'Ik wil opstaanmaar zak door mijn linkerknie' Politiek activeert recht van onderzoek Texel krijgt raadgevend referendum Sloop raadhuis komt dichterbij TEXELSE 9 COURANT De week van... Het Clubhuis Kankerbestrijding Open dag bij RAB 'Muziekmix' voor kinderen Thema-avond werkstress stichting BROODNODIG OP TEXEL Zeldzame vleermuis in trappenhuis Geslaagd Weblog Mark Randsdorp als teamleider tijdens het spel 'Wie is de rat?'. Foto Eci witte) Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Mark Randsdorp, media-adviseur bij Langeveld en de Rooy, een week lang een weblog bij. Hij bereidde zich voor op de 10 kilometer van de Texel Halve Marathon, maar liep dins dag tijdens zijn tweede parachu tesprong ooit een zware knie blessure op. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. (Vrijdag) Ik kreeg op 27 augustus te horen dat ik een startbewijs had gekregen voor de 10 kilometer. Met totaal geen conditie kwam ik tot de conclusie dat ik precies een maand de tijd had die zo goed mogelijk op orde te brengen. Vroeger was ik vrij sportief en voetbalde ik, onder andere bij Texel'94, maar door blessures aan mijn onderstelsel heb ik helaas mijn voetbalschoe nen in de boom moeten hangen. Daarna is het op sportgebied snel achteruit gegaan. Het uitgaansle ven met alles wat daarbij kwam kijken, werd destijds één van mijn hoofdsporten. Nadat ik hoorde dat ik een startbe wijs had, besloot ik dat het eerst tijd voor Tropical was, met het daarbij horende eindfeest in Sjans. Daarna zou mijn trainingsprogram ma van start gaan, bestaande uit veel fietsen en een beetje hardlo pen door het bos (dit om mijn bles- suregevoelige gewrichten niet teveel te belasten). (Zondag) Het is half acht in de ochtend wan neer mijn wekker gaat. Het is zater dag, tijd voor het personeelsuitje. Ik duik onder de douche, pak mijn tas bij elkaar en stap op de fiets richting de zaak. We moeten ons haasten om op de afgesproken plek (Beursplein) te komen waar iemand van Mokum Events ons opwacht voor onze eerste event, genaamd Wie is de rat? (beter bekend als het tv-pro- gramma van de KRO Wie is de mol?) De teams zijn snel gemaakt en ik wordt gedoopt tot teamleider en was daarbij gelijk uitgesloten om als rat zoveel mogelijk opdrach ten te mogen manipuleren en te saboteren. Daarentegen krijg ik een maffia-achtige hoed en een felgeel hesje, waarmee ik heerlijk voor paal door Amsterdam mag lopen. Na zeer goed werk van onze rat eindigen we uiteindelijk als derde. (Maandag) Mijn telefoon gaat, het is kwart over tien in de ochtend en ik zie in mijn beeldscherm dat para Hans me belt. Licht brakjes neem ik snel mijn telefoon op hopend op goed nieuws, maar helaas we gaan van daag niet de lucht in. met een paar vrienden ben ik vorige week begonnen het AFF-brevet (zelfstan dig parachutespringen) te halen en dit leek de ideale dag onze eerste individuele sprong te gaan maken. Dan moet het aankomende week maar gaan gebeuren!? Ik stap op de mountainbike en zet mijn muziek aan en begin aan mijn tocht over het eiland. Eerst de Hoge Berg over en daarna richting Den Hoorn. In een straf tempo gaat het naar mijn gevoel best lekker. Via het bos kom ik in De Koog en fiets ik richting de Slufter. Ik besluit niet heel Texel rond te fietsen, maar in de loop van de middag nog even te gaan hardlopen. Via Oosterend en een klein omweggetje kom ik thuis, waar ik eerst even op de bank naar het einde van de voet balwedstrijd Feyenoord-Ajax kijk. Ook hierbij helaas weer slecht nieuws (voor mij). Daarbij zie ik op Buienradar dat de middag niet al te zonnig zal zijn. Ik besluit om de rest van de dag maar te gaan chillen. Het is tenslotte zondag. (Dinsdag) Ondertussen probeer ik mijn e- mails te verwerken, door mijn afwe zigheid vorige week zit mijn post vak aardig vol. Ik vergeet hierdoor een klein beetje de tijd en ik kom iets te laat op mijn eerste afspraak. Natalja Witte en Carla Spigt van Fietsverhuur De Koog zijn gelukkig vergevingsgezind en bieden me nog een lekker bakkie koffie aan en we raken gezellig in gesprek. We nemen de producten door waarin ze het afgelopen jaar hebben gead verteerd (zoals Vakantiekrant, Texel Magazine, Texel Toerist Informatie gids en de Texel Compacte Kaart) en ik