Cjrocn 7wartsJ'exeh in het harL, Vrijkomen gas uit bouwput beteugeld TESO: twee bruggen in nieuwe Helderse haven Dorpscommissie Den Burg steunt 'Behoud het park' LANGEVELD DE R00Y Verkoop uit oude raadhuis 'Gemeente bezig met charme-offensief' Grote zoekactie naar kajakkers Vloerverwarming T EX V. I SI- k X )U RAN I U kunt uw (wijzigingen voor) advertenties uiterlijk 1 week voor de verschijningsdatum opgeven. j vakantiekrant Verschijnt 8 oktober Tel. 0222- 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12510 DINSDAG 28 SEPTEMBER 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 De geur van olie was zon dag een belangrijk ingrediënt bij de grasmaaier- trek voor de jeugd. Het Vertelthea terfestival, dat komend week einde wordt gehouden, is meer dan alleen maar een serie voorstellingen. In Den Hoorn is een begin gemaakt met de verbouwing van dorpshuis De Waldhoorn. Het actiecomité Behoud het park heeft steun gekregen van de dorpscommissie Den Burg. Het financiële voordeel dat de gemeente mogelijk behaalt met de bouw van zeven woningen aan de Burgwal is het niet waard om de groene long voor een groot deel op te offeren, adviseert het bestuur van de dorpscommissie het college af te zien van de bouwplannen. Jarenlang is het park een 'vergeten' en verwaarloosde plek in het cen trum van Den Burg geweest, schrijft de dorpscommissie. 'Door de inspanningen van het actiecomité is het park zowel letterlijk als figuurlijk opengegooid en hebben de Texe laars tot hun verbazing vastgesteld dat het er fijn toeven is; dat de oude bomen magnifiek zijn en dat Den Burg over een park beschikt dat voor sociale en culturele activiteiten perspectieven biedt. Het bewijs is inmiddels geleverd. Als het park ook in de toekomst goed wordt onderhouden, zal de maatschap pelijke waarde alleen maar toene men en ook onderdeel vormen van het toeristisch product. Men ziet het dagelijks. Nu het park meer open is, trekt het belangrijk meer bezoe kers.' Het dorpsbestuur taxeert dat de gemeente een netto resultaat kan halen van €40.000,- tot €60.000,- per woning, bij zeven woningen een totaal van tussen de €280.000,-en €420.000,-. En daar bij zijn nog niet alle kosten meege nomen. Omdat volgens de dorps commissie ook de urgentie vanuit oogpunt van volkshuisvesting ont breekt (De Volmolen biedt volop uitbreidingsmogelijkheden), is ook dat geen reden het plan door te zet ten. Ten slotte pleit de dorpscom missie ervoor om 'de Wezentuin niet meer als achtertuin, maar als voortuin te beschouwen van een toekomstig levendig, bruisend en aantrekkelijk centrum'. De volledige brief van de dorpscommissie is te lezen op www.texelsecourant.nl. Het oude raadhuis aan de Groeneplaats is zaterdag 2 okto ber geopend voor de verkoop van de inventaris. Belangstellenden kunnen van 8.30 tot 12.30 uur in het gebouw terecht. Er staan diverse soorten meubilair die voor een lage prijs gekocht kunnen worden. De opbrengst is bestemd voor het goede doel. Lions Club Texel regelt de verkoop. Clubs, verenigingen en maatschap pelijke organisaties op het eiland kochten afgelopen zaterdag voor €2700,- aan inventaris. De overlast van zwavelwaterstof in Oudeschild is een halt toege roepen. Vrijdag is bij de bouwput van het Maritiem en Jutters Museum een filter geplaatst waarmee het gas van het opge pompte grondwater wordt gescheiden. Volgens de gemeente blijkt inmid dels uit meetgegevens van de brandweer dat 'van enige overtre ding van de wet- en regelgeving geen sprake is'. Er is een installatie geplaatst waarin het opgepompte water wordt belucht (vergelijkbaar met een rioolzuivering), waarbij de zwavelwaterstof en het water wor den gescheiden. Het water gaat het riool in, de lucht met daarin het naar rotte eieren ruikende gas wordt via een installatie met kool stof gezuiverd. De plaatsing nam vrijdag even tijd in beslag, omdat een benodigd koppelstuk niet met- De gemeente probeert met een charme-offensief het aantal bezwaarschriften tegen sloop van het oude raadhuis op de Groeneplaats te minimaliseren. Dat betoogt Frits Langeveld als reactie op een door de gemeen te verspreid persbericht. Volgens Langeveld probeert de gemeente het aantal bezwaar schriften te beperken door van te voren te zeggen dat alleen belang hebbenden bezwaar kunnen maken. Maar dat een bezwaar schrift niet-ontvankelijk kan wor den verklaard, is volgens hem nog geen reden er geen in te dienen. 