Raadsleden niet blij met voldongen feit Asielzoeker vrijgesproken van gesjoemel met aktes 'Ladies Ride' op mountainbike TEXELSE 5 COURANT Rijbewijs kwijt Sloop raadhuis Soepeler met inzamelacties Met dubbellucht naar Texel Groen stopt bij KNRM Visieloze kaalslag Laatste boot Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou 'Mosterd na de maaltijd' en 'dit verdient geen schoonheidsprijs'. De gemeenteraad was er dins dag niet blij mee dat het college pas achteraf toestemming vroeg voor een al gedane uitgave. Het gaat om €18.600,- dat besteed wordt aan het bouwrijp maken van de plek op de haven waar de nieuwe Texelse Markt van Dirk van Liere en Marian van der Vis komt. Het werk is al begonnen, maar de raad moest formeel nog met de uitgave instemmen. Dat gebeurde, maar het college kwam er niet makkelijk mee weg. Joop Groeskamp (Texels Belang) stoorde zich eraan dat de raad jaarlijks met dergelijke voldongen feiten wordt geconfronteerd. Hij wees erop dat al jaren over de Texelse Markt wordt gesproken en dat het bouwrijp maken en de kos ten daarvan niet zomaar uit de lucht komen vallen. Rikus Kieft (GroenLinks) pleitte voor een drempel, zodat burge meester en wethouders weten tot hoever ze kunnen gaan. De raad is verantwoordelijk voor het doen van uitgaven. Marjan de Groot (WD) Een 36-jarige inwoner van Den Burg is vrijdag door de Helder- se politierechter vrijgesproken van het opzettelijk gebruik maken van vervalste documen ten. De strafzaak had ruim twee jaar stilgelegen in verband met nader onderzoek door het ministerie van Buitenlandse Zaken. De in Irak geboren man wil trou wen met zijn vriendin, maar raak te in problemen omdat op het Texelse gemeentehuis werd getwijfeld aan de echtheid van zijn papieren. De man was al eens getrouwd geweest en de door hem gepresenteerde echtschei dingsakte was volgens de Immi gratie- en Naturalisatie Dienst (IND) 'met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid' niet echt. Dat gold ook voor zijn geboorteakte en de overlijdens akte van zijn ex-vrouw. De gemeente deed hierop aangifte en het Openbaar Ministerie stelde vervolging in. In september 2008 kwam de zaak voor het eerst voor de rechter. De verdachte stelde dat zijn papieren wel degelijk rechtsgeldig waren en politierechter Franke besloot dat nader onderzoek noodzake lijk was, uit te voeren door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Veel meer dan tijdverlies leverde dit besluit niet op, want het ministerie achtte zichzelf niet capabel, waarna de zaak opnieuw bij de IND belandde, die tot dezelfde conclusie kwam. Inmiddels had ook de vader van de verdachte een mailtje gestuurd. Daarin vertelt hij op verzoek van zijn zoon de documenten te heb ben geregeld en dat deze rechts geldig zijn. Via een neef zijn de aktes vervolgens naar Nederland gekomen en aan de verdachte overhandigd. De autoriteiten in Irak hebben de aktes ook beke ken en lieten weten de echtheid Onder het motto 'Let's go for a ride' maken Texelse vrouwen zondag 10 oktober een toertocht per mountainbike over Texel. De Ladies Ride is een initiatief van Wielersport Texel i.o., de nieuwe wielerclub, gevormd door het samengaan van de Vrije Rijders, Taxi 312000 en Wielervereniging Texel. De Ladies Ride gaat om 9.30 uur van start bij het nieuwe gemeente huis aan de Emmalaan in Den Burg en gaat over 'leuke, uitdagende paden waar fietsen is toegestaan'. De totale afstand bedraagt onge veer 50 kilometer. Tijdens twee tussenstops is het mogelijk een broodje te eten en een kop koffie te drinken. vond dat de Agendacommissie nadrukkelijker naar dergelijke zaken moet kijken. Alleen Ger- brand Poster (Texel 2010) maakte er geen punt van. Wethouder Edo Kooiman (grond gebied) verklaarde dat het college