probeer ze advies te geven voor het aankomende jaar. Geluk kig zijn ze 'straight to the point' en geven ze duidelijk aan wat ze willen en wat niet. Ik hou van dit soort gesprekken; duidelijk, open en gezellig. (Woensdag) We klimmen naar 12000 ft. De deur gaat open en ik doe mijn laat ste check. Ik kruip naar de deur, haal diep adem, ga in de deurope ning staan en ja, daar is-ie, de kick. Ik geef aan dat ik er klaar voor ben en we springen er met zijn drieën uit! WAUW wat vet die vrije val!! Nadat de parachute helemaal uit is, schreeuw ik het uit, maak wat snel le bochten en tast alles even af en geniet, vooral van het uitzicht over het allermooiste Waddeneiland. Mijn landing is netjes en ik maak een sprongetje en gooi er nog een brul uit. Weer aangekomen, praat ik even met Joost en Hans en heb ik de drang om gelijk weer in het vlieg tuig te stappen. Maar we moeten eerst nog even onze eigen sprong nalopen en terug kijken die Hans gefilmd heeft. Hierna krijgen we te horen dat we rond 13.00 uur onze tweede sprong gaan maken. Mijn vrije val handelingen gaan naar mijn gevoel niet helemaal goed, maar de parachute gaat weer vloeiend open en na weer wat spelen in de lucht bereid ik me voor op de landing. Naar mijn gevoel nader ik de grond en trek ik mijn stuurkoorden rustig naar mijn navel. Alleen zit ik nog veel hoog in de lucht en klap naar beneden. Ai, mijn knie verdraaid en ik blijf even op de grond liggen, waarna ik opsta en mijn parachute bij elkaar Mark Randsdorp als leerling-parachutist. vouw. Jesper komt me opeens ver gezellen, ik had hem helemaal niet gezien in de lucht, maar we lopen weer richting de hangar. Met een lichte pijn in mijn knie besluit ik het voor gezien te houden voor van daag en ga met een pak ijs lekker in het zonnetje zitten. Naar mijn gevoel valt het mee of zit ik gewoon nog in de rush van mijn sprong? Na nog even nazitten en met zijn allen de ervaringen van vandaag door nemen, besluit ik naar huis te gaan. Ik wil opstaan en lopen, maar zak totaal door mijn linkerknie. Eerst worden er foto's gemaakt, waarna ik naar de behandelkamer wordt geroepen om te horen wat er loos is. Er wordt nog even getwij feld aan een breuk, maar na over leg sluiten ze dat uit (gelukkig geen VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2010 gips). Wel wordt besloten dat mijn kniebanden in- of afgescheurd zijn, maar dat kunnen ze volgende week pas zeker stellen als mijn knie min der opgezet is. Ik baal en scheld(voor elk puntje mag u zelf een scheldwoord invullen) me het ongeluk, want ik kan mijn allereerste 10 kilometer hardlopen naar volgend jaar verplaatsen. Leden van Het Clubhuis zijn de volgende bloggers in de serie De week van... Zij organiseren het FQ Dance Event, dat zaterdag 2 okto ber in Question Plaza wordt gehou den. Texel kan via een raadgevend referendum invloed gaan uitoe fenen op voorstellen die het col lege aan de gemeenteraad voor legt. De raad stemde dinsdagavond in met een verordening om het hou den van een referendum mogelijk te maken. Die wens was geuit in het coalitieprogramma van PvdA, Texel 2010, WD en D66. Opposi tiepartij CDA stemde er ook mee in, Texels Belang en GroenLinks waren tegen de invoering. De volksraadpleging is bedoeld voor voorstellen waarover de raad nog een besluit moet nemen. De gedachte is dat het eiland aan de rem kan trekken als het gevoel bestaat dat er een verkeerd besluit wordt genomen. Het houden van een referendum begint met het ophalen van handtekeningen. Er zijn twee fasen: In eerste instantie zijn 75 handtekening nodig voor een 'inleidend verzoek' waarmee de eerste voorbereidingen in gang worden gezet. Als er 725 handte kening zijn ingediend, komt er defi nitief een referendum. Het gemeen tehuis is de centrale plek waar Vleermuisdeskundige Pierre Bonnet heeft dinsdag een vleer muis uit het trappenhuis van hotel Greenside gehaald. Het bleek te gaan om de in Neder land zeer zeldzame tweekleuri ge vleermuis. De vleermuis was vermoedelijk op zoek naar een rustig plekje, maar het trappenhuis van het hotel vol deed absoluut niet. De gasten raakten in paniek van het rondflad derende dier en de vleermuis zelf was ook behoorlijk opgewonden. Bonnet wist het dier met een doos te vangen. Voordat de vleermuis weer in vrijheid werd gesteld, kreeg handtekeningen kunnen worden gezet. Mensen die een aanvraag tot referendum steunen, moeten kiesgerechtigd zijn. Een raadgevend referendum is niet bindend (dat is juridisch niet toege staan). Van de raad wordt wel ver wacht de uitslag te volgen als de opkomst 50 procent of hoger is. Dat betekent dat minstens 30 pro cent van de kiesgerechtigden op het eiland zich tegen een voorstel moet uitspreken om het van de baan te krijgen. Rikus Kieft (GroenLinks) wees op het risico dat 'vitale besluitvor ming' wordt platgelegd. 