TEXELSE 5 COURANT Mariniers bezoeken Normandië Veranderingen Beursplein schiet zeiljacht te hulp Nog niet slopen Fotowedstrijd Groeneplaats Laatste boot Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2010 Beste Milja Kalwij, Je schrijven in deze rubriek heeft me goed gedaan. Zoals Jac. P Thijsse onze blik verruimde en Blok van der Velde ons de schoonheid van het landschap liet zien, zo is het goed dat ook deze gevoelens worden uit gesproken, bedoeld als waarschu wing en oproep tot behoud en bescherming van bijzondere en spe cifieke waarden voor ons hier en ook voor zo velen die hier even op adem willen komen. Zelf heb ik moeite met de bussen met dagjestoeristen die even bij Den Burg worden uitgelaten, de lallende overkantse jongelui die juist het Ouwe Sunderklaas 'verpes ten', de drukte bij de supermarkt waar je alleen 's morgens vroeg de ander kent of de tv-ster die met zijn sportwagen brutaal door de smalle Warmoesstraat racet. Maar er is natuurlijk veel meer! Zo'n honderd jaren terug kwamen de veranderin gen zeer geleidelijk. De overkanters werden opgenomen in de strijd voor het dagelijks brood, het gezin en de ouderen. Men paste op elkaar, of iemand genoeg turf had in de winter, waar dokter Wagemaker op kosten van de geloofsgemeenschap naar toe diende te gaan of dat een opna me in het Gesticht van Weldadigheid gewenst zou zijn. En nieuwe plannen werden voorgelegd aan ervaren, wijze eigen burgers, in vergadering bijeen. In de laatste vijftig jaar heb ben de veranderingen zeer snel plaatsgevonden. De betere infra structuur verdreef de remmende werking op de invloed van de over kant. De macht van het geld verdie nen en uitgeven en de vraag naar meer gerief veranderden ook de rus tige, gewone Texelaar. En de nieuwe inwoners maakten hun eigen feestje, zoals ze vroeger gewend waren. Texel werd een heerlijk speelterrein voor nieuwe ideeën en behoeftes. En de gewone getrouwen bleven rustig hard doorwerken en steeds minder de vergaderingen bezoeken, behalve de TESO-vergadering natuurlijk. Zij laten zich 'overrulen'. Terwijl de kinderen van hier en oude ren die naar de overkant moesten om te leren en te werken vaak ook graag terug willen. Maar wat te doen en te laten? Een 'immigratie'-stop afkondigen? Een museumdorp wor den en verder alleen natuur? Geld uit het toeristenfonds aanreiken ten behoud van de kotters in de haven, de bloembollen, de akkerbouw en de koeien en schapen en natuurlijk de lammeren om zo het landschap levend te houden? Wie weet! Het zou een mogelijkheid zijn. De geloofsgemeenschappen zouden ook extra kunnen stralen. Bij dezen heb ik toch de hoop gevestigd op de jeugdigen, die onlangs het roer van hun ouders hebben overgenomen. En de nieuwe bewoners? Zo'n vijftig jaren terug kwam ik hier werken, uitgenodigd door een damescomité. Nieuwe aanpak, plannen en activi teiten werden doorgesproken en de methodes passend verklaard. De dames Laan, Roeper, Witte, Eel man, Ellen, Wassenaar, Kampstra... ze deden zelf mee en ik luisterde naar hen, deze echte vrouwen van ons eiland. En zo ging het vrij goed, denk ik. Ze begeleidden, souffleerden, remden af en keken vooruit. Een idee om na te volgen. Fijn die reactie van Milja Kalwij, nu woonachtig in Naarden. Het is een oproep tot ons allemaal om een goede rentmeester te zijn bij alles wat ons in bruikleen is gegeven, elke dag van ons leven. Bedankt! Yt Boerhorst-Veenstra, Den Burg. De Beursplein 5 uit De Cocksdorp is dinsdag een zeiljacht te hulp geschoten dat met een lege brandstoftank op de Noordzee lag. De sleep naar Den Helder ging gepaard met onderbrekingen. Nabij het Molengat kreeg de Beursplein de melding dat er bij paal 9 een zwemmer in de problemen was geraakt, waarna de sleep werd los gemaakt. 