Waarom mij Texel Energie? Texel Energie Woontij Bunker onder raadhuis belangrijk militair erfgoed' Omdat het ons bedrijf is! TES O TEXELSE 12 COURANT u voor WWÊy^y Texel Energie is er voor zowel bedrijf als particulier. Meld u vandaag nog aan! Tweekamerwoning allrounder m/v Tafels Visspecialist moeten weg Stap even binnen, bel met 0222 - 314 939 of mail naar info@texelenergie.nl Voor meer informatie kunt u kijken op www.texelenergie.nl TexelEnergie, Emmalaan 66a, Den Burg (linkervleugel van het VVV kantoor). TE HUUR Hotel VRIJDAG 1 OKTOBER 2010 ËeftmufAht Botterstraat 7 in Oosterend Advertentienummer: 039004 Doelgroep: vanaf 18 jaar Voorrang: van 18t/m 22 jaar Bijzonderheden: geen lift Maximaal 2 personen. Aantal slaapkamers: Totale huurprijs: Kale huurprijs: Situering: Beschikbaar per: i ±€271,80 ±€270,00 leverdieping 2 november 2010 Overige woningen (zie www.woontij.nl) Weststraat 31 in Den Burg (vanaf 18 jaar) te huur Willem van Beierenstraat 46 in Den Burg (vanaf 18 jaar) voorrang urgentie Denkt u eraan dat uw reactie uiterlijk 6 oktober bij ons binnen is. Meer informatie over ons woning aanbod en de toegewezen woningen kunt u vinden op onze site www.woontij.nl KONINKLIJKE N.V.TEXELS EIGEN STOOMBOOT ONDERNEMING gevestigd te Texel Dividend In de op 24 september 2010 gehouden algemene verga dering van aandeelhouders is het dividend voor aande len A over het boekjaar 2009/2010 vastgesteld op 6%. Met ingang van 8 oktober 2010 wordt het dividend op dividendbewijs no. 55 betaalbaar gesteld onder aftrek van 15% dividendbelasting bij de ING Bank, Groene- plaats 9 te Den Burg. Tevens kunnen de dividendbewijzen nummer 51 t/m 54 nog verzilverd worden. De directie k~k~k Ter versterking van ons team zoeken wij een enthousiaste vanaf 20 jaar voor 20-30 uur p.w. Taakomschrijving Receptiewerkzaamheden/ frontoffice Verzorging ontbijt Bediening restaurant terras Functie-eisen Vriendelijk en verzorgd Goede taalbeheersing en computervaardigheid Interesse? Neem dan contact op met A. Langeveld, tel. (0222) 311 262. Of schrijf naar: Hotel Texel, Postweg 134, 1795 JS De Cocksdorp of via e-mail: info@hoteltexel.com. Moet het oude raadhuis gesloopt worden of behouden blijven? Deze vraag houdt de gemoede ren op Texel al enige tijd bezig. In een ingezonden brief in deze krant (dinsdag 21 september) werd uitgebreid uiteen gezet waarom het gebouw gesloopt zou moeten worden. Het raad huis detoneert met de omgeving en het is niet echtTessels'. Maar op een losse flodder-opmerking over die 'vermaledijde' schuilkel der valt nog wel het nodige af te dingen. Waarom zou de atoomkelder eigen lijk gesloopt moeten worden? Dat vergt veel inspanningen. Twee jaar geleden is in Bilthoven een soortge lijke kelder gesloopt: 'Het slopen van Koude Oorlogbunkers is menig aan nemer hard opgebroken. Het beton, het betonijzer en vooral de stalen brandstoftanks in de enorme blok ken beton zijn een crime om te slo pen. Zelfs het maken van een door gang blijkt in de praktijk tegen te vallen. Het beste is nog om de bun ker te behouden en er omheen te bouwen.' (Nederlands Dagblad, 14 juli 2008). Het is een verspilling van geld en energie om de bunker te slopen. De bunker is niemand tot last en hij staat de plannen niet in de weg om de Groeneplaats weer een meer intiem karakter te geven. En, hoewel dit niet te hopen is, wie kan garanderen dat dit bouwwerk nooit meer zijn diensten kan bewijzen? Kortom, slopen levert niets op, inte gendeel. Bovendien vormt dit relict uit de Koude Oorlog een