Rupskraan ontzet vastgelopen aardappelrooier Jaap Dros ontsnapt als Houdini aan nederlaag Verhalenfestival op bijzondere locaties workshop tango Jachthonden genieten van hondenweer Kampstra derde in Archeon TEXELSE S COURANT Dierenbescherming Texel Culinair op duizend foto's Borstkanker Dansgroep zoekt nieuwe leden Vrijwilligers Workshop healing Zondagsdienst in ziekenhuis VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2010 Hoge opbrengsten, maar bij de oogst zit het de akkerbouwers niet altijd mee. Regen maakt de lande rijen plaatselijk drassig, al zijn de problemen aan de overkant naar verluidt een stuk groter. Het oogs ten van chipsaardappelen ligt aar dig op schema, die van pootaard- appeien loopt achter. Om de rooicapaciteit te verhogen, inves teerde aardappelcombinatie AT Texel als eerste op Texel in een zelfrijdende vierrijïge rooimachine. Rupsbanden onder het voertuig moeten voor extra draagvermogen zorgen, vergelijkbaar met die van een moderne bietenrooier. Dat dat geen garantie is dat er onder alle omstandigheden kan worden geoogst, ondervond de chauffeur woensdag op een akker in Waalen burg. Toen de rooier in een drassi ge plek wat scheefzakte, schakelde de rupsaandrijving automatisch uit, waardoor de machine verder weg zakte en in de prut bleef steken. Een rupskraan bood uitkomst, waarna het oogstwerk konden worden vervolgd. Een andere afstelling moet helpen voorkomen dat dit zich herhaalt, maar volgens Henk Broekman van AT Texel is duidelijk dat er ook van deze machine geen wonderen mogen worden verwacht. (Foto Eckard Boot) Het Verteltheater van Artex beleeft volgende week een hoogtepunt, wanneer op bij zondere locaties in vier dorpen oudere inwoners vertellen over het leven in vroeger dagen. Per dorp is een thema vastgelegd, een busdienst onderhoudt de verbinding tussen de voorstel lingen en liefhebbers kunnen aansluitend van een maaltijd of een borrel genieten. Het Verteltheater, oorspronkelijk Springtij(d) geheten, begon drie jaar geleden en bleek een enorm succes. Ouderen vertellen verha len van vroeger, zoals ze vaker op verjaardagen en aan de eettafel doen, maar ditmaal begeleid door dramadocent Anneke Berghuis. Dit resulteerde in drukbezochte voorstellingen en indringende, vaak persoonlijk getinte verha len. Van meet af aan was het de bedoeling dat het Verteltheater zou uitmonden in een groot festi val, met voorstellingen in alle dor pen. Dat is het geval op zaterdag 2 en zondag 3 oktober, wanneer voorstellingen plaatsvinden in Den Burg, Den Hoorn, Oosterend en Oudeschild. Geheel in de stijl van het festival wordt het publiek ontvangen op ongebruikelijke plaatsen. In Den Hoorn vertellen de medewerkers hun verhalen over 'vrouwenlevens' in de Nova- lishoeve, in Oosterend is het the ma 'arbeid' en vindt het vertellen na een rondwandeling door het dorp plaats in de voormalige doopsgezinde kerk aan de Peper straat, in Oudeschild wordt in het Stoombootkoffiehuis opgetreden onder het thema 'vervoer' en in Den Burg is het publiek welkom in het voormalige gemeentehuis op de Groeneplaats. Het thema is daar 'communicatie'. Wie alles wil zien, kan zowel zaterdag als zondag de bus vanaf de veerhaven nemen. Daarvan daan gaat het via Den Hoorn naar Oudeschild, waar een lunch wordt gebruikt. Van daar gaat het naar Den Burg en Oosterend, waar onder het genot van een borrel kan worden nagepraat. Wie dit wat veel van het goede lijkt, kan zijn bezoek over twee dagen ver delen. Dan worden op zaterdag de voorstellingen in Den Hoorn en Den Burg bezocht en op zon dag de voorstellingen in Oude schild en Oosterend. De toegang tot de voorstellingen kost €5,-, een dagkaart (twee voorstellingen, lunch en busver voer) €29,-, een weekendkaart (vier voorstellingen, tweemaal lunch en busvervoer) €50,-. Meer informatie is te vinden op De Dierenbescherming, die volle dig van giften afhankelijk is, houdt van zondag 3 tot en met zaterdag 9 oktober de jaarlijkse collecte. De opbrengst daarvan wordt lokaal besteed en komt dus direct ten goede aan dieren in de regio. De Dierenbescherming vangt ver dwaalde en verwaarloosde dieren op, verleend hulp aan zieke en gewonde dieren en probeert het dierenwelzijn op de politieke agen da's te krijgen en te houden. In het Kunsthuys aan de War moesstraat in Den Burg wordt zondag 26 september een work shop Argentijnse tango gege ven door gastdocent Karin Ven- verloo uit Amersfoort. De workshop, spelen met muziek genaamd, is bedoeld om zowel beginnende als gevorderde dan sers met meer gevoel voor de muziek te laten dansen. 