neemt na 43 jaar afscheid van onderwijs Corrie Maas 'Tegenwoordig moeten zelfs peuters al toetsen afleggen' Raad vanaf 2011 op internet te zien Toch onderzoek naar zesde huisje Voormalige TX9 op schaal TEXELSE 12 COURANT Portretten Toon de Haas Kunstmarkt 'Een kind is géén volwassene in zakformaat. Ze worden steeds vaker zo behandeld, maar ze zijn het niet. Elke leeftijdscategorie heeft zijn eigen fase.' Ze zegt het zacht, op rustige toon, maar niet minder beslist. Want Corrie Maas, leerkracht op de Jan Drijverschool, heeft uitgesproken opvattingen over kleuteronderwijs en die steekt ze niet onder stoelen of banken. Volgende week neemt ze afscheid, na 43 jaar. Afscheid VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2010 Corrie Maas tussen de jongste (en een paar iets oudere) leerlingen van de Jan Drijverschool. 'Een kind is geen volwassene in zakformaat.' (Foto Joop Rommets) Ze treedt niet graag op de voor grond en vraagt zich af waarom haar loopbaan interessant genoeg zou zijn voor de krant. 'Je begint ergens te werken en op een gege ven moment stop je daar weer mee. Dat geldt uiteindelijk voor iedereen.' Bij nader inzien moet ze echter toegeven dat 43 jaar in het onderwijs niet alledaags is. 'Ik heb natuurlijk ook heel lang op dezelfde school gewerkt: 37 jaar. Die perio de is niet onderbroken geweest. Ik ben in het onderwijs begonnen in 1967. Soms denk ik: het was giste ren. Maar als ik dan eens in die oude fotoboeken kijk, besef ik dat het toch een hele periode is.' Corrie Maas werd 62 jaar geleden geboren in Hippolytushoef op Wie- ringen. Ze wilde eigenlijk logope dist worden, maar was niet goed genoeg in wiskunde voor ULO B, zodat haar vooropleiding onvol doende was voor de door haar gewenste studie. Op een dag werd haar aandacht getrokken door een poster, waarop iemand enkele let ters onleesbaar had gemaakt, waardoor er 'Kwekschool voor leu terleidsters' stond. Ze noemt het 'geen heel bewuste keuze', maar besloot zich samen met enkele klasgenoten aan te melden voor de kweekschool in Alkmaar. Ze had het er onverwacht goed naar haar zin. 'Ik volgde de opleiding met nog vier dames uit de Kop van Noord-Holland, onder wie Marga Lont, die later mijn voorganger in Den Hoorn was. We hebben alle maal nog geregeld contact met elkaar.' Na haar studie werkte ze vier jaar op een kleuterschool op Wierin- gen, waarna ze haar toenmalige vriend naar Zwitserland volgde, waar ze aan de slag kon op een school voor spraakgebrekkigen en gehoorgestoorden. 'Ik had niet de juiste bevoegdheid, maar de kweekschool in Nederland stond zo goed aangeschreven, dat ik er toch een baan kreeg. Toen er twee jaar later een einde aan haar relatie kwam, keerde ze terug naar Nederland en sollici teerde ze in Den Hoorn. 'Ik wilde graag weer in het kleuteronderwijs aan het werk en had gehoord dat Marga Lont, die ook van Wieringen kwam, er zou stoppen. Het sollici tatiegesprek herinner ik me nog goed. Ik werd van de boot gehaald door Daan Schilling, bestuurslid van de stichting kleuterschool. Er was iets op de haven te doen en daarom speelde het fanfare er. Dat gaf een leuke stemming. Ik kreeg bijna het gevoel dat ze dat voor mij deden.' Maas werd aangenomen. 'Ze hadden goede ervaringen met Marga en dachten kennelijk dat iemand van Wieringen wel goed moest zijn. Ook mijn werk in het buitenland sprak in mijn voordeel.' Ze kwam op een school - De Kre keltjes - terecht die destijds nog zelfstandig was en een eigen bestuur had. Toch werd al op diver se manieren samengewerkt met de Jan Drijverschool. Toen beide scholen in het kader van de basis vorming in 1986 één werden, vormde dat dan ook geen al te grote verandering. De scholen zaten op dat moment al vele jaren in hetzelfde gebouw. 