Conferentie over jeugdzorg Ingaand vandaag omgevingsvergunning Tijd en geld besparend systeem Meningen verdeeld over 'supervoeding' Veiligheidregio: 'Drie ton extra voor Texel' TEXELSE 3 COURANT Jonk .txl Familieberichten 5tein Rock Garage aanbouwen? Agatha Adriana Kellner-Witte Agatha Adriana Kellner-Witte Agatha Kellner-Witte ■Superbly zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Jorlte Is geboren op 27- septervib er 2010 en weegt 3230 gravn. janjaap, Marleen en Lotte Tro rwpstra at 17 1792 B) oudezehild c^raag even bellew voor bezoete, tel. 2222-31757 Dat fe pas stoer, Corné en Bramzjjn nu allebei een grote broer! 28 september 2010 Stein is 3720 gram en 52 cm lang. Cor en 5uzan 5noe(j Gasthuisstraat 39 1791GK Den Burg VRIJDAG 1 OKTOBER 2010 Na alle fijne jaren die we met haar mochten be leven, hebben wij geheel onverwachts afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw, onze moe der en oma A Den Burg, 21 september 1928 t Den Helder, 29 september 2010 Den Burg: L. Kellner Den Burg: Annelies en Cees Haarlem: Hans en Trudy Giel, Koen Egmond aan Zee: Jeanine en Martin Lisa Noordwester 18 1791 HD Den Burg Moeder is overgebracht naar de strandkamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op maandag 4 oktober om 12.00 uur in crema torium "Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het crematorium waar gelegenheid is de familie te condoleren. Plotseling is overleden mijn zus, mijn schoon zus en onze tante Hanny en Simon Lyda en René Paul en Cora Texel, 29 september 2010 Geheel onverwacht hebben wij afscheid moeten nemen van onze buurvrouw Nooit meer een praatje. We zullen u missen. We wensen buurman en familie veel sterkte. De buren Noordwester en Beatrixlaan Voor uw blijken van belangstelling en medeleven die wij van u mochten ontvangen na het overlijden van mijn schoonmoeder, onze oma, zus en schoonzus CORNELIA RAATELAND-WITTE Corry zeggen wij u hartelijk dank. Familie Raateland Familie Witte Texel, oktober 2010 Bouwvergunning, sloopvergun ning, kapvergunning, monu mentenvergunning, milieuver gunning en twintig andere vergunningen hoeven met ingang van vandaag niet meer apart te worden aangevraagd. Ze zijn samengevoegd onder de noemer omgevingsvergun ning, die in één tijd en geld besparend systeem door de gemeente wordt afgehandeld. Voorbeeld: wie een garage wil bouwen, waarbij bomen moeten worden gekapt en een inrit moet worden aangelegd, hoeft daarvoor geen drie verschillende ver gunningen meer aan te vragen, doch slechts een omgevingsvergun ning voor de activitei ten bouwen, kappen en inrit. ket.nl, eventueel via de gemeen telijke site www.texel.nl. Dat levert een formulier op dat eenvoudig door het aanvinken van de diver se wensen tot een aanvraag leidt. Op dat moment begint de teller te lopen. Als het om een bouw- of aanlegvergunning gaat, is er bin nen acht weken (thans twaalf weken) een vergunning of afwij zing. Bij het invullen wordt ook direct duidelijk of er voor de gevraagde activiteit wel vergun ning nodig is. Dat is interessant, want met de invoering van de nieuwe methode zijn ook de De gemeente behandelt die acti viteiten vervolgens in één proce dure en neemt één besluit en brengt de verschillende elemen ten die in het onderhavige geval van toepassing zijn bij elkaar. Dat levert één toestemming of afwij zing op, waar tegen ook maar één inspraak- of beroepsprocedure mogelijk is. Wie iets wil bouwen, slopen of wat anders dat van invloed is op de omgeving, moet zich nu wen den tot de site www.omgevingslo- mogelijkheden voor vergunning- vrij bouwen verruimd. Het is een landelijk systeem dat vandaag voor alle gemeenten ingaat. In de langdurige en moei zame voorbereidingsperiode (de invoering is herhaaldelijk uitge steld) hebben de gemeenten de gelegenheid gekregen om speci fiek lokale regelgeving in het systeem in te brengen. Voorbeeld: wie op Texel om een kapvergun ning vraagt, ziet direct dat die niet nodig is, tenzij het gaat om bomen die op de lijst van beschermde bomen staan. Bij het Agenda voor de toekomst is de naam van de conferentie over jeugdzorg, die gisteren en van daag op Texel werd gehouden. Doel van deze door de provin cie georganiseerde bijeen komst was het maken van con crete afspraken met gemeentebestuurders en zorg aanbieders in Noord-Holland Noord. 