'Dat doe je niet snel', aldus schipper Charles Douma, 'maar een zwemmer in nood heeft voorrang.' De reddingboot hoefde uiteindelijk Leden van het Contact Oud-Mari niers Texel bezochten vorige week in Normandië Utah- en Omaha Beach, waar zich in juni 1944 de invasie van de Geallieerden afspeelde. De 'battlefield tour' stond onder lei ding van Serge Blom, militair histori cus bij het Nederlands Instituut voor Militaire geschiedenis in Den Haag. In het kader van militaire geschiedenis en tactische oorlogsvoering verzorgt Blom tours voor het Nederlandse leger naar slagvelden uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Ook Texel komt daarbij aan bod, waar zich in 1945 de Opstand van de Georgiërs afspeelde. De Texelse mariniers maakten de afgelopen jaren uitstap jes naar leper, Arnhem en de Greb- benberg. Samen met twee oud-com mandanten van de Joost Dourleinkazerne, Severs en Van Gils, werd dit jaar Normandië bezocht. Er werd een bezoek gebracht aan de achter de stranden liggende dorpen, zoals St. Mère Eglise, aan de kust- batterijen van Azeville en Longues sur Mer en het Amerikaanse kerkhof bij Colleville sur Mer, waar ruim 9000 Amerikaanse militairen begraven lig gen. Ook de Pegasus Bridge bij Bénouville werd bezocht, die in de nacht van 5 op 6 juni 1944 als eerste object werd veroverd. Het is de bedoeling volgend jaar een bezoek te brengen aan Bastogne of Verdun. Gemeentehuis slopen en terug naar die goeie ouwe tijd van 't Raaksje? Leuk bedacht, maar voorlopig lijken we te worden opgezadeld met een langdurige kaalslag in het hart van Den Burg. Als ex-voorlichter van de gemeente ben ik nauw betrokken geweest bij de centrumdiscussie. Eerst was er de 'knip-, plak- en boetseeravond' voor het nieuwe gemeentehuis. Dat plan werd bewust losgeknipt van de herinrichting van het centrum. Pas later volgde een openbare avond over de invulling van de Groeneplaats en omgeving. Het door de gemeente ingeschakel de stedenbouwkundig bureau Wit paard presenteerde een plan, waar bij het oude gemeentehuis moest wijken voor winkels, wonen en hore ca. Inmiddels leven we in 2010 en is door de kredietcrisis de bodem onder dat plan weggeslagen. Ont wikkelaars, ondernemers en huizen kopers staan niet meer te dringen. Een lelijk kaal gat voor vele jaren dreigt dus als het oude raadhuis verdwijnt. En dat terwijl de oorspron kelijke bedoeling was om Den Burg weer een leuk, levendig centrum te geven, inclusief herstel van het 'win kelrondje'. Ik kan me niet voorstellen dat de winkels in de omgeving gebaat zullen zijn bij een lege vlakte voor hun neus. Restaurants, banken en hotels trouwens ook niet. De gemeenteraad heeft al besloten tot de sloop, maar ik heb nog ner gens gelezen wat er voor in de plaats komt. Een goede vriend van mij kwam alvast met een interessant idee: 'Geef het oude gemeentehuis twee jaar gratis of tegen een beschei den huur aan kunstenaars, artiesten, modeontwerpers, vormgevers en andere creatieve professionals, zodat ze daar kunnen wonen en werken. Haal ze uit Amsterdam, waar ze geen atelier of werkruimte meer kunnen betalen. Laat de bovenste etage ombouwen tot tren dy appartementen. Trendsetters wil len graag in een arti omgeving wonen.' Of maak er tijdelijk onderko mens voor Texelse woningzoeken den, vul ik er maar achteraan. Of het oude gemeentehuis moet blijven staan, weet ik niet. Sorry Koos. Maar om het nu alleen om financiële rede nen te slopen, gaat me te ver. Er zijn vast wel creatievere oplossingen te bedenken. Frits Langeveld heeft wat dat betreft een voorzet gegeven. Misschien doet hij het 'n beetje bru taal, maar prikkelen mag. Gewoon opsturen dus die bezwaarschriften. Toe gemeente, schort die sloopver gunning nog even op! De huid niet verkopen, voordat de 'beer' gescho ten is... Frans Hopman, Den Burg. Naar aanleiding van de ingezonden brief van Henk van Wijk in de krant van 21 september wil ik het vol gende toevoegen. Om allereerst duidelijk te maken wat auteursrecht is, citeer ik het volgende (van auteursrecht.nl): 'Als fotograaf krijgt u automatisch auteursrecht op al uw foto's. Dit houdt onder andere in dat alleen u beslist wat er mee mag gebeuren. Als u anderen daarvoor toestemming geeft, mogen de foto's gebruikt worden in bijvoorbeeld (school)boeken, op posters en ansichtkaarten, in een CD-boekje of tentoonstellingen. U kunt aan deze toestemming financiële voorwaar den verbinden. Eigenlijk verkoopt u een licentie voor een bepaald gebruik, tijdsduur en plaats. Het is belangrijk de