Pastor Eduard Moltzer laat Texel 'los' 'Pastoor zijn is een manier van leven' TEXELSE 13 COURANT Afscheid Moltzer op Radio Texel Hondensport LANGEVELD DE R00Y Kerkdiensten Medische zorg Hulpverlening TEXELSEÜCOURANT Denkertje Oud papier Radio Texel VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2010 Pastor Eduard Moltzer, hier tijdens de wekelijkse viering in het Verpleeghuis. 'Een periode met een gouden rand.' Zo omschrijft pastor Edu ard Moltzer zijn verblijf op Texel. 12,5 jaar werkte en woonde hij op het eiland. Een tijd waarin hij lief en leed deelde met parochia nen en door zijn betrokkenheid en innemende stijl binnen en bui ten kerkelijke kring waardering en vertrouwen oogstte. 'Toch is het nu tijd om het los te laten. Maar ik ga met een goed gevoel weg en weet dat ik een goed besluit heb genomen.' Dat mag zo zijn, het neemt niet weg dat velen de pastoor met lede ogen zien vertrekken. Bijvoorbeeld om de manier waarop hij hun emoties verwoordde bij de geboorte van een kind, een huwelijk of overlijden. Moltzer: 'Ik heb hier enorm veel dingen meegemaakt. Hoogtepun ten, maar ook momenten van diep verdriet. Het gaat erom dat je dat met elkaar deelt. Het bijzondere is dat juist emoties mensen meer tot elkaar brengen. Je merkt dat er dan vaak een grote verbondenheid is. Als ik op de begraafplaats aan het eind van een uitvaart vertel dat we daar samen zijn als één grote fami lie, dan bedoel ik dat natuurlijk niet letterlijk, maar iedereen die gevoe lens met elkaar deelt.' Het contact tussen pastoor en betrokkenen is vaak intensief. 'Als het om een overlijden gaat, dan probeer ik degenen die achter blij ven iets mee te geven, in de hoop dat ze daarmee hun verdriet een plaats kunnen geven. Ik probeer me in te leven, zodat ik de levens sfeer van iemand goed kan ver woorden. Het verdriet kun je niet wegnemen, maar ik probeer iets aan te reiken, zodat ze ermee kun nen leven.' Het is gelukkig niet alleen verdriet waarmee Moltzer te maken heeft. 'Ik heb een beroep van uitersten. Ik heb op dezelfde dag wel eens een begrafenis en een huwelijk en in het weekend nog een doopje. Dan is het net of je het hele leven com pleet hebt. Totaal verschillende emoties. Het bijzondere is dat ik uit het ene inspiratie haal voor het andere. Het is boeiend, maar ook heel intensief. Het is ook mijn leven, maar ik ervaar het niet als een last. Toen ik eens Giel Sanders trouwde, verwoordde het prachtig. Hij zei: Boer zijn is een manier van leven. Zo ervaar ik het pastoor zijn.' Voor Moltzer stond het niet altijd vast dat hij pastoor zou worden. 'Ik kom uit een gezin dat niet gelovig was of verbonden aan een kerk. Mijn moeder had een vriendin, die katholiek was. Als kind heb ik een tijdje bij haar gelogeerd. Toen haar man plotseling stierf, maakte die uitvaart heel veel indruk op mij. Later heb ik mij laten dopen. Ik ben bij een bank gaan werken en was actief in de parochie Heerhugo- waard. Zó actief, dat ik mij in een studie theologie ben gaan verdie pen. Van daar uit is mijn roeping tot priester gekomen.' Zijn eerste parochie was Breezand/ 't Zand. Hij las daar een advertentie waarin Texel vroeg om een nieuwe pastoor. 'Ik kwam wel eens naar Texel als invaller. Het eiland was mooi en er hing een fijne sfeer. Na de mis schudde ik achterin de kerk onder andere de hand met Jaap Zijm. Hij zei dat ik maar eens met het Texelse kerkbestuur moest pra ten. Dat signaal gaf de doorslag. (Foto Harry de Graaf) uitnodiging zijn om even na te den ken.' Als pastoor en deken verdeelt hij zijn tijd tussen Texel en de rest van het bisdom. 'De helft van de tijd hier, het andere deel aan de over kant. Zo letterlijk verdeeld is het natuurlijk niet, het loopt dwars door elkaar heen. Het kan zijn dat ik bin nen één uur een afspraak maak met iemand op Texel en met iemand in een parochie in het dekenaat.' Ook de pastoor heeft tegenwoordig Toen ik weg ging uit Breezand, zei iemand tegen mij: Ze zijn op Texel bijna net zo gemoedelijk als wij. Zo heb ik het dubbel en dwars ervaren. Texel is nooit een katholiek bolwerk geweest. De mensen zijn rustig en vriendelijk en alles gaat hier via de achterdeur. Zo probeer ik ook te zijn. Open en benaderbaar. Het geloof is het vertrekpunt. Ik kom binnen als pastoor, maar zet het geloof niet meteen op de voor grond. Het mooie van de katholieke kerk is dat door de symboliek en de rituelen er veel handvatten zijn om iets dat je niet met zoveel woorden kunt zeggen, met een gebaar te verwoorden. Sinds 2000 is Eduard Moltzer ook deken, wat betekent dat hij aan het hoofd staat van 55 parochies in het bisdom Haarlem. In die hoedanig heid is hij de pastoor van de pas toors. 