geprobeerd heeft een ondernemer te helpen. Als er nu geen geld was geweest om de grond bouwrijp te maken, had Van Liere maanden moeten wachten, omdat tijdens het stormseizoen (dat half oktober begint) op de haven geen funde ringswerkzaamheden zijn toege staan. Het college moest daar naast wachten op de uitkomst van gesprekken met Domeinen, waar door de raad volgens Kooiman nu pas over de kosten op de hoogte kon worden gesteld. Het college besloot bij te springen om de vaart in het project te hou den. De realisatie van de Texelse Markt loopt al sinds 2004 en heeft door diverse oorzaken (onder meer de overdracht van de haven van het rijk naar de gemeente) vertra ging opgelopen. Het college wil de €18.600,- terugverdienen door een hogere opbrengst van de erfpacht. niet kunnen bevestigen. Niet omdat ze per definitie vals zijn, maar omdat de gegevens van de Texelaar niet in het systeem voor komen. Advocaat Prins vond dat niet vreemd. 'Cliënt is in 1997 als poli tiek vluchteling naar Nederland gekomen. Als gevolg daarvan is hij in Irak uit het systeem verban nen, net als zijn familie. Zo ging dat onder het bewind van Sad dam Hoessein.' Prins benadrukte dat niemand twijfelt aan de vraag of de inhoud van de stukken echt zijn. 'Mijn cliënt bestaat en is dus geboren en zijn ex-vrouw is bij een bomaanslag in Irak om het leven gekomen.' De raadsman vond dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken, omdat als de aktes al vervalst zouden zijn, hij dat niet kon weten en er dus zeker geen sprake is geweest van opzettelijk hande len. Officier van Justitie Kramer zag het anders en was er niet alleen van overtuigd dat de stuk ken vervalst waren, maar ook dat bij de verdachte wel degelijk sprake was van opzet. Zij eiste een werkstraf van 60 uur en twee weken gevangenisstraf, beide voorwaardelijk. Prins benadrukte dat zijn cliënt bij een veroordeling zeer waarschijn lijk niet de Nederlandse nationali teit kan krijgen. Tijdens de zitting van twee jaar geleden werd zelfs gesproken over de mogelijkheid dat de man dan het land zou moeten verlaten. Trouwen met zijn vriendin, met wie hij al jaren samen is en ook een kind heeft, is er dan zeker niet bij. Politierechter Haverkate was van mening dat de conclusies van de IND weliswaar duidelijk waren, maar dat de onderbouwing vrij summier was. Bovendien zag de rechter geen opzet bij de ver dachte en daarom besloot hij hem vrij te spreken. De deelnemers worden begeleid en voorafgegaan door drie ervaren fietsers, die de route goed kennen. Afhankelijk van het niveau blijft de groep bij elkaar of wordt een split sing gemaakt tussen ervaren en beginnende fietsers. Het belang rijkste doel is om iedere Texelse vrouw met een mountainbike mee te krijgen. 'Het wordt dus een laag drempelige tocht, waarin gezellig heid en sportiviteit centraal staan.' Deelname is gratis. De koffiestops onderweg zijn voor eigen rekening; deelnemers kunnen uiteraard ook zelf eten en drinken meenemen. Opgave bij Bets Fietsen, De Hout manstraat 39 in Oudeschild, tel. 312184 of e-mail info@betsfietsen. nl. Politiemensen op de Nikadel in De Koog zagen in de vroege uren van de zondagmorgen een man in een auto met Engels kenteken stap pen. Omdat zij verdenkingen koes terden jegens zijn alcoholgebruik, volgden zij de man, om hem even verderop te controleren. Bij deze controle bleek de man 530 ug/l alcohol in zijn adem te hebben, tweeëneenhalf keer het toegestane maximum. Hij kreeg een proces verbaal en moest zijn rijbewijs inle veren. Omdat steeds weer blijkt dat alcohol en verkeer niet samen gaan, houdt de politie vrijwel dage lijks controles. Terwijl de bezwaarprocedure nog loopt, is de gemeente op zoek naar een aannemer voor de sloop van het voormalige raadhuis op de