voorwaarden van de licentie zorgvuldig met elkaar af te spreken en, bij voorkeur schriftelijk, vast te leggen. U behoudt altijd uw persoonlijkheidsrecht op uw wer ken. Dit houdt onder andere in dat u bezwaar kunt maken als anderen uw werk verminken of aantasten, het een andere naam geven of er de naam van iemand anders (die van henzelf bijvoorbeeld) bij zetten. De bedoeling van het auteursrecht is dat auteurs, en dus ook fotografen, in staat zijn hun creaties commerci eel te (laten) exploiteren en dat anderen niet zonder toestemming aan hun geestelijk eigendom komen. Voor het gebruik van foto's waarvan de maker onvindbaar is bestaat de mogelijkheid een vrijwaringscon tract te krijgen bij de Stichting Foto- Anoniem. Deze is ondergebracht bij Burafo.' Wat de gemeente met haar fotowedstrijd beoogt, is het gratis de beschikking krijgen over veel foto's van Texel. Dat houdt in dat de gemeente zonder enige vorm van vergoeding onbeperkt gebruik kan geen zwemmer uit het water te halen, waarna het vijftien meter lan ge zeiljacht opnieuw op sleep werd genomen. Korte tijd later werd die opnieuw onderbroken, omdat de Beursplein een vastgelopen water scooter bij de Razende Bol moest lostrekken. Daarna werd het zeil jacht, dat uit Muiden kwam en twee opvarende aan boord had, in Den Helder afgeleverd. maken van al het ingezonden mate riaal. Nu is gebruikelijk dat men voor het gebruik van foto's, zowel van amateurs als van beroeps, een vergoeding betaalt. De hoogte hier van hangt af van de wijze van gebruik van de foto. Een richtlijn voor deze vergoedingen is te vin den in Richtprijzen Nederlandse Vakfotografie, een persoonlijke uit gave van collega Jurriaan Nijkerk. Deze Richtprijzen worden ook als leidraad gebruikt bij rechtszaken. Bij veelvuldig gebruik van bepaalde foto's kan deze vergoeding behoor lijk oplopen. Verder wordt met deze fotowedstrijd de beroepsgroep op een zijspoor gezet. Tevens wordt door de gemeente om de nodige vrijwaringspapieren gevraagd als er mensen op de foto staan, een tijd verslindende administratieve romp slomp. De gemeente eist ook vrij waring van schadevergoeding vanwege inbreuk op het portret recht. Maar waar ligt de grens tus sen wel of geen inbreuk op het portretrecht en hoe ziet zo'n vrijwa ring er uit? Het zou veel netter geweest zijn als de gemeente een fotowedstrijd had uitgeschreven waarmee een eerste, een tweede en een derde prijs te winnen waren en de fotografen, amateur of beroeps, een vergoeding krijgen voor het gebruik van hun foto's. De niet-gebruikte foto's worden verwij derd en de makers van deze foto's worden hiervan voor die tijd op de hoogte gebracht. Dat zou recht vaardig zijn geweest en getuigen van respect voor de maker van de foto. Nu vind ik het misbruik maken van goedwillende amateurs die het een eer vinden dat hun foto's wor den gebruikt in publicaties/tentoon stellingen van de gemeente zonder dat zij weten dat zij recht hebben op een vergoeding. Wat Henk van Wijk schrijft: 'dat het intellectueel eigen dom overgedragen wordt' betekent eigenlijk dat u afstand doet van een mensenrecht dat sinds 1817 wet telijk in Nederland is geregeld. Ik had van een overheidsinstelling in deze een voorbeeldfunctie ver wacht. Pieter de Vries (dé fotograaf), Den Burg. Leden van het Contact Oud-Mariniers Texel poseren tijdens hun bezoek aan Normandië bij een bunker. Annemarie van Heerwaarden uit De Waal heeft met niet meer dan één fout het kampioenschap spellen gewonnen, dat dinsdag werd gehou den in het kader van de TaaUODaagse. Jet Rijkers uit Den Burg en Lisanne van der Ploeg uit Oudeschild deelden met elk twee fouten de tweede plaats. De Texelse garnalenvloot bleef afgelopen week gedwongen voor de kant in Oudeschild in verband met de lage kiloprijs die zij van garna- lenleverancier Heiploeg krijgen. (Foto Bert Koning) Balthazar Huydecoper, dijkgraaf, schout en baljuw van Texel van 1732 tot 1769, maakte dinsdagavond zijn opwachting bij de eerste raads vergadering in de nieuwe raadzaal. De baljuw (gelijkend op Maarten 't Hart) kwam in ogenschouw nemen waar de gemeente nu is gehuis vest. Naast hem D66-raadslid