'Het mooi ste van de tango zit in het moment dat partners elkaar omhelzen in de dans, echt naar de muziek luiste ren en het lichaam laten vertalen wat het oor hoort', zegt Venverloo hierover. In de workshop worden simpele muzikale principes gebruikt om de partner te verrassen en de dans te verrijken. De workshop begint om 16.00 uur, danservaring is niet nodig. Aanslui tend (vanaf ongeveer 17.00 uur) wordt een salon gehouden, met muziek van DJ El Ruido. Toegang tot de salon kost €5,-, deelname aan de workshop kost €15,-, inclu sief toegang tot de salon. Meer informatie is te vinden op www.texeltango.nl. De B&B Van der Vis en Den Boer- schaakcompetitie is begonnen met veel spektakel. Jaap Dros, Kees de Best, Rinus Vittali en Mohamed Al-Rawy demonstreer den duidelijk dat ze er zin in heb ben er een mooi seizoen van te maken. De Best leek op een prachtige overwinning af te steve nen, maar tegenstander Dros hield knap stand en haalde een half punt binnen. Vittali speelde een sterke partij tegen Al-Rawy, waarin hij een ijzersterke e-pion kreeg die op promotie afste vende. Al-Rawy moest een tweede en derde pion geven en daarmee was het pleit beslecht in het voor deel van oud-kampioen Vittali. Piet Bakelaar won van Taeke van Lingen. Nanning Kikkert en Roel Riegman bestookten elkaar gedu rende de hele avond, maar Kikkert mocht in de late uurtjes een punt bijschrijven. Drie jonge schakers spelen dit seizoen bij de senioren. Aldo Witte en Sam Hennink doen dat al voor het tweede jaar, Daniël Schreve maakt zijn debuut. 'De jeugd heeft de toekomst, maar in het heden moeten ze nog vechten voor een half punt', constateerde clubco ryfee Dick van Barneveld. Schreve kwam nog tekort tegen Frans Eijgen- raam, Witte moest zijn meerdere erkennen in Martin van Tatenhove en Sam Hennink ging ten onder tegen Dirk Rijneveld. Aller ogen waren gericht op de slot- Deelnemers vanuit heel Nederland, bijna zestig in totaal, maakten zon dag de oversteek naar Texel voor de jaarlijkse jachthondenproef rond hoeve Dorpzicht bij De Cocksdorp. Deze zevende editie werd geken merkt door kou en regenval, maar was voor de deelnemers daarom niet minder succesvol. In tegen deel zelfs, want hoewel het voor de voorjagers (baasjes) niet het fijnste weer was, leken de honden zich juist heel goed te voelen bij dit 'hondenweer'. De organisatie mocht dan ook aan een recordaan tal honden, zeven in het totaal, het A-diploma voor de moeilijkste proeven uitreiken. 's Ochtends werden de C- en B- proeven afgelegd, waarbij enkele jachtsituaties werden nagebootst die door de hond en voorjager suc cesvol afgelegd moesten worden. Alleen als voor alle onderdelen een voldoende werd behaald, volgde er een diploma. De onderdelen vari eerden van diverse apporteerproe- ven, zowel uit als over het water, tot gehoorzaamheidsproeven. Nota bene de jongste hond, de 8 maan den oude Cuckavalda Franks Scar let, eigendom van F. Smeltink uit Wervershoof, werd winnaar van de C-proef. De honden die voor het moeilijkste diploma doorgingen, legden eerst een dirigeerproef af. Als die suc cesvol werd afgelegd, mochten ze op voor het laatste onderdeel, de sleep, waarbij een sleepspoor van minimaal 150 meter moest worden gevolgd, om vervolgens de eend bij de voorjager terug te brengen. Winnaar werd N. Huisman met zijn hoofd Blankaard Tinka, die in tien proeven 91 punten vergaarde, een gemiddeld van meer dan 9. De bijna zestig deelnemers moesten diverse proeven tot een goed einde zien te brengen. (Foto Marleen Bergamin) Liselotte Schoo, Kees Verspuij, Danny Verswijveren en Taco van der Mast zijn drie dagen lang op pad geweest om Texel Culinair 2010 fotografisch vast te leggen. Een selectie van zo'n duizend foto's is door Peter Koorn Webde sign op de site www.texelculinair geplaatst. In het Gemini Ziekenhuis wordt woensdag 20 oktober een bijeen komst gehouden voor mensen met borstkanker en hun naasten. In de Zuster Kueterzaal wordt van 10.00 tot 12.00 uur deskundige informa tie gegeven en is er volop gelegen heid voor lotgenotencontact. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, aanmelding vooraf is wel noodzakelijk. Dat kan via tel. 0223-696346 of e-mailadres psb@gemini-ziekenhuis.nl. De Dansgroep Oude Dansen is op zoek naar nieuwe leden. Leeftijd speelt geen rol. 