Waddenfonds lijdt niet onder lening 'Na een hoop gebrul en gebral werden we serieus' Inschrijven voor Kunstbende Raad moet beslissen over illegale bouw Logeerhuis Texel 'Eerst plan, dan pas slopen' Tuinwallen op schoolplein TEXELSE 11 COURANT De week van... Geert Bosscha Dutch Birding Vogelweekend Nieuwe datum lezing haringtijd Ontheffingskaart voor aannemers Informatie over hersenletsel Inzameling van schoenendozen Website over welzijn op Texel Weblog andere DJ's zullen hun voorwerk doen. Ook de 'live acts' die het feest komen verrijken met hun kun sten, zijn al druk in de weer. CD's worden uitgewisseld, er wordt geoefend en morgen komt ieder een even bij elkaar om het resultaat te beluisteren. Best wel spannend eigenlijk. We zijn erg benieuwd! (Donderdag) Woensdagavond weer vol aan de bak geweest. Door een miscom municatie was het nodig om alles wat we maandag en dinsdag had den gedaan overnieuw te doen. Wat een werk. Gelukkig zat de spi rit er goed in en hebben we het nu bijna voor elkaar. Vanavond (don derdag) gaan we met een deel van de organisatie naar de live acts om de laatste puntjes op de i te zetten en de rest gaat weer knallen in Question. De laatste klus voor de komende VRIJDAG 1 OKTOBER 2010 avonden is het maken van de FQ CD, die we uitdelen aan de deur. De oplage hiervan is beperkt tot 100, dus wil je zo'n CD bemachti gen, kom dan op tijd! De voorver koop begint gelukkig de vormen aan te nemen die we gehoopt had den. Om iedereen de mogelijkheid te geven voor de voorverkoopprijs binnen te komen, loopt deze tot zaterdagmiddag 14.00 uur. Daarna zijn alleen nog kaarten aan de deur verkrijgbaar. Wij hebben er zin in en hopelijk jullie ook! Geert Bosscha is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is betrokken bij de organisatie van Texel Blues, dat van 8 tot en met 10 oktober in Den Burg wordt gehouden. geven, de zenuwen beginnen te komen. Wordt deze tweede editie van FQ Dance Event net zo suc cesvol als de eerste in januari? Vonden die bijna 600 mensen het toen zo leuk dat ze nu weer komen dansen? In januari hadden we maar één doel: een leuk, groot en laagdrem pelig dancefeest organiseren in Den Burg. Want daar gebeurt naar onze smaak te weinig. En dat doel is eigenlijk blijven staan. Extra publiekstrekker in januari was het bericht dat Question Plaza na ons feest zou sluiten, in verband met een verbouwing. De sloophamer laat echter op zich wachten, dus we dachten: wat maakt het uit, we doen er nog een! Voordat het echt te laat is. (Zaterdag) De bespreking in de Balcken gis teravond bleek nuttig. We hebben nog aardig wat te doen en het is goed om dat even op een rijtje te zetten. Ook kwamen we flink wat mensen tegen die zaterdag zeker komen en er zin in hebben. Dat geeft toch een goed gevoel. Vandaag dus even naar de Gamma geweest. Nou ja 'even', op de een of andere manier duurt dat altijd langer dan gedacht. Maar goed, we hebben er wat hout en andere materialen gekocht. Dat hebben we nodig voor een gedeelte van de aankleding. Aanstaande dinsdag gaat Stiehl in de Question aan de slag, en daar willen we bij zijn. Niet alleen om samen met Sijbrand het licht en decor te bespreken, maar ook om zelf alvast de handen uit de mouwen te steken. Net als de vorige keer willen we de zaal een flinke metamorfose geven. Zodat de bezoekers het gevoel krijgen dat ze in een echte club staan. Promoten van het feest doen we niet alleen met posters, flyers en advertenties. We hebben ook weer twee lekker knullige promofilmpjes gemaakt. Die sturen we door naar vrienden en bekenden en zetten we onder andere op