'Toen ik kwam, waren het nog echt twee scholen. We konden elkaar zien door een groot raam en via de gymzaal kon je in het andere gebouw komen. Aan de kant van de Jan Drijverschool grensde het stookhok aan de gymzaal. Volgens verhalen stopte Jacob van Wolfe- ren (hoofd der school, red.) daar wel eens een lastig kind in.' Een verbouwing halverwege de jaren zeventig - één van de drie die ze meemaakte - zorgde ervoor dat sindsdien sprake is van één gebouw. Maas noemt de verbou wingen 'het ingrijpendst' wat ze in 37 jaar op school meemaakte. 'Je moest zeer flexibel en creatief zijn en kunnen improviseren. Bij één verbouwing diende een keet op het schoolplein als wc. Het was mid den in de winter. Je moest de kin deren eerst goed inpakken voordat ze konden gaan plassen. Boven dien was de boel steeds bevroren en konden de deuren niet dicht, zodat je vanaf de straat de kinde ren zo kon zien zitten.' Tijdens de grootste verbouwing, waarbij een nieuwe vleugel werd aangebouwd, werden de kleuters ondergebracht in Ons Huis, het gebouw van de hervormde gemeente. Collega Dick Drijver gaf de klassen vijf en zes les in het tegenover gelegen dorpshuis De Waldhoorn. In de pauzes gingen de kinderen in optocht naar het hoofdgebouw om buiten te spelen. Eén keer liep dat mis. Boosdoener was Jan Spoelstra uit de vijfde klas, die wel van een grapje hield en de deur van Ons Huis barrica deerde door een bezemsteel onder de deurkruk te zetten. 'We konden er met geen moge lijkheid meer uit en moesten de hele pauze binnen blij ven. Toen Dick Drijver weer terug kwam met zijn klas, moesten we met zijn allen flink op het raam kloppen om zijn aan dacht te trekken.' Maas leerde er ook het meeleven van de buren kennen. 'Als het pauze was, klopte buurvrouw Net tie Lap op de tussenmuur, als teken dat de koffie klaar was. En als ik jarig was, staken zij en Nel Witte de vlag uit. Dat vond ik echt heel erg leuk.' Het tekent de betrokkenheid die ze op school en daarbuiten altijd heeft gevoeld. 'Veel ouders zijn erg actief en zitten in de ouder raad of het schoolbestuur of den ken op een andere manier mee. Ze zetten zich in voor allerlei school activiteiten en stoppen daar veel tijd en energie in. Dat maakt het werk erg plezierig.' Fijn vindt Maas ook de samenwer king op ander gebied. 'De school wordt gebruikt voor allerlei dorps activiteiten, zoals sport en spel van ZDH. Ook worden soms materialen uitgeleend. En nu het dorpshuis wordt verbouwd, repeteert DEK op school.' Zelf heeft Maas zich altijd graag ingezet voor de Hoornder samenleving, of het nu als lid van de feestcommissie of als mede werker van dorpsblad De Hoornder was. 'Het is een wisselwerking. Het houdt niet op na schooltijd. Boven dien maakt het je leven interessan ter als je naast je werk iets doet.' Terugkijkend op de afgelopen 37 jaar komen tal van herinneringen bij haar boven. De meeste zijn positief. Vol liefde vertelt ze over de schoolreisjes, de feesten en de tal loze keren dat ze er met 'haar' kinderen op uit ging om bramen te plukken of de slootjes te onderzoe ken op de aanwezigheid van kik kervisjes. 'We hebben een prachti ge omgeving, waar nog steeds van alles te ontdekken is.' Minder enthousiast is ze over aller lei ontwikkelingen in het onderwijs. Algemeen is de klacht dat de werk druk toeneemt. Docenten moeten noodgedwongen steeds meer tijd steken in nascholing, cursussen en het aanleren van nieuwe methoden die een paar jaar later alweer ach terhaald worden verklaard. Een verarming noemt ze het afschaffen van de kleuterschool, die in 1986 opging in de basisschool. Daarmee verdween ook de opleiding tot kleuterleidster. 