'We zijn er voor jong en oud', vertelt secretaris Aad Smit. Er zijn met enige regelmaat optredens en elke woensdag wordt vanaf 20.30 uur gedanst in Odys seus aan de Emmalaan. Wie inte resse heeft kan binnen lopen of kan contact opnemen met voorzit ter Marius Smit, tel. 888923, of secretaris Aad Smit, tel. 314204. In verband met de Nationale Dag van de Vrijwilliger, die dinsdag 7 december wordt gehouden, ver schijnt vrijdag 3 december een speciale Vrijwilligerskrant. De redactie hiervan wil graag van instellingen en organisaties weten hoeveel vrijwilligers bij hen actief zijn. Deze statistische gegevens worden in genoemde krant gepu bliceerd. Informatie kan doorgege ven worden aan Margreet Bernd- sen, tel. 314896, e-mail tberndsen@hetnet.nl. Spiritueel Texel verzorgt zaterdag 2 oktober in De Aleph aan de Wever straat in Den Burg een workshop white time healing. Annecha Haans geeft een lezing, begeleidt medita ties en geeft samen met cursisten een healing. De workshop duurt van 14.00 tot 16.00 uur, deelname kost €10,-. Op 29 en 30 oktober wordt een cursus white time hea ling gegeven. Aanmelden kan via tel. 06-23270022 of www.spiritu- eeltexel.nl. fase van de partij tussen Jaap Dros (wit) en De Best. Aan de orde is de stelling na de 26ste zet van wit: Dd4. Dros heeft door een onnauwkeurig heid in de opening een pion verloren en geheel in zijn eigen stijl een twee de geofferd om tegenspel te krijgen. Zwart is in tijdnood en Dros laat zien waarom hij ook wel de Houdini van En Passant wordt genoemd, waarbij De Best het gewillige slachtoffer is: 26... Te5? Natuurlijk moet zwart Dh6! spelen. Dreigt mat op h1, en Td2 (maakt een vluchtveld voor de koning) faalt op Dh1+ en de toren op c1 valt). 27.Pb4 Le6; 28.Pd3 Dh6(?). De tweede onnauwkeurigheid van zwart. Na g4 is de partij nog steeds gewonnen, Bijvoorbeeld: ...29.Pxe5 Lxe5; 30.Dd2 gxf3; 31.Tf2 fxg2+; 32.Kxg2 Dg5+; en het loperpaar is oppermachtig. Uiteindelijk eindigt de partij in remise. Voor de volledig heid nog de zetten: 29.Tec2 Tf5; 30.Dg4 Ld6; 31.Ke2 Df6; 32.Th1 Kg7; 33.Dh3 h6; 34.Lg4 Te5; 35.Pxe5 Lxe5; 36.Tf1 Dg6; 37.Lf5 g4; 38.Lxg6 gxh3; 39.Lh5 hxg2; 40.Tg1 Lh3 en remise overeengeko men. Omdat ook de medisch specia listen van het Gemini Ziekenhuis donderdag 7 oktober deelne men aan de landelijke actie voor het behoud van zorg, werkt het ziekenhuis die dag volgens een zondagsdienst. Zondagsdienst houdt in dat er geen spreekuren plaatsvinden. Patiënten die al een afspraak heb ben gemaakt voor donderdag 7 oktober, worden benaderd voor het maken van een nieuwe afspraak. Spoedgevallen en emotioneel gevoelige behandelingen zullen wel doorgang vinden. Ook zorg die geen uitstel gedoogt, zal worden geleverd en de noodzakelijke zorg voor patiënten is ook tijdens de actie gewaarborgd. Om meer informatie over de actie te verstrekken, bemannen de spe cialisten tijdens de actie een infor matiestand in de centrale hal. De 16-jarige Lisette Kampstra heeft zondag de derde plaats behaald bij het Archeon Open, de jaarlijkse verschieting van de Scutterie St. Sebastiaen in his torisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn. Aan het Archeon Open mogen alleen traditionele boogschutters deelnemen, die voor de gelegen heid vaak gehuld zijn in (semi)historische kleding. Dit laat ste was voor Kampstra, die voor de eerste keer aan deze wedstrijd deelnam, een extra moeilijkheid. 'Het was wel even wennen om door de bezoekers van het Arche on bekeken te worden, zoals we daar in middeleeuwse stijl en kledij stonden te schieten in het Middel eeuwse stadje Gravendam, maar de sfeer was gezellig en al snel merkte je nauwelijks meer dat je in een historisch park stond.' Behalve enkele regendruppels aan het begin, bleef het de hele dag droog. Bij de verschieting in het Archeon wordt de zogeheten 'Engelse tel ling' gehanteerd, waarbij het aantal malen dat het blazoen geraakt wordt belangrijker is dan het totaal aantal punten. Kampstra eindigde met 44 (van de 73 mogelijke) tref fers op de derde plaats in de cate gorie jeugd. Niels Oostrum, die als eerste eindigde, raakte 52 maal het blazoen. Kampstra behaalde 204 punten, een gemiddelde van 2,8. In de categorie Heren viel Kees Bakker met 71 treffers net buiten de prijzen. Hij behaalde 415 pun ten, een gemiddelde van 5,8. Jan Prins eindigde met 69 treffers en 397 punten (gemiddeld 5,5) op de zevende plaats.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 8