'Als je bij voorbeeld op het eind van het nieuwe bestemmingsplan Buiten gebied zit en een bepaalde groep is het ergens niet mee eens, dan kan het met een referendum wor den vertraagd.' Joop Groeskamp (Texels Belang) hikte tegen de kosten aan. Die worden geschat op €28.000,-, het bedrag dat de gemeente ook nodig heeft om reguliere verkiezingen te houden. Marian Merkelbach (CDA) hij enkele meelwormen aangebo den, waarvan hij er tien met smaak opat, ondanks de doorgestane spanning. De tweekleurige vleermuis komt voor in bossen, bergen en rotsen en heeft een voorkeur voor hoge locaties, waardoor hoogbouw in steden ook geschikt is. De soort komt onder andere voor in Zuid- Scandinavië, de Alpen en Cen- traal-Europa, maar is zeldzaam in Nederland. Het is pas de tweede keer dat deze soort op Texel wordt aangetroffen. Het dier dankt zijn naam aan het kleurverschil tussen de donkere rug en de lichte buik. merkte op dat Texelaars die handig lobbyen om hun belangen te ver dedigen en makkelijk de media vinden ook moeiteloos uitstel van besluitvorming voor elkaar krijgen. Gerbrand Poster (Texel 2010) vond dat het referendum er veel eerder had moeten zijn. 'Dan hadden we nu niet in het nieuwe gemeentehuis gezeten.' Voorstellen waarover de raad een besluit heeft genomen, kunnen niet achteraf met een referendum wor den teruggedraaid: daar voorziet de nieuwe verordening niet in. In dat geval kan beroep en bezwaar worden aangetekend, waarna mogelijk de gang naar de bestuurs rechter volgt. In de praktijk zijn commissievergaderingen de aan gewezen plek om bedenkingen tegen voorgenomen besluitvor ming te uiten. De raad heeft voor zichzelf de weg vrijgemaakt om onderzoek naar het handelen van het colle ge te kunnen doen. De partijen hebben daarvoor dinsdagavond een verordening op het recht van onderzoek vastgesteld. Het recht van onderzoek houdt in dat de gemeenteraad uit haar mid den een commissie kan samen stellen die onderzoek verricht wan neer het gevoel bestaat dat het college of de burgemeester onvol doende of onjuiste informatie over een bestuurlijke kwestie verstrekt of wanneer een bestuurder hele maal niks wil zeggen. Het recht van onderzoek geldt als een zwaar controlemiddel dat de raad in de strijd kan werpen wan neer het op andere manieren niet lukt informatie van de burgemees ter of wethouders te krijgen. Een onderzoekscommissie kan (gewe zen) bestuurders en (gewezen) ambtenaren onder ede verhoren. Dat gebeurt in principe in het open baar. Het recht bestaat sinds 2002, maar de raad had het tot nu toe niet geactiveerd. De VVD kwam er in 2008 als eerste mee op de proppen toen het ver moeden bestond dat het college van tevoren door de Rabobank zou zijn gewaarschuwd geen geld bij Landsbanki in IJsland te stallen. Het college ontkende dat, maar de VVD nam geen genoegen met dat Onder verwijzing naar een eigen onderzoek uit 2001 zegt de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed geen redenen te heb ben bij het gemeentebestuur aan te dringen op afstel van de sloop van het voormalige raad huis op de Groeneplaats. Dit stelt de dienst als reactie op een brief van Koos van der Burgh, die (een gedeelte van) het raadhuis wil behouden als historisch monu ment, als architectuurobject uit de Wederopbouw en als eerbetoon aan ontwerper Wieger Bruin, voor man van het kunstenaarsverzet. In het rapport van de rijksdienst wor den verschillende afwegingen gemaakt en criteria gesteld, waar door het Texelse raadhuis niet in aanmerking komt. Voor het behou den van het tapijt in de voormalige antwoord. De meeste partijen zagen er toen echter geen brood in het recht van onderzoek te active ren. Zij vonden het een te zwaar controlemiddel. Dinsdagavond ging de raad una niem akkoord. De vraag wie als geestelijke vader moet worden gezien, leidde tot een kleine bot sing. Gerbrand Poster (Texel 2010) dichtte zichzelf die rol toe en rea geerde pissig ('het is mijn stok paardje') nadat Rikus Kieft hem erop had gewezen dat GroenLinks het onderwerp bij de coalitiebe sprekingen bij de coalitiepartijen onder de aandacht had gebracht. 