Facebook. De filmpjes zijn te vinden op Youtube (zoek op FQ Dance Event). (Maandag) Zondag was het rustdag, dus viel er weinig zinnigs te posten. Hoe wel... rustdag. Dat gold niet voor iedereen. Medeorganisator Florian was een van de 1600 deelnemers van de mooiste hardloopwedstrijd van Nederland: de 'halve van Texel'. En niet onverdienstelijk: zijn 'brutotijd' was 1.36.35. Bijzonder knap! En terwijl hij zich in het zweet werkte, stond de rest relaxed op de Groeneplaats te overleggen. Conclusie: we moeten maandag al aan de bak, vóórdat Stiehl op dins dag gaat beginnen met opbouwen. Om de sfeer op het feest wat te verhogen, hebben we twee danse ressen ingehuurd. Het bureau uit Amsterdam liet ons kiezen uit een hele reeks dames en nog veel meer danspakjes. Nou, dat was natuur lijk lachen en eigenlijk ook best bizar. Maar goed, na een hoop gebrul en gebral werden we seri eus en hebben we een keuze gemaakt. (Dinsdag) Vandaag is Stiehl met zijn team begonnen aan de opbouw van de zaal. Moving Heads, meters en meters truss, een compleet nieuwe geluidsinstallatie, stroboscopen, enz., enz. Om van de Question een totaal andere zaal te maken, vergt veel inspiratie en mankracht. Beide zijn aanwezig, dus dat belooft wat. Vandaag vroeg iemand hoe laat ze binnen moest zijn. Dat is natuurlijk aan iedereen zelf te bepalen, maar gezien de kwaliteiten van de eerste DJ, is het voor iedereen aan te raden om rond 22.00 uur binnen te wezen. De kunsten die DJ Javi achter de draaitafels laat zien zijn fenomenaal en de liefhebber wil dat echt niet missen. (Woensdag) De opbouw begint nu echt vorm te krijgen. Het heeft wel wat voeten in aarde gehad. Sommige ideeën die we hadden, blijken in de praktijk niet te werken. We hebben aardig wat werk voor niks gedaan. Maar goed, daar leren we van en het eindresultaat wordt, als het goed is, alleen maar beter. Het wordt nog wel stevig aanpezen. Alles wat wij doen, moet namelijk in de avonduren gebeuren, en voor je het weet is het al weer 23.00 uur. Door al dat opbouwen zou je bijna vergeten waar het allemaal om gaat: dansen op muziek. Florian en Lennart zijn tussen de bedrijven door al druk bezig met het selecte ren van hun tracks en ook de beide Op verzoek van de Texelse Cou rant hielden Remko van de Belt, Ingmar Zutphen, Duncan Whyte, Florian Julius en Lennart Witte - samen 'Het Clubhuis'- een week lang een weblog bij. Zij organi seren het FQ Dance Event, dat zaterdag in Question Plaza wordt gehouden. Over zenuwen, You tube, de mooiste hardloopwed strijd van Nederland, een hele reeks dames en nog veel meer danspakjes. Het complete weblog is te lezen via www.texel- secourant.nl. (Vrijdag) Het is nu vrijdag 24 september, dus over een ruim een week barst het weer los: ons tweede grote dance feest in Question Plaza op zater dag 2 oktober. En we moeten toe- Subsidies uit het Waddenfonds komen niet in het geding door een geldlening uit dat fonds. Dat laat het ministerie van VROM weten naar aanleiding van onrust over de subsidieverlening. Het ministerie leent €29 miljoen uit het Waddenfonds om in 2010 en 2011 eigen interne kosten te kun nen betalen. Het geld wordt tussen 2013 en 2015 met rente terugbe taald. De lening, die werd aange kondigd in de Miljoenennota, wekte het beeld dat subsidieaanvragen die in maart en april werden inge diend terzijde geschoven zouden worden. Onder de aanvragen zitten minimaal vijfentwintig Texelse ver zoeken. Volgens een woordvoerder van VROM heeft de lening geen invloed op de aanstaande subsidietoeken ning. 