'Waarschijnlijk wordt het bezwaar een aanwezig was. Volgens de gemeente werkt de apparatuur inmiddels. Aan het eind van de ochtend hield de brandweer op verschillende plekken metingen. Daarvoor was op verzoek van de officier van dienst van de brand weer een volledige ploeg aanwe zig. De brandweer verrichtte de afgelopen week dagelijks metingen om de concentratie in de gaten te houden. De zwavelwaterstof kwam een week geleden voor het eerst vrij doordat water uit een vijftien meter diepe bron in contact kwam met andere stoffen in de bodem. De geur was zo nu en dan te rui ken. In grote hoeveelheden is het schadelijk voor de gezondheid, maar in Oudeschild was volgens de gemeente van direct gevaar geen sprake. Vrijkomen zwavelwa terstof is elders op het eiland vaker bij bouwwerkzaamheden voorge komen. Niet één maar twee bruggen in Den Helder voor de boot naar Texel. Dat is het toekomstbeeld van de nieuwe haven dat bureau Oranjewoud schetste in opdracht van TESO. De schets levert input voor de plannen voor verplaatsing van de haven naar de oostoever. De tweede brug is een back up voor als de eerste defect is. Zo'n situatie is niet denkbeeldig. Bij menigeen staat januari 2007 nog vers in het geheugen, toen de Molengat de brug ramde en Texel enige tijd 'op slot' zat. De stremming was toen in een rusti ge tijd van het jaar en duurde maar kort, maar bij een soortge lijk incident tijdens een pinkster weekend zal de rij wachtenden in Den Helder volgens TESO-direc- De drie Texelse reddingboten zijn zondag op pad geweest voor drie kajakkers die onderling geen goede afspraken hadden gemaakt. De drie waren bij Huisduinen te water gegaan, waarna bij de Razende Bol één van hen zijn ped del brak en naar de zandplaat moest. De andere twee peddelden vrolijk verder. De gestrande kajak- ker kreeg het benauwd na drie kwartier, omdat hij niet wist waar zijn maten bleven en ook geen contact met ze had. Nadat hij alarm had geslagen, gin gen zowel de Beursplein 5 als de Francine Kroesen en de Zalm op pad om te zoeken. De wippertruck, de Joke Dijkstra uit Den Burg en een helikopter zochten eveneens mee. De helikopter vond de twee kajakkers ten westen van de Razende Bol, waarna de Francine Kroesen naar ze toe ging om ze te begeleiden. De twee hadden wel de indruk dat naar hen werd gezocht, maar er was bij hen ver der niets loos. Volgens schipper Sidny van Zon van de Francine Kroesen was het niet verstandig dat de drie kajak kers zonder onderlinge afspraken over materiaalpech de zee op waren gegaan. 'Het is ook wel han dig in zulke gevallen bij elkaar te blijven.' door de gemeente niet ontvanke lijk verklaard (zij willen immers slopen), maar vervolgens kom je dan in een beroepsprocedure. Eerst bij de gemeentelijke beroep en bezwarencommissie en vervol gens ga je dan naar de kanton rechter tot uiteindelijk de Raad van State.' Met het 'charme-offen sief' wil de gemeente volgens Langeveld voorkomen dat genoeg bezwaarschriften binnenkomen om te voldoen aan de deze week opgestelde criteria voor een refe rendum. Op persoonlijke titel wil hij bij de rechtbank een voorlopige voorzie ning aanvragen om de sloop tegen te houden. teur Cees de Waal aangroeien tot 4.500 auto's, een file van veertig kilometer. Het hebben van een alternatief is de reden dat TESO zeer recent een proef hield om de Schulpen- gat te laten afmeren in de marine haven, waarbij voetgangers via een geïmproviseerde steiger de boot konden verlaten. De proef is geslaagd. De Waal: 'We weten nu dat het personenvervoer redelijk snel kan worden hersteld.' TESO voert nu een lobby om via een noodaan- landplek in de marinehaven ook voertuigen te kunnen laden en lossen. TESO werkt in dit plan nauw samen met Rijkswaterstaat en de gemeenten Texel en Den Helder. Over de hoofden van de aandeel houders deed De Waal een beroep op gemeente en politiek om de contacten in Den Haag te benut ten hiervoor medewerking te krij gen. Die steun is onontbeerlijk in het proces. Volgens De Waal is de noodaanlegvoorziening geen luxe. 'Bedenkt u zich maar eens goed wat er gebeurt als de veer- verbinding er een langere periode uit ligt?' Meer over TESO op pagina 10. Slechts 1 mm dik! www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 (Advertentie) Cjrocn 'ZtmrLr Jixth in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bewoners van De Zonnehof aan de Gast huisstraat in Den Burg deden mee aan Nationale Burendag. Aan de stroom hardlopers die bij de start van de vierde Texel Halve satie verliep vlekkeloos. Winnaar bij de mannen werd Mario Kröckert, Marathon van veerboot Schulpengat kwam, leek zondag geen eind te bij de vrouwen kwam Ingrid van Lubek als eerste over de finish. Meer komen. Zo'n 1600 lopers begonnen aan de tocht van 10 of 21 kilometer over de Texel Halve Marathon op pagina 9. over het eiland. De weersomstandigheden waren gunstig en de organi (Foto Olivier Schilling/Texel Images) FINISH EERSTE DAME OVER DE OH, SORRY, HET IS EEN MAN TAXI L Met een agenda tot 17 december. media bureau

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1