iexbagbca.nl Kinderyoga: 'Reis maken in je hoofd' TEXELSE 2 COURANT Prof. De Jager geeft lezing Workshop Bakels Café Doodgewoon Manifestatie over zelfstandig wonen Slaapproblemen Oosterend gezien door Toon de Haas Loper Jeroen Zijlstra in de Kroonprins LANGEVELD DE R00Y TESG SWOT wandelt door de natuur Lezing over haringvisserij Uitladder Opienie TEXELSE^COURANT Oud papier 24 uur per 7 da9en per vyeek www.texelsecourant.nl DINSDAG 28 SEPTEMBER 2010 Op uitnodiging van de naar hem vernoemde volkssterrenwacht verzorgt professor Kees de Jager vrijdag 1 oktober een lezing met de titel Venus, zuster- planeet van Aarde. De bijeen komst vindt plaats in het gebouwtje De Slinger bij Eco- mare en begint om 20.00 uur. Entree €5,-, inclusief een kopje koffie of thee. Donateurs heb ben gratis toegang, ledereen is welkom. Irene Maas verzorgt woens dag 29 september een work shop over de schilderijen van vader en zoon Bakels, die tussen 1870 en 1930 een groot aantal schetsen maak ten van Texelse landschap pen, gebouwen en personen. Hun schetsboekjes zijn bewaard gebleven en de docent neemt enkele kopieën mee. De bijeen komst begint om 19.30 uur, de toegang bedraagt €5,-. Docen ten en cursisten van de cursus Boomportretten en leden van de Historische Vereniging hebben gratis toegang. Het is raadzaam zelf een klapstoel of een krukje mee te nemen. In de Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg wordt dinsdag 5 oktober het maandelijks Café Doodgewoon gehouden, een ontmoetingsplaats voor mensen met kanker, hun familie en naas ten. Spreker is Hetty van Dijk, die ver telt over het vroegtijdig signaleren van kanker, in combinatie met erfe lijke factoren die hierbij een rol kunnen spelen. De muziek wordt verzorgd door pianist Karen Haas- dijk. De bijeenkomst duurt van 19.15 tot 21.30 uur, de toegang is gratis. Van tevoren aanmelden is niet nodig. Voor meer informatie: SWOT, tel. 312696 of e-mailadres swot@texel.com. Esther van Zeijlen start binnenkort met het geven van kinderyoga in ontmoetingscentrum De Aleph in Den Burg. (Foto Jeroen van Hattum) Esther van Zeijlen uit Den Burg start in oktober met kinderyoga in yoga- en meditatiecentrum De Aleph in Den Burg. 'Het is een manier om bij je eigen basis te komen', vertelt ze. Een mat met spelmateriaal ligt voor haar op de grond. Tekenpapier, kleurstiften, leesboekjes en yoga- kaarten met houdingen zijn aanwe zig. Een uurtje kinderyoga is zeker geen uur stil zitten, maar bezig zijn met houdingen, bewegingen en ontspanning, vertelt Van Zeijlen. 'Het begint met bewegingen om warm te draaien en daarna oefe nen we aan de hand van bijvoor beeld de yogakaarten op houdin gen.' Bedoeling is de kinderen tot ont spanning te laten komen, waarbij de verbeelding en de fantasie wor den aangesproken. 'Dan kun je een reis in je hoofd gaan maken', vertelt Van Zeijlen. 'Je ligt op een matje terwijl een verhaal wordt voorgelezen, waardoor je denk beeldig ergens kunt zijn, in een bos. Dan kun je al voorlezend een kampvuur bedenken, waarin de kinderen denkbeeldig dingen gooi en die ze bezig houden, zodat ze dat los kunnen laten. Kinderen kunnen op die manier leren bij zichzelf te komen Na het maken van de 'reis' kunnen kinderen teke nen of op een andere manier uit beelden wat ze hebben beleefd. Van Zeijlen rondde recent een opleiding af bij kinderyogadocente Helen Purperhart. Van de zomer gaf ze al proeflessen op de Slufter vallei en in de Buitelboet. De Texel se hoopt bij het geven van kindery oga vooral met kinderen individueel bezig te zijn. 