'Ik wil gemeenten hel pen zich voor te bereiden op een mogelijke centrale rol in de jeugdzorg', meldde Sascha Baggerman, gedeputeerde voor jeugdzaken. Noord-Holland wil tijdens de con ferentie met gemeenten concrete afspraken maken over het voor kómen van instroom in de jeugd zorg en over het aanbieden van passende begeleiding na een jeugdzorgtraject. Dit zijn nu al taken van gemeenten. De provin cie is van mening dat in een aan tal gemeenten extra inspanning nodig is om deze taken op te pakken. Verder stond op de agen da het Afsprakenkader jeugdzorg 2010-2011, de afspraken tussen het Interprovinciaal Overleg (IPO) en het Rijk om een omslag in de jeugdzorg te bewerkstelligen. Bestuurders gingen met elkaar in gesprek over wat goed gaat en wat beter kan. Dit moet resulteren in een gezamenlijke prioriteiten lijst voor 2011 Baggerman maakt zich zorgen over de toekomst van de jeugd zorg; 'Een verschuiving van Ria Schuijt met producten die zij verkoopt. (Foto Gerard Timmerman) Wat fijn om zoveel harte lijke kaarten te mogen ontvangen. Heel veel dank! Nel Witte-Bakker Mokweg 7 invullen richt de aanvraag zich automatisch op het soort aan vraag. Vragen die niet van toe passing zijn verdwijnen uit beeld. Eén van de pluspunten van het nieuwe systeem is ook dat de aanvrager voortdurend kan zien hoever de afhandeling is gevor derd. Ook kan met de aanvrager worden gediscussieerd over aan passing van zijn plan. Als het om een bouwvergunning gaat, kunnen de bouwtekeningen digitaal worden overlegd. Op Texel gaat dat volgens ambtenaar Jan Veltkamp, die zich met Marije Overmeere-Bak- ker intensief heeft bezig gehouden met de invoe ring van het systeem in de Texelse situatie, ongetwijfeld op grote schaal gebeuren. Want hier zijn geen architecten meer die handma tig tekeningen maken. Indienen kan/hoeft niet meer in vijfvoud, want de afhandeling gebeurt voortaan geïntegreerd. Een aanvraag ver schijnt tegelijkertijd op het beeld scherm van de betrokken ambtelijke afdelingen, zodat ze geen lange reis meer maken van het ene bureau naar het andere. Ook een papieren archief hoort tot het verleden. Wet houder Edo Kooiman zegt dat aan vragers die niet met de computer overweg kunnen door de gemeente worden geholpen. 'Dit moeten jullie zien', zegt Ria Schuijt, net terug uit Amerika. De Texelse reisde naar Salt Lake City voor de presentatie van de nieuwste producten van JUS, een merk 'supervoeding' dat door verkopers en gebruikers wordt geprezen, maar waarover in wetenschappelijke kringen scepsis heerst. Maandagavond 4 oktober organiseert ze een JUScafe in De Kombuis. Entree €3,-, aanvang 19.30 uur. Schuijt, woonachtig in Oudeschild, vertelt dat ze aan een kwaal aan haar schildklier leed. 'Ik was uit balans en de hele dag moe. Toen kwam iemand met JUS. Sinds ik dat gebruik voel ik me fit.' Niet alleen drinkt ze haar dagelijkse portie van JUS dat volgens de beschrijving 23 natuurlijke ingredi ënten bevat, ze werpt zich ook op als Texelse ambassadeur. 'Het is gemaakt in opdracht van een Amerikaan die zelf gezond wilde blijven. Zelf ben ik als het om dit soort producten gaat behoorlijk sceptisch. Maar dit werkt echt. Ik hoor nu (net terug uit Amerika) een jetlag te hebben, maar ik ben fit en ga gewoon aan het werk.' Waarom is het dan zo goed? 'De voeding die wij eten groeit op uit geputte grond, door kunstmest en verliest tijdens transport, in de koelkast en de magnetron tachtig procent van z'n voedingswaarde. We krijgen gewoon te weinig bin nen. Of soms te veel. Neem bepaalde schoonmaakmiddelen, die via de huid naar binnen drin gen en onze gezondheid onder mijnen. Daardoor krijgen mensen allerlei problemen, zoals te hoog cholesterol, diabetes, hoge bloed druk, schildklier, blaas en noem maar op. Dit product is volledig natuurzuiver en voegt geen belas tende stoffen toe aan je lichaam. Het vult de tekorten aan. Het geneest geen kanker, maar helpt het wel voorkomen. Mijn moeder van 85 drinkt het ook. Ze had geen puf en lucht meer, maar heeft nu meer uithoudingsvermo gen. En haar beginnende blaas ontsteking is weg.' Hoe zit het met de wetenschap pelijke onderbouwing? 'Tijdens de presentatie in Amerika waren er voordrachten door wetenschap pers, zoals dokter Maroon van de Huntsman Cancer Foundation.' Amerika is ver weg en informatie op internet geeft ook niet alle ant woorden. Schuijt adviseert te bel len met apotheker Jan Klok. 