Groeneplaats. Inschrijven kan tot 30 septem ber. De werkzaamheden bestaan onder meer uit het afbreken van het bestaande gebouw, het verwijde ren van asbest en het opnieuw profileren, inzaaien en herstraten van het in totaal 3.000 vierkante meter grote terrein. De werkzaam heden moeten op 1 maart zijn afgerond. Volgens de aankondi ging op aanbestedingskalender.nl wordt het werk gegund aan de laagste inschrijver. Het college gaat zich soepeler opstellen bij inzamelacties. Dat liet burgemeester Francine Gis- kes weten naar aanleiding van reuring rond een inzamelingsac tie van de Stichting Broodnodig op Texel. Die had in juli voedsel buiten bij Super de Boer in Den Burg ingeza meld voor de voedselbank en moest daarna bij de gemeente de waarde van het voedsel opgege ven. De voedselbank was daar niet gelukkig mee. Texel 2010 zei ver bijsterd te zijn, vroeg opheldering en stelde een motie op om de voedselbank niet tegen te werken. Die motie werd dinsdag met uit zondering van Texels Belang gesteund door de gemeenteraad. Burgemeester Giskes zei dat het college zich bij dergelijke initiatie ven voortaan steeds zal afvragen of het nodig is een opgave van de waarde te vragen. Bij plaatselijke en kleine acties kan daar volgens haar vanaf worden gezien. Ze gaan ieder jaar twee week ends met elkaar weg, maar dit maal was de opkomst bijzonder groot. Maar liefst 230 leden van de Hanomag-Mercedes Camper club Dubbellucht waren de afge lopen dagen te vinden op de kampeerterreinen van De Krim. Over de Postweg van en naar het vakantiepark, maar ook op de ande re wegen van het eiland, was het met name donderdag en zondag een komen en gaan van de meest opvallende voertuigen, vaak zelf gebouwd of aangepast achter een Mercedes-voorkant. Veel brand weer- en legervoertuigen ook, alle maal bestuurd door ware liefhebbers die niet opzagen tegen een ritje naar het eiland. 'De voorjaarsledenverga dering wordt altijd gehouden in Arn hem, mooi middenin het land', zegt een van de leden desgevraagd. 'Dan is het ook voor niemand te ver rijden. Maar in de najaarsweekend doen we alle provincies wel een keer aan.' Texel kwam in beeld op voorspraak van Jacob Bakker van de Zilver meeuw en het weekend werd mede mogelijk gemaakt dankzij de mede werking van TESO. 'Voor sommigen was de overtocht met de boot mis schien een belemmering, maar voor anderen was het juist extra aanlei ding om aan het weekend deel te nemen. Anders kom je niet zo snel op Texel.' Afstand was in ieder geval voor niemand een probleem. 'Als je in zo'n auto rijdt, vind je het leuk om op de weg te zitten.' Het weer zat de kampeerders mee, al braken ze zon dag op tijd hun bivak op, om voor de verwachte regen binnen te zijn. ruimte I Publiekszaken De verkoop van inventaris uit het oude raadhuis heeft zaterdag circa €2700,- opgeleverd. Clubs, verenigingen en maatschappelijke organi saties konden in het gebouw terecht om boedel te kopen. Twaalf organisaties maakten daar gebruik van. De opbrengst is bestemd voor het goede doel. (Foto Jeroen van Hattum) 230 leden van de Hanomag-Mercedes Camperclub Dubbellucht waren de afgelopen dagen te vinden op de kampeerterreinen van De Krim. (Foto Pip Barnard) Rook, olie en ronkende motoren waren de ingrediënten van de gras- maaiertrek voor de jeugd, die de OTMV zondagmiddag hield bij De Lelie aan Akenbuurt. Het viel nog niet mee de sleep twintig meter voort te trekken. (Foto Pip Barnard) Bewoners van De Zonnehof aan de Gasthuisstraat in Den Burg deden zaterdag mee aan Nationale Burendag. De bewoners van het woon complex kwamen bij elkaar voor een koffieochtend en dat was vol gens hen zeer geslaagd. (Foto Daan Voorhuis) Bij de bouwput van het Maritiem en Jutters Museum aan de Heems- kerckstraat in Oudeschild zijn