'Het is prachtig als je mee kunt gaan in de fantasie van een kind.' De kinderyoga is bedoeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar in groepen van maximaal acht perso nen. Ze geeft eveneens tieneryoga en zorgyoga voor mensen met een verstandelijke handicap. Ze richt zich niet specifiek op druk ke kinderen. 'Het is voor iedereen. Van kinderen wordt ook soms al veel verwacht en dan kan het lek ker zijn als je even niets hoeft. Het is ook prettig met de eigen basis vertrouwd te raken. Je kunt je in het dagelijks leven richten op de buitenwereld, maar uiteindelijk zul je het met jezelf moeten doen.' Van Zeijlen geeft vanaf woensdag 6 oktober wekelijks kinderyoga in De Aleph in de Weverstraat. Woens dagmiddag 29 september houdt ze twee open lessen. Belangstellen den kunnen zich daarvoor aanmel den op 06-16689903 of info@karmakids.nl. Sporthal Ons Genoegen in Den Burg biedt vrijdag 29 en zater dag 30 oktober onderdak aan de manifestatie Lang zelfstan dig wonen, waaraan wordt meegewerkt door bedrijven en instelingen op het gebied van onder meer bouw en verbouw, mobiliteit, huishoudelijke aspecten en preventie. De manifestatie wordt georgani seerd door de Texelse afdeling van de ANBO, die dit jaar het 40- jarig bestaan viert. Tevens zijn in 2010 de vijf afzonderlijke afdelin gen op het eiland opgegaan in één plaatselijke ANBO. Op de ruim duizend 1000 vierkante meter gro te beurs presenteren zich zo'n vijftig bedrijven, organisaties en instellingen die raakvlakken heb ben met het thema 'lang zelfstan dig wonen'. De beurs duurt vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en zater dag van 11.00 tot 17.00 uur en is gratis toegankelijk. Voorafgaand aan de manifestatie, op donderdag 28 oktober, wordt een minisymposium gehouden over het thema. Sprekers zijn wet houder Hennie Huisman, Jan van Andel van de stichting Woontij, Mare Meskers van de Rabobank en Brigitte Hollands van de SWOT. Gastvrouw is Noortje Roll, gespreksleider Tessa van Daalen- de Graaft. Het symposium duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Na de pauze wordt opgetreden door het Noord-Hol lands Ouderen Orkest onder lei ding van Luc Mager en door het Kinderen voor Kinderen-koor van Artex. Huisarts Frank Haasdijk gaat woensdag 13 oktober op uitno diging van de SWOT in op het thema slapen en slaapproble men. Met name richt hij zich met tips op de ouder wordende mens. De bij eenkomst wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 10.00 uur. Deelname is gratis, wel wordt geïn teresseerden verzocht hun komst te melden via tel. tel. 31696 of e- mailadres swot@texel.com. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt gemiddeld zes maal per jaar een dergelijke voorlichtingsbijeen komst over een thema. Mensen die graag in de toekomst een bepaald thema besproken willen zien, kun nen dat aangeven via bovenge noemd adres. Een luxe boekje - met vloeipa pier tussen de tekeningen - dat een mooi beeld geeft van de inwoners van Oosterend in de jaren vijftig. Dat is het idee dat Arjan Trap voor ogen zweeft nu hij inmiddels elf portrettekenin gen van Toon de Haas heeft verzameld. Vijf waren er al in zijn bezit, zes doken op naar aanleiding van een expositie die hij dit weekend hield in café De Kroonprins. In de beginjaren van zijn carrière moet De Haas vele tientallen Oos- terenders hebben geportetteerd. Meestal met potlood, een enkele keer in een andere techniek. Vaak kregen de portretten een ereplaats- je in de woonkamer, maar veelal verdwenen ze na verloop van tijd naar de logeerkamer en vervolgens naar zolder. Trap, van wiens familie meerdere leden zijn geportretteerd, liep al langer rond met het idee een kleine verzameling aan te leggen en toen deze zomer de schilder er tijdens zijn bezoek aan het eiland zelf over begon, moest het er maar