'Die zit al aan z'n derde fles.' Klok: 'Ria kwam met een enthousiast ver haal en ik was nieuwsgierig. Ik heb het inderdaad een week of zes tot acht gebruikt, daarna ben ik gestopt. Het zal ongetwijfeld iets doen. Ik had het idee dat het een adrenalineboost zou geven, maar bij mij was dat niet het geval. Ik sta kritisch en zelfs sceptisch tegenover dit soort producten. Ik heb gevraagd om fatsoenlijke wetenschappelijke informatie, maar die heb ik tot op heden niet ontvangen. Er wordt gerept over allerlei heilzame effecten. Er is niet bewezen dat het werkt, maar het helpt wel, maak ik op uit allerlei enthousiaste reacties van Texe laars. In de apotheek verkopen we het wel. Als service aan de klan ten, net zoals we tandenborstels verkopen.' Je moet er wel wat voor over heb ben. Schuijt: 'Te duur? Anderhalve euro per dag voor je gezondheid vind ik niet duur.' De verkoop ver loopt via zogeheten netwerk-mar- keting. Van de opbrengst van elke fles die de Oudeschildse verkoopt, mag ze zelf twintig procent hou den. Van het geld van de flessen die haar klanten verkopen, mag Schuijt ook een klein(er) percen tage houden. Net zoals haar klan ten ook weer verdienen aan verko pen door hun klanten. Schuijt: 'Zo kun je parttime of fulltime een aar dig centje bijverdienen.' Meer informatie op www.justexel.nl. jeugdzorg naar gemeenten bete kent enorm veel extra werk. Gemeenten krijgen er dan, naast de uitvoering van hun huidige taken op het gebied van preven tie en nazorg, veel verantwoorde lijkheden bij. Dat wordt nog lastig, want ook zij moeten bezuinigen. Ik vrees dat het kind hiervan de dupe gaat worden.' De provincie wil gemeenten ondersteunen, bij voorbeeld door kennisoverdracht en samenwerking. Dit ook ter voorbereiding op een mogelijke centrale rol in een nieuw jeugd zorgstelsel. Op 20 oktober belegt Noord-Hol land een tweede conferentie. Daarvoor zijn bestuurders en zorgaanbieders van Noord-Hol land Zuid uitgenodigd. De traumahelikopter, die op bepaalde momenten de tweede ambulance vervangt, komt alleen naar Texel voor spoedei sende gevallen. Het kan voorkomen dat Texelse patiënten voor wie een ambulan ce is 'besteld', langer moeten wachten doordat de tweede ambulance nog niet op het eiland is. Zo'n situatie deed zich onlangs voor, toen een Texelse met acute spit en extreme pijn volgens haar echtgenoot 3,5 uur moest wach ten op de ziekenauto. Frans Bik schreef hierover een alarmerende brief naar de Veiligheidsregio, waarin hij meerdere voorbeelden noemde waarbij het zou hebben ontbroken aan tijdige en adequa te hulpverlening. 'Dit is louter en alleen te wijten aan bezuinigings overwegingen, door de tweede ambulance van Texel in te zetten aan de overkant.' Bik noemt een besparing van €200.000,-. 'Onzin', reageert Smeekes. 'We hebben juist €300.000,- extra in Texel geïnvesteerd. Van de vier ton die we in de regio hadden te besteden, zijn er drie naar Texel gegaan. Met als gevolg dat onze cijfers hier nog nooit zo goed zijn geweest, al heb ik die extra inves tering voor Texel wel moeten uit leggen aan de rest van de regio.' Wat betreft die Texelse patiënte: 'Ik begrijp dat ze veel pijn had en dat elke minuut dan te lang duurt. Maar het ging om een ambulance die was besteld door een huis arts, het betrof geen spoedeisend vervoer. Er deden zich op dat moment meerdere spoedeisende gevallen voor in de regio, die voorrang hadden.' Een vergelijkbaar incident zal zich 's nachts, als er continu twee ambulances paraat zijn, normaal gesproken niet voordoen. Twee teams betekent dat er slaapplaat sen moeten zijn voor vier mede werkers. Momenteel is er in de ambulancepost slaapruimte voor twee personen. De medewerkers van de andere eenheid slapen in een pension, waarbij de ambu lance in de buurt is geparkeerd, zodat ook zij snel ter plaatse zijn. Het is volgens Smeekes de bedoeling om, in afwachting van een permanente oplossing, tijde lijk een portocabine bij de ambu lancepost te plaatsen. Texel is in de hoedanigheid van burgemeester Giskes vertegen woordigd in het bestuur van de Veiligheidsregio en als zodanig betrokken in het besluit om de traumaheli in te zetten voor als de tweede ambulances een poosje niet beschikbaar is. Giskes: 'Je gunt het iedereen dat er op elk moment een ambulance klaar staat. Als we dat op Texel willen, moeten we als gemeente diep in de buidel tasten. De oplossing die nu is gekozen, is voor ons een acceptabele, zeker als je kijkt naar wat elders in de regio wordt geboden.' (Advertentie) Gemeente Texel Vraag uw vergunning aan via www.omgevingsloket.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3