'Het is dus niet de overwinning van Poster.' GroenLinks was in 2008 ook voor stander van invoering van het recht van onderzoek, maar stelde toen dat er wel integer mee moet wor den omgegaan. Jur Schuiringa (WD) beaamde dat het recht van onderzoek in eerste instantie inder daad niet op papier stond toen het coalitieprogramma werd samenge steld. De raadsleden krijgen nog een praktische handleiding hoe in de praktijk met het recht van onder zoek om te gaan. Poster liet weten het recht op onderzoek meteen te willen inzetten om te achterhalen hoe het zit tussen de Rabobank en het vorige college. raadszaal (een geschenk van de Texelse bevolking) en de kroon luchter uit de hal van het voorma lige raadhuis (ontworpen door een Hongaarse kunstenaar) wordt ver wezen naar het Instituut Collectie Nederland. Van der Burgh bestrijdt de mening van de rijksdienst en stelt dat '[uit] de recente geschiedenis geen frap panter historisch en architecto nisch monument op Texel denk baar [is] dan een monumentaal bouwwerk, de raadstoren, uit het einde van de Wederopbouwperio de boven op een atoombomvrije schuilkelder uit de Koude Oorlog, ontworpen door een voorman van het kunstenaarsverzet in de Twee de Wereldoorlog'. 'Als uniciteit het enige criterium zou zijn, dan zou den op Texel één schapenboet, misschien een tuinwal en een paar kerken overblijven', antwoordt hij, met verwijzing naar de rijksnota Modernisering Monumentenzorg (september 2009): 'Vanuit het oog punt van duurzaamheid biedt her- bestemmen immers een antwoord op de wegwerpcultuur. Dat past in de huidige tijdgeest.' De collecte voor het KWF Kanker bestrijding, de eerste na de zomer, heeft op Texel €11.707,70 opge bracht. De in totaal honderd vrijwil ligers stonden nogal eens voor een dichte deur van mensen die (nog) met vakantie waren, maar de orga nisatie zijn erg content met dit resultaat, dat ondanks de geluiden over crisis en recessie hoger is dan vorig jaar. Toen werd €11.628,46 opgehaald. Cissy Voorend (20) uit Den Hoorn is aan het ROC Horizon College geslaagd voor de opleiding Brood en Banket. Ter gelegenheid van de opening van de vernieuwde showroom hou den BouwCenter RAB en Binnen- HuisCenter RAB in Oudeschild zaterdag 2 oktober open dag. Bezoekers kunnen een rondleiding krijgen door de showroom en ken nis maken met het nieuwe assorti ment bouwmaterialen, keukens, tegels, badkamers, houten vloeren, deuren en kozijnen. Ook worden demonstraties verzorgd en zijn er attracties voor kinderen. De open dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Bij Artex gaat dinsdag 28 septem ber een nieuwe cursus Muziekmix van start. Deze is speciaal ontwik keld voor kinderen van groep 4, 5 en 6 van de basisschool. Zij leren allerlei basisvaardigheden voor muziek, zoals noten lezen, zingen, samenspelen op eenvoudige instrumenten, naar muziek luiste ren, muziek maken en fluit spelen. Tevens is er een uitgebreide instru mentale oriëntatie, waarbij alle instrumenten waar bij Artex les in wordt gegeven aan bod komen. De cursus bestaat uit 15 lessen van 40 minuten en begint om 16.45 uur. Docent is Loes Bakker. Voor meer informatie en opgave: Artex, tel. 313493 of website www.artex- texel.nl. In het kader van de Landelijke Dag Psychische Gezondheid, waarbij dit jaar stress en burnout centraal staan, wordt donderdag 7 oktober een bijeenkomst over dit thema gehouden in het Scagon Theater in Schagen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur, kaarten kosten €6,- en zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij de receptie van gebouw Geestercogge, Piet Ottstraat 2 in Schagen, of op de avond zelf aan de zaal. Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.com

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9