'Er zit een paar honderd mil joen euro in het fonds, dus er is niemand die er wat merkt. Derge lijke leningen komen vaker voor.' De aanvragen worden volgens de woordvoerder momenteel beoor deeld. Uiterlijk 18 december en waarschijnlijk eerder besluit de minister van VROM welke aanvra gen worden gehonoreerd. In totaal Rond De Cocksdorp wordt van vrijdag 8 tot en met maandag 11 oktober voor de 25ste keer het Dutch Birding Vogelweekend gehouden, een samenwerking tussen de Dutch Birding Associ ation en Vogelinformatiecen trum Texel. Doel van het weekend is om met een grote groep vogelaars in het veld te zijn en daar mogelijk schaar se of zeldzame vogels te vinden. Daarnaast worden er lezingen gehouden en in het Eierlandsche Huis een verrekijker- en telesco- penshow. Voor het spotten van zeldzame vogels en voor jeugdige vogelaars zijn prijzen beschikbaar. Zaterdag 9 oktober staat in het teken van de 'big day'. Dan probe ren teams van twee tot vier perso nen in twaalf uur tijd zoveel moge lijk soorten waar te nemen. Zowel de verrekijkershow, zater dag vanaf 13.30 uur, als de lezin gen zijn vrij toegankelijk. Vrijdag spreken Michel Veldt en Tijmen van Doornik over Canada, zaterdag vertelt Ronald Messemaker over Wit-Rusland en zondag spreekt is daarvoor €32 miljoen beschik baar. Het Waddenfonds, dat in 2008 voor het eerst geld uitkeerde, heeft Texel inmiddels vele miljoenen opgeleverd. Het fonds stelde onder meer geld beschikbaar voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum, herstel van de steunforten Redoute en Lunetten, natuurontwikkeling bij Utopia, her stel van tuinwallen en schapen boeten, de ontwikkeling van les programma's over het Waddengebied (gebeurt bij Eco- mare), de plaatsing van kleine windmolens, het wadstrandje en er gingen miljoenen naar onderzoe ken waarin IMARES en het NIOZ een belangrijke rol spelen. Het Waddenfonds werd in het leven geroepen als tegemoetkoming voor de gasboringen onder het Waddengebied. Het fonds, gevuld met de aardgasbaten, startte met €800 miljoen. Daarvan werd €123 miljoen gebruikt voor de uitkoop van de mechanische kokkelvisserij en de rest wordt in twintig jaar tijd besteed aan natuur, bedrijvigheid, kennis en duurzaamheid in het Waddengebied. Laurens Steijn over Georgië. De lezingen vinden plaats in het Eier landsche Huis en beginnen om 20.30 uur. Een lezing over haringvisserij van oud-visserman Cor de Wolf is verplaatst naar zaterdag 2 oktober om 16.00 uur in de Maartenskerk te Oosterend. Dit in verband met een verwachte hoge opkomst. De presentatie gaat over de haringtijd in Breskens, waar Texelse vissers woonden. En van 1945 tot 1965 was Breskens in de wintermaanden de aanvoerhaven van de Texelse haringvissers. De lezing duurt ongeveer drie kwar tier en wordt ondersteund met een filmpje en een DVD. Café De Kroonprins speelt op de lezing in door na de presentatie haringhapjes te verstrekken tegen historische prijzen. Volgens De Wolf is de lezing zeker een aanra der voor oud-haringvissers en hun gezin. Jongeren van 13 tot en met 18 jaar kunnen zich weer inschrij ven voor de Kunstbende, de landelijke talentenjacht waarbij alles mag. Kunstbende bestaat al meer dan twintig jaar en was de plek waar grote namen als Trijntje Oosterhuis en Claudia de Brey hun eerste optredens hadden. Inschrijven kan tot een week voor de voorronde, maar wanneer de Noordhollandse voorronde wordt gehouden, is nog niet bekend. De voorronde in Amsterdam wordt gehouden op 15 De dorpscommissie van Den Burg pleit ervoor pas tot sloop van het oude raadhuis over te gaan, als er een goed plan bestaat voor de (tijdelijke) her inrichting van de Groeneplaats. Dat schrijft de commissie in een brief aan raad en college. In een eerdere brief, gedateerd 13 juni, toont de dorpscommissie zich nog voorstander van afbraak omdat handhaven van het gebouw 'zowel om financiële als functionele redenen' geen haalbare kaart meer zou zijn. De dorpscommissie ziet geen grond op deze conclusie terug te komen, maar wil wel de nadruk leggen op de ook in de eerdere brief genoemde voorwaar de dat 'op zo kort mogelijke ter mijn' een plan wordt ontwikkeld om de vrijgekomen ruimte in te richten. 