'Ik ben een soort herder van mijn collega's, een aanspreekpunt en een luisterend oor, iemand bij wie ze terecht kunnen met hun ver haal. Inderdaad, ook voor Paul Vlaar uit Obdam. Ik was op vakan tie in Engeland toen die ophef ont stond. Ik zag aan de SMS'jes via mijn telefoon dat er iets aan de hand was. Ik heb in die zaak niet bemiddeld, maar bood een luiste rend oor.' Over de inhoud van die gesprekken zwijgt Moltzer. 'Men sen die in vertrouwen iets tegen mij zeggen, weten dat dit bij mij veilig is. Dat is wezenlijk voor mijn beroep. Neem de biecht, een gebruik dat zo goed als verdwenen is. Zelfs als ik de betreffende biechteling later tegenkom, mag ik hem of haar niet naar vragen. Als gebruik vind ik de biecht wel mooi en zuiver. Het draait niet om snoepen uit de suikerpot, maar om echte levensvragen. Als mensen in de knoop zitten of op een dood punt zijn gekomen, dan kan zo'n gesprek een opening bie den. Je kunt voor zo iemand de deur naar de toekomst weer op een kier zetten. Zo bezien, is het werk dat ik doe ook therapeutisch. Pra ten is belangrijk, maar zwijgen ook. Tijdens de liturgie in de kerk pro beer ik daarom stiltes in te bouwen, om de mensen een moment van rust te geven. Dat mag ook een een telefoon en e-mail. 'Laatst had ik zóveel berichtjes gehad, dat mijn hele e-mailbox vol zat. Toen zat ik met mijn handen in het haar. Ik heb best een volle agenda. Maandag is bijvoorbeeld vergaderdag, dan ben ik vaak van het eiland.' Moltzer is als kanunnik ook lid van het hoogste adviescollege van de bisschop. 'Als deken heb ik iedere maand een vergadering met Punt en zijn staf. Als kapittel komen we vier keer per jaar bij elkaar. In die vergaderingen praten we over het beleid binnen het bisdom. De belangrijkste taak van het kapittel is als de bisschopszetel vacant is en aan Rome een voordracht moet worden gedaan over een nieuwe bisschop.' Hoe kijkt hij aan tegen die hiërarchische opbouw binnen het katholieke geloof? 'Het is histo risch zo gegroeid. Ik vind dat wel mooi. Het is begonnen bij het eer ste begin en geëindigd bij de Refor matie. Een bijzondere structuur, maar het werkt wel.' Pastoor, deken en kanunnik, een druk bestaan. 'Ik heb best een volle agenda, maar af en toe zet ik daar in ook een kruis. Dat is de tijd die ik voor mezelf neem. Dan ga ik fiet sen, naar het strand of op een andere manier genieten van Texel. Het eiland heeft mij altijd veel rust gebracht, ik heb er leren relativeren. De Texelse boot speelt daar een belangrijke rol in. Dat kwartiertje geeft mij altijd een ontspannen gevoel. Rust zorgt ook voor inspira tie. Die heb ik nodig, bijvoorbeeld om de preek voor te bereiden. Inspiratie kan overal vandaan komen. Zaterdag keek ik bijvoor beeld naar The Night of the Proms. Zó prachtig, dat Engelse enthousi asme, daar kan ik wat mee. Voor zo'n mis kies ik elke keer een ander thema, gebruik verschillende ver halen uit de Bijbel en benadruk daarmee verschillende aspecten van het leven.' Hoe staat het er op Texel voor met het kerkbezoek? 'Ik ben natuurlijk geen Paul Vlaar, maar gewoon mezelf. Het is hier aardig stabiel. En vergeet niet dat er een paar hon derd vrijwilligers actief zijn die deze parochie draaiende houden. Helaas komt er niet veel jeugd in het kerk gebouw. Aan de andere kant gebeurt er bij het jeugdpastoraat best veel. Zo hebben we de Ont- dekkertjes, kinderen die de eerste communie hebben gedaan en daarna met een zekere regelmaat bij elkaar komen, waarbij allerlei activiteiten worden gedaan. Kinde ren spelen bijvoorbeeld een bepaal de rol. Vanuit het Diaconaat wordt elk jaar een weekend georgani seerd voor families. Daar proberen we ook de kinderen bij te betrek ken. Een paar jaar geleden stond dat in het teken van de gevangenis. Kinderen hebben pepernoten gebakken voor de jongelui in Dog- gershoek. Dat is enorm aangesla gen. We hebben ook de Texelse Jeugdraad, waarmee we een ver volg proberen te geven aan het vormsel. Maar eerlijk is eerlijk, het blijft mogelijk om de jeugd bij de kerk te betrekken. Er zijn tegen woordig zóveel andere dingen te doen. Belangrijk is dat je als paro chie laat merken dat de deur open staat.' Hier werd hij lid van Rotary Texel. 'Dat is een wezenlijk onderdeel van mijn leven hier geweest. Ik vond het waardevol om ook Texelaars te leren kennen buiten de parochiale kring. Het heeft mij een veel ruimer beeld van het eiland en de Texe laars gegeven. Ik denk dat ze me op de bijeenkomsten nog wel eens terugzien.' Een pastoor die met zóveel enthou siasme praat over het eiland en de parochie, maar die toch weggaat. 