vrijdag installaties geplaatst om het vrijkomende zwavelwaterstof af te vangen. Het opgepompte grond water wordt belucht, zodat het water en het gas gescheiden worden. Het water gaat het riool in, de lucht met het gas gaat langs een kool stoffilter om gezuiverd te worden. Brandweer en gemeente namen vrijdag poolshoogte tijdens de plaatsing van de installaties. (Foto Jeroen van Hattum) DINSDAG 28 SEPTEMBER 2010 Jaap Groen uit De Cocksdorp stopt als bestuurslid van de plaatselijke commissie van de KNRM. Groen, oud-schipper van de red dingmaatschappij, was bestuurslid sinds 2001Hij was verantwoorde lijk voor technische en operationele zaken en trad op als coördinator bij oefeningen en opleidingen. Hij legt zijn functie neer, omdat het teveel tijd en energie kost naast het run nen van camping De Robbenjager. Met het vertrek van Groen is in een jaar tijd het hele bestuur van samenstelling veranderd. Eerder vertrokken Willem Grisnigt en Joke Geldorp. Zij werden opgevolgd door Francine Giskes, Els Kruk en Klaas van der Duim. Het bestuur is nog op zoek naar een opvolger voor Groen. Hij legt vrijdag zijn functie neer, op zaterdag 20 november neemt de reddingmaat schappij met een receptie afscheid van hem. Groen werd in 1976 opstapper bij de KNRM in De Cocksdorp. In 1981 werd hij schipper en dat bleef hij tot juni 2001Groen voer op de Ida Mary, de Siegfried Egmundis en de Beursplein 5. Hij nam deel aan 408 reddingsacties, waarbij in totaal 584 mensen werden gered. De KNRM typeert hem als een zeer waardevol persoon die betrokken was bij de vrijwilligers en een grote kennis en ruime ervaring had. Voormalig gemeentevoorlichter Frans Hopman komt in zijn brief in deze rubriek met zijn verhaal over de rol die hij gespeeld heeft. Het indienen van een mijns inziens vrij blijvend bezwaarschrift, waartoe de gemeentevoorlichter b.d. nu dapper (mee)roept, zal naar mijn mening ook al geen oplossing bie den. De heer Hopman vindt nu dat het gemeentehuis tijdelijk behouden moet worden. Met zijn grootmoe dig 'Sorry Koos' speelt hij vervol gens op de persoon, suggererend dat met zijn geweldig ei van colum- bus mijn inspanningen - die overi gens al begonnen met een totaalvi sie op de kern van Den Burg in een (nooit beantwoorde) brief aan bur gemeester en wethouders van 1 juli 2003 - nutteloos zijn. Ik zou daarentegen willen zeggen: 'Prima mijnheer Hopman!' Alles wat een zinnige bijdrage levert tot het eerste doel: het voorkomen van een visieloze kaalslag, is mij welkom. Het is echter uiteindelijk aan onze politieke vertegenwoordigers om democratische beslissingen te her overwegen en vooral de nodige vervolgstappen te nemen. Daartoe heb ik voldoende stof tot nadenken aangedragen. Koos van der Burgh, Den Hoorn. De familie Haring dreigt niet meer naar Texel te komen als TESO op vrijdag geen aangepaste dienstre geling gaat varen. Ik moest mijn ogen even uitwrijven toen ik het las. Stel je voor dat dit soort drei gementen serieus moet worden genomen. De volgende stap is mis schien dat men wil dat de super markten open blijven tot de familie is gearriveerd, een drumband bij de boot misschien? Kom op zeg, hou op met dit gezeur. Via internet kan men zich tevoren op de hoogte stellen van de dienst regeling van TESO. En een uurtje eerder stoppen op je werk is meestal geen probleem. Beter nog, neem een half dagje extra vrij, kan men nog langer genieten van ons mooie Texel. Als je graag naar Texel komt (zoals ondergetekende), houd je rekening met de tijden dat de boot vaart. Dus familie Haring, houd je niet bezig met dit soort kinderachtig heid en kom de volgende keer gewoon weer met de hele familie naar Texel. Trudy Dobbelaer, Kampeerterrein Woutershok.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5