'Het nu uitgetrokken bedrag voor tijdelijke herinrichting van de slooplocatie van €35.000,- is slechts toereikend voor het ega liseren van de grond en het inzaai en van gras en biedt derhalve geen enkel perspectief op een attractief centrum. Het gevaar dat het hart van Den Burg op deze wijze snel verpaupert en mensen afstoot, is dan ook zonder meer te verwach ten.' De polemiek die rond de sloop van het oude raadhuis ontstaat, is volgens de dorpscommissie, voor een groot deel te wijten aan het ontbreken van een herinrichtings plan. De dorpscommissie hekelt het gebrek aan een alternatief. Dat de gemeente uitnodigingen heeft verstuurd om over een oplossing mee te denken, met suggesties te komen en ideeën te spuien, wordt zelfs als een minder positief sig naal opgevat: 'Dit zou betekenen dat wij (gemeente en inwoners) nog maar aan het begin van de ontwikkeling van een plan staan, dat nog vele en vele maanden - wellicht meer dan een jaar - gaat duren, terwijl over drie, vier maan den de sloop en het 'gat' een feit januari. Meedoen kan in acht categorieën: dans, DJ, expo, fashion, film en animatie, muziek, taal en theater en performance. Het is mogelijk in meer dan één categorie mee te doen, maar vaker dan één keer in dezelfde categorie mag dan weer niet. Inzendingen moeten door de deelnemers zelf gemaakt en bedacht zijn. Bij de voorronde wor den drie winnaars geselecteerd, de winnaars van de eerste prijs gaan naar de landelijke finale. Inschrijven kan via www.kunstben- de.nl. zijn.' De dorpscommissie stelt voor eerst met een plan voor (tijde lijke) herinrichting te komen. Voor de tussenliggende periode ('u hebt de tijdsduur voor het grootste gedeelte zelf in de hand') kan wel licht een kostenneutrale bestem ming voor het bestaande gebouw worden gevonden. 'Wij zijn er zeker van dat met een oprechte intentie en een slagvaardige aanpak van alle partijen aan een oplossing kan worden gewerkt die zowel onvrede wegneemt als het noodzakelijke vertrouwen schept. Niemand - ook u niet - zit op een centrum te wachten, dat een troosteloze aan blik biedt en dat door inwoners en toeristen wordt gemeden.' De dorpscommissie is zich ervan bewust dat het aanhouden van een besluit tot sloop 'verre van gemak kelijk' zal zijn, maar stelt dat 'Den Burg en zijn bewoners' een goed plan voor het centrum verdienen. 'Wij willen ons daarvoor inzetten en werpen u de handschoen toe.' De gemeente voert een gecom bineerde inrij- en parkeeronthef- fing in voor bedrijven die bouw en wegwerkzaamheden uitvoeren. De gecombineerde kaart kost €30,-, is een maand geldig en geldt voor één bepaal de locatie. Voor diverse wegen en straten, vooral in de dorpscentra, bestaat een inrijverbod dat tevens een par keerverbod inhoudt. Dat is lastig voor bedrijven die in deze straten werkzaamheden moeten uitvoeren. Als ze hier hun rijdend materieel neerzetten zijn ze strafbaar, al loopt dat in de praktijk meestal niet zo'n vaart. Door het aanvragen van de ontheffing kunnen ze problemen voorkomen. Niet b en w, maar de gemeente raad is bevoegd te beslissen