de kopbal van Kevin Weldam, die via beide palen het veld weer in stuiterde. Toch kwam Texel'94 op voorsprong, toen de bal uit een vrije trap bij Weldam werd bezorgd, Bij voldoende belangstelling ver zorgt Piet Beers ook deze winter weer een mencursus. Deze is bedoeld voor zowel beginners als gevorderden. Ook bestaat de mogelijkheid het koetsiersbewijs te halen. De lessen beginnen in november. Opgave is uiterlijk tot de herfstvergadering van Tussen Wad en Duin mogelijk bij Johanna van der Zwaag, tel. 313551 die beheerst raak schoot. Even later zette Weldam na een pass van Mark Stolwijk voor op Paul Bakker, die de 2-0 liet aantekenen. In het vervolg was Jeffrey Stendert twee keer dicht bij een doelpunt, maar beide malen redde de keeper knap. Na rust viel er voor de sup porters weinig meer te beleven. WMC slaagde er niet in de achter stand te verkleinen, terwijl Texel'94 lange tijd geen aanspraak kon maken op een derde treffer. Pas vlak voortijd werd het 3-0. Opnieuw speelde Weldam een hoofdrol. Hij zette een mooie actie op, die hij besloot met een trefzeker schot met het linkerbeen. Komende zaterdag is het G-team vrij, de week erop spelen de Texe laars in Grootebroek tegen Zoua- ven. Menners strijden ook dit jaar weer om de Jaap de Graafbokaal. De door Wad en Duin georganiseerde competitie bestaat uit zeven wed strijden, waarin dressuur en vaar digheid op het programma staan. De opzet is verder afhankelijk van het aantal deelnemers. De voorlo pige data zijn: 10 oktober, 31 okto ber, 28 november, 9 januari, 6 februari en 13 maart. Op 10 april is de finale. Voor de eerste wedstrijd wordt nog een voorbespreking gehouden. Vi Het algemeen bestuur van Hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier heeft Hans van Os (60) benoemd tot bestuurder. De in Schoorl woonachtige socioloog heeft ruim vijftien jaar bestuurser- varing bij het hoogheemraadschap. Van Os krijgt de portefeuille water keten en is verantwoordelijk voor de rioolwaterzuivering van 1,1 mil joen inwoners boven het Noord zeekanaal, inclusief Texel. Eén van de pijlers onder zijn beleid is betere samenwerking met de gemeenten op het gebied van riooltaken. Opgave is tot vrijdag 24 september mogelijk bij Johanna van der Zwaag (tel. 313551), Cees Bakker (tel. 311700) en Ans de Graaf (tel. 319263). Het najaar is in aantocht... Wij nodigen u daarom graag uit voor onze Gerry Weber Modeflitsen op donderdag 23 september tussen 10.00 en 17.00 uur. Uw komst wordt beloond met een stijl volle armband. Bovendien maakt u kans op het winnen van Bij een besteding van €125.- of meer ontvangt u op deze dag een prachtige Gerry Weber ketting, die samen met de armband een geraffineerd geheel vormt. Met vriendelijke groef, Ddrtiesftlode Moerbeek Garage autospulterij garage ./^v rentenaar - TEXEL BH Ur'VI AGY nestend betsema fin WEIFOO Ervaar een Weleda Schoonheidsbehandeling en ontvang na afloop een gratis tube Granaatappel Verstevigende Dagcreme t.w.v. €17.65. (Eenmalig tegen inlevering van deze bon.) Schilderend 1 (ingang Julianastraat) Den Burg - Texel/ tel. 0222-322667. Nadenken over straks, als u er niet meer bent, is moeilijk. Maar een goed gesprek met de medewerkers van het Leger des Heils over uw zorgen, uw twijfels, eventueel uw geloofs vragen is vaak een hele opluchting. Wilt u hier meer over weten? Bel dan naar 036-5398162 of ga naar de website www.wiezorgterstraks- voorpietje.nl yyTl Nikadel 30-32, De Koog, tel. 0222-317552

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8