'De opleiding is veel algemener geworden, er is minder aandacht voor de begeleiding van het jonge kind. Dat hoort bij deze tijd, maar ik vind het geen goede zaak. Kinderen moeten steeds sneller groot worden. Tegenwoor dig moeten zelfs peuters al toetsen afleggen. Ouders hebben dat niet in de gaten. Dat kun je zo ook niet kwalijk nemen. Maar voor mij is dat één van de redenen nu te stoppen. Ik heb het gevoel dat ik wat ik geleerd heb niet goed meer kan uitdragen. Vroeger is gestreden voor het kleuteronderwijs en plot seling wordt dat afgeschaft. Een kind is geen volwassene in zakfor maat. Ze worden steeds vaker zo behandeld, maar ze zijn het niet. Elke leeftijdscategorie heeft zijn eigen fase. Als je dat doorbreekt, krijg je problemen. Sommige kin deren hebben er geen moeite mee, maar er zijn er ook die in het ver volgonderwijs met haperingen te maken krijgen. Bij de invoering van de basisvorming is daar al voor gewaarschuwd.' Berustend: 'Het viel niet tegen te houden. Mis schien dat ze het later nog eens gaan inzien, dat die oude kleuter leidsters het nog niet zo verkeerd zagen. Ik hoop in ieder geval dat ze blijven inzien dat spelen belangrijk is voor jonge kinderen. Daar doen ze ervaringen en belevenissen mee op en daar leren ze van.' Ondanks haar teleurstelling, kijkt ze niet om in wrok. 'Met kinderen werken, is het mooiste dat er is en dat veran dert niet, in welke tijd ze ook leven.' Na volgende week zit haar werk er definitief op. Bang dat ze zich zal ver velen, is Maas niet. 'Er is genoeg te doen. Ik heb hier en daar al wat afspraken voor vrijwilligerswerk lopen. Maar eerst staat er een reis naar Canada op het programma en daarna zien we wel weer.' Joop Rommets Corrie Maas neemt donderdag 30 september officieel afscheid, leder een die dat wil is van 16.30 tot 18.00 uur welkom op de Jan Drij verschool. Er is tijd voor een praat je, een hapje en een drankje. In 1990 telde de nu snel kleiner wordende Jan Drijverschool nog twee grote kleuterklassen. Rechts Maas' collega Janka Bakker, met wie ze bijna 35 jaar samenwerkte. De komst van camera's in de raadzaal is bezegeld. Een raads- meerderheid van PvdA, D66, Texels Belang en GroenLinks stemde dinsdagavond in met de aanschaf van apparatuur om raads- en commissievergaderin gen op beeld vast te leggen. Bedoeling is dat de vergaderingen vanaf januari 2011 live via internet en mogelijk ook via een televisie kanaal van de Kabelkrant zijn te volgen. Het belangrijkste is vol gens de gemeente echter dat de opnamen worden gearchiveerd, zodat later op internet per onder werp kan worden nagezocht wat tijdens een vergadering precies is gezegd. De gemeente trekt éénmalig €32.500,- uit voor de apparatuur en daarna is jaarlijks €9.500,- nodig om het systeem te laten draaien. Er komen drie camera's in de raad zaal te hangen: twee die zich auto matisch richten op sprekers die aan het woord zijn en één die een overzichtsbeeld van de raadzaal geeft wanneer de andere twee camera's zoekende zijn (bijvoor beeld als meerdere mensen tege lijk aan het woord nemen). Texel 2010, CDA en WD stemden tegen. De laatste twee partijen vonden het tijdstip van bespreken niet correct. Volgens hen zou over de aanschaf gesproken moeten worden tijdens de begrotingsraad als alle investeringen van de gemeente op tafel liggen. Texel 2010 vond het ongepast om te investeren in de camera's en een registratiesysteem in een tijd waar in moet worden bezuinigd. Annie Hin (Texel 2010) merkte op dat lang niet iedereen internet of kabeltelevisie heeft. Marian Mer- kelbach (CDA) stelde dat de verga deringen ook goed via Radio Texel zijn te volgen. Nils Lely (PvdA) liet weten dat uitzending voordelen biedt wanneer powerpointpresen- taties in de raadzaal worden gege ven. Die zijn dan via internet en televisie ook goed voor kijkers te volgen. Toon de Haas vereeuwigde als beginnend schilder eind jaren veer tig, begin jaren vijftig veel Texe laars. Het resulteerde in een