belangrijk onder deel van het militair erfgoed van Texel. Daartoe behoren tal van objecten uit verschillende histori sche perioden. Fort de Schans is aangelegd in het begin van de Tachtigjarige Oorlog. De Redoute en de Lunette stammen uit de Napoleontische tijd. (De krant plaatste een prachtige overzichtsfo to van de reconstructiewerkzaamhe den.) En de overblijfselen van de Batterij in het Loodsmansduin (uit 1938/'39) vertegenwoordigen een onderdeel van de Nederlandse ves tingbouw van vlak voor de oorlog. Ook de bezetting heeft sporen nage laten die pijnlijke herinneringen levend houden. Elk onderdeel vormt een schakel in een historische keten. Het getuigt van weinig historisch inzicht, op emotionele of esthetische gronden het ene object te koesteren en het andere te verfoeien. Indien we een goed zicht op het verleden wil len krijgen, kunnen we het ons niet permitteren dat onderdelen wegge moffeld worden omdat ze nu niet (meer) beantwoorden aan ons beeld van de geschiedenis. De geschiedenis leert dat we het verleden nooit achteloos achter ons kunnen laten liggen. En voorkeuren veranderen nogal eens: hoeveel objecten zijn er al niet gesloopt waarvan men later spijt heeft gekre gen? Afbreken levert meestal weinig tot geen voordeel op. Restaureren of reconstrueren is echter een kostbare geschiedenis! Zo worden de Schans en belendende verdedigingswerken voor veel geld (ten dele) hersteld. Nu ziet het publiek daarvan alom de waarde in. Deze parels in het land schap zijn opengesteld voor publiek en toeristen kunnen onder leiding van een gids tijdens excursies veel aan de weet komen over cultuur en natuur op Texel. Maar in 1931 zag men er geen been in om ze af te graven ten behoeve van de dijkaan- leg. De atoombunker hoeft niet een kostbare hersteloperatie te onder gaan. We hoeven hem alleen maar kant en klaar door te geven aan de volgende generatie, die er wellicht de waarde meer van inziet. Ook het toerisme is voortdurend in ontwikkeling. De tijd is voorbij dat enkel in het hoogseizoen Neder landse en Duitse badgasten in gro ten getale op het strand neerstreken. Het voor- en naseizoen trekken veel, vooral oudere doch actief ingestelde gasten die even heerlijk willen uit waaien. Vaak willen zij dan ook wel een vleugje cultuur en natuur opsnui ven. Het erfgoed van Texel kan aan de toenemende vraag naar meer belevingsgerichte recreatie ruim schoots voldoen. De combinatie van natuur en cultuur loopt op Texel vaak naadloos in elkaar over, zoals bij de Schans. Ook de overblijfselen van de Batterij op Loodsmansduin vor men een attractieve plek om te bezoeken. Zij hebben inmiddels de status van rijksmonument verkregen en wie zou nu nog willen beweren dat ze niet thuishoren in de duinen van het nationaal park? En ook de begraafplaats van de gesneuvelde Georgiërs is een belangwekkende toeristische trekpleister. Toegege ven, het zorgvuldig onderhouden ereveld (voor de gesneuvelden althans) heeft weinig natuurwaarde, maar misstaat evenmin in het land schap rondom de Hogeberg. Het militair erfgoed van Texel heeft de nieuwsgierige, natuur- en cultuur- minnende toerist veel te bieden. Het aanbod aan cultuur en natuur op Texel is groot. Maar aan de vraag zijde nemen de wensen en verwach tingen van de bezoeker steeds meer toe. Dat proces is continu gaande en kan verrassende ontwikkelingen opleveren. Zoals bijvoorbeeld valt waar te nemen tijdens een bezoek aan de vuurtoren. De herinneringen aan de opstand van de Georgiërs en de sporen van het oorlogsgeweld