eens van komen. Een oproep in deze krant leverde in ieder geval zes portretten op die afgelopen weekend werden tentoongesteld. Tijdens de expositie kwamen nog meer portretten boven tafel, zodat het totaal inmiddels rond de twintig ligt. De portretten geven niet alleen een goed beeld van de Oosterenders van de jaren veertig en vijftig, maar ook van de ontwikkeling van De Daar kwamen ze weer. Drie luide toeters en zestien, zeventienhon derd lopers renden de boot af. Fris als een hoentje en vastbera den. Halverwege zagen de mees ten er nog steeds florissant uit en renden alsof ze vijf minuten terug pas gestart waren. Hoe houden ze het vol. 'Simpel', zei een getrainde atleet eens tegen me. 'Je weet waar de finish is en tot zo lang zet je het ene been steeds voor het andere.Ik moest daar aan denken toen in onlangs lopend vanaf station Den Helder richting veerhaven ging, want ook ik heb mijn sportieve momenten. Vlak voor de dijkopgang aan het eind van de Weststraat liep ik de dochter van een vriendin tegen het lijf en samen beklommen we de trappen die naar de dijkpro- menade leidden. 'Wat een trap hè? Als je onderaan staat, kijk je alleen maar tegen de hoogte aan en alles is zo compact en hard en zo zonder uitzicht. Maar zie je de tekening in de stenen op de tre den?' zei ze, meer als vaststelling dan als vraag. Ik wachtte af wat er verder zou komen. 'Het is net als het leven,vervolgde ze. Soms zie je er geen gat meer in, is de toe komst als een blinde muur. En toch, als je goed kijkt, heeft iedere dag wel iets dat anders is dan de andere. Wanneer je iedere dag een stapje neemt, kom je op een keer boven. En kijk eens...', we namen de laatste tree en met een wijds armgebaar omvatte ze het uitzicht. De steile, harde trap had den we achter ons gelaten. Voor ons lag een zee van mogelijkhe den. Licht en ruimte. Ik wist dat ze van ver gekomen was, uit een diep en donker dal, maar iedere dag dapper de ene voet voor de andere had gezet. Voor mij was deze loopster een ware kampi oen. Pien Verberg Haas als schilder. In dit vroege werk is hij duidelijk nog zoekende naar een eigen stijl, met uiteenlo pende resultaten. De tekeningen variëren van lichte potloodschet sen tot zwaarder werk, haast in de stijl van Breitner. Een enkel werk in pastel lijkt zelfs een impressionis tisch uitstapje. Wel zijn de afge beelde Oosterenders allemaal goed herkenbaar. 'Eigenlijk moet je het commentaar van Toon erbij horen', zegt Trap. 'Die weet bij elk portret wel een verhaal.' Op de expositie was ook werk van Corrie Timmer te zien, wier boekje Oosterend in aquarel ter inspiratie diende voor het boekje van De Haas. Zanger, tekstschrijver, compo nist en trompettist Jeroen Zijl stra van Wieringen verzorgt zaterdag 2 oktober een show in de Kroonprins in Oosterend. Zijlstra, die 2002 de Annie M.G. Schmidt-prijs voor het Neder landse lied won, brengt een try out van zijn nieuwe programma, met onder meer bewerkingen van liedjes van Ramses Shaffy en jazzmuziek. 'Een programma met een hoog zoutgehalte', vertelt uit bater Arjen Trap. Zijlstra, die zelf zingt en trompet speelt, komt naar Texel met pianist Pieter-Jan Cramer, zangeres Lydia van Dam, bassist Edwin Wieringa en drum mer Nout IngenHousz. De voor- Dinsdag 28 september Sportservice Texel verzorgt bij zwem bad Molenkoog een voorlichtingsbij eenkomst over het werven van vrijwil ligers. Aanvang 19.30 uur, toegang gratis. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.15 uur het maandelijks Alzheimer Café. In de kerk van Den Hoorn begint om 20.15 uur een concert door het ensemble Ferroforte. De toegang is gratis, na afloop wordt een inzame ling gehouden. Cinema Texel vertoont: Dinner For Schmucks 14.00 u.; Wall Street - Money Never Sleeps 14.15, 20.00 u.; Grown Ups 20.30 u. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoog water ter rede van Oudeschild. Din. 28 sept. 11.35 en 23.15 u. Woe. 29 sept. 12.04 en 23.54 u. Don. 30 sept. 12.30 u. Vrij. lokt. 00.40 en 13.00 u. Zat. 2 okt. 01.40 en 14.30 u. Zon. 3 okt. 03.05 en 16.46 u. Ma. 4 okt. 05.10 en 18.06 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vrijdag 1 oktober laatste kwartier, zondag 3 oktober doodtij. Donderdag 7 oktober nieuwe maan, zondag 10 oktober springtij. Zon dag 3 oktober zon op 7.45 uur, onder 19.14 uur. (jrun 'Zwart.-Jïxtls in htl harL, Uitgave van mediabureau!— Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad- vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Woensdag 29 september Esther van Zeijlen geeft van 14.00 tot 14.45 uur en van 15.30 tot 16.15 uur proeflessen kinderyoga in De Aleph, Weverstraat 54, Den Burg. Aanmel den: te. 06-16689903. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbel studie. Cinema Texel vertoont: Legende van GaHoole 3D 13.45, 16.15 u.: Marma- duke 14.00 u.; The Last Airbender 3D 16.30 u.; Wall Street - Money Never Sleeps 20.00 u.; R U There 20.15 u. Donderdag 30 september Bij sterrenwacht De Jager bij Eco- mare kan van 21.00 tot 22.30 uur naar de sterren worden gekeken. Deelname kost €2,-. Cinema Texel vertoont: Wall Street - Money Never Sleeps 14.00 u.; R U There 14.15, 20.15 u.; Tirza 20.00 u. Vrijdag 1 oktober Schrijver Marianne Witte signeert van 15.30 tot 17.00 uur in Het Open Boek aan de Binnenburg haar nieuwe boek over Fee Fleur. Prof. Kees de Jager verzorgt in De Slinger (bij Ecomare) een lezing over de planeet Venus. Aanvang 20.00 uur. Entree €5,-. Cinema Texel vertoont: Marmaduke 13.30 u.; Legende van GaHoole 3D 13.45, 16.15 u.; Tirza 16.00, 19.00, 21.30 u.; Grown Ups 18.45 u.; Wall Street - Money Never Sleeps 21.15 xXj77 In verband met de te verwachten drukte zet TESO rond het weekend extra boten in. Deze week wordt vrij dag van 9.30 tot 20.00 uur een half- uurdienst onderhouden en zondag van 9.30 tot 16.00 uur. Automoblisten moeten op vrijdag rekening houden met een wachttijd tot een half uur. Zondag 3 oktober gaat de winter- dienstregeling in. De eerste boot ver trekt dan om 8.00 uur vanaf het eiland. Voor meer informatie: www. teso.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 6. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend vanaf rotonde in de richting van Oude schild, Ada van Hollandstraat. Het laatste nieuws het eerst! Ook te volgen via <- Twitter @texelsecourant en facebook Texelse Courant L stelling begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. Speciaal voor 55-plussers orga niseert de Stichting Welzijn Ouderen Texel wandelingen door de natuur. Dit in samenwerking met het IVN en een bewegingstherapeute. Er zijn nog plaatsen vrij voor deelna me op woensdag 6 oktober, wan neer een paddenstoelenwandeling wordt gemaakt vanaf de Fontein snol, en op woensdag 3 november, wanneer het natuurpad door de Mient wordt gelopen. Deelnemers aan laatstgeoemde wandeling ver zamelen zich op de kruising Ploe- gelanderweg/fietspad Tureluurs- weg. Beide wandelingen beginnen om 10.00 uur. Deelname is gratis, wel dienen deelnemers zich van tevo ren aan te melden. Dat kan bij de SWOT, tel. 312696 of emailadres swot@texel.com. Oud-visserman Cor de Wolf ver zorgt zondagmiddag in De Kroon- sprins een lezing over de haringvis serij. Hij gaat onder meer in op de periode dat Texelse vissers naar Breskens gingen. De lezing beqint om 16.00 uur. "4f-, li i i TjfJN •^riE VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2