inte ressante serie portretten. Arjen Trap van De Kroonprins verzamelt ze en wil ze graag bundelen tot een boekje, ledereen die een portret bezit dat door De Haas is gemaakt, nodigt hij uit contact op te nemen. Trap is te bereiken via telefoon nummer 318975. Burgemeester en wethouders moeten onderzoeken hoe het zesde vakantiehuisje van Ries Swanink in Zuid-Eierland toch mogelijk kan worden gemaakt. Die opdracht heeft de gemeente raad dinsdagavond op verzoek van de WD, Texel 2010 en D66 aan het college gegeven. Het nieuwe colle ge zei recent ook geen toestem ming te kunnen verlenen, omdat Swanink niet voldoet aan alle crite ria voor uitbreiding van recreatieve opstallen. Het volgde daarmee de lijn van het vorige college, maar daar nam een meerderheid in de raad geen genoegen mee. De PvdA en GroenLinks schaarden zich achter de opdracht. CDA en Texels Belang waren tegen. Joop Groeskamp (TB) zei nog steeds niet van Swanink te hebben gehoord welke verwachtingen de gemeente bij hem heeft gewekt waaruit hij opmaakte dat het zesde huisje wel gebouwd zou kunnen worden. Marian Merkelbach (CDA) verwees naar de streep die de nieuwe coali tie door de plannen voor een nieu we school in Oosterend heeft getrokken. 'Je wilt niet weten hoe veel verwachtingen daar zijn gewekt.' Het CDA reageerde ver rast, nadat wethouder Edo Kooi man (grondgebied) had toegezegd in kaart te brengen welke mogelijk heden er zijn, zodat de raad een keuze kan maken. Merkelbach vroeg zich meteen af of het college nou vóór of tegen het zesde huisje is. Rikus Kieft (GroenLinks) stelde voor dat het college een stap verder gaat dan in de opdracht staat en aan een extern jurist vraagt wat nodig is om het zesde huisje gere geld te krijgen. 'Anders zit je hier over drie maanden weer.' De politieke partijen spraken in het verleden in commissievergaderin gen vaker steun uit voor het zesde huisje, maar nu is dat bekrachtigd in een besluit door de gemeente raad. WD, Texel 2010, D66, PvdA en GroenLinks stelden eveneens dat het college verdere actie moet ondernemen om te voorkomen dat mensen die met plannen naar de gemeente stappen op een gegeven moment stuklopen op misverstan den of onduidelijkheden in de com municatie. Kieft liet weten dat bij zijn partij op een gegeven moment teveel men sen aanklopten die te hoop waren gelopen tegen de overheid, wat aanleiding was om hen per definitie het voordeel van de twijfel te geven en te pleiten voor betere communi catie. Bij Swanink deed zich het probleem voor dat tijdens ambtelijke gesprek ken uitspraken waren gedaan, waaraan hij de verwachting ont leende dat het zesde huisje er mocht komen. Het college besliste later anders en dat was bepalend. Kunst smaakt naar meer is het thema van de kunstmarkt die zater dag van 12.00 tot 17.00 uur wordt gehouden in De Kroonprins in Oos terend. Te zien zijn schilderijen van Corrie Timmer, van bewoners van het Maartenhuis en portretten die Toon de Haas eind jaren veertig maakte. Jan Drijver en echtgenote Joke poseren trots met het schaalmodel van de voormalige TX9. (Foto Bert Koning) Noordzeevisser Jan Drijver uit Oos terend beleefde zaterdag een bij zonder weerzien. Bij hem thuis werd een model van de voormalige TX9 ten doop gehouden. De Deo Juvante, die in 1980 als ARM 4 werd gebouwd, was van 1993 tot 2002 in bezit van Drijver. Daarna werd de kotter verkocht naar Australië, waar het schip nu wordt gebruikt voor de tonijnvisserij. Het zaterdag gepresenteerde schaal model van 1:200 werd in tien maanden tijd ontworpen en ver vaardigd door Jaap Woort uit Den Helder, die in de loop de jaren al vele scheepsmodellen maakte, die hij ook te koop aanbiedt (belang stellenden kunnen hem bereiken via tel. 0223-636050).

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12