Astrid van de Wetering die samen met fractiegenoot Cees Hoogerheide achter de terugkeer van Huydecoper zat. (Foto Jeroen van Hattum) De Beursplein 5 uit De Cocksdorp sleepte dinsdag een zeiljacht uit Muiden naar de haven van Den Helder. Het schip was op de Noordzee zonder brandstof geraakt. (Foto Coen Bot) Een korte reactie op het ingezonden stuk van Milja Kalwij uit de krant van 21 september. Uiteraard begrijp ik het sentiment van de oudere Texe laar over het verlies van de 'originele' bebouwing aan de Groeneplaats bij de bouw van het toenmalige raad huis. Het probleem is dat die bebou wing met de sloop van het gemeen tehuis echt niet terugkomt. Sterker nog, de gemeente geeft eerlijk toe dat er geen bouwplannen zijn. De indruk wordt gewekt dat het 'kolos sale' perceel in het hart van het dorp zal worden ingezaaid! Daar schiet je dus echt niets mee op. Is dat de culturele geborgenheid en grandeur waar Milja Kalwij naar verwijst? Pas maar op, straks krijgt iemand nog het idee dat je op de ijsbaan wel een parkeerplaats kunt aanleggen. Er is immers al zo'n mooi grasveldje aan de Groeneplaats? Als iets jongere Texelaar ben ik ove rigens wel gehecht aan het huidige gemeentehuis, net zoals Milja Kalwij gehecht is aan de bebouwing van daarvoor. Op de trappen en het bor des kon je prachtig spelen. De indruk die het pand de afgelopen decennia heeft gemaakt, kun je niet zomaar wegvegen. Sterker nog, ik vind dat je er als een beetje stedenbouwer, architect, ontwikkelaar of gemeente op zo'n belangrijke locatie wel wat mee moet doen. Uiteraard is gewoon maar slopen een makkelijk besluit. Maar gewoon maar doen wat mak kelijk is... JAMMER. Het idee dat de sloop van het huidi ge pand de herontwikkeling van de locatie bespoedigt, is ongegrond. Een heleboel geld uitgeven om dan jarenlang een grasveldje in het mid den van het dorp te hebben, vind ik onbezonnen. Eerst een degelijk plan, waarin aandacht is voor de historie van de locatie (inclusief de recente geschiedenis), en dan kan er bedacht worden wat er wel en niet gesloopt hoeft te worden. Zulke wijsheid mag je als eenvoudige burger toch wel van de gemeente verwachten? We zijn de tijd van onbedachtzame kaal slag hopelijk voorbij. Jakob Jan Brouwer, Den Burg. In het weekend van 17 tot en met 19 september hielden wij onze jaar lijkse familiereünie. Dit jaar hadden wij een locatie nabij Den Burg uitge zocht. Bij het vastleggen daarvan hadden wij ons wel gerealiseerd, dat Texel alleen met de veerboot te bereiken is, maar wij hebben geen moment stilgestaan bij de beperkte dienstregeling van TESO. De laatste boot gaat namelijk al om 21.30 uur. In de aanloop naar het familieweek end heeft dit, vooral bij de ouderen in onze groep, een hoop stress opgeleverd. Deze ouderen willen graag dat hun kinderen ook op tijd aanwezig zijn, maar deze kinderen werken en kunnen pas daarna op reis. Met de overvolle wegen en de vele calamiteiten die tijdens de reis kunnen ontstaan, wordt het halen van de boot vaak een reis tegen de klok. Een voorbeeld: Kom je uit Utrecht, dan reis je via de A2, de A9 en de N9 naar Den Helder. Vanuit Utrecht duurt deze reis bijna twee uur. Rekening houdend met eventu ele calamiteiten, moet je om de boot van 21.30 uur te halen al om 19.00 uur vertrekken. Als je om 18.00 uur uit je werk komt (hopelijk zonder fileleed), dan wordt dat al aardig aanpoten. Op vrijdagavond heb ik diverse leden van onze familie regelmatig naar de telefoon zien grijpen om na te gaan of hun kroost de laatste boot wel zou halen. Anderen had den al voorzorgsmaatregelen getrof fen voor een eventuele hotelover nachting in Den Helder. Deze stress kan voorkomen worden als TESO bereid is de dienstregeling op de vrijdagavond aan te passen en de laatste boot om 22.30 laat gaan. Texel is een prachtig eiland en wij hebben uiteindelijk een geslaagd weekend gehad. Velen van ons zouden daarom graag nog een keer terug willen komen. Maar als er geen aanpassing komt van de dienstregeling op vrijdagavond, zal dat een reden zijn om maar niet naar Texel te gaan. F.A. Haring, Maarssen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5