vormen een hoogtepunt van de bezichtiging. De kogelgaten die her inneren aan de Duitse beschietingen in de oorspronkelijke vuurtoren wor den nu juist voor de bezoeker uitge licht en voorzien van een historische toelichting. Daarom verdient de atoomkelder het eveneens om bewaard te worden voor de toekomst. Er zijn, zeker op de langere termijn, geen argumenten te geven die aantonen dat sloop een weloverwogen keuze is die voordeel biedt. Slopen is onomkeerbaar en levert achteraf meestal spijt en soms ook hoge herstelkosten op. Boven dien heeft de bunker, net als zoveel militaire objecten op het eiland, inmiddels bestaansrecht verworven. Hij is onlosmakelijk deel gaan uitma ken van het erfgoed van Texel. Het militair erfgoed van Texel vormt een dynamisch geheel, waarin cultuur en natuur veelal in harmonie zijn. Mis schien is de onderlinge samenhang van dit erfgoed naar buiten toe nog niet helemaal duidelijk. Het militaire erfgoed van Texel moet dan ook meer op de kaart worden gezet. Let terlijk zelfs. Het zou bijvoorbeeld mooi zijn als er een fietsroute wordt uitgestippeld waarbij een rondgang wordt gemaakt langs militaire over blijfselen uit verschillende perioden. Maar met een rondje fietsen ben je er nog niet. Het waarderen van het militair erfgoed vraagt om een bewustwordingsproces, zowel voor De Texelse Visspecialist in Oude- schild moet de statafels op zijn terras opruimen. Als dat niet gebeurt, heft de gemeente een dwangsom van 550,- per dag,wat kan oplopen tot 16.500,-. Het bedrijf is sinds eind jaren negentig actief op het bedrijventer rein tot ongenoegen van de con currentie die wees op strijdigheid met het bestemmingsplan. Op het moment dat in 1989 een nieuw bestemmingsplan van kracht werd verkocht Blom natte en gebakken vis aan particulieren voor con sumptie ter plaatse met kleine de toerist als voor de Texelaar. Daar om moeten er plannen gerealiseerd worden die meer informatie geven over de defensieve objecten van Texel. Over het allereerste begin van de verdedigingswerken op Texel is weinig bekend. Vermoede lijk heeft er in de zevende eeuw op Texel een Friese burcht gestaan. Halverwege de veertiende eeuw liet graaf Jan de Beaumont rondom Den Burg een vestingwal aanbren gen. Het ronde straatpatroon is nog altijd kenmerkend voor deze cen trumplaats. Eens waande men zich veilig ach ter een houten palissade. Niet wetend dat er ooit tijden zouden aanbreken waarin mensen op die zelfde plek een schuilplaats zou aanleggen van metersdik beton. Zo probeerde men aan de vreselij ke gevolgen van een eventuele atoomaanval te ontkomen. En daarbij komen we dus weer uit bij de plek van het raadhuis, waar de atoombunker het (voorlopige) sluit stuk vormt van het veelzijdige mili tair erfgoed van Texel. drs. Erik Locht, geschiedenisleraar te Zwolle en student cultureel erfgoed aan de Universiteit Utrecht. etenswaren en dranken vanaf een terras met ten hoogste 36 zitplaat sen. Dat was strijdig met de voor schriften van het bestemmingsplan en de gemeente kwam daartegen in het geweer. Dat leidde tot een juridische strijd die eindigde toen de Raad van State uitsprak dat Blom het strijdige gebruik mocht voortzetten op grond van het over gangsrecht. De laatste jaren zijn echter statafels op het terras ver schenen. Hoewel dit letterlijk geen zitplaatsen zijn vinden b en w dat dit feitelijk een vergroting is van de capaciteit is waardoor de strijdig heid erger is geworden. De tafels moeten daarom weg.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 12