over vrijstelling voor bouw die strijdig is met het bestemmingsplan. Dit heeft de Alkmaarse rechtbank op 26 augustus uitgesproken in het geding dat Mark Witte uit Den lip aanspande om alsnog vergunning te krijgen voor een illegaal gebouwd tuinhuis aan de Schumakersweg bij De Koog. Witte was naar de rechter gegaan nadat zijn verzoek om bouwvergunning door b en w was geweigerd en zijn bezwaar tegen die weigering door hetzelfde college ongegrond was verklaard. Omdat Kinderen van de groepen 7 en 8 van de Thijsseschool in Den Burg hebben samen met De Lieuw en medewerkers van de firma Taten- hove deze week een begin gemaakt met de bouw van een tuinwal langs het schoolplein. De kinderen wor den zoveel mogelijk betrokken bij de verandering en waren woens dagmorgen fanatiek met schop en aarde in de weer. Donderdag gooi- In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt maandag 25 okto ber een informatiemarkt gehou den over niet-aangeboren her senletsel. Het letsel, waardoor een of meer dere functies van de hersenen weg vallen of slechter worden, kan ver oorzaakt worden door bijvoorbeeld een ziekte, ongeval of hersenbloe ding. De gevolgen zijn zeer gevari eerd. De informatiemarkt, die van 13.30 tot 16.00 uur wordt gehouden in de Zr. Kueterzaal, is bedoeld voor mensen met niet-aangeboren her senletsel, hun familie, mantelzor- gers en andere belangstellenden. De toegang is gratis. De PKN houdt tot en met 7 novem ber de jaarlijkse Actie Schoenen doos. Bij deze actie worden schoenendozen ingezameld, gevuld met cadeautjes, aardigheid jes en knuffels voor een kind. Met elke doos wordt één kind verrast. Woensdag 27 oktober wordt in De Burght aan de Binnenburg een dozenplakmiddag gehouden, waar de dozen versierd kunnen worden. Voor meer informatie: Tineke Ramaker, tel. 313866. het college daartoe niet bevoegd was, verwees de rechter de zaak terug. B en w herstellen hun fout door de gemeenteraad alsnog om een uitspraak te vragen, met het advies de vrijstelling te weigeren. Hetzelfde geldt voor de vrijstelling die Stan Boon uit De Koog heeft gevraagd voor de blokhut/ont vangstruimte die hij illegaal heeft gebouwd in zijn beeldentuin aan het Oude Dijkje bij De Koog. Hier was het de Raad van State die op het 'bevoegdheidsgebrek' wees. Dus ook dit geval wordt alsnog aan de raad voorgelegd met het advies afwijzend te beslissen. de de regen roet in het eten, maar het resultaat van hun inspanningen is goed te zien. Alle kinderen kre gen bovendien een zakje bloem bollen om rondom het schoolplein te planten. Door de kinderen bij de veranderingen te betrekken en ze mee te laten beslissen over de invulling van de ruimte, leren ze trots te zijn op hun eigen omgeving en er zorg voor te dragen. Therapeuten, regulier of alterna tief, die actief zijn in allerlei tak ken van 'sport', hebben een praktijk op het eiland. Waar het volgens de initiatiefnemers van www.welzijnoptexel.nl vaak aan ontbreekt, is overzicht. De web site moet hier verandering in brengen. De welzijnssector kenmerkt zich door een diversiteit aan praktijken, evenementen, initiatieven en orga nisaties. De portal, een initiatief van Veerder Media van Olivier Schilling en Arjan Hemelrijk, beoogt de zichtbaarheid en samenwerking te verhogen. 'Een ontmoetingsplek waar vraag en aanbod op gebied van welzijn in de ruimste zin van het woord zijn te vinden. Door samenwerking kunnen persoonlijke initiatieven groeien én wordt Texel een betere woon- en werkplek.' Meer informatie kan worden ver kregen via info@welzijnoptexel.nl. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11