'Ik zat een tijdje geleden te praten met de bisschop en toen begon hij over mfj. Of ik niet pastoor in Scha- gen wilde worden? Het overviel me, maar ik ging er over nadenken en kwam tot de slotsom dat de veran dering goed voor me zou zijn. Ik ben zestig, een leeftijd dat je nog één keer kunt veranderen. Het overlijden van mijn moeder (ruim een jaar geleden), met wie ik een sterke band had, heeft er bij mij behoorlijk ingehakt, ik verkeerde een tijd in een roes waardoor ik de behoefte aan verandering weg stopte. Maar het is tijd om het hier los te laten, al is dat niet makkelijk. Op mijn afscheidsrondje vertellen mensen dat ze het ontzettend jam mer vinden. Soms denk ik wel eens: wat heb ik me op mijn hals gehaald? Maar ik kijk er ook naar uit om in Schagen te beginnen. Aan Texel hou ik een goed gevoel over. Een periode die voor mij altijd een gou den rand zal houden, heb ik in de Vuurtoren geschreven. En daar meen ik elk woord van.' Ter gelegenheid van het afscheid van pastor Moltzer wordt zater dag in de Johannes de Doper kerk in Den Burg een eucharis tieviering gehouden. Deze begint om 14.00 uur. Aansluitend begint om 16.00 uur een receptie in Hotel De Lindeboom. Gerard Timmerman De afscheidsviering van pastor Moltzer, die zaterdag vanaf 14.00 uur wordt gehouden in de RK-kerk van Den Burg, wordt rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel. Dit speciaal voor mensen die niet in persoon naar de kerk kunnen komen. Vorige stelling: Hondensportvereniging DOS moet een plek krijgen op het terrein van SVC achter het Eierlandsche Huis. 165 stemmen Nieuwe stelling: Moet het plastic huisvuil vaker worden opgehaald? www.texelsecourant.nl Zondag 26 september 2010 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. ds. p.a. den Braankr, dienst in De Poort, Elemert. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen, viering Heilig Avondmaal. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: zaterdag 9.30 u. Start weekend met workshops; zondag 10.00 u. ds. F. van Helden, na de dienst koffie drinken in De Parel. De Cocksdorp: dienst in Oosterend. Oudeschild: dienst in Oosterend. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestda gen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 24 sept 09.55 en 22.26 u. Zat. 25 sept 10.14 en 22.40 u. Zon. 26 sept 11.06 en 22.57 u. Ma. 27 sept 11.25 en 23.10 u. Din. 28 sept 11.35 en 23.15 u. Woe. 29 sept 12.04 en 23.54 u. Don. 30 sept 12.30 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 23 sep tember volle maan, zaterdag 25 sep tember springtij. Vrijdag 1 oktober laat ste kwartier, zondag 3 oktober doodtij. Zondag 26 september zon op 7.33 uur, onder 19.30 uur (jmn 2'tmrL-Jixels in het hart* Uitgave van nedia bureau L_ Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06 - 23 57 65 73 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar €41,70 €39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. W. Marseille-Huizing, extra Broeder- schapsdagcollecte. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. N.Groot uit Leerbroek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zaterdag 14.00 u. afscheidsviering pastor Moltzer, alle koren. Oosterend: zondag 10.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Dien Jehovah met een blij hart. Wachttorenstudie, 11.20 u.: De geest onderzoekt de diepe dingen Gods. Elk afscheid is een nieuw begin. de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 9. Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilp- banck, Vroonlant, Buytengors. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde Vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag: 14.00 u. Afscheidsviering Pastor Moltzer vanuit de RK kerk in Den Burg 16.00 u. Weg dromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. MarcoFM 20.00 u. Radio Noord-Holland Zondag: 09.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit de doopsgezinde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer. 13.00 u. Texel Halve Marathon. Rechtstreekse uitzending met uitslagen, achtergron den en interviews, aansluitend Radio Noord-Holland Maandag: 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reagge on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel Actueel 18.45 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma met vanaf 19.00 u. verzoekplaten) 20.00 u. Gemeenteraads vergadering (H) aansluitend Radio Noord-Holland Donderdag: 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... Van daag: Irene Maas over gebeurtenissen uit het ver leden. 20.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 13